Διατροφή Τι αυγοτροφή δίνετε στα πουλάκια σας (ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ)

παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς την αυγοτροφή της witte molen soft and sweet. από ότι βλέπω έχει την μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης στις αυγοτροφες για καναρίνια. μιλάμε μόνο για την συγκεκριμένη εταιρεία.
 
raggio di sole lipo soft.. Με εξαίρετη αποδοχή από τα καναρίνια, σε σχέση με την cede' που προσέφερα στο παρελθόν!
αλλά και πάλι.. Επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! 🙂
 
raggio di sole patte Th Indios με καλή αποδοχή και κάνω μετάβαση σε ξηρή ουδέτερη της easyyem (22%πρωτείνη), μέχρι στιγμής μέτρια αποδοχή.

αυγοτροφή της witte molen soft and sweet. από ότι βλέπω έχει την μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης στις αυγοτροφες για καναρίνια
Δεν ισχύει αυτό που λές.Αν λέμε για το ίδιο προιόν,17,2% πρωτείνη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.Ήδη ανέφερα αυγοτροφή με περισσότερο ποσοστό.Αν θέλεις να αυξήσεις περιστασιακά την πρωτείνη,υπάρχει τρόπος, άνοιξε ένα νέο θέμα να σου πούμε.
 
εγω δινω αυτη Αυγοτροφη για ολα τα σποροφαγα πτηνα, οπως καναρινια, ευρωπαικα τροπικα πτηνα και αλλα. Περιεχει φυτικες και ζωικες πρωτεινες, βιταμινες και ανοργανα μεταλλα, ιχνοστοιχεια και ολα τα αλλα συστατικα που ειναι απαραιτητα για την αναπαραγωγη, την αναπτυξη και την αλλαγη πτερωματος. Θελω να ρωτησω να μου πειτε αν ειναι σωστο εδω στο ηρακλειο ενα μαγαζι που ψωνιζω μου ειπε αμα θελω να μου φτιαξει βαζει λεει μεσα διφορες βιταμινες κια περιλα σπιρουλινα μου εδειξε πολλα κουτια που βαζει μεσα 12 ευρω το κιλο και το φτιαχνει σε πολους πελατες τους τι λετε να την αλαξω;
 
μου ειπε αμα θελω να μου φτιαξει βαζει λεει μεσα διφορες βιταμινες κια περιλα σπιρουλινα μου εδειξε πολλα κουτια που βαζει μεσα 12 ευρω το κιλο και το φτιαχνει σε πολους πελατες τους τι λετε να την αλαξω;
Γράψε αν θέλεις τι ακριβώς βάζει και πως παρασκευάζει αυτή την πανάκριβη αυγοτροφή και θα πούμε τη γνώμη μας τόσο για τα "περιεχόμενά" της όσο και για την τιμή της.
 
παιδιά γνωρίζω ότι έχει 17.2 % πρωτεΐνη της witte molen. από αποδοχή πως πάει; Γνωρίζω και τις υπόλοιπες που ανάφεραν τα παιδιά. Απλά έχω συνεργασία με ένα κατάστημα και μου πρότεινε την συγκεκριμένη αυγοτροφη τα δέκα κιλά σε πολύ καλή τιμή.
 
Εγώ σπιτική και δεν την αλλάζω! Σπιτική αυγοτροφή απ τα χεράκια μου και ξερό ψωμί! https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
Να απαντήσω και εγώ εδώ μιας και έχω αναθεωρήσει! Ιδιαίτερα την περίοδο αναπαραγωγής δεν μπορεί να στηρίζεται κάποιος μόνο στην χειροποίητη αυγοτροφή και στο βραστό αυγό. Καλώς ή κακώς την περίοδο αυτή έχουν ανάγκη από πρωτεΐνη ποσοστού 22%. Και το βραστό αυγό ή η χειροποίητη αυγοτροφή έχει ποσοστό πρωτείνης 17% (αν δεν είμαι σίγουρη γι αυτή την πληροφορία) Φέτος λοιπόν έδινα τις πρώτες 7 μέρες των νεοσσών σπόρους και έτοιμες αυγοτροφές. Δοκίμασα την Cede Morbido: https://petbirds.gr/product/cede-morbido-egg-patee/
και την Easyyem ουδέτερη αυγοτροφή.

