Αναπαραγωγή Τα Loverbirds μου τρόμαξαν κι άργησαν να μπουν στη φωλιά

chuckblair

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2022
Μηνύματα
2
Πόλη
larnaca
Καλησπέρα. Εχω 2 υπέροχα lovebirds masked και εχουν Μεγαλώσει την οικογένεια τους με τέσσερα μικρά παπαγαλάκια. Σήμερα όταν άνοιξα την φωλιά για να καθαρίσω λίγο από τα υπολείμματα που αφήνουν πρόσεξα ότι στο ένα μικρό παπαγαλάκι ειχε δεθει στο λαιμο η κλωστη του φοινικα που χρησιμοποιουν για την φωλια τους και μεγαλωσε με αυτο. Ετρεξα στον κτηνιατρο και ευτυχως το προλαβαμε. Τα μικρα εχουν ηλικια 23 μερες. Το θεμα που με προβληματισε ειναι οτι η φωλια εμεινε για 20 λεπτα αδεια και οταν μπηκαν πισω στο σπιτακι τους τα μικρα, η θηλυκια δεν εμπαινε στην φωλια καθολου ουτε και ο αρσενικος. Μετα απο 1 ωρα μπηκαν μεσα και τωρα που ειναι βραδυ κοιμουνται μεσα στην φωλια. Δεν ξερω αν θα τα ταισει. Η αν τα εγκαταλειψει και εχω τρομαξει γιατι ηθελα απλα να βοηθησω. Ειναι η πρωτη φορα που καταφερνουν να εχουν μικρα. Επισυναπτω φωτογραφια των μικρων και των γονιων τους. Ευχαριστω εκ των προτερων
[automerge]1649363752[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@chuckblair
Λογικά θα τα ταΐσει, απλά σήμερα θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις, αν δεν συμβεί αυτό θα πρέπει να το κάνεις εσύ, για 2-3 εβδομάδες ακόμη ώς την ανεξαρτητοποίηση τους.
Αρκετοί εκτροφείς το κάνουν, μετά την δεύτερη εβδομάδα ζωής των νεοσσών τα ταΐζουν κρέμα τουλάχιστον μία φορά την ημέρα, έτσι ώστε τα πουλάκια να αποκτήσουν οικειότητα με την ανθρώπινη επαφή.
Είναι αρκετά μεγάλα (23 ημερών) οπότε είναι και πιο εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Δες τις οδηγίες για τάισμα νεοσσών.
Και εδώ πληροφορίες για τα lovebirds.
Να τα χαίρεσαι!
 
ευχαριστω παρα πολυ! Ολα μια χαρα, ευτυχως δεν τα εγκατελειψε. Απο οσα βλεπω το ενα μοιαζει στον πατερα το κιτρινο. Το αλλο ειναι γκριζο και ενα εντελωσ λευκο?? το μικρο δεν διακρινεται ακομα
IMG-2772.webpIMG-5714.webp
 
Back
Top