Αναπαραγωγή Τελος αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης City
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μετα τη δευτερη γεννα 😛

Κανονικα πριν πιασουν οι ζεστες
υπολογισε οτι αυγα τωρινα θελουν 14 μερες για εκολλαψη
και κανα μηνα οι νεοσσοι μεχρι να την κανουν
οποτε εαν δεν τους εχεις σε δροσερο μερος κατι σε κολαση κανει με τη ζεστη

Τωρα εαν εισαι εσωτερικος αλλαζει

ΜΦΧ
Πανος
 
Έλεγα να χωρίσω τα Λίζαρντ μόλις απογαλακτιστουν τα μικρά αλλα βλέπω την θηλυκια και κάθεται πάλι στην φωλια
 
Με το καλό να δεις μικρά στη φωλιά.

Αν θες να σταματήσεις τις γέννες μετά από αυτή που κάνει τώρα καλό είναι να χωρίσεις τον αρσενικό από την κανάρα περίπου την πέμπτη μέρα αφού βγουν τα μικρά από το αυγό.

Μπορείς βέβαια να τον χωρίσεις και από τώρα απλά εγώ προτιμώ τότε ώστε αν προκύψει κάποιο πρόβλημα με την κανάρα κατά τις πρώτες μέρες ζωής των νεοσσών να είναι και το αρσενικό μέσα ώστε να βοηθήσει στο τάϊσμα. Όταν βλέπω ότι όλα πάνε καλά περίπου την πέμπτη με έκτη μέρα βγάζω το αρσενικό ώστε να μη συνεχιστεί το ζευγάρωμα.
 
μετο καλο και να σου βγουνε και αλλοι απογονοι καλο ειναι να τα σταματησεις στη 3 γεννα!
 
Με το καλό να δεις μικρά στη φωλιά.

Αν θες να σταματήσεις τις γέννες μετά από αυτή που κάνει τώρα καλό είναι να χωρίσεις τον αρσενικό από την κανάρα περίπου την πέμπτη μέρα αφού βγουν τα μικρά από το αυγό.

Μπορείς βέβαια να τον χωρίσεις και από τώρα απλά εγώ προτιμώ τότε ώστε αν προκύψει κάποιο πρόβλημα με την κανάρα κατά τις πρώτες μέρες ζωής των νεοσσών να είναι και το αρσενικό μέσα ώστε να βοηθήσει στο τάϊσμα. Όταν βλέπω ότι όλα πάνε καλά περίπου την πέμπτη με έκτη μέρα βγάζω το αρσενικό ώστε να μη συνεχιστεί το ζευγάρωμα.
Εχω καει πολλες απο το συγκεκριμενο θεμα της απομακρυνσης του αρσενικου. Οι περισσοτερες καναρες αν κανεις αυτο Στεφανε σταματανε το ταισμα. Για μενα η βγαζεις τον αρσενικο μετα το τριτο αυγο η δε τον βγαζεις καθολου και τον απομακρυνεις οταν οι νεοσσοι δειλα δειλα βγαινουν απο τη φωλια. Για αυτο και οι ζευγαρωστρες με χωρισμα ειναι πολυ καλες για αρχαριους
 
με το καλο να σκασουν τα αυγουλακια και να μας ανεβασεις φωτο με τα μικρα λιζαρντ.
 
Να και η φωτο που υποσχέθηκα

p6100062ch9.th.jpg


Αυτο είναι ένα απο τα 2 που έλεγα στην αρχή του ποστ

p6100057gf0.th.jpg


Τα πουλιά που έχω ξεχωριστα τα έχω εκει γιατι ήταν ζωηρα και μαλώνανε με τα άλλα
 
Η σύνηθης διαδικασία που ακολουθώ, είναι αυτή που είπε ο Thodoris1982,
Οι περισσοτερες καναρες αν κανεις αυτο Στεφανε σταματανε το ταισμα. Για μενα η βγαζεις τον αρσενικο μετα το τριτο αυγο η δε τον βγαζεις καθολου και τον απομακρυνεις οταν οι νεοσσοι δειλα δειλα βγαινουν απο τη φωλια.
όχι βέβαια ότι δεν έχω κάνει και αυτό που λέει ο Στέφανος.
Δυστυχώς όλα εξαρτώνται από τα ίδια τα πουλιά και κατά πόσο είναι πυρωμένες ή όχι οι κανάρες.
Έκανα αυτό που λέει ο Θοδωρής και μία κανάρα μου ξεπουπούλιασε 3 νεοσσούς 14 ημερών -μέχρι θανάτου- μέσα σε ένα διάστημα 3 ωρών.
Έκανα επίσης και αυτό που λέει ο Στέφανος και σταμάτησαν να ταίζουν κάποιες.
Αυτό που ακολουθώ όταν θέλω να κόψω την αναπαραγωγή, είναι το εξής, ανάλογα με την κανάρα πάντα και όχι εκ συστήματος και πάντα μετά το πολύ την τρίτη επιτυχημένη γέννα.
Αφήνω την οικογένεια όλη μαζί, με νήμα και φωλιά, και αλλάζω τα αυγά με πλαστικά και αποσύρω νεοσσούς και αρσενικό όταν αυτοί απογαλακτιστούν, επιτρέποντας στην θηλυκή να κλωσσάει κανονικά μέχρι και την 12η-14η μέρα, οπότε και τα αποσύρω μαζί με τη φωλιά και αφήνω την θηλυκή για ξεκούραση, μόνη της, χορηγώντας της καθημερινά μπάνιο.
Προτιμώ δηλαδή να "σπάσω" μιά φωλιά μόνος μου, παρά να έχω γεννημένους νεοσσούς που κινδυνεύουν από την μητέρας τους.
Φιλικά,
 
Έλεγα να χωρίσω τα Λίζαρντ μόλις απογαλακτιστουν τα μικρά αλλα βλέπω την θηλυκια και κάθεται πάλι στην φωλια


Τα συγκεκριμένα μικρα (2 στον αριθμο) χθες και σήμερα το πρωι τα βρήκα ψοφια
 
Back
Top