Διατροφή Τι διαφορά έχουν αυτές οι αυγοτροφές

Απεναντι απο την εισοδο του καρατασου υπαρχει ενα πετ με πολλες επωνυμες μαρκες σπορων και αυγοτροφων σε μικρες η μεγαλες συσκευασιες
Που είναι αυτό; Προς στον Αβέρωφ;
 
το περιεγρο ειναι οτι οι νεοσσοι αδιαζουν καθε μερα μια αυγοθυκη απο αυτο που βλεπετε αριστεραα

Το περιεργο ειναι οτι αφου τρωνε μια αυγοθηκη την ημερα γιατι δεν τους βαζεις μισο αυγο βραστο, που ξερεις και τι ειναι.

Το οτι τρωνε μια αυγοθηκη απο αυτο κατα την γνωμη μου ειναι πολλα τα περιεργα που βαφτιζονται 'καλα"
ευκολα θα σου πω 5-6 .
Αλλα ποσο αξια εχει αν στα πω εγω, η καποιοι απο το φορουμ, αφου αυτος που την κατασκευαζει και στην πουλα δεν σε ενημερωνει, αλλα τι να κανει και αυτος... εχει βρει τους πελατες που του αξιζουν(οπως και πολυ σωστα ειπε και ενα αλλο μελος του φορουμ)

Σου προτεινω το βραστο αυγο, γιατι δεν ξερω τι σκ... Περιεχει ο ενας κουβας η ο αλλος.
 
Δημητριαδης Νικος Συμφωνώ μαζί σου ότι το αυγό είναι μια πολύ καλή, εως απαραίτητη πηγή πρωτεΐνης κατά την αναπαραγωγή, αλλά μην είσαι τόσο απότομος. Ο φίλος γράφει στο φόρουμ για να μάθει πράγματα και να τον καθοδηγήσουμε, όχι να τον κατακρίνουμε!
 
Αλλα ποσο αξια εχει αν στα πω εγω, η καποιοι απο το φορουμ, αφου αυτος που την κατασκευαζει και στην πουλα δεν σε ενημερωνει, αλλα τι να κανει και αυτος... εχει βρει τους πελατες που του αξιζουν(οπως και πολυ σωστα ειπε και ενα αλλο μελος του φορουμ)

Σου προτεινω το βραστο αυγο, γιατι δεν ξερω τι σκ... Περιεχει ο ενας κουβας η ο αλλος.
Εννοειτε ότι τα βάζω και αυγό καθημερινά αλλά το πάω προς γενική ενημέρωση γιατί δεν αξίζει να σου απαντήσω.
 
η δεξια ηταν στο πλαστικο που βλεπετε και η αριστερη ηταν σε ενα ασημενιο τσουβαλι.

Μιλάμε στον αέρα...
εν μέρει ναι, μιλούσαμε στον αέρα, αλλά αυτό συνέβαινε ώστε να διευκρινιστεί το είδος και η προέλευση της αυγοτροφής (και αν επρόκειτο για αυγοτροφή, στο οποίο είχες δίκιο). Όμως και πάλι, αν κατάλαβα σωστά την αγόρασε από ένα τσουβάλι το οποίο ήταν ανοιγμένο, και αυτό μπορεί και να είναι πρόβλημα.
Εφόσον λοιπόν υπάρχουν και μικρότερες συσκευασίες και αν τα πουλάκια ήδη τρέφονται και με σπόρους από μόνα τους, εξακολουθώ και "ψηφίζω😛" να αγοράσει μία σε κλειστή συσκευασία. Φυσικά και το αυγό που αναφέρθηκε πιο πάνω, και μόνο που το δίνει κανείς με το τσόφλι, αν μπορεί να το προσφέρει στα μικρά σφιχτοβρασμένο και αφήνοντάς το μόνο 2-3 ώρες στο κλουβί (επειδή χαλάει) θα είναι και μια πολύ καλή πηγή ασβεστίου ταυτόχρονα.
 
Δημητριαδης Νικος Συμφωνώ μαζί σου ότι το αυγό είναι μια πολύ καλή, εως απαραίτητη πηγή πρωτεΐνης κατά την αναπαραγωγή, αλλά μην είσαι τόσο απότομος. Ο φίλος γράφει στο φόρουμ για να μάθει πράγματα και να τον καθοδηγήσουμε, όχι να τον κατακρίνουμε!

