Γενικά Τις γνώσεις σας παρακαλώ για παπαγάλο Αμαζονίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ada

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2017
Μηνύματα
84
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας φίλοι μου
Απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν /είχαν αμαζόνα είναι γνώστες.στη δυνατότητα ομιλίας, χαρακτήρα, προσωπικότητα, χαρακτηριστικα σε σχέση με το γένος θυληκο /αρσενικό, επίπεδο θορύβου, αγορά, κλπ κλπ. Δεν έχουμε σταθεί τυχεροί, μπλου φροντ η γιελλου Κράουν σκεφτόμαστε να πάρουμε. Ναπετ και Νταμπλ γιελλου, εκτός του ότι έχουν διπλάσια τιμή πιστεύω είναι και θέμα τύχης, που έχει να κάνει με το χαρακτήρα του και τη προσωπικότητα του. Και το ποιοτικό χρόνο που του αφιερώνεις, σε ότι αφορά μεγάλες αποκλείσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι το αγαπημένο μου είδος σαφώς. 🙂 Είναι γεμάτοι προσωπικότητα, καθόλου ντροπαλοί και θα δείξουν όλο το ταλέντο τους με την πρώτη ευκαιρία και στον πρώτο τυχόντα. :D Όπως είπες όμως και μόνος σου είναι και θέμα ταλέντου του κάθε ατόμου. Εγώ προσωπικά μεγάλωσα 2 αδέρφια αρσενικό και θηλυκό απο γέννα δικών μου πουλιών. Το κοριτσάκι είχε κι έχει μεγαλύτερο ταλέντο στην ομιλία και στο τραγούδι όχι όμως ότι το αρσενικό πηγαίνει πίσω, λένε τα ίδια αλλά η Μπέττυ μιλάει και τραγουδάει σε όλους κι είναι λιγότερο "συνεσταλμένη" απο τον αδερφό της. Φωνάζουν όμως πολύ. Να είσαι έτοιμος γι'αυτό κι αν ζεις σε διαμέρισμα να το έχεις σοβαρά υπόψιν σου. Τα είδη αμαζόνων που αναφέρεις θεωρούνται τα πιο ταλαντούχα στην ομιλία υπάρχουν όμως και άτομα που δεν λένε λέξη. Το ίδιο βέβαια ισχύει για όλα τα είδη παπαγάλων. Γνωρίζω μια κοπέλα που έχει έναν αφρικαν γκρευ που σφυρίζει διάφορα αλλά δεν λέει τίποτα. Τα αμαζονάκια αρχίζουν να μιλάνε απο πολύ μικρά μόλις από 3 μηνών και όσο περισσότερο τους μιλάς και μάθουν να μαθαίνουν πολλά απο νωρίς τόσο πιο εύκολα θα συνεχίσουν να ξεσηκώνουν ότι ακούν και τους αρέσει. Τα δικά μου φωνάζουν τα σκυλιά μας, τη γάτα, ξέρουν 2-3 παιδικά τραγούδια, τραγουδάνε όπερα και ξέρουν ένα σωρό λέξεις κι εκφράσεις που χρησιμοποιούμε.

Ένα άλλο θέμα που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι η σεξουαλική τους ωρίμανση που έρχεται γύρω στα 4-5 και πολλές φορές αλλάζει τον χαρακτήρα τους για μερικούς μήνες κάνοντάς τους επιθετικούς. Το καλό με τις αμαζόνες είναι ότι έχουν ξεκάθαρα σημάδια που σε προειδοποιούν πριν σε δαγκώσουν κι αν μάθεις να τα "διαβάζεις" θα μπορείς να αποφύγεις τις δαγκωνιές. Συνήθως τα πουλιά με την μεγαλύτερη προσωπικότητα και το μεγαλύτερο ταλέντο έχουν και τις μεγαλύτερες ορμονικές αλλαγές και είναι αυτά που μπορεί να επιτεθούν σχετικά πιο εύκολα. Τα δικά μου παρεμπιπτόντως έκλεισαν τα 5 χρόνια και δεν έχουν δαγκώσει ποτέ κανέναν ως τώρα και πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγάλωσαν. Ίσως όμως και να είναι ακόμη λίγο νωρίς...

