Γενικά Τι είδος είναι αυτό το πουλάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nontas

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
324
Πόλη
Αθήνα
Κατά την τελευταία επίσκεψη στο χωριό είδα το παρακάτω πουλάκι και θα ήθελα βοήθεια για να βρω τι είδος είναι. Το περίεργο είναι ότι είχε φωλιά στην βεράντα, πάνω από το πόρτα αλουμινίου του διπλανού σπιτιού. Η φωλιά είχε μόνο ένα πουλάκι, το οποίο ευτυχώς δεν τρόμαξε από την ξαφνική πολυκοσμία του μπαλκονιού και κλάρωσε κανονικά (καθόμασταν μέσα για να μην ενοχλούνται οι γονείς και να έρχονται να το ταΐζουν). Θα προσπαθήσω να "ανεβάσω" και βιντέο.
IMG_0044.webp
 
Εκεί στο lesvosbirders βλέπω συνέχεια κάτι τέτοια άλλοτε λέγονται τσιχλοτσικινιάς, άλλοτε αργυροτσικνιάς αλλά δεν έχω μάθει να ξεχωρίζω τις διαφορές τους.
Τέλος πάντων, συγγνώμη ας απαντήσει κανένας σχετικός, να μάθουμε όλοι.
 
Αυτό είναι το ενήλικο και έχει μέγεθος σπουργιτιού. Σουσουράδα δεν είναι, θα googlάρω τα υπόλοιπα ονόματα γιατί δεν τα ξέρω και που θα πάει... Θα το βρούμε :)
 
Μάλλον είναι καλαμοποταμίδα. Είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό:
http://blogs.ornithologiki.gr/osa/?p=1090
(στο βίντεο έχω το θηλυκό και αυτό είναι μάλλον αρσενικό). Είναι στην περιοχή του Αγρινίου, Αιτωλοακαρνανίας
 
Μάλλον είναι καλαμοποταμίδα. Είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό:
Μου φαίνεται πιο σπαθάτο το δικό σου, αυτό είναι και το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του για το μέγεθός του.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα κι εγώ όλα τα παρόμοια, όλο κάτι σε αηδόνια βρίσκω.
 
Όχι βρέ τσίχλα, η τσίχλα είναι τριπλάσια. Σε ποιά περιοχή Νόντα;
Για δείτε λιοστριτσίδα ή καστανοτσριτσίδα.
Έκανε καθόλου λοφίο;
κάτι σε τσιρίδα στο τέλος του ονόματος, αν κρίνω από τον ήχο που κάνει...

Εγω νομιζω οτι ειναι Αηδονι.:)
δεν είναι σίγουρα αηδόνι. Δεν συχνάζουν σε κατοικημένες περιοχές και δεν φτιάχνουν φωλιές σε σπίτια. Επίσης, αυτό βγάζει έναν ήχο τσιριχτό...
 
Θέλεις να το βάλουμε σε μια ομάδα Αναγνωρίσεων; έχει πολλούς φυσιοδίφες εκεί.
έχω ένα βιντεάκι περίπου 10 δευτερολέπτων, αν μπορώ να σου το στείλω με κάποιο τρόπο (πχ email) πολύ ευχαρίστως. Δεν το φαντάστηκα ότι θα μπαίναμε σε μπελάδες :). Θα είχα πολύ περισσότερο υλικό
 
Βάλε το εδώ και θα το πάρω να το δώσω εγώ, να το δούμε και όλοι.
Όχι τι μπελάς, ευχαρίστηση είναι :)
 
Εννοείται ευχαρίστηση... μαζί με μπυρίτσα και καλή παρέα για χαλάρωση 😉

Δεν μπορώ να το ανεβάσω εδώ (μήνυμα για μεγάλο αρχείο)

Νομίζω πως είναι φυλλοσκόπος. Άκου και τη φωνή στη σελίδα της wikipedia.
πολύ πιθανό...
 
Νόντα γινόταν καθόλου μπαλίτσα ή ήταν πάντα έτσι αεροδυναμικο όπως φαίνεται;
Επίσης έχει μακρύ ράμφος σωστα;

#η καλαμοποταμίδα είναι καλή επιλογή
 
Back
Top