Γενικά Τι ακριβως ειναι τα παρακατω καναρινακια;

Δεν στα είπαν και άσχημα. Η διαφωνία μου είναι τα ΚΑΦΕ κόκκινα. Δεν πρόκειται για ΚΑΦΕ κόκκινα, αλλά για Καφέ κόκκινα φορείς ΦΑΙΟ (καμία σχέση οπτικά το ΚΑΦΕ με τους Φορείς),όπως σου γραφουν στο 15ο πόστ. Ο Αχάτης είναι ένα πουλάκι μακρυά απο τα πρότυπα. Καλή συνέχεια.
ευχαριστω πολυ κυριε μακη και αν μου επιτρεπεται μια ερωτηση... Να ζευγαρωσω τα 2 καφε η οχι; οσο για τον η μαλλον την <αχατη> ας βρισκεται μικρο χωρο πιανει, αχχαααχαα.. Με τι μπορει να ζευγαρωσει αυτο το λευκο-γκρι;.
 
Μπορείς να τα ζευγαρώσεις. Το θέμα είναι αν θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις τα νεούδια σου, διοτι τα αποτελέσματα θα είναι 25% ΚΑΦΕ - 50% ΚΑΦΕ/ΦΑΙΟ -25% ΦΑΙΟ :)😵
ααα μαλιστα..σε αυτη τη περιπτωση θα ζαλισω εσας ολους για την αναγνωριση, αστειευομαι βεβαια... φανταζομαι ομως θα βρεθει ο τροπος..
 
Δεν θα σε βοηθήσουμε και πολύ. Εκείνο που θα σε βοηθήσει θα είναι η παρατήρηση στην φωλιά. Τα ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΦΕ και τα ΚΑΘΑΡΑ ΦΑΙΟ θα τα καταλάβεις αμέσως (θα πούμε πώς, όταν βάλεις φωτό απο τις φωλιές). Η δυσκολία θα είναι στους φορείς.
 
Δεν θα σε βοηθήσουμε και πολύ. Εκείνο που θα σε βοηθήσει θα είναι η παρατήρηση στην φωλιά. Τα ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΦΕ και τα ΚΑΘΑΡΑ ΦΑΙΟ θα τα καταλάβεις αμέσως (θα πούμε πώς, όταν βάλεις φωτό απο τις φωλιές). Η δυσκολία θα είναι στους φορείς.
το λευο που μααλλον δεν ειναι αχατης μονο με κοινο θα πρεπει να ζευγαρωσει απο οτι κατλαβαινω
 
Καλημέρα Πάνο!

Το παρακάτω καναρινάκι τι σου είπαν πως είναι; Έχω ένα ίδιο κοινό γι αυτό και σε ρωτάω.. :) Με ποιο θα το ζευγαρώσεις;

nea11-jpg.47972
nea9-jpg.47971
 
Το παρακάτω καναρινάκι τι σου είπαν πως είναι; Έχω ένα ίδιο κοινό γι αυτό και σε ρωτάω.. :) Με ποιο θα το ζευγαρώσεις;
φαιο με κοκκινο μωσαικο ο κυριος μακης λεει οτι μαλλον ειναι φορεας φαιο αρα ζευγαρωμα με φαιο

εγω θα το βαλω με αυτο... Αντε να δουμε τι μαγειρεμα θα γινει, αχααχαα
 

Συνημμένα

  • nea8.webp
    nea8.webp
    22,5 KB · Προβολές: 28
Αν βλέπω καλά και η κανάρα που θες για ζευγάρι του έχει κόκκινο πίσω από το μάτι της τότε σίγουρα είναι αυτό που έγραψα στο 15
Πρέπει το ένα να είναι φορέας φαιο κόκκινου μωσαϊκού.
Ίσως και τα δύο να είναι φορείς...
και αν όντως ισχύει τότε τα αποτελέσματα ζευγαρώματος περιγράφονται και στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...νιδίων-στις-μεταλλάξεις-των-καναρινιών.29029/
 
Αν βλέπω καλά και η κανάρα που θες για ζευγάρι του έχει κόκκινο πίσω από το μάτι της τότε σίγουρα είναι αυτό που έγραψα στο 15
και αν όντως ισχύει τότε τα αποτελέσματα ζευγαρώματος περιγράφονται και στο άρθρο

Eίναι πράγματι και τα δυό Καφέ φορείς φαίο όπως γράφεις στο 15 με πτέρωμα μωσαικού (εξ άλλου το γράφω πιο πάνω). Το άρθρο όμως δίνει λάθος αποτελέσματα στο συγκεκριμένο ζευγάρωμα. Τα δυο P ( P X P ) δίνουν απόγονο PP δηλαδή ΝΟΡΜΑΛ και όχι P pph ΦΟΡΕΑ.
 