Και οι δύο είχαν την ίδια αποδοχή! Δεν άφηναν τίποτα! Και την easyyem (ως ξηρή αυγοτροφή που θέλει ανακάτεμα με νερό) την είχαν φάει και χωρίς να βάλω νερό 😀 τόση αποδοχή!

Για όλες τις υπόλοιπες περιόδους θεωρώ πως η σπιτική ή το σκέτο βραστό αυγό μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τους αρκεί η πρωτείνη να δίνεται στη σωστή συχνότητα ανά εποχή. Δηλαδή:

Περίοδος ανάπαυσης - Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.

Προετοιμασία αναπαραγωγής (Μάρτη - Απρίλη): από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω σταδιακά τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά. Δίνω καθημερινά, λοιπόν, μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.

Αναπαραγωγή: όταν έχουμε νεοσσούς δίνουμε καθημερινά στους γονείς να ταΐζουν.

Πτερόρροια (Ιούλιος - Σεπτέμβριος): 3 φορές την εβδομάδα.
 
Παλιοτερα δουλευα την Regio αλλα τον τελευταιο χρονο δοκιμασα την easyyem και με εχει βολεψει αρκετα. Πολυ γρηγορη στην παρασκευη της και μεγαλο ποσοστο πρωτεινης.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω δουλέψει όλες τις προαναφερώμενες αυγοτροφες ragio, easyyem,cede και άλλες. αυτή τη στιγμή λόγο συνεργασίας με το κατάστημα κατοικίδιων θα δουλέψω την witte molen soft and sweet. Θέλω να δω αν την έχουν χρησιμοποιείσει κάποιοι και ποια γνώμη έχουν. Ευχαριστώ.
 
Να απαντήσω και εγώ εδώ μιας και έχω αναθεωρήσει! Ιδιαίτερα την περίοδο αναπαραγωγής δεν μπορεί να στηρίζεται κάποιος μόνο στην χειροποίητη αυγοτροφή και στο βραστό αυγό. Καλώς ή κακώς την περίοδο αυτή έχουν ανάγκη από πρωτεΐνη ποσοστού 22%. Και το βραστό αυγό ή η χειροποίητη αυγοτροφή έχει ποσοστό πρωτείνης 17% (αν δεν είμαι σίγουρη γι αυτή την πληροφορία) Φέτος λοιπόν έδινα τις πρώτες 7 μέρες των νεοσσών σπόρους και έτοιμες αυγοτροφές. Δοκίμασα την Cede Morbido:
732.jpg

και την Easyyem ουδέτερη:
.
Στην σπιτικη αυγοτροφη ειναι λιγο μπερδεμα να υπολογισεις ποσοστο πρωτεινης επι % του μιγματος. Αν θεωρεις οτοι ειναι φτωχο σε πρωτεινη βαζεις και δευτερο αυγο η ασπραδια και παει λεγοντας. Και παλι νομιζω οτι ειναι μπερδεμα να υπολογισεις το ποσοστο πρωτεινης. Για παραδειγμα σε μια που μου εχει προτεινει ενας φιλος βαζουμε αρακα με μετρο συγκρισης φλιτζανι τσαγιου, γλυκοπατατα, καλαμποκι κτλ Δεν θα ειμαι ποτε σιγουρος αυτα τα 2 κιλα πανω κατω που φτιαχνουμε ποση πρωτεινη θα εχουν. Πρωτα απο ολα το μειγμα μεταβαλλεται συνεχως, αν ειναι λασπωμενο βαζουμε λιγο φρυγανια κτλ\
Παρολα αυτα ομως η χειροτερη σπιτικη αυγοτροφη που φτιαχνουμε με υλικα που προοριζοταν για καταναλωση απο εμας ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη απο τις περισσοτερες του εμποριου
 
