Γενικά Τζίμης ο γλυκούλης (zako)

Τα χρώματα του το κεφάλι του κ η ουρα του εμένα μου φαίνεται θηλυκιτσα Ελευθερία
Ότι είναι νομίζω ότι το όνομα ταιριάζει και για θηλυκό 😁 η" Τζιμη"!
 
@eleftheria_zou Φοβάται τα παιχνίδια διότι δεν του έδειξε ο εκτροφέας του απο όταν ήταν μικρότερος. Τα πουλιά που μεγαλώνουν στο χέρι για να γίνουν ήμερα κατοικίδια είναι καλό να τους παρουσιάζει ο εκτροφέας τους παιχνίδια/αντικείμενα σε διάφορα σχέδια και χρώματα απο όσο ακόμη δεν έχουν αναπτύξει έντονα το στοιχείο του φόβου σε άγνωστα πράγματα. Τα πουλιά απο τη φύση τους φοβούνται. Γι'αυτο τα μεγαλώνουμε στο χέρι, για να μην φοβούνται. Σαφώς και τώρα που το πουλάκι που έχεις φοβάται δεν προτείνω να το στρεσάρεις. Η εισαγωγή νέων αντικειμένων πρέπει να γίνει πιο σταδιακά και χωρίς στρες.

Δες στη φώτο που σου επισυνάπτω πώς μεγαλώνει μια εκτροφέας μακάο τα μωρά της. Οι μελλοντικοί τους "γονείς" παίρνουν στα χέρια τους πουλιά που δεν φοβούνται τίποτα μέσα στο ανθρώπινο περιβάλλον ενός σπιτιού. Αυτά είναι μερικά απο τα πράγματα τα οποία πληρώνουμε σε έναν εκτροφέα στην "τιμή" του πουλιού που αγοράζουμε. Αλλιώς ποιος ο λόγος να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για ένα ήμερο κατοικίδιο αφού πουλάνε κι αγρίμια κοψοχρονιά.

Στη δεύτερη φώτο είναι ένα απο τα μικρά αμαζονάκια μου που μεγάλωσα με τον τρόπο που σου εξήγησα, με αποτέλεσμα να μπορώ να ανοίγω το κλουβί τους και να βάζω ένα νέο παιχνίδι και τα πουλιά να τρέχουν με τη μία πάνω του για να παίξουν. 🙂
 

Συνημμένα

  • 131232990_1935992269877332_7598463529900688411_o.webp
    131232990_1935992269877332_7598463529900688411_o.webp
    106,5 KB · Προβολές: 15
  • da18630d-485c-4d44-a631-a77292317d83.webp
    da18630d-485c-4d44-a631-a77292317d83.webp
    68 KB · Προβολές: 15
@Φοίβος Ναι αντιλαμβάνομαι αυτό που μου λες!μου ακούγεται πολύ λογικό έχοντας 3 παιδιά και γνωρίζοντας την νοημοσύνη του πτηνού καταλαβαίνω ότι όπως θα χειριζομουν ένα πολύ μικρό παιδί από άποψη κοινωνικοποίησης έτσι θα πρεπει κ
να κάνω και σ'αυτο, έχεις απόλυτο δίκιο!
 
Ελευθερία καλημερα :)

Το συγκεκριμένο ειδος είναι πολύ πολύ ιδιαίτερο ειδος. Όσες εισαγωγές να του έκανε κ ο εκτροφεας όσο ήταν μικρό ( δε φταίει σαφώς Ο άνθρωπος πόσες εισαγωγεσ μπορεί να κάνει εφόσον το δίνει στους 3 μήνες όπου κ απογαλακτιζεται 🤣) πάλι με κάθε νέα εισαγωγή η οποιαδήποτε αλλαγή στο χώρο του θα πανικοβάλλεται. Νοιωθουν τέτοιο πανικό που Χτυπιουνται στο κλουβί τους με κίνδυνο σοβαρό τραυματισμό. Τους παίρνει μέρες να συνέλθουν κ να αρχίσουν επεξεργάζονται κάθε τι νέο . Είτε ειναι ημερο είτε είναι άγριο είναι η φύση τους τέτοια. Δυστυχως Όσοι έχουν ζακο καταλαβαίνουν :)
 
Back
Top