Γενικά Απόψεις σχετικά με τους εκτροφείς πουλιών

Κατάσταση
Κλειστό.
μάλλον οι διαχειριστές έσβησαν το σχόλιο αυτο γιατι δεν το πρόσεξαν, θα παρακαλούσα τον μπαμπικο αν μπορει να το ξαναγράψει, ή τους διαχειριστές να το επαναφέρουν
Υπήρχαν δύο μηνύματα τα οποία περιείχαν μόνο μια παράθεση χωρίς κείμενο από το χρήστη. Τα μηνύματα αυτά αφαιρέθηκαν ως κενά μηνύματα όπως γίνεται σε παρόμοιες περιπτώσεις. Δεν πρόσεξα εάν υπήρχε η απάντηση του μέλους κλεισμένη μέσα στην παράθεση. Δυστυχώς τα μηνύματα έχουν διαγραφεί οριστικά και δεν μπορούν να επανέλθουν.

Δεν υπήρχε καμία πρόθεση διαγραφής μηνύματος. Αν έχει γίνει όντως, έγινε κατά λάθος και ζητώ συγγνώμη για το λάθος. Παρακαλώ @mpampikos, εάν πραγματικά έχει σβηστεί κάτι από αυτά που έγραψες, κανε ένα κόπο σε παρακαλώ και γραψε τα παλι.
 
Και μενα μου ειχε κανει εντύπωση το οτι ηταν κενό μηνυμα μονο με παράθεση αλλα μόλις το άνοιξα να φανεί ολο ειχε και τα σχόλια του μπαμπικου.
Απλα θεώρησα σωστό να το επισημάνω μιας και το παρατήρησα :)
 
Και μενα μου ειχε κανει εντύπωση το οτι ηταν κενό μηνυμα μονο με παράθεση αλλα μόλις το άνοιξα να φανεί ολο ειχε και τα σχόλια του μπαμπικου.
Ναι, είναι πιθανό να έχει γίνει έτσι.
Απλα θεώρησα σωστό να το επισημάνω μιας και το παρατήρησα :)
Έκανες πολύ καλά Νίκο και σε ευχαριστώ. Διαφορετικά θα έμεναν λάθος εντυπώσεις μιας και πρόκειται για λάθος και δεν υπήρχε καμία άλλη πρόθεση.
 
Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα https://community.petbirds.gr/threa...σο-έμπιστος-και-φθηνός-εκτροφέας.20836/page-5 θα ήθελα να πω και γώ τη δική μου εμπειρία από τον εκτροφέα αυτόν. Όλα ξεκίνησαν από την επιθυμία μου να αγοράσω ένα σχετικά εξημερωμένο πουλάκι(θηλυκό κοκατίλ) για να γίνει ζευγαράκι με το ήμερο αρσενικό μου. Γι'αυτό το λόγο θα διέθετα και παραπάνω χρήματα. Τον Χρήστο λοιπόν τον βρήκα από την αγγελία στη χρυσή ευκαιρία και τον πήρα τηλέφωνο. Είναι ένα νεαρό παιδί που σπουδάζει Αθήνα και οι γονείς του μένουν στη Χαλκίδα. Του εξήγησα τι έψαχνα και μου έστειλε με e mail φωτογραφίες να διαλέξω. Να τονίσω πως όλα τα πουλάκια της φώτο ήταν ανεβασμένα σε χέρι(που σημαίνει εξοικειωμένα με ανθρώπους). Όταν διάλεξα αυτό που ήθελα και του τηλεφώνησα μου είπε πως είναι πιο ακριβό λόγω ράτσας(pearl). Η τιμή της ήταν αρχικά 80€ και με παζάρι την πήρα 70 € φυσικά με την προυπόθεση ότι δεν είναι άγρια! Συναντήθηκα μαζί του στο μετρό και μου την έφερε σε μία κούτα. Παρεπιπτόντως είχε άλλο ένα κοκατίλ σε μία άλλη κούτα και κάπου το πήγαινε.Ήταν πολύ συζητήσιμος και ευγενικός και φάνηκε να γνωρίζει πολλά γιατί μου έδωσε διάφορες συμβουλές. Επίσης μου είπε να μη διστάζω να του τηλεφωνώ όταν θέλω να ρωτήσω ότιδήποτε και να του λέω πως προσαρμόζεται το πουλάκι. Όλα καλά μέχρι εδώ.. Όταν πήραμε τη μικρή σπίτι ήταν απίστευτα φοβισμένη και στρεσσαρισμένη!Λέω, εντάξει, λογικό! Καινούριο περιβάλλον και άνθρωποι, θα συνηθίσει με υπομονή και αγάπη.. Μετά από κάποιες μέρες εξακολουθούσε να είναι απόμακρο και φουσκωμένο μονίμως!Ωστόσο τον πήρα κανα 2 φορές τηλ να του το πω και μου είπε να την πάρω αγκαλίτσα γιατί έτσι έκαναν οι γονείς του που τη μεγάλωσαν. Όταν του ειπα πως ούτε κάν ανέχεται την παρουσία μας δίπλα της του έκανε μεγάλη εντύπωση και μου είπε ότι είχε αδυναμία στον πατέρα του και δεν ξεκολλούσε από πάνω του και ίσως γι αυτό! Παιδιά το πουλάκι ήταν και είναι ένα αγρίμι! Μας δάγκωνε σε σημείο που ματώναμε και ούρλιαζε φοβισμένο και 3 μήνες μετά ακόμα κάνει χρρρ όταν πλησιάζουμε όσο και αν ασχολούμαστε συνέχεια μαζί του! Ακόμα και τώρα δεν παίζει ιδιαίτερα, δεν είναι φιλικό προς τον αρσενικό είναι λίγο υποτονικό και κρύβεται πίσω από αντικείμενα! Ξέρω πως εξαρτάται από το χαρακτήρα του πουλιού στην εξημέρωση και το χρόνο που παίρνει αλλά σε καμία περίπτωση αν δεις τη συμπεριφορά αυτού του κοκατίλ δεν σου φαίνεται ότι υπήρξε έστω και μιά στιγμή στο παρελθόν ήμερο! Και εδώ αναρρωτιέμαι,ήταν όντως το κοκατίλ της φωτογραφίας που διάλεξα;Ήταν ποτέ ήμερο; Μήπως το κακομεταχειρίστηκε κανείς και είναι τόσο εχθρικό; Από την άλλη πλευρά το παιδί αυτό ήταν συνεννοήσιμο και έδειχνε μεγάλο ενδιαφέρον για την εξέλιξη της μικρής, με έπαιρνε από μόνος του τηλέφωνα να ρωτήσει και ασχολίοταν αρκετή ώρα δίνοντάς μου λύσεις.. Διάβασα και κάποια αρνητικά σχόλια στο θέμα του Δήμου και είδα πως ταιριάζανε..☹Έχω μια πικρία άπο την εξέλιξη όλου του θέματος αλλά δεν έχω και απτές αποδείξεις για το ότι ήταν όλα ψέμματα... Τα συμπεράσματα δικά σας...

