Διατροφή Τι διαφορά έχουν αυτές οι αυγοτροφές

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
αυτα τα δυο τα αγορασα για αυγοτροφη.
το περιεγρο ειναι οτι οι νεοσσοι αδιαζουν καθε μερα μια αυγοθυκη απο αυτο που βλεπετε αριστεραα ενο απο το αλλο απλα τσσιμπολογανε.
τη διαφορρα εχουν και διχνουν τοση προτιμιση στο ενα

eggfood.webp
 
τη διαφορρα εχουν και διχνουν τοση προτιμιση στο ενα
Επειδή δεν την έχουμε μπροστά μας.. μπορείς να μας πεις αν η αριστερή είναι pate και η δεξιά ξηρή αυγοτροφή;
Έχεις κάποιο σύνδεσμο ή κάποια φωτογραφία από τη συσκευασία τους για να δούμε για τι ακριβώς μιλάμε;
 
Σπύρο απο που τις αγόρασες. Απο δω απο εμάς;
και αν ναι απο ποιο μαγαζί;
Η αριστερή είναι μάρκας και η δεξιά χύμα;
Η δεξιά σαν βιταμίνη φαίνεται, σε αυτό το πλαστικό την αγόρασες η σε σακουλάκι;
 
καμια απο της δυο δεν ειναι μαρκα.
η δεξια ηταν στο πλαστικο που βλεπετε και η αριστερη ηταν σε ενα ασημενιο τσουβαλι.
εντυποση μου εκανε οτι η αριστερη ειχε σχεδον δυπλασια τιμη.
οταν πιρα την αριστερη ο μαγαζατορας με ρωτησε αν εχω κοκκινα καναρινια για να μου δωση και κοκκινη.
 
καμια απο της δυο δεν ειναι μαρκα.
η δεξια ηταν στο πλαστικο που βλεπετε και η αριστερη ηταν σε ενα ασημενιο τσουβαλι.
εντυποση μου εκανε οτι η αριστερη ειχε σχεδον δυπλασια τιμη.
οταν πιρα την αριστερη ο μαγαζατορας με ρωτησε αν εχω κοκκινα καναρινια για να μου δωση και κοκκινη.
Ίσως η πρότασή μου σου ακουστεί πολύ απόλυτη, αλλά πραγματικά πέταξέ τα και τα δύο, όσο πιο γρήγορα μπορείς. Ανοιχτά τσουβάλια σε πετσοπ, σημαίνει αυξημένη πιθανότητα λοιμογόνου παράγοντα στο περιεχόμενό τους και συνεπώς ενδεχόμενο πρόβλημα υγείας στα πουλιά σου. Αγόρασε μια πατέ αυγοτροφή του εμπορίου, επώνυμη και σε μικρή - σφραγισμένη από τον κατασκευαστή συσκευασία, άνοιξέ την, δίνε όσο χρειάζεται, κλείνε τη συσκευασία της καλά, βάζε την και σε μια καλά κλεισμένη σακούλα μέσα στο ψυγείο και θα είσαι πιο ασφαλής.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα μικρά σου πουλάκια τρώνε από αυτές που έχεις, ίσως και να είναι πιο εύγευστες από αυτήν που θα πάρεις, μην και δεν φάνε τη νέα και είναι μικρά και υποσιτιστούν. Οπότε πες μας πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί.
 
Οι νεοσσοί είναι 29 ημερών ο μικρότερος.
Σχεδόν δύο μήνες που είμαι μέλος εδώ έχω διαβάσει πολλές φορές ότι πρέπει να περνούμε σφραγισμένες τροφές.
Το αστείο είναι ότι για όσους γνωρίζουν από Δυτική Θεσσαλονίκη, Επταλοφο-Αμπελόκηποι-Μενεμένη-Κορδελιό-Ξηροκρινη-Μοναστηρίου έχω πάει σε 9 πετ σοπ σε αυτές τις περιοχές και δεν έχει κανένας συσκευασμένες τροφές.
Με έναν έπιασα κουβέντα και μου λέει δεν τις δουλεύουμε τις συσκευασμενες γιατί δεν μας συμφέρουν.
 
Με έναν έπιασα κουβέντα και μου λέει δεν τις δουλεύουμε τις συσκευασμενες γιατί δεν μας συμφέρουν.
Ναι, αλλά κι εσένα δεν σε συμφέρει να παίρνεις απ΄ το σακί, ό,τι του φανεί του καθενός, έτσι για να βγάλει λίγα λεφτά παραπάνω.
@George Kouth , @eva vrs , @George98 , εσείς από Θεσσαλονίκη από που αγοράζετε συσκευασμένες τροφές;
Μήπως να βάλετε και κάποιο link με διαδικτυακά καταστήματα που να μην έχουν υψηλά κόστη μεταφοράς στην περιοχή;
 
.. Διάβασε αυτό το θέμα, επέλεξε σωστά και με βάση το τί αντέχει η τσέπη σου, δημιούργησε ένα σωστό ετήσιο διατροφικό πρόγραμμα για τα πουλιά σου, επιλέγοντας πάντα τυποποιημένα μείγματα σπόρων & αυγοτροφής
https://community.petbirds.gr/threads/patee-υγρές-αυγοτροφές-μικρών-συσκευασιών.28584/
δεν τις δουλεύουμε τις συσκευασμένες, γιατί δεν μας συμφέρουν..
.. Εμείς όμως που επιθυμούμε το καλύτερο για τα πτηνά συντροφιάς μας, επιλέγουμε τυποποιημένες τροφές παραγγέλνοντας πλέον από ηλεκτρονικά κατ/μα όπως karderines.gr/shop , birdmarket.gr, ornitalia.gr κ. Α . και έρχονται στην πόρτα μας.
 
