Γενικά Τελικά είναι το καναρίνι μου Χάρζ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chapsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chapsa

PB New Member
Εγγραφή
26 Νοε 2016
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
Καλώς σας βρίσκω! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Μόλις τον περασμένο Νοέμβριο πήρα το πρώτο μου καναρίνι, οπότε άρχιζα και να διαβάζω τα πάντα σχετικά με αυτά. Μέχρι τότε δεν είχα καμιά ιδέα. Ήξερα μόνο ότι τραγουδούν όμορφα (είχαν οι παππούδες μου) και γι αυτό θέλησα να πάρω ένα. Επέλεξα το καναρινάκι μου ανάμεσα σε πολλά που είδα λόγω της τσαχπινιάς του (εξαιτίας της οποίας πήρε και το όνομά του : "Χάρης ο Αχτύπητος"). Το αγόρασα από το Pet Shop. Μου είπαν ότι ειναι αρσενικό 3-5 μηνών Χάρζ, γι αυτό και η τιμή του ήταν ακριβότερη από ότι άλλων καναρινιών. Το πουλί φοράει δύο δαχτυλίδα ανοιχτού τύπου (καφέ και γαλάζιο) τα οποία δεν γράφουν τίποτα. Είναι πανέξυπνο. Έμαθε από την πρώτη κιόλας εβδομάδα να μπαινοβγαίνει στο κλουβί μόνο του, να πετάει κι άρχισε σιγά σιγά να ψευτοκελαιδάει. Είναι γλύκας!
Εδώ και δέκα μέρες ψάχνω ένα θηλυκό της ίδιας ράτσας ώστε να τα ζευγαρώσω την άνοιξη. Στο εμπόριο δεν έβρισκα πουθενά θηλυκό Χάρζ. Τελικά βρήκα κάποιον που είχε. Εφτασα στην άλλη ακρη του κόσμου σ ένα μαγαζί μακριά από εκεί που μένω.
Εκεί ο πωλητής μου είπε ότι τα Χάρζ είναι κίτρινα. Το δικό μου δεν είναι. Επισυνάπτω φωτογραφία. Σ' ένα από τα δύο μαγαζία με κορόιδεψαν. Δε με πολυνοιάζει η ράτσα αλλά από περιέργεια, μπορεί κανείς να μου πει τελικά εάν το καναρίνι μου είναι Χάρζ?
Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • Χαρης2.webp
    Χαρης2.webp
    49,9 KB · Προβολές: 89
Και εγώ έχω την εντύπωση οτι τα Hartz είναι συνήθως κίτρινα, αλλά μιας και είναι καναρίνια φωνής μπορείς να καταλάβεις περισσότερα απο το κελάηδημά του.
Τωρα εσένα και να μην είναι χαρτζ αν δεν θες αν πας σε διαγωνισμούς και κτλ με τους απογόνους του δεν σε πειράζει (εκτός βεβαια απο την ιδιαίτερη τιμή...) διάβασε και εδω : https://community.petbirds.gr/threads/Αηδόνι-luscinia-megarhynchos.17645/ για περισσότερες πληροφορίες
 
Θα μπορούσες να μας βάλεις να ακούσουμε το κελάιδισμά του; Έτσι θα μπορούσαμε να καταλάβουμε αν προκειται για αυτην τη ράτσα. Αν και κι εγώ όσα harz roller έχω δει ήταν κίτρινα με πράσινο.
Τελικά το θηλυκό το αγόρασες;
Άλλη φορά προσπάθησε να εντοπίζεις αξιόπιστο εκτροφέα και να αγοράζεις από εκεί
Παρεπιπτόντως, εξαιρετικά όμορφο το πουλάκι σου!
 