ευχαριστω τον σταυρο που μου ειπε να ξαναγραψω το κειμενακι.. Καταλαβα πως δεν το σβησατε απο προθεση και οτι εγινε κατα λαθος.. Πρωτου λοιπον αναλυσω στην μαιρη την αποψη μου για το θεμα, να ξαναπω οτι στο φορουμ ειμαι εγγεγραμμενος απο το 2009..6 χρονια. Ουδεποτε προωθησα κ α ν ε ν α ν και ακομα και οταν ειχα θετικοτατες αποψεις για τα παπαγαλια που πηρα απο τον χρηστο, δεν βγηκα ποτε να του κανω διαφημηση.. Θεωρω οτι ο καθενας πρεπει να κερδιζει με το σπαθι του οτι κανει και επισης εδω ειναι απλα για ανταλλαγες αποψεων κλπ, οχι για να διαφημισουμε καποιον... Ετσι και εγω δεν ανεφερα τιποτα. Τωρα ομως θελησα να πω οσα λεει η κοινη λογικη..
αγαπητη μαρια..λυπαμαι που θα παρω εγω το ρολο του κακου και θα πρεπει να σου πω 2 πραγματα που προς εκπληξη μου κανεις δεν σου ειπε ωστε να σε βοηθησει, και εχασες το παιχνιδι με το κοκατιλακι σου.. Επειδη η εμπειρια μου ειναι εντελως αντιθετη απτη δικη σου,ξκαι οσα παπαγαλια εχω παρει εγω απο τον χρηστο αλλα και γνωστοιμου που τον συνεστησα βγηκαν εξαιρετικα,. Μπηκα στην περιεργεια και διαβασα με προσοχη τα οσα ειπες και παλιοτερα μνμτα σου,ωστε να εχω μια πληρη εικονα.. Αυτο που με εκανε να παψω να εχω καθε απορια, ειναι το βιντεακι που ειχες ανεβασει με την κοκατιλινα σου τραβηγμενο τις πρωτες μερες που πηρες την μικρη σου.*σε παρακαλω εαν θες ξαναανεβασε εδω το βιντεο,ωστε να δουν και οι αλλοι ολα αυτα που εντοπισα.. Να ξεκινησω απο το πουλι.. Βλεπω ενα μεγαλοσωμο, στρουμπουλοκαι ζωηρο πουλακι που καθε αλλο παρα αδιαθετο και περιεργο φαινεται, ακομα και σε στιγμες που σκαρφαλωνει και φαινεται πολυ κοντα η αμαρα του ειναι πεντακαθαρη.. Δεν υπαρχδουν ουτε διαρρροιες ουτε τιποτε. Με λιγα λογια απο υγεια, αριστα 10. Οσο αναφορα την συμπεριφορα..λες οτι αντιδρα περιεργα και φοβισμενα κλπ. Αλλα στο βιντεο δεν βλεπω δειγμα που να σου δειχνει πως κατι δεν παει καλα.. Παρολο που στο κλουβακι που την εχεις ασφυκτιακαι γενικα ειναι ολα λαθος-θα σου εξηγησω παρακατω αναλυτικα τι εννοω, εκεινη δεν δειχνει να ειναι επιθετικη μαζι σου..συγκεκριμενα εκει που το πλησιαζεις, δεν πεταριζει καθολου, δεν φωναζει, δεν πανικοβαλεται! Αντιθετως το βλεπω να στεκεται ακινητο κοντα σου και να σε κοιταζει..στην συνεχεια παραμενει εκει και οταν εσυ απομακρυνεσαι τοτε το πουλακι αρχιζει να γινεται υπερκινητικο και κανει σαν να περιμενει κατι. Εκει που σκαρφαλωνει κλπ κλπ οσο εισαι σε αποσταση, μολις ξαναπλησιασεις εκεινο αμεσως σταματαει να κινειται και παραμενει εκει. Ακινητο κοντα σου. Για καποιον που εχει μια στοιχιωδη επαφη και γνωση απο συμπεριφορες πουλιων, ειναι ολα τα δειγματα ενως πουλιου ταισμενου στο χερι.. Ολες του οι αντιδρασεις κλπ κλπ μαρτυρουν ενα μωρακι που απλα εχε αλλαξει περιβαλον και προσπαθει να βρει τα νερα του, δεν ειναι αγορακι ωστε να σου κανει τα χαρακτηριστικα κελαηδησματα-καλεσματα, αλλα η συμπεριφορα της οταν απομακρυνεσαι ειναι ανησυχη και μονο οταν στεκοσουν κοντα της ησυχαζε... Ενα πουλι που ειναι αγριο κανει τα ακριβως αντιθετα! Οτν το πλησιαζουμε χτυπιεται σαν τρελο και οταν απομακρυνομαστε ηρεμει... Τωρα να σου πω και τα περι του κλουβιου κλπ.. Το κλουβι εθιναι ακρως ακαταλληλο και ασφυκτικα μικρο.. Εγω ουτε τα καναρινια μου δεν εβαζα σε τοσο μικρα κλουβια.. Ποσο μαλλον ενα πουλι που θες να το εχεις σε ενα ιδανικο κλουβι ωστε να νιωσει ανετα και ασφαλες ωστε να προσαρμοστει και να ξεδιπλωσει τον χαρακτηρα του,.. Εχει 2 κλαρια που το πνιγουν και δεν μπορεθι καν να κουνηθει. Ακομα και η ταιστρα σου ηταν εντελως λαθος. Εκει τρονε τα μπατζι και τα καναρινια. Ενα κοκατιλ και ειδικα μωρο, πρεπει να τρωει απο μπολακι, η απο εσωτερικες θηκες, ειτε στρογγυλες, ειτε μακροστενες. Και κατα προτιμηση στο π[ατο του κλουβιου για τιο πρωτο διαστημα.. Και ακομα και η ποσοτητα της τροφης ειναι λαθος. Ελάχιστα σπορακια.. Πως να χορτασει;και ειναι κριμα γιατι καταλαβαινω την προσμονη που ειχες και την χαρα αλλα διστθυχως τα εκανες ολα λαθος... Και αποκορυφωμα το αρσενικο σου-1 ετους -να θελει να την καβαλησει οπως αναφερεις σε αλλο σου ποστ.. Πως ενα μωρακι, βαζοντας το σε ακαταλληλο κλουβι, με ακαταλληλες συνθηκες κλπ κλπ περιμενουμε να αντιδρασει οπως εμεις το επιθυμουμε;
 
