Γενικά Τι ακριβως ειναι τα παρακατω καναρινακια;

panosbandit

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Πειραιάς
τα παρακατω καναρακια αποκτηθηκαν μολις πριν 15-20 μερες και συμπληρωνουν τη παρεα σε 2 ζευγαρια κοινα και 2 ζευγαρια τιμπραντο...η οικογενεια μεγαλωσε... Θα ηθελα παρ ολα αυτα την αποψη σας για το τι ακριβως ειναι τα παρακατω καναρινακια, αν αυτο ειναι δυνατον μεσα απο τις φωτογραφιες, μιας και η γνωση μου ειναι περιορισμενη αλλα η διαθεση μου να μαθω μεγαλη..
 

Συνημμένα

  • ν1.webp
    ν1.webp
    9,8 KB · Προβολές: 105
Ειναι γλυκα! Ειδικα η λεπτομερια κατω απο το ραμφος που ειναι σαν να φοραει κολιε!
Αν και δεν νομιζω οτι τέτοιου τυπου φωτογραφίες θα βοηθησουν ακομα και τους εμπειρους για να σε κατατοπησουν ως προς την ρατσα του :)
 
Κατι εκανα για ασχετος παντως, αχααα
 

Συνημμένα

  • ν12.webp
    ν12.webp
    14,1 KB · Προβολές: 92
  • ν11.webp
    ν11.webp
    12,5 KB · Προβολές: 94
  • ν4.webp
    ν4.webp
    17,8 KB · Προβολές: 90
  • ν7.webp
    ν7.webp
    18,9 KB · Προβολές: 98
  • ν9.webp
    ν9.webp
    19,3 KB · Προβολές: 90
  • ν2.webp
    ν2.webp
    20,6 KB · Προβολές: 91
  • ν8.webp
    ν8.webp
    18,4 KB · Προβολές: 84
  • ν5.webp
    ν5.webp
    22,1 KB · Προβολές: 81
Πάνο, οι φωτογραφίες σου πάλι δεν είναι τόσο καθαρές... Εμένα μου μοιάζουν για κοινά.. Τώρα αν δεν είναι θα με διορθώσουν τα παιδιά..:D
Απο που τα αγόρασες;
Απο εκεί που τα πήρες δεν σου είπαν αν είναι κοινά η όχι;
Όπως και να χει.. Είναι ομορφούλικα και να σου ζήσουν! 🙂
«Και με την πρώτη ευκαιρία βγάλε αυτές τις πατήθρες.. Και αντικατεστησε τες με ξύλινες που είναι καλύτερες για τα ποδαράκια τους.. 😉
 
Και με την πρώτη ευκαιρία βγάλε αυτές τις πατήθρες.. Και αντικατεστησε τες με ξύλινες που είναι καλύτερες για τα ποδαράκια τους.. 😉
γαι τις ξυλινες δεν το ηξρα το διαβασα εδω οπως και πολλα αλλα οποτε σιγα σιγα θα αρχισω να τα εφαρμοζω και εγω...


επισης θα προσπαθησω να βγαλω πιο καθαρες φωτο γιατι με ενδιαφερει να ξερω 5 πραγματα για τα πουλια που εχω..
 
Κάποια μου θυμίζουν κόκκινα μωσαϊκά και κάποια αχάτες. Δεν είμαι σίγουρος εάν είναι όμως γιατί νομίζω πως αποκλείουν από τα πρότυπα της ράτσας. Με ακρίβεια θα σου πουν οι εμπειρότεροι!
 
Κάποια μου θυμίζουν κόκκινα μωσαϊκά και κάποια αχάτες. Δεν είμαι σίγουρος εάν είναι όμως γιατί νομίζω πως αποκλείουν από τα πρότυπα της ράτσας. Με ακρίβεια θα σου πουν οι εμπειρότεροι!
υποτιθεται ειναι ενα ζευγαρι φαιο κοκκινα μωσαικα, μαλλον..., ενα ζευγαρι μαυρο κοκκινα μωσαικα, ζευγαρι και αυτα και το γρι λευκο; αχατης; κατι τετοιο για αυτο η γνωμη σας σαν πιο εμπειροι ειναι σημαντικη για εμενα και ευχαριστω ολους εκ των προτερων
 
Xρειάζονται καλύτερες φωτό και αριθμοί δακτυλιδιών.
 
καλησπερα σας... Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και τις πρωτες σκεψεις σας για τα καναρινακια μου, δευτερα θα εχω λογικα πιο σωστες φωτο απο τα πουλακια μιας και θα μπορεσω να ασχοληθω περισσοτερο και θα δω βεβαια τι γινεται και με τα δαχτυλιδια
 
οπως σας ειχα πει εβγαλα καποιες νεες φωτο ελπιζω με ολο αυτο να μην σας εχω κουρασει...
 

Συνημμένα

  • nea9.webp
    nea9.webp
    28,6 KB · Προβολές: 144
  • nea11.webp
    nea11.webp
    29,9 KB · Προβολές: 146
  • nea8.webp
    nea8.webp
    22,5 KB · Προβολές: 61
  • nea5.webp
    nea5.webp
    10,5 KB · Προβολές: 69
  • new3.webp
    new3.webp
    22,3 KB · Προβολές: 64
  • new2.webp
    new2.webp
    27,7 KB · Προβολές: 69
  • nea1.webp
    nea1.webp
    31,5 KB · Προβολές: 60
  • nea6.webp
    nea6.webp
    22,3 KB · Προβολές: 56
  • nea7.webp
    nea7.webp
    21,4 KB · Προβολές: 59
Μια άσχετη αλλά και σημαντική ερώτηση..
Σε ποιο μέρος του σπιτιού. Έχεις τα καναρίνια;
Στο ρωτάω αυτό γιατί απο τις φωτο μου φάνηκε πως τα χεις στην κουζίνα.:Ρ
Ενημερωτικά, δεν κάνει να τα έχουμε τα πουλιά μας στην κουζίνα(και γενικώς πρέπει να βρίσκονται μακρυά απο καπνούς κλπ γιατί κάνουν κακό στο αναπνευστικό τους)..