Με νορμάλ γονείς θα βγουν νορμάλ μικρά. Λογικό είναι
Δεν περιέχεται ζευγάρωμα Νορμάλ με Νορμάλ στο άρθρο.
Υπάρχει "τόπος" για σχόλια και συζητήσεις στο άρθρο... Να μη χαλάμε και το θέμα των φίλων.
 
Με νορμάλ γονείς θα βγουν νορμάλ μικρά. Λογικό είναι
Δεν περιέχεται ζευγάρωμα Νορμάλ με Νορμάλ στο άρθρο.
Υπάρχει "τόπος" για σχόλια και συζητήσεις στο άρθρο... Να μη χαλάμε και το θέμα των φίλων.
Να στο κάνω λιανά γιατί δεν κατάλαβες. Τα πουλάκια που είναι για ζευγάρωμα
είναι δυο ΝΟΡΜΑΛ ΦΟΡΕΊΣ ΦΑΙΟ (όπως λές κι' εσύ στο πόστ 15). Το ζευγάρωμα αυτό υπάρχει στο άρθρο και έχει λάθος.
Είναι το τελευταίο. Εγώ δεν ασχολήθηκα με το άρθρο και ούτε επρόκειτο, αν δεν το ανέφερες εσύ σαν κατάλληλο για ανάγνωση
και αν όντως ισχύει τότε τα αποτελέσματα ζευγαρώματος περιγράφονται και στο άρθρο
Το λιγότερο που θα περίμενα είναι ένα ευχαριστώ για την διόρθωση.
 
Το ζευγάρωμα αυτό υπάρχει στο άρθρο και έχει λάθος.
Είναι το τελευταίο.
Αν έχει γίνει λάθος στο άρθρο και έτυχε να εντοπισθεί τώρα, πρέπει να διορθωθεί.
Δεν είναι πιο σημαντικό αν αναφέρεται ως off topic στο παρόν θέμα.
 
Συγνώμη για το off αλλά υπάρχει λάθος και θα διορθωθεί μια και έστειλα στο @Stavros με email τη σωστή.
Κι επειδή μετά τη διόρθωση πιθανόν να φαίνεται κάπως ο παραπάνω διάλογος πρέπει να γράψω πως αντί γι' αυτή τη φωτογραφία
05 Mormal Car - Normal Car 01.webp
θα πρέπει να μπει αυτή.
05 Mormal Car - Normal Car - 02.webp
Κλείνοντας θα πω ευχαριστώ στον κο Μάκη και για την κόπο που έκανε και "ασχολήθηκε" με το άρθρο ενώ δεν "επρόκειτο" να το κάνει.
Λυπάμαι που δεν το έκανα νωρίτερα για να "καλύψω" και τις ελάχιστες απαιτήσεις του, αλλά δεν μπορούσα να δω τη φωτογραφία στο χώρο που βρισκόμουν και φυσικά ούτε και το λάθος.
 
Τρία πραγματα:
Ο φίλος που έχει τα πουλιά βλέπει κάποια διαφορετική απόδοση του καφέ από το αρσενικό στο θηλυκο; Μηπως οι γραμμές στο αρσενικο είναι αισθητά πιο σκουρες;
Θεωρητικά πρέπει να περιμένουμε κάτι τετοιο;
Πόση απόσταση χωρίζει ένα καφέ φορέα φαιο από ένα καφέ παστελ;Ειναι το κάτω τμήμα της ραχης του πτηνού(τελος πτερυγιων και ουρα) που προδίδουν το φαιο;
 
και το θυληκο εχει σε καποια σημεια στην αρχη της ουρας και στη ραχη απχρωση του κοκκινου και κοντα στο ματι, ειναι σαφως πιο σκουρα η αποδοση του καφε ενω το αρσενικο εχει πολυ πιο εντονες γραμμες στη πλατη απο οτι το θυληκο.

σε καθε περιπτωση παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον τις αποψεις του φορουμ ενω ταυτοχρονα περνω βοηθειες στο να καταλαβω πως γινεται η διαδικασια αναγνωρισης και οι αποδοσεις στο ζευγαρωμα και σας ευχαριστω πολυ, λυπαμαι που λογω δουλειας το βραδυ δεν μπορω να ειμαι νωριτερα μεσα για να εχετε πιο αμμεσες απαντησεις
 
Back
Top