Διατροφή Τι αυγοτροφή δίνετε στα πουλάκια σας (ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ)

Αμα μπορουν καποιοι εμπειροι εκτορφεις θελω να ακουσω και απο αυτους την δικια τους αυγοτροφη χωρις να αποκλειω ομβς και τις υπολοιπες!
 
Εγώ δίνω της Raggio di Sole...
Αυτό το διάστημα προσφέρω στα πουλιά τη White extra, αλλά έχω δοκιμάσει και τη lipo shoft αλλά και τη white shoft.
Εξαιρετικές όλες τους, κορυφαίες όλες κατά τη γνώμη μου.
 
Εγώ προσφέρω αυτή zoopolispetshop.tech-services.eu/web/shop/index.php?route=product/product&manufacturer_id=41&product_id=582 ] και αυτή witte molen eggfood red soft
 
Σε ευχαριστώ πολύ. Την χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες και φοβόμουν να το αναμίξω, γιατί είναι στα ιταλικά και δεν ήμουν σίγουρος για την δοσολογία και έβαζα άλλο πολυβιταμινούχο σκεύασμα.
 
Εγω συγκεκριμένα χρησιμοποιώ την αυγοτροφη της Αλίκης https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/ και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος κάνοντας τις δικές μου μετατροπές πάνω σε αυτήν! Επίσης, ξέρω τι τρώνε τα πουλιά μου μιας και τα υλικά ειναι σπιτικά... Και την τροποποιω αναλογα την περίσταση (αναπαραγωγή, συντήρηση, ανάπτυξη)Δεν θέλω βέβαια να υποτιμησω τις ετοιμες αυγοτροφες που είναι εξίσου καλές, αλλά μπορεί να χρειαστείς διάφορες ώσπου να καταλήξεις κάπου.
 
Εγώ δίνω της Raggio di Sole...
Αυτό το διάστημα προσφέρω στα πουλιά τη White extra, αλλά έχω δοκιμάσει και τη lipo shoft αλλά και τη white shoft.
Εξαιρετικές όλες τους, κορυφαίες όλες κατά τη γνώμη μου.
Κύριε Γιάννη έχετε δοκιμάσει και αυτή witte molen eggfood red soft
 
Κύριε Γιάννη έχετε δοκιμάσει και αυτή
Όχι τη συγκεκριμένη...
Αλλά αν κρίνω από τις άλλες τρεις της ίδιας εταιρείας που δουλεύω και είναι θαυμάσιες... Πιθανολογώ πως κι αυτή θα είναι πολύ καλή.
 
Εσεις που χρησιμοποιειται την ετοιμη.. Προσθετε και αλλα πραγματα σωστα; Τι επιπλεων βαζεται;
 
... Ανάλογα την εποχη-αναγκες, στην patte (μαλακη-υγρη) προσθετω κάποιους σπόρους επιπλέον ( μικρούς συνήθως.. Κια, καμελινα, φονιο...), γυρη, σπιρουλινα και οποία χρωστική. Σε ξηρή, πάλι κάποιους σπόρους και σε μορφη τσάι ( να το πω έτσι..) βότανα και οποία χρωστική.
 
Το τι θα προσθέσουμε ως extra εξαρτάται κυρίως από την περίοδο και τις ανάγκες των πτηνών...
Αρκεί να μην ξεχνάμε όλοι πως η υπερβολή (υπερ-τροφοδοσία) είναι το ίδιο κακή για να μην πω χειρότερη ... από την έλλειψη.
 
Την εποχη που δυανηουμε τωρα μεχρι και την προετοιμασια για τα επομενα ζευγαρωματα τι πρεπει να περιεχει για παραδειγμα;
 
Την εποχη που δυανηουμε τωρα μεχρι και την προετοιμασια για τα επομενα ζευγαρωματα τι πρεπει να περιεχει για παραδειγμα;
Μετά την αναπαραγωγή αυτή η περίοδος που τώρα τελειώνει είναι η περισσότερο απαιτητική για τα πουλιά. Πολυβιταμίνες, μπρυρομαγιά, γύρη, σπιρουλίνα, extra σπόροι (Κία, Περίλλα, κλπ) κάποιες φορές προβιοτικά και ηλεκτρολύτες. Πιθανόν κι άλλα που τώρα δε θυμάμαι.
 
Την εποχη αυτην πο δυανυουμαι τωρα δηλαδη τι χρειαζονται τα πουλακια...;
για να μη γράφουμε τα ίδια...
Πολυβιταμίνες, μπρυρομαγιά, γύρη, σπιρουλίνα, extra σπόροι (Κία, Περίλλα, κλπ) κάποιες φορές προβιοτικά και ηλεκτρολύτες.
 
Back
Top