Υ. Γ:Το ένα σου καναρίνι θυμίζει πολύ σε Αχατή Κόκκινου Μωσαϊκού..Αυτό με την μάσκα στο πρόσωπο! 🙂
 
Πάνο, δαχτυλίδια υποθέτω ότι δεν υπάρχουν, έτσι;
 
Ειναι πολυ ομορφα.
Τρια ειναι ε;
Αν επρεπε να πω καποια ρατσα θα ελεγα το ενα καφε παστελ κοκκινο μωσαικο (στην πρωτη φωτο) και το αλλο το σκουρο, αχατη κοκκινο μωσαικο (στην 4η φωτο) και αυτο στην 7η φωτο αχατης λευκο υπολοιπομενο; :)
Καπως ετσι. Να σου ζησουν !
 
υποτιθεται ειναι ενα ζευγαρι φαιο κοκκινα μωσαικα,
Δεν είναι φαιό και δε ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να είναι καφέ παστέλ. Δε νομίζω ωστόσο.
ενα ζευγαρι μαυρο κοκκινα μωσαικα
Αν λές το ζευγάρι με τις λευκές ουρές, δεν είναι.Βασικά τα συγκεκριμένα δεν ανήκουν σε καμία κατηγορία.
το γρι λευκο; αχατης;
Το γκρί νομίζω είναι το ίδιο με την λευκή ουρά.
Το γκρί σκούρο με την κόκκινη μάσκα μοιάζει με κοβαλτίου.Αν όμως είναι το ίδιο πουλάκι με αυτό πάνω στην κίτρινη πατήθρα, δεν το βλέπω να ανήκει κάπου.
Δεν είδα κανένα αχάτη.
Δυστυχώς όλα τα πουλιά, δεν μοιράζονται καλά τα χαρακτηριστικά του μωσαικού και έχουν γενικά πολύ κακή ποιότητα φτερώματος.
Καλύτερα να μην προμηθευτείς ξανά πουλιά απο την ίδια πηγή.
 
υποτιθεται ειναι ενα ζευγαρι φαιο κοκκινα μωσαικα,
Πρέπει το ένα να είναι φορέας φαιο κόκκινου μωσαϊκού.
Ίσως και τα δύο να είναι φορείς...
Τι σου είπαν κει που σου τα έδωσαν;
 
τα δαχτυλίδια εφόσον υπάρχουν θα αποκαλύψουν τον εκτροφέα, αν ανήκει σε σύλλογο θα μπορέσεις να τον βρεις και να ρωτήσεις σχετικά με τους προγόνους των πουλιών αυτών.
 
δαχτυλιαδια δεν εχο

Μια άσχετη αλλά και σημαντική ερώτηση..
Σε ποιο μέρος του σπιτιού. Έχεις τα καναρίνια;
Στο ρωτάω αυτό γιατί απο τις φωτο μου φάνηκε πως τα χεις στην κουζίνα.😛
Ενημερωτικά, δεν κάνει να τα έχουμε τα πουλιά μας στην κουζίνα(και γενικώς πρέπει να βρίσκονται μακρυά απο καπνούς κλπ γιατί κάνουν κακό στο αναπνευστικό τους)..

Υ. Γ:Το ένα σου καναρίνι θυμίζει πολύ σε Αχατή Κόκκινου Μωσαϊκού..[/Q
 
Αν επρεπε να πω καποια ρατσα θα ελεγα το ενα καφε παστελ κοκκινο μωσαικο (στην πρωτη φωτο) και το αλλο το σκουρο, αχατη κοκκινο μωσαικο (στην 4η φωτο) και αυτο στην 7η φωτο αχατης λευκο υπολοιπομενο; :)
ετσι νομιζω και εγω οτι ειναι...
 
κυριες, κυριοι ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας τα καναρινια τα εχω παρει απο ερασιτεχνες φιλους φιλων κλπ. Δεν εχουν δαχτυλιδια δυστυχως,τα 2 σκουρα λενε ειναι μαυρο κοκκινο μωσαικα, το ενα καφε μωσαικο κοκκινο το αλλο ειναι το θυληκο του και το λευκο αχατης... Ετσι ειπαν ετσι λεω... Ειναι πολυ ομορφα και για αυτο τα πηρα, καθαρα με κριτηριο το ποσο μου αρεσαν... Οσο για την διαβιωση τους ειναι σε χωρο προστατευμενο με ολα τα φαρμακα τους και τη περιποιηση που χρειαζονται... Βγηκαν και οι εφημεριδες και μπηκε αμμο... Βλεπω, ακουω, μαθαινω, βελτιονομαι προσεχω οσα λετε και καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.. Κασι παλι σας ευχαριστω...
 
Δεν στα είπαν και άσχημα. Η διαφωνία μου είναι τα ΚΑΦΕ κόκκινα. Δεν πρόκειται για ΚΑΦΕ κόκκινα, αλλά για Καφέ κόκκινα φορείς ΦΑΙΟ (καμία σχέση οπτικά το ΚΑΦΕ με τους Φορείς),όπως σου γραφουν στο 15ο πόστ. Ο Αχάτης είναι ένα πουλάκι μακρυά απο τα πρότυπα. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top