Γενικά Τη γνώμη σας για το "δίπλωμα των φτερών"

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.Απο την μικρη μου πειρα αυτο το λεγομενο διπλωμα των φτερων δε ξεεω ποσο ανωδυνο ειναι για το πουλακι.Νομιζω πως διαφωνω με ολη αυτη τη διαδικασια.Εσεις τι λετε?

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Τασος ο καναρινας Καλησπερα!Το βιντεο δεν το ειδα ολο και ουτε θελω!Δεν ξερω πια ειναι η συνεχεια και ουτε να το φανταστω δεν μπορω!Διαφωνω απο τον τροπο πιασιματος του καναρινιου!ποτε δεν θα το εκανα!
 
.Εσεις τι λετε?
Δεν μου αρέσει καθόλου σαν διαδικασία ακινητοποίησης.
Επίσης το κούρεμα χρειάζεται μόνο σε κάποιες ράτσες καναρινιών για να αυξηθούν οι πιθανότητες επιτυχούς ζευγαρώματος.
Η ακινητοποίηση του πουλιού μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με την βοήθεια ενός φίλου ο οποίος θα προστατεύσει με ασφάλεια τα ποδαράκια του και η διαδικασία του κουρέματος θα γίνει γρήγορα, με ασφάλεια και χωρίς ταλαιπωρία του πουλιού.
 
Ο άνθρωπος είναι γνωστός επικίνδυνος. Έχει βασανίσει πουλί μπροστά στην κάμερα επειδή δεν γνώριζε τι είναι η πρόπτωση αμάρας και πασπάτευε τα εντόσθια του με μια μπατονέτα. Ο ίδιος ίσως θεωρεί ότι το έκανε για καλό, το πουλάκι έζησε φρικτούς πόνους.


Δυστυχώς, ακόμη και επικίνδυνος παραμένει γνωστός είτε γιατί αδιαφορεί το Youtube για τις αναφορές που γίνονται στα διάφορα βίντεο που ανεβάζει είτε επειδή αδιαφορεί ο κόσμος και δεν τον αναφέρει μαζικά.
 
Έτυχε να δω πρόσφατα κάποια βιντεάκια του γιατί μου τα έβγαζε σαν προτεινόμενα.

Πέραν από το ότι του δίνω ένα πόιντ για το μεράκι που έχει...μιλάμε για πλήρη ασχετοσύνη περί εκτροφής κτλ. Ούτε τα βασικά.
 
Και χωρις σταματιμο Αντωνη...
Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι τον βλεπουν και αλλοι ανθρωποι που δεν εχουν γνωσεις εστω και τις στοιχειωδεις πανω στα καναρινια και απλα τον μιμουνται
 
Ακομα συνεχιζει τα show αυτος ο καραφλομπεκατσος?
😂
Εχω δει και εγω καποια βιντεακια με τον συγκεκριμενο.και αρχαριος να εισαι καταλαβαινεις οτι κατι δεν πάει καλα.
 
Επομένως, όσοι έχετε λογαριασμό στο youtube, και αν επιτρέπεται ο σχολιασμός, φροντίστε να καταθέσετε τις απόψεις σας επί των πρακτικών του
Μαζική αναφορά χρειάζεται Γιάννη. Τα σχόλια που υπάρχουν κάτω από τα βίντεο, είναι αυτά που σου επιτρέπει ο ίδιος να δεις. Οι αναφορές δεν εξαρτώνται από τον έλεγχό του.
 
Ενημερωτικά σχετικά με τη θέση των φτερούγων κατά τον χειρισμό των πουλιών απο ανθρώπινα χέρια, συζητώντας με μια φίλη κτηνίατρο μου είχε εξηγήσει ότι είναι αφύσικη θέση των φτερούγων ακόμη κι όταν κάποιος τις κρατάει ενωμένες με το ένα χέρι όπως συχνά γίνεται στα περιστέρια ή στις κότες. Μου είπε ότι τα περιστέρια έχουν τη δυνατότητα να τεντώνουν τόσο τους μύες των φτερούγων κάτι που δεν ισχύει όμως με τα υπόλοιπα οικόσιτα (φαντάζομαι και μη οικόσιτα) πτηνά με συνέπεια να είναι δυσάρεστη ίσως και επίπονη η αίσθηση.

Tην αναφορά μου στο youtube την έκανα πάντως και πήρε και το πρώτο thumbs down. 👎
 
Υπάρχει υλικό στο you tube απο αξιόλογους εκτροφείς.
Οπως του φίλου μας Giuseppe Albergo
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κάνετε την εγγραφή σας, παρακολουθείτε τα βιντεάκια και βλέπετε 10 σωστά πράγματα.
Μη ασχολείσθε με την υποκουλτούρα και την ασχετοσύνη που είναι διάχυτη. Ο τύπος στην αρχή, δεν είναι ο μοναδικός.
Το you tube και το facebook είναι γεμάτο απο τέτοιους και δεν πρόκειται να "αδειάσει" όσες αναφορές κι' αν γίνουν.
Ανοικτά μάτια και αξιολόγηση της πληροφορίας χρειάζεται.
 
Back
Top