Αναπαραγωγή Τι διαστάσεις πρέπει να έχει μια φωλιά για cockatiel;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
τι διαστασεις πρεπει να εχει μια φωλια για κοκατιλ?πριονοδι βαζουμε εμεις μεσα στη φωλια ή το αφηνουμε καπου μεσα στο κλουβι να το βαλουν αυτα; Εχω δει σε καποια βιντεο για φωλια καποια κουτια που ειναι ανοιχτα απο πανω, ειναι καταλληλα;
 
Πιστεύω ότι όχι μόνο τα κοκατίλ αλλά και όλοι οι παπαγάλοι θέλουν κλειστή φωλιά όπως κάνουν και στη φύση..
 
ενταξη απλα μου εγινε απορια οταν το ειδα. Για τις διαστασεις ποιος ξερει; Και για το πριονιδι...
 
Άγγελε πρεπει να ειναι γύρω στα 25 εκ μηκος, 25 εκ. Βέθος και 30 εκ ύψος.

Το μετρο εδω είναι σε ίντσες 🙂
 

Συνημμένα

  • cockatiel-nestbox.webp
    cockatiel-nestbox.webp
    12,8 KB · Προβολές: 612
  • cockatiel-nestbox2.webp
    cockatiel-nestbox2.webp
    8 KB · Προβολές: 362
Kleisto folia san afti pou blepeis edo

[x]


Megetos peripou 30 fardos x 25 platos x 30 ipsos

Ego ekana ligo brionidi meza stin folia, an to finoune einai pio efkolo gia na katharisis meta. An den to theloune ta katharisoune mono tous tin folia. Se anoiktes folies einai i periptosi na kanoune kati 1:1000 gia OXI.

Signomi Myriam ala apo tin emperia mou ida se afto to skesio pou dixneis to "orthio" kouti, xallane ta ftera tou oura.
 
σας ευχαριστω πολυ... Μακαρι να εβρησκα μια θηλυκια σαν αυτη εκει πανω... Θα ηταν ιδιο χρωμα με τον ζορζακο μου🙄
 
Δεν ήξερα Αλέξαντρε ότι μερικά θέλουν πριονίδι.. Χρήσιμο και πρακτικό! Ευχαριστούμε!
 
Megetos peripou 30 fardos x 25 platos x 30 ipsos


Signomi Myriam ala apo tin emperia mou ida se afto to skesio pou dixneis to "orthio" kouti, xallane ta ftera tou oura.

No problem Αλέξανδρε, έχεις δίκιο απόλυτο, χρειάζονται κι άλλο χώρο για την ουρά..
 
Sta dika mou ekana meza stin folia kapio "piatakia" gia na einai pio efkolo na katharisis. Kai den ixa pote problima me tis kotsilies. afto ginete omos mono an perneis etoimo folies me piataki i na sfiaxneis tis folies sta metra pou xriasese.

[x]
 
τι ειναι καλυτερο πριονιδι ή αυτα τα ξυλακια που βαζουν στα ιγκουανα. Αυτο το συρταρακι για το καθαρισμα θα μπορουσε να ειναι ενα πιατακι για τα νερα που τρεχουν απ τις γλαστρες;
 
30μηκος,20 πλατος,25 υψος... Ειναι καλα ειναι μικρη🙄. Για να προχωρισω στη κατασκευη...
 
Ασε τα cm και ελα στην πραξη! 🙄δηλαδη δες το μεγεθος του κοκατιλ σου! Το πλατος να ναι περιπου 2 παλαμες το μηκος 1 παλαμη και το υψος αλλη μια! Περιπου τοσο! Το σημαντικοτερο πιστευω ειναι να ειναι οριζοντια η φωλια κι οχι καθετη! Επισης το ανοιγμα της φωλιας να μην ειναι πολυ μεγαλο! Ισα ισα να χωρανε να μπουν! Οσο πιο κλειστο ειναι τοση μεγαλυτερη ασφαλεια νιωθει η θηλυκια οταν κλωσσαει! Ενα πολυ καλο παραδειγμα ειναι η φωλια που σου παραθετω!
 

Συνημμένα

  • Nest.webp
    Nest.webp
    10,1 KB · Προβολές: 447
ευχαριστω παιδια... Θα τη κανω με σιρταρακι για να καθαριζει ευκολα...
 
Αν το φτιάξεις με κόλλα και καρφί είναι εντάξει το 8αρι. Αν το βιδώσεις θές τουλάχιστον 12αρι. Αν πάλι δεν μπορείς να το φτιάξεις πες μου τα νούμερα να σου φτιάξω μια εγώ (δωρεάν φυσικά)
 
se ευχαριστω παρα πολυ! Θα προσπαθισω να φτιαξω μια μονος μου... Κολα φοβαμε να βαλω γιατο τα ξυλα θα τα καρφωσω... Αν δεν τα καταφερω θα σου πω...
 
se ευχαριστω παρα πολυ! Θα προσπαθισω να φτιαξω μια μονος μου... Κολα φοβαμε να βαλω γιατο τα ξυλα θα τα καρφωσω... Αν δεν τα καταφερω θα σου πω...

Άμα δεν βάλεις κόλλα λυπάμαι αλλά δεν θα ''δέσει'' σωστά η κατασκευή. Μην την φοβάσαι την κόλλα, δεν είναι τοξική, είναι υδατοδιάλυτη και ούτε προκαλεί τίποτα σε εσένα και στα πουλάκια.
 
τι κολλα ειναι αυτη πως λεγετε;εχει στο πρακτικερ; Στις φωλιες του εμποριου γιατι δεν εχει κολλα;αν τελικα δεν μπορεσω να την φτιαξω και σε χρηαστω θα παρεις τουλαχιστον για τα υλικα κατι αλλιως δεν θα εσθανομαι καλα
 
Back
Top