Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου γέννησαν το πρώτο αυγό

mixmoutaf

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
47
Πόλη
Κως
Καλησπέρα στην ομάδα. Σημερα τα lovebirds μου γέννησαν το πρώτο τους αυγο. Ειναι η πρώτη τους γέννα, και θα ήθελα καποιες πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων.
 
Μπράβο, με το καλό να σου βγάλουν υγιείς νεοσσούς!
Για να ανοίξει ουσιαστικά η συζήτησή σου, δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες.
Είναι βέβαιο πως έχεις ζευγάρι και όχι δύο θηλυκά πουλάκια; Γιατί τα θηλυκά έχουν και άγονες ωοτοκίες όπως οι κότες.
Σε τι χώρο τα έχεις; Εσωτερικό ή εξωτερικό;
Πως είναι το κλουβί τους και τι φωλιά έχεις βάλει;
Ποια ήταν η ποικιλία της διατροφής τους το προηγούμενο διάστημα; Έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί; Αν δεν έχεις πρέπει να προμηθευτείς άμεσα, καθώς και υγρό ασβέστιο, να υπάρχει καλού - κακού και να δώσεις για δυο μέρες μετά το τρίτο αυγό, σύμφωνα με την αναγραφόμενη δοσολογία.
Αυγοτροφή τρώνε; Αν όχι μέχρι στιγμής, θα πρέπει να αρχίσεις την τροφοδοσία, για να συνηθίσουν και να ταΐζουν μ' αυτήν τους νεοσσούς μόλις σκάσουν από τ' αυγά.
Επίσης να έχεις κεχρί μίλλετ για τον ίδιο λόγο.
Αν έχεις άμμο ή μίνεραλ πετραδάκια στο κλουβί, θα πρέπει να τα αφαιρέσεις όταν σκάσει ο πρώτος νεοσσός.
Σίγουρα πρέπει να είσαι διακριτικός και να ενοχλείς το ζευγάρι μόνο για τ' απαραίτητα αλλά από την άλλη να έχεις το νου σου για τυχόν διαπληκτισμούς του ζεύγους.
Απάντησε όσα μπορείς περισσότερα και περίμενε και άλλες γνώμες :)
 
Καλησπέρα Μαρία προκειται για αρσενικο και θηλυκο. Οσον αφορα την διατροφή ειναι η parakeets unitoba Manitoba. Δυστυχως δεν τρωνε ουτε λαχανικα ουτε φρουτα. Περιμενω αυτες τις μερες να μου ερθει η αυγοτροφή που παρηγγειλα.
 
Καλησπέρα Μαρία προκειται για αρσενικο και θηλυκο. Οσον αφορα την διατροφή ειναι η parakeets unitoba Manitoba. Δυστυχως δεν τρωνε ουτε λαχανικα ουτε φρουτα. Περιμενω αυτες τις μερες να μου ερθει η αυγοτροφή που παρηγγειλα.
Καλησπέρα Μαρία προκειται για αρσενικο και θηλυκο. Οσον αφορα την διατροφή ειναι η parakeets unitoba Manitoba. Δυστυχως δεν τρωνε ουτε λαχανικα ουτε φρουτα. Περιμενω αυτες τις μερες να μου ερθει η αυγοτροφή που παρηγγειλα.
 
Κοίτα, σκέτοι σπόροι, δεν θεωρείται πλήρης διατροφή. Μια καλή διατροφή, πρέπει να περιλαμβάνει περίπου όσα περιγράφονται στο άρθρο μας. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
Μπορείς να ξεκινήσεις μια προσπάθεια με λεπτόφυλλα αρωματικά βότανα, όπως άνηθο, χλωρή ρίγανη, χλωρό θυμάρι, δεντρολίβανο κτλ.
Ωστόσο επειδή αυτό μπορεί να πάρει χρόνο κι εμείς θέλουμε μια πιο άμεση παρέμβαση, θα έλεγα να προσθέσεις μικρή ποσότητα πέλετς στη διατροφή τους, περίπου στο 10%. Αν δεν τα τρώνε ολόκληρα, κοπάνησέ τα στο μούλτι ελαφρά.
Διάβασε μια συζήτηση για να πάρεις μια ιδέα https://community.petbirds.gr/threads/Κροκέτες-για-παπαγάλους.31522/.
Δεν μου είπες, σουπιοκόκκαλο έχεις; Πάρε ασβέστιο.
Οι σπόροι σου είναι πολύ καλοί.
 
Ναι τα εχω και σουπιοκοκκαλο και το κλασικο ασβέστη καρδιά. Πηρα και υγρο ασβέστη... Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι ο αρσενικος μου ειναι τοσο προστατευτικος μαζι της την ταΐζει αυτός και καποιες στιγμές οταν βγαινει η θηλυκια καθεται στο αυγο ο αρσενικος μεχρι να ξανα μπει η μικρη μου μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι ο αρσενικος μου ειναι τοσο προστατευτικος μαζι της την ταΐζει αυτός και καποιες στιγμές οταν βγαινει η θηλυκια καθεται στο αυγο ο αρσενικος μεχρι να ξανα μπει η μικρη μου μέσα.
Τέλεια, να είσαι πολύ χαρούμενος :)
 
2 αυγουλάκια μεχρι στιγμής. Πραγματικα κανω σαν χαζομαπαμπας. Μου λεει η γυναικα μου σε βλεπω τοσο χαρούμενο που εκαναν τα μικρά μας αυγό.. Φανταζομαι πώς θα εισαι οταν αποκτησουμε παιδι...
 
Back
Top