Γενικά Τιμες για παπαγαλους , συγκεκριμενα μακαο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
γεια σας, θα ηθελα να μαθω μερικες τιμες για παπαγαλους.
 
Τιμές για παπαγάλους. Υπάρχουν πολλά ειδη παπαγάλων, εσυ για πια θες να μαθεις 😕
 
για μωρο ενδιαφερομαι, γιατι το μαθαινω και το εκπαιδευω πολυ πιο καλα.
(αχ, να επαιρνα την ροζελα απο μωρο )
 
Στο αρχικό μύνημα σου αναφέρεις ''συγκεκριμένα μακάο'', δεν νομίζω να βρείς ''φτηνό'' μακάο, όπως επίσης και φτηνό κοκατου, εκλέκτους, ζακο κτλ.
 
Για ζακό μωρό, ξέρω, να υπολογίσεις γύρω στα 1000-1200 ευρω. Μια καλή λύση όμως είναι και οι ρινκ νεκ που σίγουρα μπορείς να βρεις μωρό σε πολύ χαμηλότερη τιμή.
 
Ολα τα πουλια που αναφερεις... Οι τιμες τους αρχιζουν απο 1000 Ε...
Εςξαιρεση αποτελουν μονο οι ρινκ νεκ...η τιμη των οποιων για μωρο αρχιζει απο 100 Ε...
 
Το θέμα δεν είναι αν ξέρω εγώ, προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι η αγορά πρεπει να βασίζεται σε άλλους παράγοντες, και όχι στον οικονομικό (φυσικά αυτο δεν σημαίνει οτι είμαστε πλούσιοι και μπορούμε να αγοράσουμε τα πάντα) Πρέπει να δείς πρώτα με ποιό πουλί μπορείς να ανταπεξέλθεις εσύ (όχι οικονομικά αλλά ιδιαιτεροτήτων και αναγκών του παπαγάλου) και μετά να δείς τι σε συμφέρει. (με αυτο το σκεπτικό αν σου χαρίσουν έναν μακάο θα τον πάρεις 😉. Ενδεικτικά μακάο απο 500-3000, ζακό απο 800-1700, κοκατου 1700-5000, κτλ κτλ
Δες και εδω μια Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος έχει τιμές
 
Αν ναι συγνωμη ξεχασα το hahns macaw που στοιχιζει καπως λιγοτερα...
 
Oι τιμές στην Ελλάδα έχουν ως εξής:Ταισμενα στο χέρι ara ararauna-1400 plus..ara chloroptera-1500 plus... ara severa-900 plus...Diospittaca n. nobilis-500 plus... cacatua galerita eleonora-1500 plus..cacatua alba-1500 plus..psittacus e. erithacus-900 plus...amazona aestiva-800 plus..amazona o ochrocephala-800 plus..amazona amazonica-600 plus..psittacula krameri-200..plus eclectus r. roratus-1000 plus..
 
Πριν λιγες μερες πηγα στο παζαρι της Ναυπακτου κοντα στη γεφυρα Ριου Αντιριου και ειδα καποιον που πουλαγε παπαγαλους πολυ φθηνα. Ρωτησα για ζακο και μου ειπε 120 ευρω. Μετα τον ρωτησα γιατι ειναι τοσο φθηνα και μου ειπε οτι ειναι εκτροφης του και τα πουλαει στα παζαρια για να βγαλει λεφτα γιατι εχουν ζητησει και τα εχει φθηνα..Αν βρεις πουθενα παζαρι παρε!
 