Δεν ειχα τετοια προθεση,
το θυμικο μου βγηκε, διαβαζα σε αλλο θεμα για αρωστους νεοσσους, λιγο και η ηλικια μου!meh

Εννοειτε ότι τα βάζω και αυγό καθημερινά αλλά το πάω προς γενική ενημέρωση γιατί δεν αξίζει να σου απαντήσω.

Τιποτα επι προσωπικου.👍

Βρε παιδια συγνωμη,
εκτος των αλλων τα οποια νομιζω δοθηκαν οι εξηγησεις,
επι της ουσιας υπαρχει διαφωνια
 
Όταν βρούμε τις διαφορές, να φτάσουμε και στις ομοιότητες.
Ξεκινώ εγω:ειναι ληγμενες.
Αυτή η σούπερ πατέ της raggio,έχω παρατηρήσει, πετυχαινει χωρίς απωλειες τα καλύτερα ξεστοκαρισματα.
 
Όταν βρούμε τις διαφορές, να φτάσουμε και στις ομοιότητες

Δικη μας δουλεια ειναι αυτο; αυτο ειναι δουλεια του κατασκευαστη
δικη μας δουλεια ειναι να το καταταξουμε στα οφελημα η τα επιβλαβη.
Εγω λεω οτι ειναι επιβλαβη προιον οπως και ολα οσα δεν με πειθουν για το περιεχομενο τους και τα κατατασσω στην κατηγορια των δυο κουβαδων με το ιδιο περιεχομενο.

Αν γραψω οτι ταιζω κουραμπιεδες που εφτιαξα μονος μου απο τα χριστουγεννα τους νεοσσους,θα "πεσετε " να με φατεκαι σωστα θα κανετε,
εδω αναγνωριζεται το λαθος εστω και αν ξερεται πως γινεται ο κουραμπιες,
αλλου που δεν γνωριζεται τα υλικα ακριβως και τα συστατικακαι παλευεται στα σκοταδια του τι περιεχει και γιατι το τρωει, μενεται ησυχοι αρκουμενοι στο κυρος και το μεγεθος του εκαστοτε παρασκευστη, με μονο κριτηριο το οτι το τρωεικαι το σαλαμι τρωει.
Δεν φτανει αυτο, αλλα το προτεινεται και σε αλλους.

Παμε στις ασθενειες
συνηθεις απαντησεις..
βγαλε την αυγοτροφη η την βιταμινη, η τα χρωματιστα μπισκοτα
βγαλε το ασβεστιο απο το νερο
βγαλε την πολυβιταμινη απο το νερο
βγαλε τα λαχανικα
Ολα αυτα τα βγαλε για να εντοπισθει το προβλημακαι να γινει καλα το πουλι.

Συσκευασμενα η μη.
Γεγονος ειναι οτι η καλη συσκευσια μειωνει πολλους κινδυνους και πολυ σωστα προτεινεται, αν ο στοχος ειναι να μειωσει κανεις τον κινδυνο.
Εγω θα επιμενω στην λογικη του οπως και να συσκευασεις τον κινδυνο, κινδυνος θα ειναι.

Για να φυγω λιγο απο το "μαυρο"
Κρεμες νεοσσων, δυο μαρκες δυο ποιοτητες, αψωγη η μια απο ολες τις πλευρες
καλη αλλα εμπορικη η αλλη.
Η μια ελενχεται απο τη αμερικανικη νομοθεσια τροφιμων, που αν παθει κατι ο νεοσσος εγειρει ασφαλιστικα μετρα εναντιον της παρασκευστριας εταιρειας, λιγο πολυ γνωστα σε ολους για το μεγεθος των αποζημιωσεων
Και η αλλη που ελενχεται απο την ευρωπαικη νομοθεσια μυριζει ομορφα.

Το ζητουμενο ειναι απλο και αυτονοητο, με αποδειξεις τα ευσημα και οι προτασεις για οφελος
25 γραμμαριων ζωη ειναικαι απο εμας εξαρτατε.
 
