Ασθένειες Τι βιταμίνη να δώσω για να ανοίξει η όρεξη του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Εχω ένα καναρινακι (απο τα 3 που εχω) το οποιο πρόσφατα ξεκινησε να εχει πτερροροια πολύ όμως παντου χνούδι καθάριζα το κλουβί και εβγαζα μπάλίτσα απο χνουδι. Ξεκίνησα κατι σταγονίτσες (δυστηχώς δεν της θυμάμαι τώρα ποιες εδωσα) οι οποιες του κανανε πολύ καλό και σταματησε σιγά σιγα να αφήνει χνούδι. Ο Κικο μας λοιπόν ενω ήταν ο τραγουδοποιος μας (ενα κελάηδημα που ακουγόταν μέχρι την άλλη πολυκατοικία) τώρα σταμάτησε απο την πτερρροοια και μετά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι γενικά τον τελευταίο καιρό δεν έχει και πολυ όρεξη. Δεν κάθεται ούτε στον πάτο του κλουβιου ούτε είναι φουσκωμένο. Απλά τρώει ελάχιστα. Υπάρχει κάποια βιταμίνη ή κατι άλλο που μπορεί να του ανοίξει η όρεξη.
 
Το πρωί μέχρι το απόγευμα τα έχω έξω στο μπαλκόνι και το βράδυ τα βάζω μέσα. Τρώει συσκευασμένη τροφή και έτρωγε και αυγό αλλά κι αυτό τώρα σε το τρωει
[automerge]1587739047[/automerge]
Στα ποδαράκια είχα αναφέρει ότι είχε υπερκερατωση και του βάζω epithol. Το λυπάμαι και τα πονάω γι αυτό σκέφτηκα μήπως υπάρχει κατι
 
Αν του βαζεις ακομα epithol την επομενη φορα που θα το πιασεις, βρεξε ελαφρως τα δαχτυλα σου και παραμερισε τα πουπουλα σε στηθος και κοιλια και βγαλε φωτο.
Πoσες μερες βαζεις epithol?
 
Του βάζω ανά 3 μέρες πρέπει να του χω βάλει γύρω στις 5 φορές συνολικα
[automerge]1587752539[/automerge]
IMG_20200424_211928.webp
[automerge]1587752575[/automerge]
IMG_20200424_211923.webp
[automerge]1587752621[/automerge]
IMG_20200424_211818.webp
[automerge]1587752767[/automerge]
Το
Αν του βαζεις ακομα epithol την επομενη φορα που θα το πιασεις, βρεξε ελαφρως τα δαχτυλα σου και παραμερισε τα πουπουλα σε στηθος και κοιλια και βγαλε φωτο.
Πoσες μερες βαζεις epithol?
το έπιασα αλλά δε με άφηνε να δω το στήθος του και την κοιλιά του με τσίμπαγε... Σας έβγαλα και φώτο τα ποδαράκια του και μια εικόνα του κλούβιο οποιαδήποτε πληφορια και βοήθεια ευπρόσδεκτη
 

Συνημμένα

  • IMG_20200424_211822.webp
    IMG_20200424_211822.webp
    147,9 KB · Προβολές: 9
Για να εχεις αποτελεσμα με την epithol θα πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγιες της και να βαζεις καθημερινα γιατι δεν θα λυσεις το προβλημα.
Ποιο μειγμα σπορων δινεις στο πουλακι;
 
Premium prestige canaries versele laga
[automerge]1587755139[/automerge]
Και για πόσο καιρό? Όντως είναι υπερκερατωση; Παίζει ρόλο αυτό ότι δεν έχει πολύ όρεξη για φαΐ?
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ειναι ενα πλουσιο σε σπορους μειγμα ειναι η αληθεια.
Οταν το πιανεις στα χερια σου αισθάνεσαι εντονα το κοκκαλο του στερνου,την λεγομενη καρινα;
Συνηθως αρνηση τροφης εχουμε στα τελευταια σταδια των ασθενειων αλλα οπως μας λες δεν βλεπεις αλλο συμπτωμα, περιγραφεις ενα ακμαιο πουλι.
 
Ειναι ενα πλουσιο σε σπορους μειγμα ειναι η αληθεια.
Οταν το πιανεις στα χερια σου αισθάνεσαι εντονα το κοκκαλο του στερνου,την λεγομενη καρινα;
Συνηθως αρνηση τροφης εχουμε στα τελευταια σταδια των ασθενειων αλλα οπως μας λες δεν βλεπεις αλλο συμπτωμα, περιγραφεις ενα ακμαιο πουλι.
Δεν έχω καταλάβει για το κόκκαλο του στερνου του... Τι θα μπορούσα να κάνω για να το βοηθήσω για την όρεξη; Έχω διαβάσει για Καρινα στοπ ισχύει και για την περίπτωση του δικού μου καναρινιου; Την epithol για πόσο καιρό πρέπει να την βάζω καθημερινά!?
 
