Γενικά Τα parrotlets μου τσακωνονται πολυ

sakisketc

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2014
Μηνύματα
37
Τα parrotlets μου αν και ειναι καιρο μαζι, τωρα τελευταια τα βλεπω να τσακωνονται παρα πολυ! Παλιοτερα δεν ειχαν τετοιο θεμα! Πως εξηγειται αυτο, αντι να ερχονται πιο κοντα γινεται το αντιθετο;
 
Μία πρώτη σκέψη αν είναι αρσενικό με θηλυκό, το αρσενικό να είναι σε οίστρο και το θηλυκό όχι. Της εξασκεί πίεση και τσακώνονται. Ξέρεις φύλα και ηλικία;
 
αρσενικο και θυληκο ειναι.. Απο αυτον που τα πηρα μου ειχε πει οτι ειναι ζευγαρι και μαλιστα τα ειχε δει να ζευγαρωνουν κιολας(τωρα μπορει να ελεγε και ψεματα). Εγω απο τοτε που τα εχω, ειπα αντε τον πρωτο καιρο μεχρι να προσαρμοστουν κτλ...υπομονη! Αλλα τωρα που ειναι ανετα και εχουν συνηθισει και μενα και γενικα το χωρο τα βλεπω να τσακωνονται!1,5 χρονων ειναι περιπου και τα δυο
 
Τους κάνεις διατροφική προετοιμασία για να ζευγαρώσουν; Έχεις αρκετά παιχνίδια να απασχολούνται; Και εις διπλούν ει δυνατόν. Μήπως τσακώνονται από ανία. Με εσένα ποια είναι η σχέση τους;
 
τους κανω προετοιμασια ναι.. Βαζω απο ολα! απο παιχνιδια εχω βαλει μονο ενα, με το οποιο ασχολειται μονο ο αρσενικος, για να μην εχουν στο νου τους τα παιχνιδια αλλα το ζευγαρωμα και εγω δεν τα ενοχλω για αυτον ακριβως το λογο, να εχουν δηλαδη την ηρεμια τους!
 
όχι να τους βάλεις πολλά παιχνίδια. Γι αυτό τσακώνονται. Δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβά παιχνίδια, κάνε σπείρα το ρολό του χαρτιού της τουαλέτας, δέσε δυο τρία καλαμάκια στα κάγκελα, κορδελάκια τέτοια πράγματα που θα τα αναννεώνεις. Ίσως τσακώνονται γι αυτό το ένα παιχνίδι. Αν έχουν διάθεση θα ζευγαρώσουν και σε παιδική χαρά. Μην το συσχετίζεις. Εξάλλου έχουμε καιρό για την άνοιξη.
 
τετοιο χειροποιητο εχω με καλαμακια και ρολο χαρτιου. Σημερα εβαλα και κατι σκοινια... Δηλαδη να βαλω και αλλα ε; Εγω ειχα την εντυπωση οτι θα τους αποσπουν την προσοχη... 😀
 
ναι να τους βάζεις διάφορα, κορδελάκια κι αν έχεις καμπανάκια οτιδήποτε φτάνει να είναι ασφαλή και χρωματιστά.
 
οκ ευχαριστω! Θα βαλω και κορδελακια και απ'ολα!
 
Τα καλαμακια πρεπει να ειναι μη τοξικα ετσι; Και τα βαζουμε ετσι μονα τους; Ρολο χαρτιου; Τωρα το μαθαινω αυτο 😛
 
Καλαμάκια εννοούμε τα πλαστικά του νερού όχι ξυλαράκια. Μπορείτε να κόβετε τις άκρες με ψαλίδι σαν φουντάκια και να τα διπλώνετε στο κάγκελο. ρολό χαρτιού, το σκληρό χαρτόνι που παραμένει στο τελειωμένο, όχι το ίδιο το άσπρο χαρτί χρήσης, το ίδιο ισχύει και του χαρτιού κουζίνας, μπορείτε να το κόβετε ροδέλλες και να το περνάτε από σχοινί.
 