Κύριε Μπαμπίκο γιατί αγωνιάτε να απαντήσετε σε όλα τα θέματα αποκλειστικά σ' εμένα;
Μπορείτε καλύτερα να διαψεύσετε τους καταγγέλοντες.
Πιο αποτελεσματικό δεν θα ήταν στην υπεράσπιση του φίλου-συνεργάτη σας και της αλήθειας;
Έτσι θα ήταν και πιο πειστική η συγκινητική προσωπική σας εμπειρία.
Δεν είδα όμως να τολμήσετε να αντικρούσετε κάποιον από εκείνους. Μέχρι να μπορέσετε να το κάνετε, καμία απάντησή μου πλέον δεν θα λάβετε.
Αν τους αντικρούσετε με λογικά επιχειρήματα, θα το χαρώ πολύ, γιατί προφανώς η όλη συζήτηση ήταν λάθος και αστήρικτη.
Όσο για το ότι πουλάει πουλιά 15 ημερών και 21 ημερών τα οποία μάλιστα και πρόκειται να στείλει με ΚΤΕΛ στο Ναύπλιο, δεν έχετε παρά να μελετήσετε τα θέματα της @Maria01 που είναι η εν εξελίξει υπόθεση που ανέφερα.
Παρακαλώ να προσέχετε πως μου απευθύνεστε στο εξής.

