Γενικά Τελικά είναι το καναρίνι μου Χάρζ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chapsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προφανώς και θα τα ζευγαρώσω φέτος, εάν θέλουν κι αυτά. Αργότερα μπορεί να πάρω κι ένα αρσενικό Χαρζ για να αποκατασταθεί η Τάξις.
Στο εύχομαι!
Αν και σε αυτό το σημείο ελπίζω πιο πολύ ο Χάρης να μην σου βγεί στο η Χάρις.
Όλες αυτές οι φωτογραφίες είναι του Χάρη;
 
Από τα σχόλια κάποιων καταλαβαινω ότι έκανα μεγάλο αμάρτημα που δεν έκανα επιστημονική έρευνα στα καναρίνια πριν αγοράσω το πρώτο. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Εγώ ένα καναρινάκι ήθελα για παρέα
Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο, εμένα τουλάχιστον, είναι το ενδιαφέρον σου για την φροντίδα του αλλά και το ενδιαφέρον που έχεις να ασχοληθείς περισσότερο. Γι' αυτό είμαστε εδώ. :)
 
Αργότερα μπορεί να πάρω κι ένα αρσενικό Χαρζ για να αποκατασταθεί η τάξη..
.. Πίστεψέ με, αν το κάνεις και ειλικρινά στο εύχομαι,θα αισθανθείς και μέσα σου καλύτερα! 🙂👍θεώρησα σωστό από μέρους μου να κοινοποιήσω τη θέση μου και από κει και πέρα.. Εσύ θα κρίνεις.. Εσύ θα αποφασίσεις.. Και όλι οι υπόλοιποι απλά θα απαντάμε στη συνέχεια σε κάθε απορία σου!
ολόψυχα καλή συνέχεια..👍
 
Άλλο ένα θέμα που έχει υπεραναλυθεί κατά καιρούς ενώ πραγματικά δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι διαφωνιών κατά τη γνώμη μου.

Και αυτά που θα πω, τα λέω όντας εκτροφέας συγκεκριμένης ράτσας που έδωσα όλα τα πουλιά που είχα προκειμένου τα Timbrado μου να μην ακούνε οτιδήποτε άλλο και είμαι και μέλος συλλόγου. Θέλω να πω δηλαδή ότι κι εγώ από τη μεριά μου προσπαθώ να διατηρήσω τα πρότυπα της ράτσας που επέλεξα στο μέγιστο βαθμό.

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με κοινά καναρίνια, με διασταυρώσεις ρατσών κτλ θα πρέπει να: Πρώτον είναι σίγουρος για τυχόν θέματα υγείας που μπορεί να προκύψουν στους απογόνους (κυρίαρχα γονίδια, ανωμαλίες φτερώματος κτλ) και δεύτερον να μπορεί είτε να συντηρήσει ο ίδιος τον όποιο αριθμό απογόνων είτε να είναι βέβαιος πως μπορεί να τα διαθέσει σε άλλους χομπίστες ή φίλους. Και φυσικά να μην προσπαθήσει να πουλήσει αυτά τα πουλάκια ως κάτι άλλο από αυτό που είναι σε κάποιον άσχετο.
Δεν αναφέρω καν κλασικά επιχειρήματα τύπου ''μέσα από διασταυρώσεις προέκυψαν όλες οι ράτσες'' κτλ.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί και να εξειδικεύσει περισσότερο, θα βρει τις πληροφορίες που θέλει για όποια ράτσα και να αποφασίσει να ασχοληθεί.
 
Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο, εμένα τουλάχιστον, είναι το ενδιαφέρον σου για την φροντίδα του αλλά και το ενδιαφέρον που έχεις να ασχοληθείς περισσότερο. Γι' αυτό είμαστε εδώ. :)

Ανεξάρτητα από την άγνοια μου στο θέμα, που καταλαβαίνω ότι για τους ειδικούς με οδήγησε σε λάθος αποφάσεις, για ένα πράγμα είμαι απολύτως βέβαιη. Και τα δυο πουλάκια απολαμβανουν απείρως καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και φροντίδα από ότι στα μαγαζιά που ήταν. Αυτά που μαθαίνω εδώ, σίγουρα θα τα λάβω υπόψην μου για το μέλλον. Όσο για τους απογόνους τους (εάν υπάρξουν) έχω ήδη βρει συγγενικά σπίτια για να τους μοιράσω.
Πάντως, μπορεί τα Χαρζ να είναι οι βασιλιάδες των καναρινιών, όμως συγκρίνοντας τα δύο πουλιά, με βεβαιότητα σας λέω ότι ο "κοινός" Χάρης είναι χίλιες φορές πιο έξυπνος.
 
