Γενικά Τιμπράδος μαζί με άλλα πουλιά

ίσως για να μην δέχονται ακουστικές επιρροές και χαλάει το κελάηδημά τους; :)
εάν δεν είναι νεαρά σε περίοδο διδασκαλίας δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα... Οπουδήποτε και να είναι..
 
εάν δεν είναι νεαρά σε περίοδο διδασκαλίας δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα... Οπουδήποτε και να είναι..

πολύ ωραία πληροφορία αυτή, ευχαριστούμε!
γιατί κι εγώ κάπου είχα δει ότι επηρεάζονται και ενώ ήθελα να πάρω ένα επειδή έχω παπαγάλους το θεωρούσα απαγορευτικό.
 
πολύ ωραία πληροφορία αυτή, ευχαριστούμε!
γιατί κι εγώ κάπου είχα δει ότι επηρεάζονται και ενώ ήθελα να πάρω ένα επειδή έχω παπαγάλους το θεωρούσα απαγορευτικό.
εάν η γραμμή του τιμβραδο που έχουμε είναι σταθεροποιημένη γονιδιακά, καθαρόαιμα τιμβραδος (αυτό που θέλω να πω να ξερουμε απο που κρατα η σκούφια τους και να τα αποκτουμε κατα το δυνατο απο εκτροφεις που ενδιαφερονται για τη ρατσα και τα παρουσιάζουν σε διαγωνισμους φωνης ) αυτα τα πουλια πολύ δύσκολα επηρεάζονται απο αλλους παράγοντες..
 
καλησπέρα και απο εμενα. Η αληθεια ειναι οτι ασχετα από την καθαρότητα των πουλιών τιμπράντος καλό είναι να μην έχουμε και άλλα πουλιά μαζί, αλλιώς είναι μάταιο το να προσπαθείς να έχεις καναρίνια υψηλών προδιαγραφών μαζί με κάποια που είναι εμφάνισης αλλά όχι φωνής.
Επίσης το θεμα με τα τιμπράντος είναι πονεμένη ιστορία, νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά αν έχουν καθαρά τιμπράντος ή όχι.
Καλό απόγευμα.
 
καλησπέρα και απο εμενα. Η αληθεια ειναι οτι ασχετα από την καθαρότητα των πουλιών τιμπράντος καλό είναι να μην έχουμε και άλλα πουλιά μαζί, αλλιώς είναι μάταιο το να προσπαθείς να έχεις καναρίνια υψηλών προδιαγραφών μαζί με κάποια που είναι εμφάνισης αλλά όχι φωνής.
Επίσης το θεμα με τα τιμπράντος είναι πονεμένη ιστορία, νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά αν έχουν καθαρά τιμπράντος ή όχι.
Καλό απόγευμα.
σημαντικά αυτά που λες αλλά πως μπορούμε να καταλάβουμε τη γνησιότητα του πουλιού;
 
καλησπέρα και απο εμενα. Η αληθεια ειναι οτι ασχετα από την καθαρότητα των πουλιών τιμπράντος καλό είναι να μην έχουμε και άλλα πουλιά μαζί, αλλιώς είναι μάταιο το να προσπαθείς να έχεις καναρίνια υψηλών προδιαγραφών μαζί με κάποια που είναι εμφάνισης αλλά όχι φωνής.
Επίσης το θεμα με τα τιμπράντος είναι πονεμένη ιστορία, νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά αν έχουν καθαρά τιμπράντος ή όχι.
Καλό απόγευμα.
το περι πονεμένης ιστοριας δεν το καταλαβαίνω.. Τα τιμβραδος εκτρέφονται για την φωνή τους ενα πουλι που δεν ειναι καθαροαιμο θα φανή στον διαγωνισμό οταν κριθή... ( ποικιλία ηχόχρωμα τονικότητα) το να έχεις δυο τιμβραδο και δυο καρδερίνες στο μπαλκόνι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
όσο βεβαία για την συνύπαρξη σε εκτροφείο και άλλων φυλών εδώ και εγώ είμαι αρνητικός...
 