Τα parrotlets μου αν και ειναι καιρο μαζι, τωρα τελευταια τα βλεπω να τσακωνονται παρα πολυ! παλιοτερα δεν ειχαν τετοιο θεμα!

Πόσο καιρό είναι μαζί τα πουλιά;

αρσενικο και θυληκο ειναι.. Απο αυτον που τα πηρα μου ειχε πει οτι ειναι ζευγαρι και μαλιστα τα ειχε δει να ζευγαρωνουν κιολας(τωρα μπορει να ελεγε και ψεματα).Εγω απο τοτε που τα εχω, ειπα αντε τον πρωτο καιρο μεχρι να προσαρμοστουν κτλ...υπομονη! Αλλα τωρα που ειναι ανετα και εχουν συνηθισει και μενα και γενικα το χωρο τα βλεπω να τσακωνονται!1,5 χρονων ειναι περιπου και τα δυο

Άρα (όπως καταλαβαίνω από αυτά του διαβάζω) πάντα είχαν τσακωμούς.
Μπορεί να μην ταιριάζουν και να μη θέλουν να γίνουν ζευγάρι. Οι παπαγάλοι πάνω σε αυτό το θέμα δεν συμπεριφέρονται όπως τα καναρίνια πχ
Έχοντας δει τα (άγρια) ζευγάρια του εκτροφέα μου, μπορώ να πω πως μέσα στα κλουβιά εκτός από τροφή και νερό δεν υπήρχε τίποτα άλλο. Αυτό ενισχύει την άποψη πως ίσως τα πουλάκια να μην ταιριάζουν για να γίνουν ζευγάρι αφού πάντα σχεδόν τσακωνόντουσαν.

οκ ευχαριστω! Θα βαλω και κορδελακια και απ'ολα!

Πρόσεξε πολύ με τις κορδέλες, δέσε από έναν κόμπο σε κάθε τελείωμα τους, ώστε να μη ξεφτίζουν γιατί είναι επικίνδυνο στα ξέφτια τους να μπλέξουν τα ποδαράκια και τα δάχτυλα των πουλιών.
 
Πόσο καιρό είναι μαζί τα πουλιά;



Άρα (όπως καταλαβαίνω από αυτά του διαβάζω) πάντα είχαν τσακωμούς.
Μπορεί να μην ταιριάζουν και να μη θέλουν να γίνουν ζευγάρι. Οι παπαγάλοι πάνω σε αυτό το θέμα δεν συμπεριφέρονται όπως τα καναρίνια πχ
Έχοντας δει τα (άγρια) ζευγάρια του εκτροφέα μου, μπορώ να πω πως μέσα στα κλουβιά εκτός από τροφή και νερό δεν υπήρχε τίποτα άλλο. Αυτό ενισχύει την άποψη πως ίσως τα πουλάκια να μην ταιριάζουν για να γίνουν ζευγάρι αφού πάντα σχεδόν τσακωνόντουσαν.



Πρόσεξε πολύ με τις κορδέλες, δέσε από έναν κόμπο σε κάθε τελείωμα τους, ώστε να μη ξεφτίζουν γιατί είναι επικίνδυνο στα ξέφτια τους να μπλέξουν τα ποδαράκια και τα δάχτυλα των πουλιών.
Ναι Sissy ετσι το εκανα.. Εδεσα κομπους
 
αν και χθες την ωρα που εγραφα αυτο το θεμα γυρναω μια στιγμη και τα βλεπω να ζευγαρωνουν! :O πρωτη φορα τα ειδα να το κανουν εκτος και αν το κανουν οταν λειπω! Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται απο εκει που τσακωνονται να ζευγαρωνουν!
 
Εχεις δει παπαγαλους να παιζουν; Το παιχνιδι τους ειναι αρκετα αγαρμπο. Αν δεις τα δικα μου μικρα να παιζουν και να γρυλιζουν το ενα στο αλλο θα νομισεις οτι σκοτωνονται. Μηπως ειναι παιχνιδι αυτο που βλεπεις ως τσακωμο; Μπορεις να το τραβηξεις ενα βιντεο να το δουμε;
 
Back
Top