Απο τα είδη που αναφέρεις θα διάλεγα είτε το Yellow Crowned (Amazona ochrocephalla) κι αν μπορείς να βρεις υποείδος panamensis είτε το Yellow Naped (Amazona auropalliata) που προσωπικά έχω αδυναμία στο μεγαλύτερο σωματικά υποείδος Amazona auropalliata auropalliata (δεν έχει κόκκινο στους ώμους) που ίσως δυσκολευτείς λίγο να βρεις στην Ελλάδα.

Αυτά. Για ότι άλλο ρώτα, μπορώ να γράφω ώρες για αμαζονάκια. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
οσον αφορα εκτροφεα εχω εναν γειτονα γνωστο στον χωρο που ειχε μικρα blue fronted
Γεια σου Τάκη με ενδιαφέρει αν μπορείς να μάθεις.

Μπορείς να μάθεις; Σε ποια περιοχή είναι; Και ποσό μηνών είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπερα Φοίβο ευχαριστώ πολύ,
Εσυ Νταμπλ γιελλου έχεις; Κι εγώ θυληκο προτιμώ.όσο για το υποείδος στο γιελλου Κράουν δε γνωρίζω ούτε έχω δει φωτό η βίντεο ούτε γνωρίζω τις γενικότερες διάφορες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπερα Φοίβο ευχαριστώ πολύ,
Εσυ Νταμπλ γιελλου έχεις; Κι εγώ θυληκο προτιμώ.όσο για το υποείδος στο γιελλου Κράουν δε γνωρίζω ούτε έχω δει φωτό η βίντεο ούτε γνωρίζω τις γενικότερες διάφορες

Eγώ έχω yellow crowned απο εναν γονιο ochrocephala ochrocephala κι εναν γονιο ochrocephala panamensis.
Amazona ochrocephala ochrocephala
Amazona_ochrocephala_-pet_parrot-8a.jpg


Amazona ochrocephala panamensis
Amazona_ochrocephala_panamensis_-captive-8a.jpg


Πααρατήρησε τη διαφορά χρώματος του ράμφους όπως και των ποδιών αλλά και το πως στα παναμενσισ το κίτρινο απλώνεται στο πλάι απο τη βάση του ράμφους. Τα παναμενσις είναι ελαφρώς μικρότερα σε μέγεθος που αν δεν είσαι έμπειρος δεν θα το προσέξεις καν αλλά έχουν λίιιγο πιο έντονο ταμπεραμέντο και λίγο περισσότερο "ταλέντο" στις μιμήσεις. Τα νταμπλ γελοου τα θεωρώ ίσως τα πιο "δύσκολα" κατα την αναπαραγωγική περίοδο αλλά τα αρσενικά γενικότερα μπορούν να γίνουν λίγο δύσκολα για μερικούς μήνες το χρόνο.
 
Γεια σου Τάκη με ενδιαφέρει αν μπορείς να μάθεις.

Μπορείς να μάθεις; Σε ποια περιοχή είναι; Και ποσό μηνών είναι;

Αρτεμιδα ειναι ***** λεγεται, αλλα χθες μιλησα και ταχει δωσει, εχει Εκλεκτους απο μικρα αρσενικο κ θηλυκο νομιζω
View attachment 57478
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20180909-095636_Facebook_crop_432x438-216x219.webp
    Screenshot_20180909-095636_Facebook_crop_432x438-216x219.webp
    10,4 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλο ψαξιμο, σου εδωσα μια ενναλακτικη γιατι ψαχνεις συγκεκριμένο πουλι που ειναι δυσκολο να βρεις, ενας γνωστος εψαχνε bluefronded θηλυκο εδω κ ενα χρονο για αγορα κ ακομα το ψαχνει, για ζευγαρωμα
 
Καλο ψαξιμο, σου εδωσα μια ενναλακτικη γιατι ψαχνεις συγκεκριμένο πουλι που ειναι δυσκολο να βρεις, ενας γνωστος εψαχνε bluefronded θηλυκο εδω κ ενα χρονο για αγορα κ ακομα το ψαχνει, για ζευγαρωμα
Ενναλακτικη;. Το γνωρίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις
 
Καλο ψαξιμο, σου εδωσα μια ενναλακτικη γιατι ψαχνεις συγκεκριμένο πουλι που ειναι δυσκολο να βρεις, ενας γνωστος εψαχνε bluefronded θηλυκο εδω κ ενα χρονο για αγορα κ ακομα το ψαχνει, για ζευγαρωμα
Αν εννοείς εκλεκτούς αυτό και η μαινα είναι τα μοναδικά που δε μου κάνουν κλικ.άλλο είναι τα καικ τα γουστάρω πολύ δε μιλάνε όμως.
 