και ενα παράδειγμα περι καθαροαιμιας και γονιδιακής σταθερότητας... Φετος ειχα ενα νεο ζευγαρι απο εκτροφεα εκτος ελλαδος... η εκπαιδευση που εκανα στους απογονους του ζευγαριου οι φωνες δηλαδη που τους εκανα διδασκαλία ηταν τελείως διαφορετική απο αυτη του αρσενικού γονιού... Και ουτε κατα την διαρκεια της διδασκαλιας τον ακουσαν... λιπών τα μικρα κατα 80% ειχουν τις φωνες του πατερα και της γραμμης του εκτροφέα... και ειναι και διαφορετικά φωνητικά σαφώς και απο τα αλλα που εκτρέφω...
 
καλημερα.

Θα πρέπει καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είναι για όλους σκοπός το να βαθμολογηθούν ή να κριθούν τα καναρίνια που έχει, είτε χρώματος είτε φωνής από διαγωνισμό, έκθεση κτλ. Επίσης, αν κάποιος είναι αρχάριος στην συγκεκριμένη ράτσα μπορεί πολύ εύκολα να μπερδέψει, αν όχι ένα κοινό καναρίνι με ένα τιμπράντος τουλάχιστον με ένα ημίαιμο.
Τον τελευταίο χρόνο έχω δει πολλά τέτοια πουλιά, δλδ φίλους που του έχει μείνει ένα τιμπράντος και για να κάνουν άλλο ένα ζευγάρι το βάζουν με ένα κοινό πουλί.

Η κατεύθηνση πιστεύω που πρέπει να κρατήσει κάποιος ως προς την επιλογή είναι απλή. Υπάρχουν σοβαροί χομπίστες που εκτρέφουν μόνο τον ισπανό τενόρο, χωρίς άλλες ράτσες στο κοτέτσι τους και χτυπημένες καλές φωνές, οπότε εκεί υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάρει κάποιος ένα αρσενικό πολύ καλών προδιαγραφών.

Δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος με το θέμα άλλων πουλιών μαζί με αυτά της φωνής, αλλά προσωπικά αν ήθελα πουλί φωνής θα πήγαινα σε κάποιον που έχει μόνο τέτοια.

όμως, για να κλείσω, κι εγώ εκτρέφω μερικά τιμπράντος λόγω της αγάπης μου σε μία περίοδο που ζούσα ισπανία και είχα πάρει από εκεί πουλιά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θεωρώ ότι σε φωνές αγγίζουν το επίπεδο άλλων φίλων που κάνουν μόνο εκτροφή τιμπράντος, σοβαρή και μελετημένη κάθε χρονο. Τα δικά μου απλά γνωρίζω ότι είναι καθαρά αφου κρατάω ίδιο δεντρο χρόνια, ενώ πλέον επειδή ασχολούμαι με χρώματος κρατάω 3 ζευγάρια τιμπράντος λόγω του ότι τα θυληκά είναι με τον τρόπο που τα επιλέγω τέλεια και παραμάνες ή ζευγάρωμα με καρδερίνα.

αυτα και ευχαριστω για την φιλοξενία, καλή συνέχεια.
 
καλημέρα σας, από την συζήτησή σας καταλαβαίνω, ότι είναι διαφορετικό αν κάποιος θέλει απλά να πάρει ένα καναρινάκι τιμπράντο στο σπίτι του για να χαίρεται την φωνή του και διαφορετικό φυσικά αν κάνει εκτροφή με σκοπό την διατήρηση της φυλής και την προώθηση των πουλιών στην αγορά. αγοράζοντας ένα ώριμο, μαθημένο πουλάκι από αξιόπιστο εκτροφέα, μπορεί και να το έχει σπίτι του με άλλα είδη πτηνών χωρίς να φοβάται για την φωνή του. Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας :)
 
