Γενικά Τελικά τι είδος είναι ο επισκέπτης μου;

kaliakouda

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Είναι η δεύτερη φορά που προσγειώνεται πουλάκι στην βεράντα μου, με το προηγούμενο που ήταν καναρίνι περάσαμε θαυμάσια μαζί κάποια χρόνια
Πριν 3 ημέρες έγινε ξανά το ίδιο και αυτή την φορά δεν είμαι σίγουρος για την ράτσα του, κάτι όμως μου φάνηκε από καναρίνι
Πήγα λοιπόν σε εξειδικευμένο κατάστημα και έδειξα το πουλάκι ποιό πολύ μπας και αιχμαλώτισα κάνα πουλί της ελεύθερης φύσης
Εκεί μου απάντησαν ότι πρόκειται για Φλωροκάναρο και ότι το έχει σκάσει από σπίτι
Αυτό τελικά βρε παιδιά ζει ή όχι ελεύθερο στη φύση για α το αφήσω αν είναι, ή θέλει κλουβί και την αγάπη μας που ήδη έχει;
Και είναι τελικά όντως φλωροκάναρο;
Τα φώτα σας παρακαλώ

20170604_130825.webp 20170604_130830.webp 20170604_130838_14.webp
 
Κάποια ποιο κοντινή δεν υπάρχει;
Το μαύρο στην ουρά (αν δε με ξεγελούν τα μάτια μου) με παραπέμπει σε καρδερινοκάναρο...
Αν θέλεις βγάλε μερικές ποιο κοντινές στο πουλί να σου πούμε.
 
Απλώς δεν θέλω ακόμη να το πλησιάζω πολύ γιατί μου δείχνει πολύ τρομαγμένο, μάλιστα το έβγαλα λίγο στην βεράντα και δείχνει ότι θέλει να φύγει, άσε που μόλις πλησιάζουμε το κλουβί τρελλαίνεται σαν να θέλει να αποδράσει και χτυπιέται σκαρφαλώνοντας στα κάγκελα
Θα το αφήσω λίγες ημέρες ακόμη να ηρεμήσει και θα το πιάσω για καλύτερες φωτό
Να πω πάντως ότι κάτω από το μαύρο της ουράς του έχει και έντονο κίτρινο, κιτρινόμαυρη θα έλεγα είναι
 
Απλώς δεν θέλω ακόμη να το πλησιάζω πολύ γιατί μου δείχνει πολύ τρομαγμένο, μάλιστα το έβγαλα λίγο στην βεράντα και δείχνει ότι θέλει να φύγει, άσε που μόλις πλησιάζουμε το κλουβί τρελλαίνεται σαν να θέλει να αποδράσει και χτυπιέται σκαρφαλώνοντας στα κάγκελα
Θα το αφήσω λίγες ημέρες ακόμη να ηρεμήσει και θα το πιάσω για καλύτερες φωτό
Να πω πάντως ότι κάτω από το μαύρο της ουράς του έχει και έντονο κίτρινο, κιτρινόμαυρη θα έλεγα είναι
Γιώργο καλησπέρα. Λογικά όλα αυτά που λες, αλλά αν πρόκειται για άγριο - ιθαγενές πουλί, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να το δούμε ώστε να σε ενημερώσουμε να το αφήσεις ελεύθερο μια ώρα αρχύτερα; Ενδεχομένως, σε αυτήν την περίπτωση (του αγρίου δλδ) η παραμονή του στο κλουβί λίγες ημέρες ακόμα να επηρεάσει αρνητικά την ικανότητά πτήσης του ή να το οδηγήσει σε άγχος, με συνεπακόλουθη πτώση του ανοσοποιητικού και βλάβες στην υγεία του.
Σκέψου αυτά που σου λέω και αν τελικά το πιάσεις για να το φωτογραφήσεις, φρόντισε όσο το δυνατό φυσικά, οι φωτός να είναι κοντινές, από πολλά σημεία του σώματος και καθαρές, για να μπορεί κανείς να σου πει με μεγαλύτερη βεβαιότητα περί τίνος πρόκειται.
 
20170604_223033.webp Εγώ παιδιά το κράτησα μετά από υπόδειξη εξειδικευμένου πωλητή, το μόνο που βλέπω σίγουρα είναι ότι μετά από 4 ημέρες άρχισε πια και κάθεται στα κλαδάκια, πριν καθόταν μόνο κάτω, κατά τα άλλα τρώει και πίνει κανονικά

Μόλις πριν λίγο κατάφερα να βγάλω άλλη μια πιο καθαρή γιατί το πέτυχα μισοναρκωμένο πριν τον ύπνο
Αν δεν βγάζετε άκρη και με αυτήν αύριο θα το πιάσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βάλε φωτογραφίες από κουτσουλιές, σα να τις βλέπω λίγο υδαρές και το πουλάκι κάπως καμπουριασμένο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πάντως, σε ό,τι πει κανείς θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός. Διότι αν το πουλί είναι υβρίδιο πιθανά δεν θα επιζήσει στη φύση, αν πάλι είναι άγριο, θα είναι χάλια η ζωή του στο κλουβί.
Έτσι λοιπόν θα προτείνω:
αν γνωμοδοτηθεί ότι πρόκειται περί φλώρου, να γίνει επικοινωνία με στόχο την αυτοψία από κάποιον ειδικό του ΕΚΠΑΖ ίσως, ώστε να υπάρξει και ταυτόχρονα η συμβουλευτική σχετικά με τον τόπο απελευθέρωσης καθώς και η κρίση αν το πουλί χρειάζεται ένταξη στη φύση (αν είναι μικρό) ή επανένταξη.
 
Βάλε φωτογραφίες από κουτσουλιές, σα να τις βλέπω λίγο υδαρές και το πουλάκι κάπως καμπουριασμένο;
Το πέτυχα στον ύπνο όπως ανέφερα πριν λίγο, την ημέρα είναι ολοζώντανο και κινείται με άνεση στο κλουβί στέκωντας περήφανο θα έλεγα και κορδωμένο-τεντωμένο, αυτό περί καμπούρας δεν ισχύει σίγουρα Μαρία
 
Κάτι ακόμη που δεν ξέρω αν έχει σημασία, μένω σε ύψωμα της περιοχής μου και μάλιστα στον 4ο όροφο, υψόμετρο 200μ.
Άρα από πέταγμα καλά τα πήγε
balloony.gif
 
Δεν μπορεί να είναι μικρό ακόμα αφού το βρήκε στη γλάστρα και να μην έχει πάρει όλα τα χρώματα ακόμα;
Δεν πιστεύω ότι αυτού του είδους η συμπεριφορά ταιριάζει σε αυτή του άγριου υγιούς, με ομαλή ανάπτυξη ιθαγενούς.
Ας περιμένουμε μέχρι αύριο για να ελέγξουμε πέραν των υπολοίπων και τη συμπεριφορά του εντός του κλουβιού.
 
Ας περιμένουμε μέχρι αύριο για να ελέγξουμε πέραν των υπολοίπων και τη συμπεριφορά του εντός του κλουβιού.
μάλιστα το έβγαλα λίγο στην βεράντα και δείχνει ότι θέλει να φύγει, άσε που μόλις πλησιάζουμε το κλουβί τρελλαίνεται σαν να θέλει να αποδράσει και χτυπιέται σκαρφαλώνοντας στα κάγκελα
Δηλαδή Αλέξανδρε, τι άλλο σκέφτεσαι ότι θα πρέπει να ελεγχθεί;
 
Back
Top