Εγώ λέω να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το θέμα αλλά και στα λινκ που έχει μέσα.
*πάντως λέει τα Χαρζ, κελαηδάνε χαμηλόφωνα, με κλειστό το ράμφος τους και η στάση του σώματος τους είναι λίγο κεκλιμένη προς τα εμπρός.😛
 
άρχισε σιγά σιγά να ψευτοκελαιδάει
Εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση... Δεν κελαηδάει κανονικά;
Θα μπορούσες να μας βγάλεις ένα βίντεο να το ακούσουμε να κελαηδάει;
Πάντως, καθαρόαιμο Harz μάλλον δεν είναι, ούτε και Mallinois...
Εγώ λέω, μήπως στο έδωσαν για Timbrado; Ή υπήρξε μπέρδεμα στο μαγαζί και το "βαφτίσανε" Harz...
Τα timbrado έχουν πολύ δυνατή φωνή αν το δικό σου έχει πιο πιθανό το βλέπω...
Πάντως δεν είναι απαραίτητο να πάρεις της κάποιας συγκεκριμένης ράτσας θηλυκό αφού έτσι κι αλλιώς δεν είσαι σίγουρος για την ράτσα του αρσενικού σου... Και Harz θηλυκό να του πάρεις και να είναι κοινό το αρσενικό σου, οι απόγονοί τους θα είναι κάτι το ενδιάμεσο από θέμα φωνής αλλά και εικόνας.. Θα σου βγουν δηλαδή παρδαλά αλλά χαμηλόφωνα κοινά καναρινάκια...
Πάρε ότι σου αρέσει, εκτός βέβαια αν θέλεις να ασχοληθείς πιο εντατικά με κάποια ράτσα...
 
@Chapsa το θηλυκό καναρίνι που πήρες για να το ζευγαρώσεις με αυτό εδώ το αρσενικό.. Είναι σίγουρα Χαρζ;
Τι χρώμα έχει;
Πάντως... Αν το θηλυκό σου είναι Χαρζ και το αρσενικό σου είναι ένα κοινό καναρινάκι πχ.. καλό θα ήταν να μην προχωρήσεις με αυτά τα δυο σε αναπαραγωγή...
Γιατί το πιο σωστό είναι να διαλέγουμε ένα ζευγάρι που θα είναι και τα δυο κοινά η και τα δυο κάποιας ράτσας...
 
Φυσικά δεν είναι χαρζ . Ενα κοινό καναρινάκι.Χρωματικά, της Καφέ σειρας, χωρίς δακτυλίδι. ☹
Ενα καναρίνι με φανατικούς θαυμαστές που δεν "μπερδεύεται" με κανένα άλλο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εκεί ο πωλητής μου είπε ότι τα Χάρζ είναι κίτρινα. Το δικό μου δεν είναι. Επισυνάπτω φωτογραφία. Σ' ένα από τα δύο μαγαζία με κορόιδεψαν. Δε με πολυνοιάζει η ράτσα αλλά από περιέργεια, μπορεί κανείς να μου πει τελικά εάν το καναρίνι μου είναι Χάρζ?
Προφανώς σε εξαπάτησαν μια και έδειξες ανενημέρωτη και αδιάφορη ως προς την μετάλλαξη του πουλιού που αγοράζεις.
Αν ζήταγες συγκεκριμένα πράγματα, είχες ενημέρωση για το είδος ή τη μετάλλαξη και έδειχνες σχετικη... Τότε αμφιβάλω αν θα έμπαιναν στην διαδικασία της εξαπάτησης.
Και μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το απόσπασμα για τα πουλιά αυτά από το άρθρο του petbirds που είναι σχετικό με https://community.petbirds.gr/threads/Τα-Καναρίνια-Φωνής.26725/
Κατά τη γνώμη μου είναι ένα ένα κοινό καναρίνι...
 