ναι εχει δικιο ο... b&s ... σε αυτα που λεει οσο αφορά το εκτροφεικό κοματι και για την αφοσίωση που πρέπει να δείχνουμε σε αυτη τη φυλή... Τωρα για καποιον που θελει οπως προείπα να εχει ενα Timbrado στο μπαλκόνι του να το ακούει μαζι με κάποιας άλλης ράτσας πουλιά δεν εχει πρόβλημα..
Καλημέρα κι απο μένα...
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται με άλλα πουλιά και να μην "πάρει" φωνές ακόμα και σε περίοδο μη διδασκαλίας (μην ξεχνάμε οτι ξεκινάνε από το αυγό να δέχονται νότες και το φουλ της εκπαίδευσης τους είναι στους 8-9 μήνες όπου και ξεκινάει η εκπαίδευση για τους διαγωνισμούς), όταν λέμε μακριά από άλλα πουλιά έχει νόημα μόνο για όσους ασχολούνται με τους διαγωνισμούς και όχι εάν έχεις 1-2 πουλάκια στο μπαλκόνι.
Η καθαρότητα είναι ένα κομμάτι πονεμένο και δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη... Εάν ασχοληθείς αρκετά με καναρίνια φωνής και ψαχτείς και στο εξωτερικό θα καταλάβεις οτι υπάρχει μεγάλη "βρωμιά" στα αίματα και όλα αυτά βέβαια για ένα και μόνο λόγο το ΧΡΗΜΑ !
Υπάρχουν βέβαια μερακλήδες Έλληνες εκτροφείς που διαθέτουν πουλιά αστέρια και με τις 12 νότες όπου μετά από τους διαγωνισμούς διαθέτουν πουλιά !

Ο διαγωνισμός μπορεί να ξεκαθαρίζει πολλά σχετικά με την καθαρότητα αλλά όχι 100%, πουλιά που έχουν βαθμολογηθεί έχουν δώσει απογόνους σε επόμενες γέννες με κόκκινα μάτια ή κόκκινο παράγοντα, ξεκινάς να βρεις καθαρά θηλυκά για αρχή και μετά τα αρσενικά.
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται με άλλα πουλιά και να μην "πάρει" φωνές ακόμα και σε περίοδο μη διδασκαλίας (μην ξεχνάμε οτι ξεκινάνε από το αυγό να δέχονται νότες και το φουλ της εκπαίδευσης τους είναι στους 8-9 μήνες όπου και ξεκινάει η εκπαίδευση για τους διαγωνισμούς), όταν λέμε μακριά από άλλα πουλιά έχει νόημα μόνο για όσους ασχολούνται με τους διαγωνισμούς και όχι εάν έχεις 1-2 πουλάκια στο μπαλκόνι.
Η καθαρότητα είναι ένα κομμάτι πονεμένο και δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη... Εάν ασχοληθείς αρκετά με καναρίνια φωνής και ψαχτείς και στο εξωτερικό θα καταλάβεις οτι υπάρχει μεγάλη "βρωμιά" στα αίματα και όλα αυτά βέβαια για ένα και μόνο λόγο το ΧΡΗΜΑ !
Υπάρχουν βέβαια μερακλήδες Έλληνες εκτροφείς που διαθέτουν πουλιά αστέρια και με τις 12 νότες όπου μετά από τους διαγωνισμούς διαθέτουν πουλιά !

Ο διαγωνισμός μπορεί να ξεκαθαρίζει πολλά σχετικά με την καθαρότητα αλλά όχι 100%, πουλιά που έχουν βαθμολογηθεί έχουν δώσει απογόνους σε επόμενες γέννες με κόκκινα μάτια ή κόκκινο παράγοντα, ξεκινάς να βρεις καθαρά θηλυκά για αρχή και μετά τα αρσενικά.