δεν αγωνιω καθολου.. Απλα απορω πως ενα τοσο παλιο μελος της ομαδας οπως ειστε εσεις, εμπλεκεστε σε κουρτσομπολιακαι μαλιστα εκτοξευοντας κατηγοριες για εναν ατομο που ΔΕΝ ξερετε οπως λετε,ΔΕΝ εχετε παρει τιποτα απο εκεινον οπως επισης λετε. Και ΔΕΝ εχετε στην ουσια καμια αποψη για εκεινον.. Και διαπιστωνω μετα λυπης μου οτι εκτως του οτι βιαζεστε και προτρεχετε στο να κατηγορησετε καποιον που δεν εχετε καμια συναλλαγη μαζι του οπως η ιδια ειπατε, βιαζεστε εξισου να απαντησετε και σε εμανα, επειδη σας ενοχλησε που ειπα τα πραγματα ως εχουν.. Αλλη φορα λοιπον θα σας παρακαλουσα να εχετε διαβασει καλα τα σχολια μου, γιατι εκτειθεστε.. Εγω ειχα γραψει αναλυτικα την εμπειρια μου μαζι του αλλα και ενα ολοκληρο κειμενακι που ειπα στην μαιρη 5 βασικα πραγματα που θα μπορουσατε και εσεις να της ειχατε πει, εαν βεβεια ολη σας η εγνοια δεν ηταν να πειτε για ενα παιδι οτι κοροιδευει τον κοσμο.. Ολα σας τα σχολια ειναι κακεντρεχεστατα και αυτο θα επρεπε να σας εχει προβληματισει.. Θα εμπαινα εγω να βρυσω καποιον χωρις να τον ξερω; Χωρις να εχω συναλλαγες μαζι του;/εσεις πως το κανετε; Ο δημος δικιολογειται γιατι ειναι ενα παιδι 15 ετων.. Εσεις;
 
τα παπαγαλια που πηρα απο τον χρηστο
Μπάμπη, αυτό το θέμα έκλεισε σε άλλη συζήτηση. Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για τους εκτροφείς γενικά. Εάν θέλεις να συμμετέχεις στη συζήτηση σε παρακαλώ να μείνεις σε αυτό το θέμα. Επίσης, μη συνεχίζεις να δημιουργείς κενές παραραθέσεις όπως αυτήν στο προηγούμενο μήνυμα, γιατί αυτές διαγράφονται εξ ορισμού. Είναι αδύνατον να ψάχνουμε μέσα σε όλες τις "κενές" παραθέσεις για να βρούμε εάν υπάρχει απάντηση.
 
Μπάμπη, αυτό το θέμα έκλεισε σε άλλη συζήτηση. Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για τους εκτροφείς γενικά. Εάν θέλεις να συμμετέχεις στη συζήτηση σε παρακαλώ να μείνεις σε αυτό το θέμα. Επίσης, μη συνεχίζεις να δημιουργείς κενές παραραθέσεις όπως αυτήν στο προηγούμενο μήνυμα, γιατί αυτές διαγράφονται εξ ορισμού. Είναι αδύνατον να ψάχνουμε μέσα σε όλες τις "κενές" παραθέσεις για να βρούμε εάν υπάρχει απάντηση.

συγγνωμη για τις κενες παραθεσεις απλα ειμαι μπαινω απο καινουριο τ6αμπλετ και μπερδευομαι.. Παντως για το συγκεκριμενο θεμα μιας και εχουνν μεινει πολλα κενα, θα ηθελα να ανοιξω αλλο..
 