@ChapsaΠάντως... Αν το θηλυκό σου είναι Χαρζ και το αρσενικό σου είναι ένα κοινό καναρινάκι πχ.. καλό θα ήταν να μην προχωρήσεις με αυτά τα δυο σε αναπαραγωγή...
Γιατί το πιο σωστό είναι να διαλέγουμε ένα ζευγάρι που θα είναι και τα δυο κοινά η και τα δυο κάποιας ράτσας...
Αν δεν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα(ως προς το φτέρωμα πχ σκληρό-μαλακό) γιατί να είναι πιο σωστό να βάλεις κοινά μεταξύ τους;
Αν του αρέσει μια θηλυκιά Harz δηλαδή δεν πρέπει να την πάρει;
 
Αν δεν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα(ως προς το φτέρωμα πχ σκληρό-μαλακό) γιατί να είναι πιο σωστό να βάλεις κοινά μεταξύ τους;
Αν του αρέσει μια θηλυκιά Harz δηλαδή δεν πρέπει να την πάρει;
Την θυληκια την έχει είδη... Και της είπαν πως είναι Χαρζ!
Αν το κρίνεις πως είναι σωστό να την ζευγαρώσει με αυτό το κοινό καναρινακι οκ γνώμη σου είναι...
Εγώ όμως δε συμφωνώ... 🙂
 
Καλά κάνεις και δεν συμφωνείς, απλά εξήγησε τον λόγο, αν θες, που έχεις αυτή την άποψη.
Είναι γεγονός ότι είναι "κρίμα" να έχεις ένα "ημίαιμο" και να το ζευγαρώνεις με ένα "καθαρόαιμο".
Αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος παράγοντας που να επηρεάζει αρνητικά την υγεία των πιθανών απογόνων σίγουρα δεν είναι απογορευτικό...
Εξάλλου δεν θα το βάλει με κανένα Yorkshire να είναι τεράστιο το ένα σε σχέση με το άλλο... Που ακόμα και αυτό, ίσως να "επιτρέπεται"..
 
Είναι γεγονός ότι είναι "κρίμα" να έχεις ένα "ημίαιμο" και να το ζευγαρώνεις με ένα "καθαρόαιμο".
Σωστός!
Αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος παράγοντας που να επηρεάζει αρνητικά την υγεία των πιθανών απογόνων σίγουρα δεν είναι απογορευτικό...
Γι αυτό ακριβώς το λέω για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα... Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
 
.. Ο λόγος είναι ένας και πιθανόν μοναδικός για μένα, φίλε Χρήστο:
θα πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε από τα λάθη μας και να κάνουμε το επόμενο βήμα στην παιδεία μας ως προς τη σωστή διαχείρηση της εκάστοτε ράτσας καναρινιών. 😉
Η δουλειά ξεκινά από του παλαιότερους.. Με την σωστή και ώριμη μεταφορά γνώσεων και εμπειριών στους νεότερους, είτε κατά μόνας είτε οργανωμένα μέσω συλλόγων.Από κει και πέρα..η σωστή αξιολόγηση πληροφοριών από τον καθέναν μας αλλά και η ''σωστή δουλειά'' δεν υπάρχει περίπτωση να μη μας ανταμείψει! 🙂
Ο κάθε σύλλογος οφείλει να αγκαλιάζει όσους πραγματικά αγαπούν το χόμπυ και να πρωτοστατήσει στην ''ανάδειξη'' του, αλλά και στην σωστή διαχείρηση/αύξηση των μελών του. Ετσι,όλοι θα βγούμε κερδισμένοι..χόμπυ & χομπίστες.
Πώς;
1)θα εκτρέφονται πλέον σωστά οι ράτσες ΚΑΙ στην χώρα μας👍
2)θα νιώσεις τέτοια χαρά και τιμή,ξέροντας πως προσπάθησες και πλέον έχεις ''σωστά δείγματα'' της ράτσας που επέλεξες.
Από κει και πέρα.. Αν θέλεις πούλα τα σε άλλους χομπίστες, που λίγο πολύ όλοι κάθε 2ο χρόνο ψάχνουν για ανανέωση αιμάτων ή..χάρισέ τα σε σωστούς αναδόχους ή ακόμη και στον σύλλογό σου,ως δωρεά για τους επόμενους!