ο κάθε ενας βέβαια εχει τις απόψεις του και βέβαια ειναι σεβαστές... εγω θα μιλήσω πανω σε αυτο το θεμα και βάση τον εμπειριών που εχω... εαν δουμε την ιστορία του τιβραδο πισω θα δουμε οτι η καθαρότητα εχει σχέσει με τα φωνητικά προσοντα του πιο πολύ. Γιαυτο γίνονται λοιπόν οι διαγωνισμοί για να δουμε εαν ειναι τα πουλια μας στο πρότυπο της φυλής... ενα τιμβραδο εξελίσσετε και δεν παραμένει το ιδιο φωνητικά μεσα απο επιλεκτική εκτροφή και σωστη διαχείριση... εμενα δεν μου εχει τυχη να παρουν φωνες τα πουλια μου μεχρι σημερα απο αλλα πουλια ( μιλαω για τιμβραδο βεβαια μονο, αλλα με διαφορετικές φωνες και σε περιοδο της πρωτης πτερόρροιας στο χρονο δηλαδη,( που ειναι και η πιο κρησιμη περιοδος που θα παρουν φωνες, στο χρονο δηλαδη) τα πουλια μετα ειπαν τα δικα τους, αυτο δηλαδη που δασκαλεύτηκαν..).. Τωρα για κόκκινα ματια ουτε κατα διάννεια δεν μου εχει τύχη. Για κόκκινη απόχρωση στα πούπουλα μου εχει τύχη σε ενα πολυ καλο αρσενικο που εχω στην κατοχή μου αλλου εκτροφεα και χαθηκε στην πρώτη πτερορροια η οποια συνηθως ειναι διατροφικο προβλημα... αυτα και η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι καθολου πονεμενη ιστορια το τιβραδο κατ'εμέ θελει απλος ψάξιμο γνώσεις και σωστές γνωριμίες...

οι διαγωνισμοι θα πρεπει να εχουν σχεση με το να ξερουμε τη πουλια εκτρεφουμε και οχι για να εχουμε την φισα για υψηλή τιμή στην πωληση τους
Φιλικα Γιαννης Λιατσος...
 
( μιλαω για τιμβραδο βεβαια μονο, αλλα με διαφορετικές φωνες και σε περιοδο της πρωτης πτερόρροιας στο χρονο δηλαδη,( που ειναι και η πιο κρησιμη περιοδος που θα παρουν φωνες, στο χρονο δηλαδη) τα πουλια μετα ειπαν τα δικα τους, αυτο δηλαδη που δασκαλεύτηκαν..)

Συγνώμη Γιάννη άλλα δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις

Όταν λες πως είχε κόκκινα πούπουλα λόγω διατροφής τι εννοείς (τους έδινε χρωστικές;) προσωπικά για να ήμουν σίγουρος θα είχα κόψει δακτυλίδι και θα το έκανα δώρο σε κάποιον που θα ήθελε κάποιο πουλάκι για το μπαλκόνι του.
Τα πουλιά που έχεις κατεβάσει σε διαγωνισμό είναι κλασικού ρεπερτορίου; η εκπαίδευση είναι με δάσκαλο βαθμολογημένο ή cd;
 
Συγνώμη Γιάννη άλλα δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις

Όταν λες πως είχε κόκκινα πούπουλα λόγω διατροφής τι εννοείς (τους έδινε χρωστικές;) προσωπικά για να ήμουν σίγουρος θα είχα κόψει δακτυλίδι και θα το έκανα δώρο σε κάποιον που θα ήθελε κάποιο πουλάκι για το μπαλκόνι του.
Τα πουλιά που έχεις κατεβάσει σε διαγωνισμό είναι κλασικού ρεπερτορίου; η εκπαίδευση είναι με δάσκαλο βαθμολογημένο ή cd;
συγνώμη αλλά μην παίρνεις ως μέτρο την υπερβολή... εσυ ναι θα εκανες αυτο θα το χάριζες αλλα εαν ήξερες γενεαλογικά την γραμμη πισω και απο ποιους εκτροφεις προέρχεται ισως περίμενες να δεις και να δωσεις μια ευκαιρία εμπειρικά ( μιλαμε για σκιές οχι εύκολοδιακριτές ) διστυχως η υπερβολή μερικες φορές στο να παρέχουμε το καλύτερο διατροφικά εχει και ανεπιθύμητα αποτελέσματα και αυτο αποδείχτηκε... Τα πουλια μου οχι δεν ειναι κλασικού ρεπερτορίου οπως λες... η διδασκαλεία λοιπόν ειναι προσωπική υπόθεση του καθ'ενός... και θα πρεπει να κρίνουμε το αποτέλεσμα της και οχι το μέσο... αυτο ειναι το πιο σωστο για μένα...
 
