Ασθένειες Τι βιταμίνη να δώσω για να ανοίξει η όρεξη του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να ρωτήσω κάτι.. oro-bath Verselle παίρνω αύριο δεξτροζη έτσι την ζητάω; Και muta vit τι είναι; Οι κουτσουλιές μου φαίνονται φυσιολογικές Το πτέρωμα τι είχε;
[automerge]1587936749[/automerge]
Συγγνωμη που γίνομαι κουραστική αλλα θέλω να το βοηθήσω για να επανέλθει το ψυχουλινι μου
[automerge]1587936869[/automerge]
Αυγό δεν τρώει πάντα...
[automerge]1587937410[/automerge]
@mgerom Να ρωτήσω κάτι.. oro-bath Verselle παίρνω αύριο δεξτροζη έτσι την ζητάω; Είδα ότι υπάρχει Των 300 και των 500 Και muta vit τι είναι; Οι κουτσουλιές μου φαίνονται φυσιολογικές Το πτέρωμα τι είχε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πτέρωμα τι είχε;
Eίναι "λαδωμένο" απο την υπερβολική ποσότητα epithol
muta vit τι είναι;
Βιταμινούχο της Verselle laga
Των 300 και των 500
Αν υπάρχει ακόμα πιο μικρή συσκευασία να την προτιμήσεις, όποια μάρκα κι' αν είναι.
Αυγό δεν τρώει πάντα...
Βγάλε όλα τα σπορικά και τα πράσινα που του δίνεις για μερικές ώρες το πρωί και δώσε μόνο το αυγό με την Δεξτρόζη (παρακολούθησέ την αντίδραση)
 
Καλημέρα και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνετε για τα καναρίνια και για το κοκατίλ μου

\Να ενημερώσω ότι δεξτρόζη πήρα πόσο πρέπει να βάζω στο νερό?
μόνο στο υποσιτισμένο καναρινάκι μου ή μπορώ να βάζω σε όλα και για πόσο καιρό?

muta vit πήρα και θα ξεκινήσω να του βάζω στο αυγό; δυοφορές την ημέρα
εχει μια μικρή μεζούρα πόσο να βάλω. Οι οδηγίες λένε σε μια ποτίστρα 100 ml 1/3 της μεζούρας

στο αυγό πόσο

επίσης δεν βρήκα το Oro bath σε δύο μαγαζιά θα ψάξω κι αλλού. Με αυτο μπορώ να ψεκάζω και τον παπαγάλο μου και τα υγιή καναρίνια;
 
Bάζε μπανάκι καθημερινά ακόμα και χωρίς το oro bath . Mπορείς να πάρεις και κάποιο απο αυτά
natural_badzout_3-500x500.jpgquiko-bath-salt-500x500.jpg
[automerge]1587977746[/automerge]
εχει μια μικρή μεζούρα πόσο να βάλω. Οι οδηγίες λένε σε μια ποτίστρα 100 ml 1/3 της μεζούρας
Το ίδιο
\Να ενημερώσω ότι δεξτρόζη πήρα πόσο πρέπει να βάζω στο νερό?
μόνο στο υποσιτισμένο καναρινάκι μου ή μπορώ να βάζω σε όλα και για πόσο καιρό?
Μια μεζούρα (με την μεζουρα του muta vit) καλύτερα και αυτό επάνω στο αυγό (παρακολούθηση αν το τρώει).
Αν την βάλεις στο νερό, μια μεζουρα σε 50ml και αλλαγή κάθε πρωί για τρείς μέρες. Ακολουθεί μια διακοπή 2 ημερών με καθαρό νερό και επανάληψη αν το πουλάκι εξακολουθεί να είναι "πεσμένο" και μόνον τότε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
λοιπον να τα συνοψίσουμε λιγάκι; ... Το muta vit θα το βάζω στην αυγοτροφή δυο φορές την ημέρα πρωι και βράδυ να βάζω 1 μεζουρίτσα ή μισή αφου θα του βάζω αυγό και πρωί και βράδυ;

την δεξτρόζη θα την βάζω το πρωί στο νερό για 3 μέρες με διακοπή δυο ημερων

σωστα μην μπερδέψω σε μια αυγοτροφή και το ένα και το άλλο
 
Λιώνε ένα αυγουλάκι βραστό με το πιρούνι και ρίχνε επάνω του σαν αλάτι, απο μια μεζούρα Δεξτρόζη και Mutavit . Kαλό ανακάτεμα και προσφέρεις πρωί βράδυ (πετώντας το περίσσευμα). Αν το τρώει έχει καλώς.Αν όχι, τα βάζεις και τα δυό στο νερό σε 50ml με τον τρόπο που είπαμε. Απλό; Ολα αυτά θα είναι άχρηστα αν δεν καθαρίσει το πτέρωμα, γι' αυτό επιμένω, ΜΠΑΝΙΟ !
 
Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για όλα η βοήθεια σας και όλων των μελών του forum ειναι πολύτιμη για μας τους πρωτάρηδες
να βάζω που και που και στα αλλα τα καναρινάκια μου και στο κοκατιλάκι μου muta vit αραία και που;
 
Back
Top