Καταβάθος βέβαια, βλέπω πως συμφωνείς και συ(εν μέρει) στο σκεπτικό μου..
Είναι γεγονός ότι είναι "κρίμα" να έχεις ένα "ημίαιμο" και να το ζευγαρώνεις με ένα "καθαρόαιμο".

Δεν το παίζω ξερόλας ούτε έχω καποιον ιδιαίτερο αυτοσκοπό.. Κάθε μέρα και'γω προσπαθώ να συλλέγω όχι απλά πληροφορίες που θα με βοηθήσουν στο χόμπυ που επέλεξα, αλλά.. Τις σωστές πληροφορίες, γι αυτό και πιστεύω ακράδαντα πως..
είναι "κρίμα" να έχεις ένα "ημίαιμο" και να το ζευγαρώνεις με ένα "καθαρόαιμο"
αλλά και το αντίστροφο.👍
Είναι ένα πανέμορφο κοινό καναρινάκι ομολογουμένως.. Με μια ιδιαίτερη κατανομή χρώματος και καλά θα κάνει η φίλη να το κρατήσει και να του προσφέρει αγάπη και φροντίδα απεριόριστη.
 
Δημήτρη κατ' αρχάς δεν είναι δικά μου τα πουλιά. Εγώ για την ώρα διατηρώ ένα καναρινάκι και κάνω μια προσπάθεια στην εκτροφή Gouldian.
Συμφωνώ σε όσα ανέφερες απλά ο φίλος αναφέρει ότι έχει ένα αρσενικό καναρινάκι το οποίο και επιθυμεί να ζευγαρώσει...
Πιστεύοντας λοιπόν ότι έχει Harz αναζήτησε και ταλαιπωρήθηκε για να βρει θηλυκό..
Αν ο βασικός του σκοπός είναι να βγάλει Harz θα πρέπει να βρει και ένα αρσενικό..
Αν όμως δεν είναι αυτός και είναι απλά να ζήσει την εμπειρία και τη χαρά της αναπαραγωγής μπορεί να το δοκιμάσει αν δεν κάνω λάθος..
Μπορεί τα λίγο πιο χαμηλόφωνα καναρινάκια που θα βγάλει να τον γοητεύσουν και να αποφασίσει του χρόνου να έχει και κάποιο αρσενικό Harz για να έχει καλύτερα αποτελέσματα...
Αυτό που απλά λέω εγώ είναι να μην τον αποθαρρύνουμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.
 
Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε!

Εχω μία ηχογράφηση με τη φωνή του από τα τέλη Νοεμβρίου (πρέπει να ήταν 4-5 μηνών). Ηταν η πρώτη φορά που κελάιδησε αρκετή ώρα και γι αυτό τον είχα ηχογραφήσει
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Τη θηλυκιά Χαρζ την αγόρασα το Σάββατο. Την έχω στο μισό μίας ζευγαρώστρας μισό μέτρο δίπλα από το δικό του κλουβί. Στο άλλο μισό της ζευγαρώστρας έχω τις πόρτες ανοιχτές για να μπαινοβγαίνει ο Χάρης όποτε του κάνει κέφι και να γνωριστούν καλύτερα.
Αυτη είναι σαματατζού. Ολο του σφυράει και τον καλεί και μερικές φορές κελαιδάει κιόλας. Παρότι τις πρώτες δύο μέρες εκείνος δεν έβγαλε άχνα, όλο πήγαινε γύρω από το κλουβί της και άραζε στο πάνω μέρος του. Σήμερα για πρώτη φορά της κελάιδησε, αλλά πολύ χαμηλόφωνα. Λες και ντρέπεται ένα πράγμα. Νομίζω ότι του αρέσει να την έχει από κοντά. Για εκείνην δεν έχω καμία αμφιβολία. Κάνει σαν ξελιγωμένη...Φαίνεται ότι πήρα κανάρα νυμφομανή 😀.
 