Στην σπιτικη αυγοτροφη ειναι λιγο μπερδεμα να υπολογισεις ποσοστο πρωτεινης επι % του μιγματος. Αν θεωρεις οτοι ειναι φτωχο σε πρωτεινη βαζεις και δευτερο αυγο η ασπραδια και παει λεγοντας. Και παλι νομιζω οτι ειναι μπερδεμα να υπολογισεις το ποσοστο πρωτεινης. Για παραδειγμα σε μια που μου εχει προτεινει ενας φιλος βαζουμε αρακα με μετρο συγκρισης φλιτζανι τσαγιου, γλυκοπατατα, καλαμποκι κτλ Δεν θα ειμαι ποτε σιγουρος αυτα τα 2 κιλα πανω κατω που φτιαχνουμε ποση πρωτεινη θα εχουν. Πρωτα απο ολα το μειγμα μεταβαλλεται συνεχως, αν ειναι λασπωμενο βαζουμε λιγο φρυγανια κτλ\
Αυτό είναι το θέμα με την σπιτική.. Το πόση πρωτεΐνη έχει μέσα... και φυσικά αν βάλω 2 αυγά στην σπιτική θα γίνει όντως λασπωμένη και δε θα την φάνε καν! Γι αυτό το λόγο στην αναπαραγωγή χρησιμοποιώ κυρίως έτοιμες, όταν τα μικρά μεγαλώσουν λίγο βάζω και τις δύο (και την έτοιμη σε μια αυγοθήκη και σε μια 2η αυγοθήκη τη δική μου) διαθέσιμες στο κλουβί και τις τιμούν και τις 2 τα χοντρούλια μου (μια μέρα θα ου φάνε κανα χέρι με την λαιμαργία τους 😛 ). Οπότε είμαι καλυμμένη θεωρώ.. Τώρα λόγω πτερόροιας δίνω εναλλάξ.. Δλδ 2-3 φορές την εβδομάδα που τους βάζω κάτι με αυγό, οι 2 φορές θα είναι η έτοιμη και η 1 φορά η δική μου αυγοτροφή και την επόμενη βδομάδα 2 φορές η δική μου και μία φορά η έτοιμη. Να έχουν ποικιλία και να τρώνε απ όλα! Αυτό με νοιάζει!

Παρολα αυτα ομως η χειροτερη σπιτικη αυγοτροφη που φτιαχνουμε με υλικα που προοριζοταν για καταναλωση απο εμας ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη απο τις περισσοτερες του εμποριου
Αυτό το πιστεύω και εγώ.. είναι θρεπτική.. με φρέσκα υλικά και έχει γίνει με πολλή αγάπη! Αλλά οι έτοιμες έχουν πιο πολλά θρεπτικά συστατικά.. Βιταμίνες κτλ κτλ Και οι 2 χρειάζονται για μια ισορροπημένη διατροφή!
 
οι ετοιμες αυγοτροφες παντα εχουν καποια υλικα που ειναι αμφιβολου ποιοτητας και δεν ειναι και σαφης η συσταση τους. Οταν για παραδειγμα γραφει η συσταση bakery products, egg products,fish products δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως εννοει ο ποιητης. Παρολα αυτα χρησιμοποιω του εμποριου γιατι ειναι ευκολη στην παρασκευη και ξερω ποσοστα πρωτεινης, αμινοξεων, βιταμινων κτλ . Εξαλλου και στα προιοντα για δικη μας καταναλωση υπαρχει αυτη η ασαφεια στις συστασεις των προιοντων
 
VerseleLaga Orlux Gold patee για κόκκινα με σπόρους υγείας από το karderines.gr και δε μένει τίποτα. Ο όρος αποδοχή αδυνατεί να περιγράψει την πραγματικότητα.
καλη επιλογη εταιρειας οπως πολυ καλη και η προσθηκη που κανεις. Η αποδοχη ειναι δεδομενη γιατι ειναι γλυκια... Εχει σιγουρα προσθηκη καποιου γλυκαντικου μεσου. Οτιδηποτε δωσεις σε πουλια που ειναι γλυκο το τσακιζουν. Καλο ειναι την αυγοτροφη που δινουμε να την τρωνε τα πουλια μας, ειτε ειναι σπιτικη η εμποριου αλλα το οτι "την τσακιζουν" που διαβαζω απο μερικους δεν ειναι μετρο συγκρισης σε σχεση με καποια αλλη. Παντως ο συνδυασμος που κανεις ειναι καλος
 
Εγω χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια την LUS: http://www.coronamix.com/egg-food/dry και ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος με αυτην την εταιρεια. τα καναρινια και οι καρδερινες μου την κανουν αναρπαστη αλλα και τα αποτελεσματα της αναπαραγωγης μου ηταν πολυ ευχαριστα.
 
τα καναρινια και οι καρδερινες μου την κανουν αναρπαστη αλλα και τα αποτελεσματα της αναπαραγωγης μου ηταν πολυ ευχαριστα.
Ποια αυγοτροφή δίνεις στα καναρίνια και ποια στις καρδερίνες;
 
Back
Top