Διατροφή Τι διατροφή πρέπει να ακολουθούν οι macaw μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vendetta

PB Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
230
Πόλη
Ηράκλειο
ενα θεματακι για να γνωριζουμε τι διατροφη θα πρεπει να ακολουθουν οι macaw μας.
εχω ακουσει οτι καλο ειναι περα απο τα κλασσικα σπορια να τους δινουμε και λιγο μελι που και που πανω σε λιγο ψωμακι.
φρουτα και λαχανικα κανονικοτατα
τωρα του βραζω μια πατατα να φαει μαζι με τον λορυ μου.
 
Οι Macaws χρειάζονται περισσότερα λιπαρά στο διαιτολόγιό τους από άλλους παπαγάλους. Γι 'αυτό είναι καλή ιδέα να τους δίνετε να φάνε καρπούς με κέλυφος. Λίγα καρύδια κάθε μέρα είναι καλά. Προσπαθήστε να αποφύγετε τα φυστίκια λόγω της πιθανότητας ύπαρξης αφλατοξινών στο κέλυφος. Καρύδια Βραζιλίας, αμύγδαλα, Καρύδια πεκάν και Macadamia, είναι επίσης καλές επιλογές. Όλα ανάλατα.

Επίσης Γλυκοπατάτες, καλαμπόκι, βρασμένα φασόλια, λαχανικά.
 
Αν ξέρετε αγγλικά, εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες:

Macaw Food & Treats
upatsix.com/faq/lgmacaw.htm

Αν δεν ξέρετε , σας παρακαλώ να με ενημερώσετε και θα βοηθήσω στη μετάφραση.
 
Νομίζω ότι μια μικρή ποσότητα μέλι είναι ok. Τα αμύγδαλα είναι καλά. Επίσης έχουν ασβέστιο. Μπορείτε αν θέλετε να τα δώσετε και με το κέλυφος. Απλά βεβαιωθείτε ότι δεν είναι αλατισμένα.
 
Eγώ τους δινω φρούτα..λαχανικά εκτός απο μαιντανο. Γλυκοπατατες.. Αυγά χωριάτικα με το τσόφλι, αποξηραμενα βερύκοκα,macadamia, φουντούκια,brazil,walnuts,almonds, καλαμπόκι, φασόλια, μέλι,pecan,coconuts,papaya,mango,sprouts...
 
Συμφωνώ με τον Κωσταντίνο! Επίσεις ρόδι, μανταρίνι, πορτοκάλι! Ακόμα κ μαγειρευτά φαγητά (Α Ν Α Λ Α Τ Α !), ψωμί βρεγμένο με λίγο λάδι!
 
γενικα υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια απο ειδη που μπορει να φαει ενας τετοιος παπαγαλος.
προς το παρον του δινω ενα μειγμα απο σπορια, εχει μεσα κι αλλα ειδη, οπως φοουντουκι ας πουμε.
του εδωσα λιγο μελι και πραγματικα εδειξε να το απολαυσε.
επισης πηγα και πηρα φρουτοκρεμα κι επισης ξετρελαθηκε.
 
Back
Top