Ασθένειες Τεστ για ασθενειες πτηνων στο σπιτι μας

lancashire

PB Member
Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
566
Πόλη
Αθήνα
Ξερει κανεις εαν υπαρχει κατι αντιστοιχο εδω;

"https://www.beautyofbirds.com/Microbiology.htm"

ΜΦΧ
Πανος
 
πανο τι ειναι αυτο;
δεν μου φορτωνει με τπτ
λευκη σελιδα βλεπω κ κατω το κουτακι της προοδου λευκο κ αυτο...😕
 
Εύα περίμενε λίγο.
Δεν ξέρω αλλά σήμερα μου αργούν πολλές ιστοσελίδες να μου ανοίξουν όπως και αυτή.
 
Εύα περίμενε λίγο.
Δεν ξέρω αλλά σήμερα μου αργούν πολλές ιστοσελίδες να μου ανοίξουν όπως και αυτή.
ειναι μια... Παρηγορια!:D
😀
εχω βαρεθει ολα τα κουλα να συμβαινουν... ΜΟΝΟ σε μενα 😛
 
Ενα ξενο σαιτ που λεει οτι υπαρχει εξοπλισμος να κανουμε καλλιεργιες για διαφορες ασθενειες στο σπιτι μας,
 
Εμενα παντως μου φορτωσε αμεσως! Αλλα γι αυτους που δεν τους φορτωνει λεει αυτα!

This document may be copied and freely distributed for personal home use, but the author's and Birds n Ways name must be included...
 
φωτη κ πανο ειστε τρομεροι! Ευχαριστω πολυ!

κ τι συμπτωση το σκεφτομουν χθες! 🙂
δλδ ...
να μπορουσα να κανω μονη μου στα πουλια εξετασεις! 😛

[τρεχω στον γιατρο προληπτικα καθε μηνα, το πολυ διμηνο, με κουτσουλιες στο χερι χα χα...]
-φυσικα σαν μακρινο ονειρο!
λετε να υπαρχουν ελπιδες να μπορει κανεις να τις κανει μονος του;
αν καταλαβω εστω τα μισα απο οσα λεει θα το επιχειρησω... ... Τρεχοντας κιολας !!:D!
 
ενα ψηλο αστραποπουλακι μου ειπε οτι θες μικροσκοπιο
κλαψ λυγμ😕
 
πανο...
αν σου πω οτι ενα... Μικροσκοπιο το χω [απο παιδι] απωθημενο;
... Παιδιοθεν (!) ειχα μικροβιολογικες αναζητησεις χα😛χα
ειμαι ικανη να το... Πραγματοποιησω τωρα!

φυσικα θα ευθυνεσαι εσυ κ το λινκ που ανακαλυψες
που... Θα μπω σε εξοδα😛

[περιμενω επιταγες :cool14:]

λοιπον κατι γινεται με τα λινκ!
απορω γιατι δεν μου τ ανοιγει με τπτ
προσπαθησα ν'ανοιξω απ το ποστ του φωτη κ μετα απο ωρα μου βγαζει αυτο, αντι για το λινκ
:
Σφάλμα επαναφοράς δικτύου

Το έγγραφο δεν περιέχει δεδομένα.

Ο δεσμός σε αυτήν τη σελίδα διακόπηκε απρόσμενα κατά τη διαπραγμάτευση σύνδεσης ή τη μεταφορά δεδομένων. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα δικτύου μεταξύ της σελίδας και του υπολογιστή σας.



παντως χωρις πλακα
αν μπορει να γινει κ μ ενα μικρο μικροσκοπιο, θα ειναι σωτηριο πανο το λινκ σου!
δεν ειναι κ ιδιαιτερα ακριβα απ οσο θυμαμαι.

στον γιατρο, που κοιταω κ γω καμια φορα στο δικο του κ σε μεγενθυση 100Χ φαινονται μια χαρα.

αλλα δεν νομιζω να ναι τοσο απλο για τον καθενα μας.

σιγουρα θα χρειαζεται να χεις κ αρκετες γνωσεις για διαγνωση...

ισως ομως για βοηθητικο, για περιπτωση αναγκης που δεν βρισκουμε γιατρο...
ή για να μην τρεχουμε αδικα, πρωτα να κοιτουσαμε εμεις στο σπιτι μας κ αν βλεπαμε κατι υποπτο να πηγαιναμε μετα...
 
αναμενω τα φωτα ειδικων πχ Αλεξανδρου
εαν ητανε για παστες ξερεις τωρα θα τους εκανα εγω καθε ειδους καλλιεργεια 🙄
 
Εύα εδώ το μικροσπόπιο σου 😉 "https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1153668&catalog=19&category=1000000384"
 
-Ας μου πεί κάποιος, πώς θα βγαίνει η διάγνωση ;
Πώς θα μπορούσα να καταλάβω οτι η "κινητικότητα"
που βλέπω στα περιττώματα του πουλιού μου, προέρχεται
απο το τάδε ή το δείνα μικρόβιο; 😕
 