εμπλεκεστε σε κουρτσομπολια, κ
Δεν ήξερα πως η συμμετοχή μας σε μία συζήτηση του φόρουμ συνιστά συμμετοχή σε κουτσομπολιό. Ενδιαφέρουσα άποψη...
εκτοξευοντας κατηγοριες
Μπορείτε να μου παραθέσετε κάποια αστήρικτη κατηγορία;
για εναν ατομο που ΔΕΝ ξερετε οπως λετε,ΔΕΝ εχετε παρει τιποτα απο εκεινον οπως επισης λετε. Και ΔΕΝ εχετε στην ουσια καμια αποψη για εκεινον..
Άρα δεν έχω κάποιον λόγο ούτε να τον κατηγορήσω, ούτε να τον υπερασπιστώ. Απλά λέω την γνώμη μου σε κάποιον που ρωτάει δημόσιες γνώμες και βάσει των στοιχείων που εκείνος παραθέτει.
βιαζεστε εξισου να απαντησετε και σε εμανα, επειδη σας ενοχλησε που ειπα τα πραγματα ως εχουν.
Γιατί να ενοχληθώ αν πείτε τα πράγματα ως έχουν; Πόσος χρόνος αναμονής για απάντηση θεωρείται αξιοπρεπής :) ;
ειπα στην μαιρη 5 βασικα πραγματα που θα μπορουσατε και εσεις να της ειχατε πει, εαν βεβεια ολη σας η εγνοια δεν ηταν να πειτε για ενα παιδι οτι κοροιδευει τον κοσμο..
Όταν τα θέματα της Μαίρης ήταν επίκαιρα, της είπαμε την γνώμη μας. Αλλά γιατί δεν της είπε τα υποτιθέμενα σωστά ο πωλητής εκτροφέας αφού εμείς δεν είχαμε την επάρκεια να της πούμε ότι για όλα φταίει το κλουβί της; Ή μήπως εσείς την συμβουλεύσατε κάτι άλλο που δεν πρόσεξα; Ή μήπως μπήκατε στον κόπο να την συμβουλεύσετε όταν ρωτούσε αγωνιούσα για το θέμα της;
ολα σας τα σχολια ειναι κακεντρεχεστατα και αυτο θα επρεπε να σας εχει προβληματισει.. Θα εμπαινα εγω να βρυσω καποιον χωρις να τον ξερω; Χωρις να εχω συναλλαγες μαζι του;/εσεις πως το κανετε;
Θα σας ξαναπώ : Παρακαλώ ανακαλέστε, δεν έβρισα κανέναν, οι συζητήσεις αφορούν τις απόψεις μας, δεν αφορούν τους πελάτες του εν λόγω ατόμου, να ανοίξουμε υποφόρουμ μόνο για εκείνους να ανταλλάσσουν τις εμπειρίες τους.
ο δημος δικιολογειται γιατι ειναι ενα παιδι 15 ετων.. Εσεις;
Και ασχολείται δικηγόρος να παρενοχλεί ένα παιδί 15 ετών, απειλώντας το με μηνύσεις;
Μήπως θέλετε να κάνουμε και σε αυτό τα στραβά μάτια; Σε τι άλλο επιθυμείτε να κάνουμε τα στραβά μάτια τελικά;
Σας παρακαλώ, πείτε μας την γνώμη σας γενικά, αν έχετε κάποια γνώμη πέρα από την υπεράσπιση του συγκεκριμένου ατόμου.
Όσο και να ψάξετε, δεν θα βρείτε σ' εμένα ούτε υποψία, κρυμμένου συμφέροντος.
Διατυπώνω την ειλικρινή γνώμη μου, σωστή ή λάθος, όπου και όταν το επιθυμώ εγώ, και θα διατηρήσω αυτό το δικαίωμα όσο εγώ το αποφασίζω. Δεν θα μου συστήσετε εσείς τι να πω και τι όχι.
Το γεγονός της παλαιότητας του λογαριασμού σας δεν αποδεικνύει τίποτα, εκτός ότι δεν έχετε κινητοποιηθεί να συνεισφέρετε ποτέ στις ανάγκες κάποιων μελών που ερωτούν πράγματα, ενώ επαίρεστε για τις γνώσεις σας, ενώ αίφνης ανακαλύψατε τις ευαισθησίες σας στην προκειμένη περίπτωση.
 
Σας παρακαλώ, πείτε μας την γνώμη σας γενικά, αν έχετε κάποια γνώμη πέρα από την υπεράσπιση του συγκεκριμένου ατόμου.
Σας παρακαλώ και εγώ όλους τους συμμετέχοντες να μείνουμε στο θέμα της συζήτησης και όχι στο συγκεκριμένο εκτροφέα. Είχε το δικαίωμα όπως όλοι μας να συμμετέχει στη συζήτηση καταθέτοντας την άποψή του, αλλά επέλεξε να υπερασπιστεί τον εαυτό του με διαφορετικό τρόπο. Ας σεβαστούμε έστω και έτσι την επιθυμία του να μην ασχολούμαστε μαζί του εφόσον δεν θέλει. Ειλικρινά δηλαδή, δεν είναι δυνατόν να κλειδώνουμε κάθε θέμα επειδή θα απειλείται κάποιος με μηνύσεις. Παρακαλώ, δεν θα επιτρέψω άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο κύριο.
 
με ολο το θαρρος αλλα εχουν επιτραπει σχολια ασχετων, μη εχοντων την παραμικρη εμπειρια μαζι του, εδω και ενα χρονο τωρα! Και ξαφνου τωρα μας πειραζει η αναφορα στο ονομα του; Τωρα που βγηκαμε να πουμε την θετθικη μας εντυπωση απο τα πουλακια που πηραμε απο αυτον;βλεπω οτι σε οσα και αν ειπωθηκαν, ακομα και απο ατομα που με περισιο θρασσος λενε οτι δεν ειχαν συναλλαγες μαζι του -αλλα παρολα αυτα εχουν εκφερει γνωμη πανω απο 100 φορες-τραγικο,
δεν εγινε καμια παρατηρηση. Γιατι;
εγω εχω συγκεκριμενα πραγματα να πω .. Και εαν θελει ο διαχειρηστης μπορω να δωσω στοιχεια κλπ ωστε να διασταυρωσει τα λεγομενα μου... Οπως ειπε και ο γιαννης πολυ σωστα, παπαγαλιζουν πολλοι εδω μεσα πραγματα που απλα τους αρεσει να πιστευουν... Και οταν καποιος -καποιοι πουν τι ισχυει πραγματικα,ξαφνικά να κλεισει το θεμα. Γιατι; Στην περιπτωση του δημου πολυ καλα εκανε και προφυλαξε τον εαυτο του.. Μερικοι εχουν και μια αξιοπρεπεια.. Μερικοι.. Οχι ολοι

Δεν ήξερα πως η συμμετοχή μας σε μία συζήτηση του φόρουμ συνιστά συμμετοχή σε κουτσομπολιό. Ενδιαφέρουσα άποψη...