και ενα παράδειγμα περι καθαροαιμιας και γονιδιακής σταθερότητας... Φετος ειχα ενα νεο ζευγαρι απο εκτροφεα εκτος ελλαδος... η εκπαιδευση που εκανα στους απογονους του ζευγαριου οι φωνες δηλαδη που τους εκανα διδασκαλία ηταν τελείως διαφορετική απο αυτη του αρσενικού γονιού... Και ουτε κατα την διαρκεια της διδασκαλιας τον ακουσαν... λιπών τα μικρα κατα 80% ειχουν τις φωνες του πατερα και της γραμμης του εκτροφέα... και ειναι και διαφορετικά φωνητικά σαφώς και απο τα αλλα που εκτρέφω...

Αυτο θα επρεπε να σε προβληματισει ως προς την ποιοτητα του αιματος που εβαλες στο κοπαδι σου γτ ενα τετοιο πουλι σημαινει οτι δεν ειναι καλος μαθητης. Συνηθως οι σοβαροι εκτροφεις που χτυπανε με φωνες τα πουλια τους ξεσκαρταρουν τετοια πουλια που δεν ειναι καλοι μαθητες και επιμενουν να ειναι ανεπιδεκτοι μαθησεως. Βεβαια οταν χτυπας με φωνες τιμπραντο θα πρεπει και το υλικο που εχεις για μαθητες να ειναι τιμπραντο αλλιως η διδασκαλια παει χαμενη οποτε θα σε συμβουλευα να δωσεις αμεσα το 80% της φετεινης σου εκτροφης και να ξαναρχισεις με το 20% . Οπως λεει η παροιμια...η στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζεις...
 
καλησπέρα και απο εμενα. Η αληθεια ειναι οτι ασχετα από την καθαρότητα των πουλιών τιμπράντος καλό είναι να μην έχουμε και άλλα πουλιά μαζί, αλλιώς είναι μάταιο το να προσπαθείς να έχεις καναρίνια υψηλών προδιαγραφών μαζί με κάποια που είναι εμφάνισης αλλά όχι φωνής.
Επίσης το θεμα με τα τιμπράντος είναι πονεμένη ιστορία, νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά αν έχουν καθαρά τιμπράντος ή όχι.
Καλό απόγευμα.

Φυσικα και το θεμα των τιμπραντος στην ελλαδα ειναι μια πονεμενη ιστορια. Γενικα το τιμπραντο ειναι μια πονεμενη ιστορια αλλα στην ελλαδα ακομα περισοτερο. Ο ελληνας μολις μυριστει το χρημα τρεχει σαν την μυγα στο σκατο. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κανουν σωστη εκτροφη και εχουν κρατησει καθαρες γραμμες και βεβαια θα συμφωνησω στο οτι αυτοι οι ελαχιστοι εχουν μονο τιμπραντο και τπτ αλλο. Κι οσον αφορα το κομματι των διαγωνισμων θα πω κατι. Η ωραιοτερη ελληνιδα ειναι αυτη που βγηκε Miss Ellas στα καλιστεια ομορφιας; Δεν υπαρχουν πιο ωραιες δλδ; Φυσικα και υπαρχουν και πολυ καλυτερες απλα αυτη ειναι η καλυτερη απο αυτες που πηγαν στον διαγωνισμο. Ξερω ελληνες εκτροφεις στην ελλαδα που συνειδητα δεν κατεβαινουν σε εκθεσεις γτ εχουν ξενερωσει απο τα διαφορα παρασκηνιακα τερτιπια που παιζονται σε αυτες και εχουν πουλια που δεν τα εχουν ονειρευτει καν πολλοι απο αυτους με τα πρωτα βραβεια. Στην ελλαδα εχει καταντησει η βαθμολογηση των πουλιων να μην εχει να κανει με την εξελιξη της ρατσας αλλα με το κοστολογιο των πουλιων.
 
Back
Top