Φροντίδα Τη γνωμη σας για αγορα καινουριου κλουβιου για το κοκατιλ μου

kostaslina

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
καλημερα.
θα ηθελα την γνωμη σας για καινουριο κλουβι για το κοκατιλ μου.σκεφτομουν να παρω οπως αυτο στην φωτο μιας και ολη μερα καθεται εξω απο το κλουβι. Το εχω βρει 200 ευρω αν θυμαμαι. Τι λετε; Μηπως ειναι μεγαλο; Γτ θελω να βαλω και παιχνιδια μεσα.:D
 

Συνημμένα

  • 82-thumb.webp
    82-thumb.webp
    5 KB · Προβολές: 162
α και κατι ακομα.στο site www.plus4u.gr βρηκα πολυ ωραια και φθηνα playground για το κοκατιλ μου.

μια ερωτηση ακομα. Εχω βρει σε διαφορα πετ σοπ στο εξωτερικο κατι πατηθρες που λεγονται pedicure και η υφη τους ειναι σαν λιμα για τα νυχια τους και κλασικα ελλαδα δεν στελνουν. Μηπως ξερετε καποιο πετ σοπ εδω που να εχει; Εγω τα νυχια της δεν μπορω να τα κοψω, φοβαμαι μην της κοψω κανα δαχτυλο ετσι οπως κλωτσει οταν την πιανω. (γι'αυτο εκλεισα ραντεβου αυριο με πτηνιατρο)
 
να του βαλεις ξυλινες πατυθρες ετσι θα λιμαροντε απο μονα τους ειναι σαν φυσικες λυμες!
 
ξυλινες εχω. αλλα προχθες της πηρα μια μεγαλη ξυλινη πατηθρα που ειναι πολλα κλαδακια ενωμενα και κανουν ενα μεγαλο σαν ραφι αλλα παρατηρησα οτι τα νυχια της εγιναν πιο αγρια. Μη σου πω οτι μεγαλωσαν πιο πολυ.
 
μια ερωτηση ακομα. Εχω βρει σε διαφορα πετ σοπ στο εξωτερικο κατι πατηθρες που λεγονται pedicure και η υφη τους ειναι σαν λιμα για τα νυχια τους

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο αμφιλεγομενες αυτες οι πατηθρες😕, ειναι δημοφιλεις στο εξωτερικο, αλλα εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλεσουν ερεθισμους στο δερμα της "πατουσας", κ οτι ο τροπος με τον οποιο γαντζωνεται το ποδι του πουλιου στην πατηθρα δεν δεινει περιθωριο στα νυχια να λιμαριστουν οποτε ο σκοπος για τον οποιο εχει κατασκευαστει δεν εξυπηρετηται!

Ψαξε το λιγο ακομη! 🙂 Κ αν
καποιος αλλος εχει διαφορετικη πληροφορηση θα μπορουσε να μας διαφωτισει! 🙂
 
τις πατυθρες που λες τις εζω δει στι καρφουρ...

το εχω ακουσει και εγω αυτο που λεει η ανατολη.. Αλοι λενε οτι ειναι ακλες αλλοι οτι κανον κακο. Γιαυτι ψαξε πριν αγορασεις!
 
Kι εγώ έχω διαβάσει ότι αυτες οι οι πατήθρες μπορούν να δημιουργήσουν πληγες στα πόδια ενός παπαγάλου.
 
Κοιτα ενα κλουβι μεγαλο μονο καλό κανει! Και περισσοτερος χώρος για να πεταξει.. Και περισσοτερα παιχνιδια.. Και ενα ταιρι...
 
Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο αμφιλεγομενες αυτες οι πατηθρες😕, ειναι δημοφιλεις στο εξωτερικο, αλλα εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλεσουν ερεθισμους στο δερμα της "πατουσας", κ οτι ο τροπος με τον οποιο γαντζωνεται το ποδι του πουλιου στην πατηθρα δεν δεινει περιθωριο στα νυχια να λιμαριστουν οποτε ο σκοπος για τον οποιο εχει κατασκευαστει δεν εξυπηρετηται!

Ψαξε το λιγο ακομη! 🙂 Κ αν
καποιος αλλος εχει διαφορετικη πληροφορηση θα μπορουσε να μας διαφωτισει! 🙂

λες ε;θα το κοιταξω και αλλο...



Κοιτα ενα κλουβι μεγαλο μονο καλό κανει! Και περισσοτερος χώρος για να πεταξει.. Και περισσοτερα παιχνιδια.. Και ενα ταιρι...