με βεβαιότητα σας λέω ότι ο "κοινός" Χάρης
Αν δεν έχεις άλλη επιβεβαιωση πέραν του pet shop οτι είναι αρσενικό, να είσαι έτοιμη και για εκπλήξεις.
Παρόλη την σύγχυση, αναφέρω την άποψή μου οτι μιλάμε για θηλυκό. Στο βαθμό που μπορούμε να μιλήσουμε για αγνώστων στοιχείων πτηνό,το φτέρωμά του αυτό δείχνει. Κάλλιστα όμως μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Και τα δυο πουλάκια απολαμβανουν απείρως καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και φροντίδα από ότι στα μαγαζιά που ήταν..
.. Ειλικρινά δεν αμφιβάλλει κανείς μας γι αυτό!
Αυτά που μαθαίνω εδώ, σίγουρα θα τα λάβω υπόψην μου για το μέλλον. Όσο για τους απογόνους τους (εάν υπάρξουν) έχω ήδη βρει συγγενικά σπίτια για να τους μοιράσω.
.. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερη έκβαση στο θέμα σου!
.. Καλή συνέχεια!👍
 
Στο εύχομαι!
Αν και σε αυτό το σημείο ελπίζω πιο πολύ ο Χάρης να μην σου βγεί στο η Χάρις.
Όλες αυτές οι φωτογραφίες είναι του Χάρη;

Δε τίθεται ζήτημα φύλου. Είναι αρσενικός. Ναι δικές του είναι

Αν δεν έχεις άλλη επιβεβαιωση πέραν του pet shop οτι είναι αρσενικό, να είσαι έτοιμη και για εκπλήξεις.
Παρόλη την σύγχυση, αναφέρω την άποψή μου οτι μιλάμε για θηλυκό. Στο βαθμό που μπορούμε να μιλήσουμε για αγνώστων στοιχείων πτηνό,το φτέρωμά του αυτό δείχνει. Κάλλιστα όμως μπορεί να κάνω και λάθος.

Το είχα πάει στο γιατρό όταν το πήρα. Αρσενικό είναι
 
Στο εύχομαι!
Αν και σε αυτό το σημείο ελπίζω πιο πολύ ο Χάρης να μην σου βγεί στο η Χάρις.
Όλες αυτές οι φωτογραφίες είναι του Χάρη;
Θα συμφωνήσω απόλυτο...Από το video σίγουρα δεν είναι κελάηδημα αυτό που ακούγεται και χρωματικός μοιάζει θηλυκό. Οπότε αν θες να πας σε γέννα ψάξε για ένα αρσενικό Harzer... Έτσι θα κρατήσεις και την ράτσα.
 
Κι εγώ μάλλον από τον ήχο για θηλυκό μου φαίνεται. Αλήθεια, τώρα κελαιδά κανονικά; Εννοώ πιο περίτεχνα; Μήπως να μας βάλεις κάποιο ηχητικό αρχείο για να καταλάβουμε; Πολύ συχνά οι γιατροί κάνουν λάθος...
Θα ήθελα όμως να εστιάσουμε στο θέμα ασφάλειας: όταν φέρεις ένα νέο πουλάκι στο κοπάδι σου, κρατάς καραντίνα περίπου 40 ημέρες, στις οποίες το παρακολουθείς για να δεις αν είναι άρρωστο. Το νέο μέλος της ομάδας σου, καλό είναι να διαμένει ακόμα και σε άλλο δωμάτιο, ξεχωριστά από όλα τα πουλάκια σου ή τέλος πάντων, αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα όσο το δυνατό πιο μακριά και να μην έχει καμία επαφή μαζί τους για όσο διάστημα κρατά η καραντίνα. Αυτό, για να μην κολλήσουν τα άλλα σου πουλιά κάτι που ίσως δεν έχει ακόμα φανεί ότι έχει. Οπότε θα σου πρότεινα απόσταση.
Επίσης το θηλυκό πουλάκι, όπως και το αρσενικό, θα πρέπει να έχουν όσο το δυνατό περισσότερο χώρο για να πετούν, να γυμνάζονται, φυσικά για λόγους υγείας και ευζωίας.
Συνεπώς, σου προτείνω τα πουλιά να μην έχουν καμία επαφή και το νέο πουλάκι να έχει στη διάθεσή του όλην τη ζευγαρώστρα.
 
Από το Σάββατο και μετά δεν κελαιδάει σχεδόν καθόλου κι όταν το κάνει είναι πολύ χαμηλόφωνα, ίσα που ακούγεται. Οπότε δεν υπάρχει κάτι για να ηχογραφήσω. Πριν το Σάββατο όμως κελαιδούσε πολύ καλύτερα από ότι στο ηχητικό που έστειλα. Από εβδομάδα σε εβδομάδα βελτιωνόταν αισθητά ως προς τη διάρκεια λλά και την ένταση της φωνής, χωρίς να έχει φτάσει όμως επίπεδα καναρινιών που ακούω στο ιντερνετ ή στη γειτονιά.

Η συμπεριφορά του δείχνει προστατευτική προς αυτήν. Νωρίτερα την άφησα να πετάξει στο δωμάτιο. Μολις την είδε, την ακολουθούσε κάνοντας ίδιο σχηματισμό με εκείνην, σαν να την συνόδευε. Στη συνέχεια εκείνη έδειχνε να έχει χαθεί και να μη ξέρει πως να επιστρέψει στο κλουβί. Της έδειχνε τι να κανει αλλα αυτή δεν έπαιρνε χαμπάρι. Ανέλαβα να την βάλω πίσω στο κλουβί κι αυτή τρόμαξε. Από εκείνη την ώρα, όταν τον πλησιάζω είναι κι αυτός νευρικός, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν.
 
Back
Top