Πριν λιγες μερες πηγα στο παζαρι της Ναυπακτου κοντα στη γεφυρα Ριου Αντιριου και ειδα καποιον που πουλαγε παπαγαλους πολυ φθηνα. Ρωτησα για ζακο και μου ειπε 120 ευρω. Μετα τον ρωτησα γιατι ειναι τοσο φθηνα και μου ειπε οτι ειναι εκτροφης του και τα πουλαει στα παζαρια για να βγαλει λεφτα γιατι εχουν ζητησει και τα εχει φθηνα..Αν βρεις πουθενα παζαρι παρε!
κανείς εκτροφέας που σέβεται τον εαυτό του,τη δουλειά που έχει κάνει και το σεβασμό που (υποτίθεται),έχει στο είδος που εκτρέφει, δεν πουλάει στα παζάρια!
και, βεβαίως, δε συζητάμε οτι δεν δίνει τα μωρά, προιόντα του κόπου του, σε... Περαστικούς!
Επειδή στο εμπόριο των ζώων,υπάρχει παραπληροφόρηση και μεγάλη αισχροκέρδια, καλύτερα να μην αγοράσει κάποιος απο παζάρι!
Προσωπικά,θα συμβούλευα ούτε απο πέτ-σοπ, αλλά, αποκλειστικά και μόνο χομπίστα εκτροφέα, που νοιάζεται, συμβουλεύεικαι... Κρατάει και το τηλέφωνό σου
να μιλάτε που και που... Ε,όλο και καποια απορία θα έχει ο νέος ιδιοκτήτης, κανείς δεν τα ξέρει όλα.. 😉
 
Πριν λιγες μερες πηγα στο παζαρι της Ναυπακτου κοντα στη γεφυρα Ριου Αντιριου και ειδα καποιον που πουλαγε παπαγαλους πολυ φθηνα. Ρωτησα για ζακο και μου ειπε 120 ευρω. Μετα τον ρωτησα γιατι ειναι τοσο φθηνα και μου ειπε οτι ειναι εκτροφης του και τα πουλαει στα παζαρια για να βγαλει λεφτα γιατι εχουν ζητησει και τα εχει φθηνα..Αν βρεις πουθενα παζαρι παρε!

120 ευρώ για ζακό; Εκτροφής; Με δαχτυλίδι; ''Καθαρό'' πουλί, υγιές; Πόσους γεννήτορες έχει για να καλύψει την τόσο μεγάλη ζήτηση; Και οι γεννήτορες πόσα μικρά βγάζουν; Κουνέλια είναι; Τις τροφές να υποθέσω τις καλιεργεί (φυτεύει ηλιόσπορο κτλ) για να μην έχει έξοδα! Μην τρελαθούμε! Προσπαθούμε πιστεύω όλοι έδω μέσα, να ανοίξουμε τα μάτια, τα δικά μας πρώτα, και μετά των άλλων και όχι να βάλουμε παρωπίδες, και να παμε σαν πρόβατα επι σφαγή να αγοράσουμε το πρώτο πουλάκι που θα βρούμε στο δρόμο! Μόνο και μόνο, γιατί αυτό είναι φτηνό! Ευτυχώς που δεν προτείνουμε και λύσεις πιασίματος παπαγάλων!
 
Aυτα πουλιά είναι λαθραία εισαγώμενα απο Αφρική. Το έχω αναφέρει το θέμα στο τμήμα Δασών και κάνουν την παπια..λένε και να τον πιασουμε πού να τα βάλουμε;Βλέπετε δεν υπάρχουν χώροι υποδοχής εξωτικών ζώων στν Ελλάδα! Είναι αδύνατο να κοστολογηθεί ένα μωρό γκριζο 120 ευρ. Όποιος έχει γεννήσει σπίτι του καταλαβαίνει τι εννοώ! Ειλικρινά λυπάμαι να ακούω τέτοια... Μιλάμε κατα τη γνώμη μου για ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζώα του κόσμου με δυνατότητες επικοινωνίας με μας ανευ ορίων.. Αλήθεια τα παιδιά μας θα ήταν αποδεκτό να τα πουλάμε;κ μάλιστα 120 ευρ?
 
Παιδια εγω δεν ξερω εγω αυτο που ειδα σας ειπα απο κει και περα βγαλτε μονοι σας συμπερασματα. Επισης αυτος πουλουσε κ αλλα ζωα οπως σκιουρακια και χαμστερ...
 
Back
Top