Γενικά Τι ζευγαρι παπαγαλους να πάρω;

δηλαδη να ανοιξω αλλο θεμα;
σχετικα με την κατασκευη;

θα ανοιξω αλλο θεμα οταν θα βγαλω και φωγραφιες για να εχουμε ενα πιο λεπτομερη θεμα οκ?
 
Τελικά ποιο διάλεξες;
Θες ένα παπαγαλάκι ενεργητικό και παιχνιδιάρικο που κρεμιέται ανάποδα και άλλες τέτοιες τρέλες, ή ένα χαδιάρικο και ήσυχο παπαγαλάκι που θα σε καλημερίζει τραγουδώντας;
(χωρίς βιασύνες)
 
κοιτα λογικα αφου θα παρω για να τα κανω αναπαραγωγη λογικα θα παρω Αγρια τα οποια απο οτι εχω καταλαβει δεν θα κανει κατι τετοιο λεω να παρω ή κακατιλ ή μαντζι ομως επειδη την κλουβα θα την εχω στον κηπο τον χειμωνα και εχω ακουσει οτι πολυ ανθετικα παπαγαλακια ειναι τα μπαντζι οπου αντεχουν εως και τους 5 βαθμους και ελσιου πιστευετε οτι θα εχω πεθαμενα παπαγαλακια τον χειμωνα;

λογικα μπαντζι θα εκτρεψω
 
γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι σε λιγο καιρο (δεν ξερω ποσο) ισως φτιαξω μια κλουβα και μεσα σε αυτην να βαλω ενα ζευγαρι παπαγαλους για αναπαραγωγη τι ρατσα μου προτεινεται; και επισης ποια ειναι η φθηνοτερη ρατσα;

ισως καποια τα εκπεδευσω καλυτερη ρατσα για εκεδευση αμα γνωριζετε;

Μελέτησε καλά τα είδη και τις ανάγκες τους και τις υποχρεώσεις σου πριν πάρεις απόφαση. Αν τα βρεθείς στην πορεία θα είναι εις βάρος τους.

σε ευχαριστω theodr κοιταξε λεω να περικυκλωσω με συρματοπλαγμα ενα κοματι του κηπου μου αλλα το κακο ειναι οτι ειναι διπλα στην πορτα και περνανε συνεχως γυφτοι και φοβαμαι μην μου τους κλεψουν και επισης το περικυκλωμενο κομματι του θα κανω τα παπγαλακια θα ειναι διπλα στην μαντρα τους που ειναι ευκολο παλι να τα κλεψουν ετσι λεω να παρουμε μια πλαστικη ντουλαπα στην οποια θα βγαλουμε τα φυλλα της και θα την κλεισουμε με συρματοπλαγμα και να ειναι μεσα στην ντουλαπα(απο αυτες του εξωτερικου χωρου) καλη η σκεψη τι λετε;


Οποιοσδήποτε μπορεί να στα κλέψει, μην κολλάς στους γύφτους. Είναι γεγονός ότι τα πουλιά συχνά γίνονται αντικείμενο κλοπής αν φτιάξεις όμως μια σωστή κλούβα δεν θα είναι τόσο απλό να τα κλέψει κάποιος, βέβαια το κόστος θα ανέβει.

κοιτα λογικα αφου θα παρω για να τα κανω αναπαραγωγη λογικα θα παρω Αγρια τα οποια απο οτι εχω καταλαβει δεν θα κανει κατι τετοιο λεω να παρω ή κακατιλ ή μαντζι ομως επειδη την κλουβα θα την εχω στον κηπο τον χειμωνα και εχω ακουσει οτι πολυ ανθετικα παπαγαλακια ειναι τα μπαντζι οπου αντεχουν εως και τους 5 βαθμους και ελσιου πιστευετε οτι θα εχω πεθαμενα παπαγαλακια τον χειμωνα;

λογικα μπαντζι θα εκτρεψω

Τα μπάτζι δεν είναι τα πιο ανθεκτικά παπαγαλάκια. Στους 5 βαθμούς κινδυνεύουν αλλά αν εγκλιματιστούν σταδιακά στην εξωτερική κλούβα θα τα καταφέρουν. Όσα γεννηθούν εκεί θα είναι πιο ανθεκτικά.
Ο τρόπος κατασκευής της κλούβας θα επηρεάσει καθοριστικά την επιβίωση των πτηνών.
Αν πάρεις ένα μπάτζι του εμπορίου και το αφήσεις ξαφνικά έξω το πιθανότερο είναι να πεθάνει.

εχεις κανεις αλλος καμια ιδεα πως να τα κρατησω μακρια απο το κρυο;

Ιδέες υπάρχουν πολλές αλλά πρώτα θα πρέπει να αποφασίσεις τι περίπου θα κάνεις και να ανοίξεις νέο σχετικό θέμα.
 
αν προσαρμοστουν σταδιακα στο κρυο δεν θα εχεις προβλημα αν τα παρεις τα πουλια μεσα στο καταχειμωνο και τα βγαλεις εξω χωρις προσαρμογη θα σου αρρωστησουν.
 
σας ευχαριστω ολους θα ανοιξω ενα καινουργιο θεμα στις ιδιοκατασκευες για οτι αλλη ερωτηση θα χρειαστει να σας ρωτησω σχετικα με την κλουβα ευχαριστω
 
Back
Top