-Ας μου πεί κάποιος, πώς θα βγαίνει η διάγνωση ;
Πώς θα μπορούσα να καταλάβω οτι η "κινητικότητα"
που βλέπω στα περιττώματα του πουλιού μου, προέρχεται
απο το τάδε ή το δείνα μικρόβιο; 😕
ή αν υπάρχει μια δυσμορφία πως θα ξέρει κάποιος τη σωστή μορφή για να εκτιμήσει την υποτιθέμενη λάθος;
ένα ιατρικό εργαλείο όσο σωτήριο είναι στα σωστά χέρια, μπορεί να αποβεί μοιραίο σε λάθος χέριακαι μη ξεχνάμε, η ημιμάθεια είναι περισσότερο επικινδυνη απο την αμάθεια
 
-Ας μου πεί κάποιος, πώς θα βγαίνει η διάγνωση ;
Πώς θα μπορούσα να καταλάβω οτι η "κινητικότητα"
που βλέπω στα περιττώματα του πουλιού μου, προέρχεται
απο το τάδε ή το δείνα μικρόβιο; 😕

κ. Μάκη αν αναφέρεστε για το μικροσκόπιο, πιστεύω οτι είναι αδύνατον απο εμάς που δεν έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις να βγάλουμε διαγνώσεις και ασφαλή συμπεράσματα. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μας προβληματίσει για κινητικότητες που μπορεί να είναι απολύτως φυσιολογικές, και να μας μπερδέψει. Όμως αν για παράδειγμα θα θέλαμε εγκυκλοπαιδικά, να δούμε τους πόρους ένος αυγού, ή την δομή ενός φτερού, πιστεύω οτι θα ήταν πολύ χρήσιμο 😉
 
Να υποθέσω ότι θα γίνεται διαφορετική καλλιέργεια για το κάθε μικρόβιο και ότι αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται θα κάνει και μια σωστή έρευνα.
 
κ. Μάκη αν αναφέρεστε για το μικροσκόπιο, πιστεύω οτι είναι αδύνατον απο εμάς που δεν έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις να βγάλουμε διαγνώσεις και ασφαλή συμπεράσματα. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μας προβληματίσει για κινητικότητες που μπορεί να είναι απολύτως φυσιολογικές, και να μας μπερδέψει. Όμως αν για παράδειγμα θα θέλαμε εγκυκλοπαιδικά, να δούμε τους πόρους ένος αυγού, ή την δομή ενός φτερού, πιστεύω οτι θα ήταν πολύ χρήσιμο 😉

Αναφέρομαι σ'αυτό που λέει ο τίτλος του tread
Τεστ για ασθενειες πτηνων στο σπιτι μας
Φαντάζομαι οτι κάποιος που θα άνοιγε αυτό το θέμα θα περίμενε
να διαβάσει, πώς, θα έκανε τεστ για κοκκίδια, σαλμονένα,E coli, μυκητιάσεις κλπ.
-Το μικροσκόπιο και οι δυνατότητές του θα είναι σίγουρα πολύ, μα πολύ ενδιαφέρουσες.
-Ισως κάποιες μικροβιολογικές γνώσεις να μπορούν εύκολα να αποκτηθούν και να είμαστε σε θέση να κάνουμε αυτό που λέει ο Νίκος.
Να υποθέσω ότι θα γίνεται διαφορετική καλλιέργεια για το κάθε μικρόβιο και ότι αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται θα κάνει και μια σωστή έρευνα.
 
Αναφέρομαι σ'αυτό που λέει ο τίτλος του tread
Τεστ για ασθενειες πτηνων στο σπιτι μας
Φαντάζομαι οτι κάποιος που θα άνοιγε αυτό το θέμα θα περίμενε
να διαβάσει, πώς, θα έκανε τεστ για κοκκίδια, σαλμονένα,E coli, μυκητιάσεις κλπ.
Αυτο ακριβως λεει φιλε Μακη οτι κοστιζει 5 δολλαρια να κανεις την καλλιεργεια στο σπιτι οταν κοστιζει 40-50 σε εργαστηριο.
Το αστραποπουλακι με μπερδεψε γιατι δεν βλεπω μικροσκοπιο
αλλα incubator στα 9 πραγματα που χρειαζεται κανεις. Εκτος εαν τα plates διαβαζονται μονο με μικροσκοπιο. Η ερωτηση μου ειχε να κανει με το εαν γνωριζει καποιος εαν πωλουνται αυτα εδω σε ιδιωτες.
Πιστευω οτι εαν ειναι τελικα οικονομικο συμφερει για καποιον με πολλα πουλια για παραδειγμα

ΜΦΧ
Πανος
 
Παναγιώτη πιστεύω ότι είναι από τα πρέπει το να έχεις στο σπίτι ένα μίνι εργαστήριο, όχι μόνο για πολλά αλλά και για σχετικά λίγα πουλιά και για πολλούς λόγους.
Πιστεύω επίσης ότι εάν ξέρεις τι ζητάς και έχεις τα ανάλογα χρήματα για να το αποκτήσεις θα βρεις να κάνεις τη δουλειά σου πάντως και το μικροσκόπιο χρειάζεται.
Εάν θέλεις να είσαι σωστός και περνάς τα πουλιά από έλεγχο με τα πρώτα συμπτώματα μακροπρόθεσμα θα κάνεις την απόσβεση πόσα πουλάκια δεν τα πλακώσαμε στα φάρμακα επειδή ή δεν είχαμε τα λεφτά για εξετάσεις ή στο φινάλε δεν τα δίνεις για ένα πουλί που η αξία του δεν ξεπερνάει τα 50 ευρω.
 
Back
Top