Επάλειψη με Epithol 1 φορά την ημέρα για 6 ημέρες.

Το σκευασμα που αναφερεις βοηθα αρρωστα πουλια να παρουν ή να διατηρήσουν το βαρος τους.
"Γιατρευει" το συμπτωμα και οχι την αιτια του προβληματος.

Στην δικη σου περιπτωση πρεπει να διαπιστωσουμε πρωτα αν υπαρχει προβλημα, αν νοσει δηλαδη το πουλακι.
Αυτο γινεται ειτε με το να το δει καποιος γιατρος και να σου απαντησει ειτε αν δεν εχεις αυτη την δυνατότητα να δουμε σε φωτο με παραμερισμενα πουπουλα το στερνο και την κοιλια οπως σου ειπα και πιο πανω.
 
Αύριο θα ξεκινήσω την epithol για 6 μέρες θα προσπαθήσω και να παραμερισω τα πούπουλα για να βγάλω φώτο αν και μου φαίνεται δύσκολο να το πετύχω γιατί ζορίζεται πολύ όταν το κρατάω σας ευχαριστώ πολύ και παλι
 
@Tony Forpus με πολυ κόπο έβγαλα αυτές δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να έχετε μια εικονα
[automerge]1587928696[/automerge]
.
[automerge]1587928727[/automerge]
..
[automerge]1587928824[/automerge]
Έχει πολύ πτέρνα κάτω όσο και να παραμείνω δύσκολα φαινόταν κάτι συγγνώμη αν δεν φαίννοντα καλά οι φωτογραφιες
[automerge]1587928902[/automerge]
Έχει πολύ πούπουλο όσο και να το παραμεριζα...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200426_220959.webp
    IMG_20200426_220959.webp
    202,9 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20200426_220953.webp
    IMG_20200426_220953.webp
    239,5 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20200426_220944.webp
    IMG_20200426_220944.webp
    217,3 KB · Προβολές: 17
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Letkoy

Οι φωτο δεν ειναι κατατοπιστικες αλλα αν αυτο που εχω σημειωσει με κοκκινο κυκλο ειναι το κόκκαλο του στερνου,θα εικασω οτι τουλαχιστον ειναι fit το πουλακι αν οχι αδυνατο.IMG_20200426_220953_50.webp
 
Περα απο το βασικο μειγμα, του δινεις και κατι αλλο;

Αποπαρασιτωση εχεις κανει ποτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Πέρα από το βασικό μείγμα του βάζω αυγό βραστό αγγούρι μαρούλι μήλο βέβαια είναι γενικα λετεπιλεπτος στο θέμα διατροφής σε σχέση με τα άλλα δύο καναρίνια μου... Αποπαρασιτωση δεν έχω κάνει ποτέ και δε ξέρω καν πως γίνεται... Πάντως το κάθε καναρίνι είναι σε ξεχωριστό κλουβί μόνο του τα καθαρίζω σχολαστικά... Δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος;
[automerge]1587935473[/automerge]
@Tony Forpus Τι θα προτείνατε να κάνω; Μου κάνει εντύπωση γιατί γενικά ήταν ένα καναρίνι που κελαηδουσε συνεχεια
 
Εγώ θα έλεγα, τα πράγματα με την σειρά, για να βρεθεί άκρη.
Πριν απ' όλα χρειάζεται αποκατάσταση πτερώματος. Στην κατάσταση που βρίσκεται το πτέρωμά του τα υπόλοιπα(αν υπάρχουν ) ερχονται σε δεύτερη μοίρα. Για 15 μέρες ΣΤΟΠ το epithol . Kαθημερινό μπάνιο με άλατα (oro-bath Verselle). Δεξτρόζη στο νερό του. Αν τρώει το αυγό καλόν θα ήταν να υπάρχει στην διάθεσή του πρωί - βράδυ, ένα τέταρτο αυγού λιωμένο με το πιρούνι και ανακατεμένο με λίγο muta-vit . Καθαριότητα, ησυχία, σωστός ύπνος και βλέπουμε.
 
Για να συνοψίσουμε, εγω αν ημουν στη θεση σου δεν θα επαιρνα το καρινα στοπ γιατι δεν θα εδινε μονιμη λυση στο προβλημα.
Ειναι αρκετα ακριβο σκευασμα και το αποτελεσμα θα ειναι παροδικο.

Δυο επιλογες υπαρχουν.
Ειτε το πας σε καποιον ειδικευμένο πτηνιατρο, ειτε συλλεγεις κουτσουλιες και τις στελνεις στο διαγνωστικο της Κομοτηνης
oπου θα γινει ελεγχος για παρασιτα και για οτιδηποτε αλλο φαινεται στην κουτσουλια.

Η επιλεγεις την προταση του Μακη οσο δεν δειχνει να χειροτερευει δραματικα η εικονα του.
 
Back
Top