Φροντίδα Τι μεγεθος πρεπει να εχει το κλουβι για ενα παπαγαλακι μπατζι;

Έστω πλαστικές στρογγυλές όμως. Αυτές σαν κλαδάκια δημιουργούν προβλήματα στα πέλματα των πουλιών.
Κι εγώ συμφωνώ δεν είναι το πετ σοπ παράδειγμα, διάβασε το λινκ που σου έδωσα αν σ' ενδιαφέρει.
συνφωνω στηλε μου και μενα το λινκ αν θες σε παρακαλω..
 
Σίμο ήταν αυτό που είχα γράψει στο #2# για τα κλουβιά
Κλουβιά για Πουλιά - κλουβιά
 
Το κλουβάκι είναι πολύ μικρό για μόνιμη κατοικία. Κάνει μόνο για κλουβί μεταφοράς ή νοσοκομείο. Με την πρώτη ευκαιρία να το αλλάξεις με ένα στα 50-60 εκατοστά μήκος.
 
Τι μέγεθος έχει το κλουβί της φωτογραφίας; Ξέρει κάποιος; Γιατί ο ίδιος δεν έχει δώσει διαστάσεις.
Πάντως συμφωνώ το μικρότερο αποδεκτό πρέπει να έχει 50 εκ. μήκος.
 
Έστω πλαστικές στρογγυλές όμως. Αυτές σαν κλαδάκια δημιουργούν προβλήματα στα πέλματα των πουλιών.
Κι εγώ συμφωνώ δεν είναι το πετ σοπ παράδειγμα, διάβασε το λινκ που σου έδωσα αν σ' ενδιαφέρει.


Τι πρόβλημα δημιουργείται στα πόδια;
Τις χρησιμοποιώ περίπου 25 χρόνια και δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Θυμάμαι τότε λέγαμε το αντίθετο, δηλαδή ότι οι στρογγυλές πατήθρες «μουδιάζουν» τα πόδια των πουλιών αφού αυτά πάντα κλείνουν στην ίδια θέση, και ψάχναμε για τα πλαστικά κλαράκια….
 
Γιάννη στις ροζέλλες έχεις τόσο μικρές πατήθρες;
Αυτές που είναι σαν κλαδάκια, δεν έχουν κανένα σημείο τους παχύ και αναπαυτικό και γενικά είναι πολύ λεπτές, ενώ το σημείο που κάνει κλαδάκι είναι πολύ μικρό και συνήθως δεν φτάνει για όλο το πέλμα του πουλιού.
Το καλύτερο και σωστότερο είναι να υπάρχουν διάφορες πατήθρες, διαφόρων μεγεθών και ιδανικά ξύλινες.
Για δε το βράδυ, τα περισσότερα πουλιά προτιμούν κάποια σημείο με σχετικό πλάτωμα για να κουρνιάζουν πιο αναπαυτικά.
Επειδή δεν πουλάνε στα μαγαζιά και δεν έχω φτιάξει ακόμα ιδιοκατασκευές, προς το παρόν τους βάζω άδειες ταίστρες ή άλλα δοχεία κοντά εκεί που κοιμούνται και όλα ανεξαιρέτως τα χρησιμοποιούν, κάτι που επιβεβαιώνει ότι θέλουν να αναπαύουν συνολικά το σώμα τους το βράδυ και όχι να κοιμούνται στο κλαρί όπως γενικά νομίζεται.
 
Εε δεν νομιζω να χρειαζεται και τοσο λεπτο, ερεια!
Στην φυση τοθς τα παπαγαλακια πατανε στα κλαδια και οοπου βρουν!
Στην φύση τα ζώα έχουν την δυνατότητα της επιλογής. Στο κλουβί είναι υποχρεωμένα να χρησιμοποιούν τις δικές μας επιλογές. Γι' αυτό οι επιλογές μας πρέπει να είναι μελετημένες σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
 
Εε δεν νομιζω να χρειαζεται και τοσο λεπτο, ερεια!
Στην φυση τοθς τα παπαγαλακια πατανε στα κλαδια και οοπου βρουν!
θελει να περναει καλα το πουλακι ή οχι;θελεις να εχει μια καλη ζωη μαζι σου;
 
Γιάννη στις ροζέλλες έχεις τόσο μικρές πατήθρες;
Αυτές που είναι σαν κλαδάκια, δεν έχουν κανένα σημείο τους παχύ και αναπαυτικό και γενικά είναι πολύ λεπτές, ενώ το σημείο που κάνει κλαδάκι είναι πολύ μικρό και συνήθως δεν φτάνει για όλο το πέλμα του πουλιού.
Το καλύτερο και σωστότερο είναι να υπάρχουν διάφορες πατήθρες, διαφόρων μεγεθών και ιδανικά ξύλινες.
Για δε το βράδυ, τα περισσότερα πουλιά προτιμούν κάποια σημείο με σχετικό πλάτωμα για να κουρνιάζουν πιο αναπαυτικά.
Επειδή δεν πουλάνε στα μαγαζιά και δεν έχω φτιάξει ακόμα ιδιοκατασκευές, προς το παρόν τους βάζω άδειες ταίστρες ή άλλα δοχεία κοντά εκεί που κοιμούνται και όλα ανεξαιρέτως τα χρησιμοποιούν, κάτι που επιβεβαιώνει ότι θέλουν να αναπαύουν συνολικά το σώμα τους το βράδυ και όχι να κοιμούνται στο κλαρί όπως γενικά νομίζεται.

Τις ροζέλες τις έχω σε εξωτερικές κλούβες 2μ* 2μ*2μ περίπου και τους βάζω κλαδιά από δέντρα, τα οποία αλλάζω όταν χρειάζεται. Δεν θα τους έβαζα πλαστικές πατήθρες κανενός είδους. Επιπλέον έχουν και μεγάλες επίπεδες επιφάνειες αν θέλουν, όπως σωστά αναφέρεις.
Εγώ αναφέρομαι σε μικρά πουλιά όπως τους μελοψιττακούς (μπάτζυ), καναρίνια και άλλα.
Τα πλαστικά κλαδάκια που χρησιμοποιώ για τα μικρά αρχίζουν με σχετικά φαρδιά επιφάνεια και καταλήγουν σε λεπτή στην άκρη τους.
Ίσως να μιλάμε για διαφορετικές πατήθρες. Δεν λέω ότι αυτές που βάζω είναι οι σωστές… το ψάχνω.
 
Έτσι ακριβώς όλοι το ψάχνουμε γι αυτό ανταλλάσσουμε απόψεις. Μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει σκοινί εκτός από κάτι έτοιμες κούνιες που κυκλοφορούν κι έχω δει να τις προτιμούν τα θηλυκά μου
 
Τα σκοινιά είναι γενικά πρακτικά, αλλά έχουν σαν μειονέκτημα σε κοινόβια κλουβιά να μεταφέρουν τις δονήσεις από την μια άκρη στην άλλη με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Και εγω το βλεπω για πολυυυ μικρο... Θελουν χωρο οι παπαγαλοι για να τους βαλουμε παιχνιδια, να σκαρφαλωνουν για να γυμναζονται...
 
Back
Top