Γενικά Τα zebra & society finches μου

CaptainFinch

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2024
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και από εμένα!
Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με πτηνά (απέκτησα το πρώτο μου ζεμπράκι το 2013), το 2020 είχα κάνει και επιτυχημένη αναπαραγωγή τόσο με cockatiels όσο και με zebra finches.

Οι συνθήκες με ανάγκασαν να μειώσω αρκετά τον αριθμό τους, κρατώντας μόνο τα 2 cockatiel μου, όμως δύο χρόνια πριν ξεκίνησα ξανά με 4 αγοράκια society finches καθώς δεν ήθελα να μπω στον πειρασμό για αναπαραγωγή. Τώρα όμως ήρθε η ώρα να ζήσω ξανά αυτό το μαγικό ταξίδι όταν καταφέρω να βρω κοριτσάκια για τους εργένηδες μου 😅
Τον τελευταίο χρόνο με βρήκε και ένα αρσενικό ζεμπράκι (μου τον έφεραν στο κατάστημα που εργάζομαι διότι το βρήκαν στο δρόμο και δεν ήξεραν τι είδος είναι), το οποίο πρόσφατα απέκτησε και κοριτσάκι! (Θα ανεβάσω και από αυτό το ζευγαράκι φωτογραφίες).

Σας επισυνάπτω φωτογραφία με τα αγόρια μου, είναι από τα πιο αστεία και κοινωνικά πτηνά που έχω την τύχη να φροντίζω. Αν και όλα αγόρια δεν τσακώνονται ποτέ, κοιμούνται όλα μαζί, κάνουν μπάνιο όλα μαζί, τρώνε κυριολεκτικά ότι και να τους βάλω. Ανυπομονώ να δω και τις αναπαραγωγικές συμπεριφορές τους που από ότι έχω διαβάσει είναι αρκετά πρωτότυπες.

Είναι ο Χιούη, ο Λιούη, ο Ντιούη και ο Ντόναλτ ❤️

1fc99f8d-c753-4d46-847d-4084d19a0034.webp
 
Πολύ συμπαθητική η Ομαδάρα σου. Να τους χαίρεσαι.
Είναι όμως πολλοί, αν θα τους βρεις θηλυκά, υποθέτω ότι θα γεμίσεις πουλιά. Έχεις υπόψη σου τουλάχιστον ανθρώπους να τα φροντίσουν όταν θα μεγαλώσουν;
 
@ianos Ναι είναι πολλοί!
Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 1-2 ζευγάρια ξεχωριστά απο την μεγάλη κλούβα που είναι τώρα, όχι και τα 4 μαζί για να μπορέσω να δω τον ρυθμό αναπαραγωγής τους και τον βαθμό επιτυχίας που έχουν.
Σίγουρα δεν θέλω να έρθουν απλά στη ζωή πουλάκια που δεν θα έχουν την κατάλληλη φροντίδα. Έναν αριθμό από τα μωράκια θα τον κρατήσω εγώ, έχω γνωστό ο οποίος θέλει και φυσικά μέσα και από εδώ αν κάποιος ενδιαφερθεί και τους προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες ευχαρίστως να του προσφέρω κάποια ζουζούνια.
Δεν έχω θέμα να τα φροντίζω όσο χρειαστεί μέχρι να σιγουρευτώ ότι θα πάνε σε καλά χέρια.
Αν καταφέρω να βρω όντως κοριτσάκια θα γίνει σταδιακά και θα γίνει υπεύθυνα!
 
Και απο εδώ είναι ο Τσάρλι (αγνώστου ηλικίας δυστυχώς μιας και όπως έγραψα και πιο πάνω απλά προέκυψε στα χέρια μου) και η Μόλυ που είναι 7-8 μηνών κοπέλα! Χαίρομαι γιατί ταίριαξαν πολύ γρήγορα,καθαρίζονται και κοιμούνται παρέα 🥰
Ο Τσάρλι είχε ταλαιπωρημένο φτέρωμα από όταν τον βρήκαν και μου τον έφεραν επομένως ενισχύω λίγο τη διατροφή του και του έχω διαθέσιμο καθημερινά μπανάκι για να στρώσει!
Messenger_creation_27137e96-b5d5-4082-8e65-8d3dfd94ebf4.webp
 
Πριν είκοσι μέρες απέκτησα επιτέλους το πρώτο κοριτσάκι society finch!
Είναι μια μικρή ζουζούνα σχεδόν πέντε μηνών! Από δω η Bubbles! Από το φθινόπωρο θα ενωθεί με ένα τυχερό αγόρι και ελπίζω να δούμε επιτέλους μωρούλια 🥰 Προς το παρόν είναι μόνη της στο κλουβί για να μην την... τρελάνουν 4 αγόρια μαζί 🤣
 

Συνημμένα

  • IMG_20240605_141902.webp
    IMG_20240605_141902.webp
    776,2 KB · Προβολές: 28
@CaptainFinch λατρεμένοι οι μπεγκαλεζοι ,τους αγαπώ πολύ ! Η αναπαραγωγή τους είναι πολύ εύκολη και έχουν μεγάλη ποικιλία στις μεταλλάξεις .. κόψε οπωσδήποτε αν μπορείς τα νυχάκια της θηλυκιάς ! Να τα χαίρεσαι!
 
@Irene chatzimichail Ναι είναι υπέροχα πουλάκια αν και δυστυχώς όχι τόσο διαδεδομένα στην Ελλάδα για αυτό που είναι! Θα της τα κόψω ναι απλά ήρθε φοβισμένη και ήταν σκόπιμο να την αφήσω να εξοικειωθεί! Κάνουμε πεντικιούρ με όλα τα πτηνάκια μου 🥰
 
Back
Top