Για τα Εκλεκτούς λεω, οτι εχουν πολυ γλυκο χαρακτηρα και πολυ καλες δυνατοτητες ομιλιας, τα εχεις απορρίψει ομως! Για το θεμα του Αμαζονιου υπαρχει μια φαρμα στην Βαρη που κατα καιρους εχει, δεν χανεις τιποτα για να ρωτησεις!
 
καλησπερα, οι αμαζόνες είναι πολύ ωραία πουλιά, πραγματικά καταλαβαίνω τον πόθο σ :) (ξαδερφακια με το ειδος π είμαι ταγμενος εγώ :) ) αλλά κ τα εκλέκτους είναι πολύ πολύ ωραία πουλάκια. Ο εκτροφεας με τα εκλεκτους τα φροντίζει κ τα αγαπάει τα ζωντανά του έχουμε μιλήσει στο παρελθόν καλή εντύπωση έχω κ εγώ :) αλλά κ στη βάρη ο εκτροφεας π σου πρότεινε ο Τάκης έχει πολλες αμαζόνες κ είναι αξιόλογο παιδί επισης κ Έχει πολλες αμαζόνες :)
 
καλησπερα, οι αμαζόνες είναι πολύ ωραία πουλιά, πραγματικά καταλαβαίνω τον πόθο σ :) (ξαδερφακια με το ειδος π είμαι ταγμενος εγώ :) ) αλλά κ τα εκλέκτους είναι πολύ πολύ ωραία πουλάκια. Ο εκτροφεας με τα εκλεκτους τα φροντίζει κ τα αγαπάει τα ζωντανά του έχουμε μιλήσει στο παρελθόν καλή εντύπωση έχω κ εγώ :) αλλά κ στη βάρη ο εκτροφεας π σου πρότεινε ο Τάκης έχει πολλες αμαζόνες κ είναι αξιόλογο παιδί επισης κ Έχει πολλες αμαζόνες :)
Καλό μεσημέρι σε ευχαριστώ που μπαίνεις στη διαδικασία να μου απαντήσεις, ποια είναι ξαδελφάκια με τις αμαζόνες;. Αν εννοείς τον Ηλία είμαι σε επικοινωνία και περιμένω. Είναι πολύ καλό παιδί όντως και απίστευτος απαγγελματιας, έντιμος, ειλικρινής
 
Ναι τον Ηλία έννοω κ εγώ. Πολύ σωστό παιδί. Με έχει βοηθήσει στο παρελθόν σε ένα πρόβλημα π είχα με τα δικά μου πουλιά κ έχω πολύ καλή εικόνα για τον Ηλία. Γκριζακια εκτρεφω εγώ κ είχε κ εκείνος παλαιοτερα γκριζακια. Νομίζω τώρα πια οχι. Αμαζόνες όμως έχει παρά πολλες, Αξίζει να περιμένεις να βγάλει κάποια αμαζόνα :)
 
Ναι τον Ηλία έννοω κ εγώ. Πολύ σωστό παιδί. Με έχει βοηθήσει στο παρελθόν σε ένα πρόβλημα π είχα με τα δικά μου πουλιά κ έχω πολύ καλή εικόνα για τον Ηλία. Γκριζακια εκτρεφω εγώ κ είχε κ εκείνος παλαιοτερα γκριζακια. Νομίζω τώρα πια οχι. Αμαζόνες όμως έχει παρά πολλες, Αξίζει να περιμένεις να βγάλει κάποια αμαζόνα :)
Δε ξέρω ποια είναι τα γκριζακια, που λες είναι ξαδελφάκια με τις αμαζόνες
 
Back
Top