Μπορείτε να μου παραθέσετε κάποια αστήρικτη κατηγορία;

Άρα δεν έχω κάποιον λόγο ούτε να τον κατηγορήσω, ούτε να τον υπερασπιστώ. Απλά λέω την γνώμη μου σε κάποιον που ρωτάει δημόσιες γνώμες και βάσει των στοιχείων που εκείνος παραθέτει.

Γιατί να ενοχληθώ αν πείτε τα πράγματα ως έχουν; Πόσος χρόνος αναμονής για απάντηση θεωρείται αξιοπρεπής :) ;

Όταν τα θέματα της Μαίρης ήταν επίκαιρα, της είπαμε την γνώμη μας. Αλλά γιατί δεν της είπε τα υποτιθέμενα σωστά ο πωλητής εκτροφέας αφού εμείς δεν είχαμε την επάρκεια να της πούμε ότι για όλα φταίει το κλουβί της; Ή μήπως εσείς την συμβουλεύσατε κάτι άλλο που δεν πρόσεξα; Ή μήπως μπήκατε στον κόπο να την συμβουλεύσετε όταν ρωτούσε αγωνιούσα για το θέμα της;

Θα σας ξαναπώ : Παρακαλώ ανακαλέστε, δεν έβρισα κανέναν, οι συζητήσεις αφορούν τις απόψεις μας, δεν αφορούν τους πελάτες του εν λόγω ατόμου, να ανοίξουμε υποφόρουμ μόνο για εκείνους να ανταλλάσσουν τις εμπειρίες τους.

Και ασχολείται δικηγόρος να παρενοχλεί ένα παιδί 15 ετών, απειλώντας το με μηνύσεις;
Μήπως θέλετε να κάνουμε και σε αυτό τα στραβά μάτια; Σε τι άλλο επιθυμείτε να κάνουμε τα στραβά μάτια τελικά;
Σας παρακαλώ, πείτε μας την γνώμη σας γενικά, αν έχετε κάποια γνώμη πέρα από την υπεράσπιση του συγκεκριμένου ατόμου.
Όσο και να ψάξετε, δεν θα βρείτε σ' εμένα ούτε υποψία, κρυμμένου συμφέροντος.
Διατυπώνω την ειλικρινή γνώμη μου, σωστή ή λάθος, όπου και όταν το επιθυμώ εγώ, και θα διατηρήσω αυτό το δικαίωμα όσο εγώ το αποφασίζω. Δεν θα μου συστήσετε εσείς τι να πω και τι όχι.
Το γεγονός της παλαιότητας του λογαριασμού σας δεν αποδεικνύει τίποτα, εκτός ότι δεν έχετε κινητοποιηθεί να συνεισφέρετε ποτέ στις ανάγκες κάποιων μελών που ερωτούν πράγματα, ενώ επαίρεστε για τις γνώσεις σας, ενώ αίφνης ανακαλύψατε τις ευαισθησίες σας στην προκειμένη περίπτωση.
να ζητησω συγγνωμη που εχω τον λογαριασμο απο τα 16 μουκαι εχοντας σχολεια και στην πορεια πανεπιστηνιο κλπ δεν ειχα τον χρονο να μπαινω εδω και να σχολιαζω για πραγματα που στην ουσια δεν γνωριζω... Να ζητησω επισης συγγνωμη που εχω προσωπικη εμπειρια οπως και αλλα 2 ατομα εδω μεσα που την εξεθεσαν..
 
δεν εγινε καμια παρατηρηση. Γιατι;
Γιατί το θέμα ήταν σχετικό, τον αφορούσε.
και ξαφνου τωρα μας πειραζει η αναφορα στο ονομα του;
Ναι, γιατί αυτό το θέμα δεν είναι σχετικό. Δεν αφορά κανέναν εκτροφέα προσωπικά.

Ο συγκεκριμένος κύριος απείλησε με μήνυση το μέλος που άνοιξε το προηγούμενο θέμα και σκοπεύει να κάνει το ίδιο σε όποιον αναφερθεί στο όνομα του ξανά. Αυτόν τον τρόπο διάλεξε ο ίδιος για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και είναι σεβαστό.

Είναι επίσης σεβαστή η επιθυμία του μέλους που απειλήθηκε, να κλείσει το θέμα για να σταματήσει να απειλείται. Αυτός ήταν ο λόγος που έκλεισε και κανείς άλλος.