Μιλάμε στον αέρα...
Ψάξε λίγο στο internet μήπως βρεις τη συσκευασία των αυγοτροφών που πήρες..
Γιατί... αν το ασημένιο τσουβάλι που γράφεις ήταν αυτό

raggio_di_sole_lipo_soft.webp

τότε πρόκειται για μια από τις καλύτερες και ποιοτικότερες αυγοτροφές που κυκλοφορούν σήμερα.
Σε μένα.. με όσα μπορώ να διακρίνω και ίσως με ξεγελά η φωτογραφία... καμία αυγοτροφή δεν είναι από αυτές που γράφουμε ως κακής ποιότητας χύμα "βιταμίνες"...

έχω πάει σε 9 πετ σοπ σε αυτές τις περιοχές και δεν έχει κανένας συσκευασμένες τροφές.
Μπορεί να έρθει σπίτι σου ακόμη κι από Αθήνα...
Υπάρχει επίσης ένα σχεδόν πλήρες petshop που μπορείς να βρεις ότι χρειάζεσαι...
 
Εγώ προσωπικά ψωνίζω απο τα quiko mega pet τα οποία έχουν μεγάλη ποικιλία και υπάρχουν και πολλά καταστήματα στην Θεσσαλονίκη. Υπάρχουν όμως και πιο μικρά petshops τα οποία έχουν και αυτά μεγάλη ποικιλία. Τα quiko mega pet εδώ: Quiko
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ ψωνίζω απο το bird market όπου τα έξοδα αποστολής είναι 5€...
Και απο τον Δρ Στέφανο όπου τα έξοδα είναι 7€...

Σπύρο στη Μοναστηρίου στο Aquamedor έχει καλές συσκευασμενες τροφές και αυγοτροφες, απο τροφές έχει πχ μανιτομπα και βερσελε λαγκα και απο αυγοτροφες έχει της cede,deli nature κλπ...
 
Μιλάμε στον αέρα...
Ψάξε λίγο στο internet μήπως βρεις τη συσκευασία των αυγοτροφών που πήρες..
Γιατί... αν το ασημένιο τσουβάλι που γράφεις
ήταν https://culpret.gr/product.php?productid=11375&cat=216&page=1τότε πρόκειται για μια από τις καλύτερες και ποιοτικότερες αυγοτροφές που κυκλοφορούν σήμερα.
Σε μένα.. με όσα μπορώ να διακρίνω και ίσως με ξεγελά η φωτογραφία... καμία αυγοτροφή δεν είναι από αυτές που γράφουμε ως κακής ποιότητας χύμα "βιταμίνες"...
το τσουβαλι ηταν ιδιο αλλα το λογοτυπο δεν το θυμαμαι θα παω μια βολτα αυριο και θα ρωτησω.
οπος προαναφερω ηταν πιο ακριβη απο καπιες αλλες που επερνα.
εχει μεσα κατι μαυρα σπορακια και κατι καφε. τα καφε οταν τα πιεζω λιγο δυνατα διαλειοντε σε κοματακια σαν να ειναι μουλιασμενα.

01-download.webp02-download.webp04-download.webp

Σπύρο στη Μοναστηρίου στο Aquamedor έχει καλές συσκευασμενες τροφές και αυγοτροφες, απο τροφές έχει πχ μανιτομπα και βερσελε λαγκα και απο αυγοτροφες έχει της cede,deli nature κλπ...
Εβα σε πιο υψος βρισκετε Aquamedo
 
το τσουβαλι ηταν ιδιο αλλα το λογοτυπο δεν το θυμαμαι θα παω μια βολτα αυριο και θα ρωτησω.
οπος προαναφερω ηταν πιο ακριβη απο καπιες αλλες που επερνα.
Προφανώς τότε μιλάμε για καλή αυγοτροφή που δεν πρέπει να την πετάξεις.
 
Ναι, αλλά κι εσένα δεν σε συμφέρει να παίρνεις απ΄ το σακί, ό,τι του φανεί του καθενός, έτσι για να βγάλει λίγα λεφτά παραπάνω.
@George Kouth , @eva vrs , @George98 , εσείς από Θεσσαλονίκη από που αγοράζετε συσκευασμένες τροφές;
Μήπως να βάλετε και κάποιο link με διαδικτυακά καταστήματα που να μην έχουν υψηλά κόστη μεταφοράς στην περιοχή;
Εγω ψωνίζω γενικά απο PetHouse που είναι στην Θεσσαλονίκη(Χαριλάου) που κάνουν και μείγματα ή και απο το Quiko καμιά φορά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αρκετα καλα πιστευω. Τα προφανει σημεια.
Αν μπεις Μενεμένη παιρνοντας απο το στρατόπεδο θα πας όλο ίσια απο την Αγία Παρασκευή... Θα συνεχίσεις όλο ευθεία, θα περάσεις την πρόοδο το σούπερ μάρκετ,θα πας όλο ευθεία θα περάσεις τις γραμμές και εκεί που τελειώνει ο δρόμος και αρχίζει για Μοναστηρίου θα πας δεξιά, είναι εκεί δίπλα στο μπουγατσατζιδικο, μπροστά στο περίπτεροFB_IMG_1496774108607.webp ... Και μετά είναι τα λιντλ λίγο πιο κάτω..
 
Back
Top