Γενικά Τιμή αυγών για κλωσσομηχανή

klimiskostas

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2015
Μηνύματα
6
Πόλη
Χίος
Θα ήθελα τι γνώμη σας για το εξής, έψαξα σε αγγελίες και βρήκα διάφορες ράτσες κοτόπουλο και χήνες που με ενδιαφέρουν. Όσο αφορά τα πουλιά η τιμές δεν ήταν εξωπραγματικές αλλά υπήρξε θέμα στην αποστολή. Ζήτησα λοιπόν αυγά ώστε να τα βάλω σε κλωσσομηχανή, εκει η τιμή μου φάνηκε λιγο τσιμπημένη... 2.5€ το αυγό...
Εσάς σας φαίνεται λογικό;
 
Οπου εχει παρει το ματι μου για αυγα (οχι και τα σπανια ετσι;) ηταν περιπου 2-3 ευρω... Δεν ειχα ποτε μου βεβαια τετοια πτηνα στο σπιτι οποτε δηλωνω και εγω αγνοια και θα περιμενω καποιον που ξερει :)
 
Θα ήθελα τι γνώμη σας για το εξής, έψαξα σε αγγελίες και βρήκα διάφορες ράτσες κοτόπουλο και χήνες που με ενδιαφέρουν. Όσο αφορά τα πουλιά η τιμές δεν ήταν εξωπραγματικές αλλά υπήρξε θέμα στην αποστολή. Ζήτησα λοιπόν αυγά ώστε να τα βάλω σε κλωσσομηχανή, εκει η τιμή μου φάνηκε λιγο τσιμπημένη... 2.5€ το αυγό...
Εσάς σας φαίνεται λογικό;
Η σπανιότητα της ράτσας του πουλιού ανεβάζει και την τιμή τους.
Αν τώρα υπολογίσουμε το 14% στα μη εκκολάψιμα αυγά και το 8-12% θνησιμότητα των νεοσσών έχουμε και το πραγματικό κόστος αυγών...
Κρίνεις μόνος σου και αποφασίζεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
φίλε ακριβό θα έλεγα... με 2 € παίρνεις κοτοπουλάκι έτυμο! ασε που αμα βάλεις και το ρεύμα και τον χρόνο που θα ξοδέψεις δεν συμφέρει... Εγω βέβαια λέω για κοινές κότες αυγοπαραγωγής εσύ απο ότι βλέπω μένεις Χίο εκεί δεν έχεις τίποτα γείτονες με κοτέτσια να πάρεις 5 αυγά απο τον καθένα να βάλεις; ή κάποιον που πουλάει αυγά δικής του παραγωγής συνήθως 40 λεπτά το κομμάτι και να τον ρωτήσεις αν έχει πετεινάρια για να γονιμοποιούν τις κότες και αν έχει θα σου κάνουν.
 
Back
Top