Φροντίδα Τι διαστασεις πρεπει να εχει το κλουβι για ενα καναρινι;

Ανάλογα. Για το τι πουλια θέλεις να φιλοξενήσεις μέσα σε αυτο.
 

Νομίζω ένα τέτοιο κλουβάκι για καναρίνι είναι μια χαρά κοίτα στο site έχει και άλλα,Hellaspet.gr
 
Ενα παραλληλόγραμμο μεταλλικό κλουβί με ισιες γραμμές χωρις σχεδια, σε διαστάσεις 40 Χ 30 Χ 40 ( μηκος χ βαθος χ υψος) για ένα πουλάκι είναι ιδανικό. Δυο πατήθρες ισιες, μια ποτίστρα, δυο ταίστρες, δυο αυγοθήκες για άμμο και αυγοτροφή ειναι τα απαραιτητα αξεσουάρ. Ενα σουπιοκόκκαλο επίσης ενδυκνειται. Οχι κούνιες, οχι στικ!
Αν σκεφτεσαι στο μελλον να αποκτήσεις κι αλλα καναρινια προσανατολίσου σε καποια αλλη αγορά! 🙂

Εχεις ηδη καναρίνι ή σκεφτεσαι να πάρεις;
 
Kάτι, περίπου σαν αυτό. Είναι αυτό που προτείνει η Georgina.

Υ. Γ Βέβαια με τις πατήθρες όχι όπως τις έχουν, αλλά κατά την έννοια του μήκους.
 

Συνημμένα

  • BLUE0070242-1.webp
    BLUE0070242-1.webp
    11,9 KB · Προβολές: 826
Όσο πιο μεγάλο Γρηγόρη τόσο καλλίτερα. Θα ζήσει πιο πολύ, θα τραγουδά πιο πολύ, θα αλλάζει γρηγοπότερα φτερά. Εγώ τα έχω όλα σε ζευγαρώστρες.
 
ζευγαρωστρα με διαστασεις 30 μηκος 25 υψος και 19 βαθος επιτρεπετε για αναπαραγωγη; Ειναι τριωροφα κλουβια που βρηκα με συρομενο πατο για ευκολο καθαρισμακαι ρωτω αν κανει για να κερδισω λιγο χωρο.
 
Νικόλα νομίζω πως οι διαστάσεις του κλουβιού που αναφέρεις είναι εξαιρετικά μικρές για να φιλοξενήσουν ένα ζευγάρι. Σκέψου οτι όταν βγουν και οι νεοσσοί απο την φωλιά θα πρέπει να συμβιώσουν για λίγες μερες όλα μαζί μεχρι την επόμενη γεννα.

Οσο μεγαλύτερο χωρο τους προσφέρεις τόσο πιό ευτυχισμένα θα έιναι και δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα υγείας τους στο μελλον.

Με δέκα πόντους συν σε όλες τις διαστάσεις δεν πιστεύω να κερδίσεις εσύ πολύ χώρο αλλά για τα πουλιά θα είναι ζωτικής σημασίας!
 
Εγώ σε κανονικού μεγέθους καναρίνια προτείνω ή ζευγαρώστρα ή παγόδα όπως αυτή. Ο λόγος είναι ότι και έχει το χώρο να πετάει αλλά και έχει ψηλά κλαρί να κοιμάται και να αισθάνεται άνετα.
 

Συνημμένα

  • imac_pagoda.webp
    imac_pagoda.webp
    28,5 KB · Προβολές: 442
Εγώ σε κανονικού μεγέθους καναρίνια προτείνω ή ζευγαρώστρα ή παγόδα όπως αυτή. Ο λόγος είναι ότι και έχει το χώρο να πετάει αλλά και έχει ψηλά κλαρί να κοιμάται και να αισθάνεται άνετα.

Ειναι ομως στενες.
 
Το θέμα λέει κλουβί για ΕΝΑ καναρίνι.
Αν κάποιος έχει περισσότερα τότε αλλάζει.
 
ζευγαρωστρα με διαστασεις 30 μηκος 25 υψος και 19 βαθος επιτρεπετε για αναπαραγωγη; Ειναι τριωροφα κλουβια που βρηκα με συρομενο πατο για ευκολο καθαρισμακαι ρωτω αν κανει για να κερδισω λιγο χωρο.


Η ερώτηση που τίθεται στο συγκεκριμένο πόστ είναι αν η η ζευγαρώστρα με τις συγκεκριμένες διαστάσεις επιτρέπετε για αναπαραγωγή. Και σε αυτην την ερώτηση η απάντηση είναι οχι.

Αλήθεια έχουν τα συγκεκριμένα κλουβια πλαινές πόρτες για να μπει μια εξωτερική φωλιά; Αν δε έχει, φαντάσου πόσο θα μικρύνει ο χώρος άν βάλεις και εσωτερική φωλιά...🙄
 
Back
Top