Γενικά Τιμπράντο ή μη Τιμπράντο;

Δεν ξέρω. Δες αυτό:
3748.jpg
Πάντως ένα τέτοιο Σκωτσέζικο, σε λίγες μέρες θα το χαρίσω σε κάποιον -που θέλει να ασχοληθεί με το είδος η του αρέσουν τα καμπούρικα - μέσα από το φόρουμ.. Η αδιάβλητη διαδικασία θα ανακοινωθεί λίαν συντόμως!
 
Χαίρετε.
Καταλαβαίνω ότι ο διαχωρισμός των καναρινιών σε χρώματος, εμφάνισης και φωνης είναι περισσότερο για λόγους διάκρισης και όλα παραμένουν καναρίνια. Έχω όμως την εξής απορία: Τα τιμπράντο λέγονται έτσι για τον τρόπο που κελαηδούν. Είναι θέμα γονιδίου; Κι αν ναι, ένα κοινό καναρίνι που "λέει" Τιμπράντο ( ή κάτι από τιμπράντο) ή ένα Τιμπράντο καναρίνι που δεν "λέει" τιμπράντο αλλά κοινό κελάηδισμα πως λέγονται;

ετσι ειναι Νικο... (το διόρθωσα συγνώμη που σου αλλαξα ονομα και φύλο)... ειναι το τραγουδι τους και το γονιδιο τους... ενα κοινο καναρίνι μπορει να πει το ρεπερτόριο ενος τιμβραδο.. Θελει καποια εμπειρία να το καταλάβεις οτι δεν ειναι καθαρόαιμο... η πιο σίγουρη εξασφάλιση για καποιον που ενδιαφέρετε να εχει στην κατοχή του ενα καλο τιμβραδο ειναι να ειναι απο συλλογο και εκτροφεα που εχουν παρουσια σε διαγωνισμούς και κρινονται τα πουλια για τις φωνητικές τους ικανότητες... και εαν το πουλι συνοδεύετε και απο το φύλο της κρίσης του ειναι ακομα πιο καλό.. και για να μην θεωρηθεί υπερβολη αυτό που προείπα ενας εκτροφέας που δεν παρουσιαζει την εκτροφή του σε διαγωνισμούς δεν μπορεί να ξερει την πορεία και τα προβλήματα της εκτροφής του..
 
Εγώ έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα και καταλαβαίνω πως ένα καναρινάκι που δεν έχει γονείς τιμπράντο δεν είναι τιμπράντο και όολα αυτά τα ωραία που λέτε για τα τιμπράντο... η απορία μου είναι η εξής: αυτό ισχύει για όλα τα καναρίνια φωνής;

Υ. Γ.: βγαίνω οφ τόπικ; Μηπως πρέπει να ανοίξω καινούργιο θέμα @Stavros; 😛
 
Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Η διαφορά είναι προφανής ανάμεσα στα διάφορα είδη καναρινιών φωνής. Κανείς και ποτέ, δεν πρόκειται να μπερδέψει ένα ΜΑΛΙΝΟΥΑ ενα ΡΟΛΛΕΡ ή ένα ΡΩΣΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ με ένα κοινό καναρίνι, όσο "λάθος" και αν τραγουδούν. Αυτό που για όλα τα προηγούμενα είναι βέβαιο για τα ΤΙΜΠΡΑΝΤΟΣ είναι ερωτηματικό. Ενα κοινό καναρίνι μπορεί κάλιστα να "πει" πολύ καλά κάποιες βασικές νότες του ρεπερτορίου ενός Τιμπράντο, αρκεί να ζεί ανάμεσα σε Τιμπράντος. Ετσι εύκολα μπορεί μπερδευτεί με ένα Τιμπράντο που τα ακούσματά του προέρχονται κατα βάσην απο κοινά καναρίνια και κατά συνέπεια το μεγαλύτερο μέρος του τραγουδιού του τα μιμείται. Εξ' άλλου σ' αυτό το "αδύνατο" σημείο των Τιμπράντος στηρίχθηκαν οι αρχικές ερωτήσεις του Νικόλα.
 
Μακη κι εμεις προσπαθουμε ωστε τα τιμπραντο μας να αποβαλουν τις νοτες που λενε τα κοινα (αν και τα κοινα εχουν οπως ειπες καποιες νοτες απο τιμπραντο), δλδ να μην ακουγετε συνεχομενα το τσαου-τσαου -τσαου αλλα για πολυ μικρο διαστημα η και το τρρρρρρρρρρ , αλλα οσο το δυνατον ποιο λιγο
mgerom
Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Η διαφορά είναι προφανής ανάμεσα στα διάφορα είδη καναρινιών φωνής. Κανείς και ποτέ, δεν πρόκειται να μπερδέψει ένα ΜΑΛΙΝΟΥΑ ενα ΡΟΛΛΕΡ ή ένα ΡΩΣΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ με ένα κοινό καναρίνι, όσο "λάθος" και αν τραγουδούν.
ετσι νομιζω σκεφτομαστε ολοι μας 😉
 
Back
Top