Γενικά Τι είδους καναρίνι έχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GregCC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@GregCC Να τον χαιρεσαι! Ειναι κουκλος! Ειδικα στην πρωτη φωτογραφια θυμωμενος που δειχνει... 😂 Δεν ξερω να σου πω αν ειναι ρατσα ή οχι! Να σε ρωτησω το κλουβακι του δεν εχει σχαρα απο κατω;θα παταει κατευθειαν στην εφημεριδα απ οτι βλεπω και αυτο δεν ειναι καλο για το καναρινακι γιατι πες τωρα παραβλεπουμε στο περιπου επειδη ειναι καθαρο αλλα στις 2 μερες δεν θα βλεπετε κατω! Θα παταει τις κουτσουλιες,θα τρωει απο κατω και δεν ειναι υγιεινο! Να τον χαιρεσαι και παλι 😍
 
Φαίνετε για ένα πολύ όμορφο κοινό καναρινάκι. Θα μπορούσε να ανήκει σε κάποια κατηγορία καναρινιών φωνής όπως τα Harz αλλά αν δεν το ακούσουμε είναι αδύνατον να καταλάβουμε. Να το χαίρεσαι.
 
@GregCC Να τον χαιρεσαι! Ειναι κουκλος! Ειδικα στην πρωτη φωτογραφια θυμωμενος που δειχνει... 😂 Δεν ξερω να σου πω αν ειναι ρατσα ή οχι! Να σε ρωτησω το κλουβακι του δεν εχει σχαρα απο κατω;θα παταει κατευθειαν στην εφημεριδα απ οτι βλεπω και αυτο δεν ειναι καλο για το καναρινακι γιατι πες τωρα παραβλεπουμε στο περιπου επειδη ειναι καθαρο αλλα στις 2 μερες δεν θα βλεπετε κατω! Θα παταει τις κουτσουλιες,θα τρωει απο κατω και δεν ειναι υγιεινο! Να τον χαιρεσαι και παλι 😍
Είναι παλιές οι φωτογραφίες, μετά την εγγραφή μου στην ομάδα σας, διορθώθηκαν τα πράγματα🙂
[automerge]1597829194[/automerge]
Φαίνετε για ένα πολύ όμορφο κοινό καναρινάκι. Θα μπορούσε να ανήκει σε κάποια κατηγορία καναρινιών φωνής όπως τα Harz αλλά αν δεν το ακούσουμε είναι αδύνατον να καταλάβουμε. Να το χαίρεσαι.
Σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι πολύ τυχερός μιας και περίπου σαν αυτές τις μέρες, πριν έναν χρόνο, με "επέλεξε" μιας και τον βρήκα ένα πρωινό να περιπλανιέται στον κήπο μου! 😊
[automerge]1597829220[/automerge]
Δινεις την τροφη που πηρες κανονικα, να το χαιρεσαι!
Glad to know, μια χαρά, σε ευχαριστώ!
 
@ΜΑΡΙΑαα Συγνωμη που απαντω εγω 😁 καρδερινοκαναρο δεν νομιζω να ειναι θα ειχε παρει την μασκα της καρδερινας (χωρις ομως αυτο να ειναι απολυτο) η γνωμη μου ειναι! Παντως οτι χρωματισμους και να εχει το καρδερινοκαναρο παντα μα παντα απο φωτογραφιες που εχω δει παιρνει το ραμφος της καρδερινας το μυτερο!
 
Δεν έχει χοντρό ράμφος για καναρίνι; Μήπως είναι καρδερινοκάναρο; Απλή περιέργεια.
Μπα, δύσκολο να είναι καρδερινοκάναρο. Το ράμφος του πράγματι είναι χοντρό, (χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι κάτι ανησυχητικό, απλά έτσι είναι η μορφολογία του). Τα καρδερινοκαναρα έχουν αντιθέτως μακρύ-λεπτό ράμφος, με μάσκα που φαίνεται ελαφρά, κίτρινο στα φτερά και ποιό σκούρα χρώματα 👍😉
 
Καλησπέρα μοιάζει και με το δικό μου καναρίνι που και εγώ δεν ξέρω τι ράτσα είναι αλλά μοιάζει η φωνή του στο τραγούδισμα με τα timbardo

View attachment 74868
Όντως μοιάζουν πολύ😊 Είχα δει πριν καιρό κάποια video στο youtube με timbrado αλλά το κελάιδισμα ήταν διαφορετικό. Μέχρι που είδα το post σου και είπα να ξαναδώ video και στο 1ο που έπεσα, έχει ακριβώς την ίδια φωνή!
Δεν ξέρω αν επιτρέπονται τα links, το video έχει τίτλο Canario Timbrado Español BEST TRAINING VOICE vol.1
Βέβαια εμένα έχει κάνα μήνα "αφωνία" λόγω πτερόρροιας (τώρα αρχίζει και συνέρχεται) αλλά το παραπάνω βίντεο μου θύμισε το τραγούδι του κατά 99%!
 
@ianos δηλ. και τα καναρίνια φωνής έχουν συγκεκριμένο σωματότυπο η κάθε ράτσα; Νόμιζα ξεχωρίζουν μόνο από τη φωνή. Ενδιαφέρων!
[automerge]1598427044[/automerge]
@ianos δηλ. και τα καναρίνια φωνής έχουν συγκεκριμένο σωματότυπο η κάθε ράτσα; Νόμιζα ξεχωρίζουν μόνο από τη φωνή. Ενδιαφέρων!
Ενδιαφέρον
 
@GregCC εμένα ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η πτεροροια και ανησυχώ μήπως κάτι πάει λάθος. Είναι και λίγο μεγάλος δέκα η έντεκα χρόνων αλλά έχει μεγάλο κέφι για τραγούδι.Από το πρωί μέχρι να νυχτώσει κελαηδαει.
Ηχητικά όμως έχει κάνει εξαιρετική "αντιγραφή"😁!

Και εμένα και δεν ξέρω που τα έμαθε αυτά τα κόλπα 😏
 
Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Δεν γνωρίζω δυστυχώς να σου απαντήσω μιας και εμένα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει τα φτερά του (junior γαρ) και έχει να κελαηδήσει πάνω από μήνα.. Κάτι ψιλά κάνει λίγο πριν πάει για ύπνο, εκεί, στο σούρουπο, ελπίζω να επανέλθει σύντομα.
Υποθέτω ότι κάθε χρόνο αλλάζουν φτερά ή υπάρχει περίπτωση μια χρονιά να μην αλλάξουν;
 
Υποθέτω ότι κάθε χρόνο αλλάζουν φτερά ή υπάρχει περίπτωση μια χρονιά να μην αλλάξουν?
Απίθανο είναι να μην αλλάξουν τα φτερά τους κάθε έτος
 
Back
Top