κοιτα για να πεταξει μεσα δεν την κοβω. Ολο εξω θελει να καθεται και οταν ειναι ωρα για υπνο μπαινει μεσα.
παντως προτιμω να δωσω καλα λεφτα για ενα κλουβι που θα μου μεινει. Για ταιρι ειναι ακομα μικρη μαλλον.στα 2 χρονια νομιζω μπορει να ζευγαρωσει;
 
για ταιρι ειναι ακομα μικρη μαλλον.στα 2 χρονια νομιζω μπορει να ζευγαρωσει;

Ταιρι μπορουμε να παρουμε σε ενα πουλι που ειναι και 2 μηνων. Δεν παιζει ρολο η ηλικια, απλα δεν θα τους βαλεις φωλια πριν κλεισουν το δευτερο ετος της ηλικιας τους(μερικα βιβλια λενε οτι και οταν ειναι 1 ετους μπορουν να ζευγαρωσουν). Γνωμη μου ειναι οτι οσο πιο νωρις της παρεις ταιρι τοσο το καλυτερο.
 
To κλουβι μου φαινεται αρκετα καλο και συμφωνω με την επιλογη αυτη αν τελικα καταληξεις σε αυτο. Πιστευω οτι εκτος απ'το οτι φαινεται ομορφο αν το προσεξεις και λιγο θα το εχεις για αρκετα χρονια. Επισης πιστευω πως ειναι ασφαλες ως προς τα χρωματα που εχουν χρησιμοποιηθει σε σχεση με τα περισσοτερα κινεζικης προελευσης για τα οποια εχουν ακουστει διαφορα. 😉
 
Αν σ' αρεσει το συγκεκριμενο και σου κανει στις διαστασεις αγορασε το αλλα αποψη μου ειναι οτι με 200 ευρω αν το ψαξεις θα βρεις πολυ καλυτερο και μεγαλυτερο. Γενικα τα μεγαλα κλουβια του πετ σιτι ειναι ακριβα. Πιο παλια ηταν παμφθηνα. Τωρα...
 
λεω να κοιταξω και σε αλλα μαγαζια πριν καταληξω καπου...
σημερα πηγα το κοκατιλ πρωτη φορα στον πτηνιατρο.ηθελα να του κοψει τα νυχια γτ εγω φοβαμαι. Πηγα στον αχιλλεα ακριβο που εχω δει εδω στο φορουμ καλα λογια. Οντως πολυ καλος μου φανηκε. Και δεν πληρωσα τιποτα. Ουτε καν επισκεψη. Και βρηκε και μικρη πληγιτσα κατω απο τα ποδια του. Ειπε να αλλαξω τις ξυλινες πατηθρες και να βαλω πλαστικες αφου τις λιμαρω πρωτα. Να το προσεξω πολυ ειπε αλλιως αν πληγωθει πιο πολυ θα εχω τρεχαματα. Α και μου ειπε οτι φαινεται για αρσενικος γτ το πορτοκαλι στο μαγουλο του ειναι πολυ εντονο και εχει αρκετα εντονο κιτρινο στα φτερα. Οταν παω σε 20 μερες θα του πω να κανει και μια εξεταση dna.
 
α και κατι ακομα.στο site www.plus4u.gr βρηκα πολυ ωραια και φθηνα playground για το κοκατιλ μου.


τα κοιταξα κι εγω και δεν λεει διαστασεις.. Να το προσεξουμε αυτο!
ενα που εχει μεσα που το αναφερει σαν μεσαιο με τιμη 8,70, εχω ολοιδιο και ειναι μικρο για κοκατιλ... Και το ειχα αγορασει 6 ευρω απο μαγαζι, επειδη το ειχαν ξεστησει και ηταν απανω παπαγαλακια! Ολοκαινουριο...
 
α και μου ειπε οτι φαινεται για αρσενικος γτ το πορτοκαλι στο μαγουλο του ειναι πολυ εντονο και εχει αρκετα εντονο κιτρινο στα φτερα. Οταν παω σε 20 μερες θα του πω να κανει και μια εξεταση dna.

Λινα αυτο στο χω ξαναπει κι εγω και αλλα ατομα. Το πορτοκαλι στα μαγουλα δεν παιζει ρολο στις μεταλλαξεις. Το κοκατιλ σου ειναι περλε. Ολα τα περλε κοκατιλ ειναι θηλυκα.

Επισης τεστ DNA δεν γινεται στην Ελλαδα.
 
Back
Top