Επειδή όμως όπως είπα προηγουμένως δεν έχουμε καμία διάθεση να κλείνουμε συνεχώς θέματα για το συγκεκριμένο λόγο, δεν επιτρέπεται άλλη συζήτηση για αυτό το άτομο προσωπικά. Εάν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Εάν όχι, σε παρακαλώ απλά να γυρίσεις στο θέμα που συζητάμε τώρα και να σταματήσεις τα εκτός θέματος μηνύματα.
 
Αγαπητέ Μπάμπη, σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου και την κοκατιλίνα μου αλλά δεν γνωρίζεις γιατί έχει ειπωθεί σε άλλο φόρουμ ότι το πουλάκι μου το έβαλα προσωρινά σε αυτό το κλουβί, μέχρι να πάρω το μεγάλο κλουβί που το φιλοξενεί τώρα με τις κατάλληλες διαστάσεις, πατήθρες και ταίστρες. Επίσης κάνενας δεν αμφισβήτησε την υγεία του πουλιού που πλέον δόξα το Θεό είναι υγιέστατο και ελπίζω να είναι πάντα έτσι! Απο κει και πέρα από ένα και μοναδικό βίντεο που έχεις δει δεν σου δίνει την ευκαιρία και είναι λογικό να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για τη συμπεριφορά της μικρής όπως εγώ που την ζώ μήνες τώρα και φυσικά δεν σου δίνει το δικαίωμα να κρίνεις αν κάποιος πράττει σωστά ή λάθος. ΔΕΝ κρίνουμε εδώ αλλά συμβουλεύουμε! Το θέμα μου είναι ότι το πουλάκι μου δεν ήταν ποτέ ήμερο τελικά απ ότι αποδείχτηκε αλλά θα κάνω ότι μπορώ για να αλλάξει αυτό. Όσον αφορά το Χρήστο όπως είπα και στην αρχή μου φέρθηκε καλά και ασχολήθηκε!Ίσως εσύ να ανήκεις στην κατηγορία των τυχερών που σου έτυχαν πιο δεκτικά πουλάκια! Να τα χαίρεσαι και να είναι πάντα καλά!
 
εαν ηξερα οτι θα σε ενοχψλουσε η επισημανση μου 2 απλων πραγματων που ο καθενας που βλεπει το βιντεο και θελει να σε βοηθησει θα στα ελεγε, δεν θα το εκανα. Δεν ξερω σε ποιο φορουμ αναφερεσαι εαν θες πες μου για να δω εαν ειμαι και εκει εγγεγραμμενος. Οσο για το κλουβακι σου δεν αναφερομαι για το που το εχεις τωρα,4 μηνες μετα. Αναφερθηκα για το που ηταν στην αρχη.. Δεν ξερω αν ηταν 1 μηνα εκει η 15 μερες, παντως εαν θες μπορω να σου στειλω πολλα λινκ που λενε γιοα το στρεςς και ποσο μπορει να καταστρεψει ενα πουλακι. Δεν λεω οτι το εκανες επιτηδες αλλα το λαθος ειναι λαθος.. Τεπισης δεν γνωριζω και δεν με αφορα ποια ηταν η συμπεριφορα του μετα απο 1 μηνα παραμονης του και μετα απο 10 μερες... Με αφορα αυτο που βλεπω στο βιντεο και δεν ειμαι παραλογος ωστε να ισχυριστω πως βλεπω ενα αγριμι... Βλεπω ενα πουλακι που οταν το πλησιαζεις καθεται ησυχο και οταν απομακρυνεσαι ειναι ανησυχο..σου τα ανελύσα και εαν δεν σε πειραζει ξαναανεβασε το βιντεο γιατι ειναι χαρακτηριστικοτατο.. Οσο για τον χρηστο το οτι σου φερθηκε καλα και ασχοληθηκε οπως ειπες ισως αποδικνυει οτι ειχε εμπιστοσυνη σε αυτο που σου εδωσε και σιγοθυρια.. Οποιος δεν ειναι σιγουρος εξαφανιζεται, δεν ενδιαφερεται ουτε επικοινωνει... Και στα λεω αυτα εγω που εχω 2 κοκατιλακια απο εκεινον και ενα μπατζι. Και συνολικα γνωστοι και φιλοι μου εχουν παρει απο εκεινον 4 η 5 κοκατιλ και 3 μπατζι αν θυμαμαι καλα.. Και ολα ειχαν την ιδια επιτυχια με τα δικα μου..
 
Εφόσον το άτομο αυτό απειλεί μέσω δικηγόρων 15 χρονα για να μην δημοσιεύουν τα παράπονά τους, και ως εκ τούτου δεν μπορούν να ακουστούν αρνητικές εμπειρίες, παρακαλώ να μην επιτρέπονται ούτε τα θετικά σχόλια.
Δεν θα μετατραπεί το φόρουμ σε διαφημιστικό εργαλείο ενός ανθρώπου που δεν ανέχεται και την κριτική.
 