Mάλλον πρέπει να ανησυχείς όταν συμφωνεί μαζί σου ένας 65άρης; Δεν ξέρω, πιθανόν. Εγώ πάντος συμφωνώ.
Για το επόμενο μια παρατήρηση.
Η μια ελεγχεται απο τη αμερικανικη νομοθεσια τροφιμων, που αν παθει κατι ο νεοσσος εγειρει ασφαλιστικα μετρα εναντιον της παρασκευστριας εταιρειας, λιγο πολυ γνωστα σε ολους για το μεγεθος των αποζημιωσεων...
Για να ακριβολογούμε και για να μην είμαστε άδικοι. Αν αποδειχθεί οτι έχει πάθει κάτι ο νεοσσός... Κ.λ. Π-κλπ. :)
 
Mάλλον πρέπει να ανησυχείς όταν συμφωνεί μαζί σου ένας 65άρης

Τα ισχυροτερα συμβολαια ειναι αυτα που οι συμβαλλομενοι ειχαν προηγουμενος εντονη διαφωνια.
Ανησυχω οταν δεν υπαρχει αντιπαραθεση:)

Για να ακριβολογούμε και για να μην είμαστε άδικοι. Αν αποδειχθεί οτι έχει πάθει κάτι ο νεοσσός... Κ.λ. Π-κλπ.

Ωραια πασα, ανοιγω θεμα
 
Εγω λεω οτι ειναι επιβλαβη προιον οπως και ολα οσα δεν με πειθουν για το περιεχομενο τους και τα κατατασσω στην κατηγορια των δυο κουβαδων με το ιδιο περιεχομενο.
Ωραία, συμφωνούμε Νίκο μου αλλά τι κάνουμε στο "δια ταύτα". Πως ταΐζουμε; Τι επιλογές κάνουμε; Μην εκτονωθούμε στο ανάθεμα των εταιριών και μείνουμε χωρίς εναλλακτική.
Για πες 😛
 
Ωραία, συμφωνούμε Νίκο μου αλλά τι κάνουμε στο "δια ταύτα". Πως ταΐζουμε; Τι επιλογές κάνουμε; Μην εκτονωθούμε στο ανάθεμα των εταιριών και μείνουμε χωρίς εναλλακτική.
Για πες 😛

Παντα μου βαζεις δυσκολακαι μου ζητας περισσοτερα απο οτι εχω να δωσω👎
Ολοι ξερουμε αλλα δεν απαιτουμε,
χρησιμοποιουμε οτι μας μας σερβιρουν μη εχοντας αλλη δυνατοτητα, και το αναγαγουμε σε θεσπεσιο.
Να κρατησουμε το μετρο, να απαιτησουμε και να αναζητησουμε περισσοτερα.
 
Παντα μου βαζεις δυσκολακαι μου ζητας περισσοτερα απο οτι εχω να δωσω👎
Δεν το κάνω επίτηδες για να σε προβληματίζω, είναι στη φύση μου :D
Όχι σοβαρολογώντας τώρα, εντάξει, συμφωνώ κι εμείς και τα παιδιά μας και τα πουλιά μας και όλα μας τα κατοικίδια, τρώμε ό,τι μας σερβίρουν.
Τί είναι αυτό που τρώμε και δεν εμπεριέχει κινδύνους, από φυτοφάρμακα; από ορμόνες; από πρόσθετες γευστικές ή συντηρητικές ύλες;
Πέρα από το γεγονός πως πιστεύω στην προσαρμοστικότητα των ειδών ως επιβεβλημένη και ανεξάρτητη διαδικασία κατά την οποία σίγουρα τα αδύναμα άτομα θα υποστούν βλαπτικές της ζωής τους συνέπειες, πως να προφυλαχθούμε;
Ως μονάδες καθένας για το σπίτι του, ως ομάδες πχ γονείς, κάτοχοι οικόσιτων και κατοικίδιων, ως λαοί κυρίως καταναλωτικοί και ελάχιστα παραγωγικοί όπως εμείς;
Τόσο για να απαιτήσεις, πόσω μάλλον για να επιβάλλεις κάποια πράγματα, πρέπει να έχεις στα χέρια σου, πρώτον εγνωσμένη εναλλακτική και κυρίως ισχυρά ατού.
Μόνον έτσι "κηρύσσεται οποιαδήποτε επανάσταση" που δεν έχει δονκιχωτικό χαρακτήρα.
Προσωπικά ακολουθώ μία τακτική όσο γίνεται και μπορώ ενημέρωσης, δίχως αγχωτικές διαδικασίες, έχω επιλέξει την ποικιλία και τις εναλλαγές εττικετών-μαρκών όπου αυτό γίνεται και χρειάζεται, ώστε να αποφεύγω τα διαχρονικά τροφικά "πονταρήσματα".
Αν πληροφορηθώ πως υπάρχουν λύσεις και σκέψεις, πειστικές και εφικτές για το μέσο νοικοκυριό που δεν θα με βάλουν σε διαδικασία ισχυρού προβληματισμού, θα ακολουθήσω ευχαρίστως.
"Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων μου" :D
 
Back
Top