Συνημμένα

  • Χάρης πλάτηΑ compressed.gif
    Χάρης πλάτηΑ compressed.gif
    43,7 KB · Προβολές: 26
Μπορεί τα λίγο πιο χαμηλόφωνα καναρινάκια που θα βγάλει να τον γοητεύσουν και να αποφασίσει του χρόνου να έχει και κάποιο αρσενικό Harz για να έχει καλύτερα αποτελέσματα...
Αυτό που απλά λέω εγώ είναι να μην τον αποθαρρύνουμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.
.. Πριν όμως προχωρήσει,θα πρέπει να έχει ήδη καταλήξει στο εξής:
1)θα τα κρατήσει όλα τα ''κοινά'' που θα βγουν;
2)αν όχι, η αναζήτηση των αναδόχων προηγείται από την αναπαραγωγή

ανάδοχοι οι οποίοι βρίσκονται πολύ πιο εύκολα,όταν πρόκειτε για ''ράτσας''.
Εννοείται πως ούτε εγώ θέλω να τον αποθαρρύνω.. Το αντίθετο μάλιστα, αλλά.. Να το κάνει σωστά!😉
και το ξαναλέω, πριν με παρεξηγήσετε.. Είναι η θέση μου και μόνο! Από κει και πέρα, η φίλη αξιολογεί τις βοηθητικές πληροφορίες που του δίνουμε και.. Προχωράει!
εννοείται πως θα είμαστε δίπλα της!
 
Αυτό που απλά λέω εγώ είναι να μην τον αποθαρρύνουμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.
Πολύ σωστά. Παρόλα αυτά πρέπει σε κάθε τέτοια περίπτωση να παρουσίαζονται όλες οι απόψεις είτε αναφέρονται σε κάτι άμεσο,όπως η υγεία των απογόνων είτε έμμεσα στην εδραίωση μιας κουλτούρας γύρω απο την ενασχόλησή μας.
Συμπληρωματικά να πώ πως το γεγονός οτι αντιπροτείνεται η μείξη ρατσών ή η δημιουργία "κοινών" δεν μια σκέψη ελιτίστικη ή εμμονική,έχει να κάνει και με την παραγωγή,την διάθεση και την διασπορά πτηνών που ως ένα βαθμό η ομοιομορφοία ή η διαφορά αυτών,θα καθορίσει και την διασπορά της γνώσης.
Φυσικά όλο είναι θέμα του ιδιοκτήτη, ειδικά όταν δεν υπάρχει και θέμα υγείας.
Ηταν η πρώτη φορά που κελάιδησε αρκετή ώρα και γι αυτό τον είχα ηχογραφήσει
Αυτό το πουλάκι δείχνει να έχει παραχθεί απο καναρίνια χρώματος.
 
Από τα σχόλια κάποιων καταλαβαινω ότι έκανα μεγάλο αμάρτημα που δεν έκανα επιστημονική έρευνα στα καναρίνια πριν αγοράσω το πρώτο. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Εγώ ένα καναρινάκι ήθελα για παρέα. Στη συνέχεια θέλησα να του φέρω κι εκείνου παρέα για να μη το τρώει η μοναξιά όσο λείπω κι επειδή ήθελα να το φροντίζω όσο καλύτερα γίνεται άρχισα να διαβάζω για τα καναρίνια. Όλα τα άλλα αποκαλύφθηκαν στην πορεία. Προφανώς και θα τα ζευγαρώσω φέτος, εάν θέλουν κι αυτά. Αργότερα μπορεί να πάρω κι ένα αρσενικό Χαρζ για να αποκατασταθεί η Τάξις.
 
Back
Top