Μπάμπη, ο γραπτός λόγος επειδή έχει τη ιδιότητα του απρόσωπου, δεν γνωρίζει ο αναγνώστης τον τόνο, την έμφαση και τον τρόπο που μιλάς.. Με ενόχλησε το"τα έκανες όλα λάθος"γιατί δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες της κατάστασης και εμένα ως άνθρωπο και φυσικά πως έχω διαχειριστεί την κατάσταση με τα πουλάκια μου. Εκτιμάω που θες να βοηθήσεις και σ ευχαριστώ. Θα ανεβάσω νέο βιντεάκι κάποια στιγμή γιατί το έχω σκοπό με τη συμπεριφορά της μικρής γιατί εκείνο δεν είναι αντιπροσωπευτικό, διήρκησε μόνο μία μέρα και αν θες μπορείς να μου πεις τα συμπεράσματα σου και την άποψη σου..
 
Εφόσον το άτομο αυτό απειλεί μέσω δικηγόρων 15 χρονα για να μην δημοσιεύουν τα παράπονά τους, και ως εκ τούτου δεν μπορούν να ακουστούν αρνητικές εμπειρίες, παρακαλώ να μην επιτρέπονται ούτε τα θετικά σχόλια.
Δεν θα μετατραπεί το φόρουμ σε διαφημιστικό εργαλείο ενός ανθρώπου που δεν ανέχεται και την κριτική.
επειδη εχω υπαρξει πελατης, εχω δικαιωμα να πω την εμπειρια μου... Εμενα και τγων υπολοιπων που γνωριζω... Που ηταν θετικες, δεν μπιορειτε ουτε εσεις ουρτε κανενας να εμποδισει να ακουστουν τα πραγματα ως εχουν... Και οπως εχω πει δεκαδες φορες εγω μπορω να αποδειξω τα λεγομενα μου..
 
Μπάμπη, ο γραπτός λόγος επειδή έχει τη ιδιότητα του απρόσωπου, δεν γνωρίζει ο αναγνώστης τον τόνο, την έμφαση και τον τρόπο που μιλάς.. Με ενόχλησε το"τα έκανες όλα λάθος"γιατί δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες της κατάστασης και εμένα ως άνθρωπο και φυσικά πως έχω διαχειριστεί την κατάσταση με τα πουλάκια μου. Εκτιμάω που θες να βοηθήσεις και σ ευχαριστώ. Θα ανεβάσω νέο βιντεάκι κάποια στιγμή γιατί το έχω σκοπό με τη συμπεριφορά της μικρής γιατί εκείνο δεν είναι αντιπροσωπευτικό, διήρκησε μόνο μία μέρα και αν θες μπορείς να μου πεις τα συμπεράσματα σου και την άποψη σου..

μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω, αλλα ειδα οτι το πουλακι το ειχες απο τελη φλεβαρη..
5 μηνες μετα οτι ειναι να εχει χαλασει στην συμπεριφορα του, εχει χαλασει διστυχως ☹ εδαν θες να σου στειλω σε πμ αρθρα που λενε για το ποσο σημαντικο ειναι το πρωτο 120ημερο στην θετικη η στην αρνητικη προσαρμογη και εξελιξη ενως πουλιου..
εαν το ειχα δει τις πρωτες μερες, εστω και μια βδομαδα μετα θα μπορουσα να σε ειχα βοηθησει.. Δεν σου ειπα οτι διαχειριστηκες λαθος το πουλακι υπο την εννοια οτι το κακομεταχειριστηκες απο προθεση, εγω απλα σου ανελυσα οτι το κλουβι ηταν υπερβολικα μικρο, η ποσοτητα της τροφης λιγη και τα κλαρια εκαναν ακομα πιο αποπνικτικο το κλουβακι. Δεν το ειπα ουτε για να σε προσβαλω ουτε για να σου κανω παρατηρηση. Απλα επειδη ειδα το βιντεακι και την συμπεριφορα του, σου ειπα αυτα που εβλεπα. Ισα ισα που σοθυ ειπα οτι λυπαμαι που εγιναν ολα λαθος γιατι απτα γραφομενα σου καταλαβα οτι ειχες μεγαλη λαχταρα και προσμονη.. Ολοι μας εχει τυχει καποια στιγμη να κανουμε λαθος και να χρησιμοποιησουμε ακαταλληλο κλουβι, κλπ κλπ. Τωρινο βιντεακι και να ανεβασεις δεν θα με βοηθησει σε κατι γιατι οπως σου ειπα μετα απο 5 μηνες δεν μπορεις να αλλαξεις κατι...
 
Μαίρη @Μαίρη 2420 , εάν χρειάζεσαι βοήθεια για το πουλάκι, άνοιξε σε παρακαλώ ένα καινούργιο θέμα αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό.

Μπάμπη, διάβασε το ακόμη μια φορά προσεκτικά, είναι γραμμένο στα ελληνικά. Για να το πω πιο απλά σε περίπτωση που δεν το καταλάβεις και πάλι, αυτουνού του κυρίου το όνομα δεν πρόκειται να ακουστεί ξανά εδώ μέσα και όχι γιατί είναι δική μας επιλογή αλλά γιατί το επέλεξε ο ίδιος.

Αρκετά.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top