Αναπαραγωγή Τι είδους τσόχα μπορώ να χρησιμοποιήσω για τις φωλιές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω, αντι για την αγοραστη τσοχα που πουλανε, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω την τσοχα που χρησιμοποιουν για τις κατασκευες; (την ιδια δουλεια δεν θα κανει με τν αγοραστη. Απλα ισος ειναι λιγο πιο λεπτη!)
 
Όχι βρε Πάνο... Θα αγοράσεις αυτή που πρέπει που είναι ειδική για τις φωλιές...
 
Είναι μιας χρήσεως...
Αν πλυθούν χάνουν την συνοχή τους οι περισσότερες και καταστρέφονται.
Είναι μηδαμινό το κόστος αγοράς τους...
Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα καμία εναλλακτική οικονομικότερη λύση.
 
Ορίστε και σε κουτί (συσκ.10 τμχ), με κόστος 7,40€.
missing-image.png

Αν σου φαίνεται υπερβολικό..η πιο απλή λύση είναι τα χάρτινα φίλτρα που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή Γαλλικού καφέ.
 
τα χάρτινα φίλτρα που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή Γαλλικού καφέ.
Δεν έχουν την απορροφητικότητα που απαιτείται ούτε επιτρέπουν τον σωστό εξαερισμό της φωλιάς κατά τη γνώμη μου.
Επιπρόσθετα έχουν το περίπου το ίδιο κόστος... μια και θα πρέπει να μπουν διπλές και να αλλάζονται τακτικότερα.
Για μένα μόνο τα πλαστικά προστατεύουν από τις κουτσουλιές των μικρών.
 
Δεν έχουν την απορροφητικότητα που απαιτείται ούτε επιτρέπουν τον σωστό εξαερισμό της φωλιάς κατά τη γνώμη μου.
συμφωνώ.. Αλλά από την τσόχα που σκέφτεται ο Πάνος να χρησιμοποιήσει, χωρίς να πλυθεί ή να αποστειρωθεί, προτιμώ τα φίλτρα καφέ.
Αν αλλάξει το ερώτημά του σε ''ποιό είναι το κατάλληλο υλικό'',θεωρώ πως θα η απάντηση που θα δωθεί θα είναι κοινή από τους περισσότερους. 🙂👍
 
συμφωνώ.. Αλλά από την τσόχα που σκέφτεται ο Πάνος να χρησιμοποιήσει, χωρίς να πλυθεί ή να αποστειρωθεί, προτιμώ τα φίλτρα καφέ.
Αν αλλάξει το ερώτημά του σε ''ποιό είναι το κατάλληλο υλικό'',θεωρώ πως θα η απάντηση που θα δωθεί θα είναι κοινή από τους περισσότερους. 🙂👍
Δημήτρη, φοβάμαι ότι ούτε αυτές που αγοράζουμε είναι αποστειρωμένες. Μάλιστα σε μερικά καταστήματα είναι εντελώς χύμα - ούτε καν σε νάυλον ή κουτάκι, με αποτέλεσμα να έχουν το ρίσκο να είναι μολυσμένες από κάποιον παράγοντα, ειδικά μάλιστα που πωλούνται σε πετσοπ, όπου το περιβάλλον δεν θα τό 'λεγες και το πιο άσηπτο.
 
Αφού η αναπαραγωγή δεν είναι κάτι που συμβαίνει αιφνιδιαστικά, μπορεί να ψεκάζονται πριν την χρήση.
Συμφωνώ, απλά σχολίασα τη λέξη αποστείρωση. Αλλά ακόμα κι αν ψεκαστούν με κάτι π.χ. Για ψείρες, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και κάτι άλλο που δεν το πιάνει ο ψεκασμός. Αλλά εντάξει, αυτό ισχύει για όλα τα υλικά, ακόμη και τα τρόφιμά μας.
 
Πολύ σωστά, δεν ξέρω αν γίνεται να μπουν στην κατάψυξη καλά κλεισμένα για τον φόβο υγρασίας.
Αυτό εσύ θα μας το πεις Γιάννη.
Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό. Ας πούμε, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε η μεγάλη ψύξη να χαλάσει την τσόχα. Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι δεν το ξέρω. Με λάμπα uv θα γινόταν μια καλή αποστείρωση, και φυσικά να μην κοιτά κανείς το φως αυτό, αλλά και πάλι, τέτοιες λάμπες είχα χρησιμοποιήσει σε ερευνητικά εργαστήρια, δεν γνωρίζω αν κυκλοφορούν στο εμπόριο, το κόστος τους, το χρόνο ακτινοβόλησης κλπ.
 
Αν δεν υπάρχει υπέρμετρη μικροβιακή επίθεση δεν θα "πεθάνουν"..
Άλλωστε με την ίδια λογική θα πρέπει νήματα, φωλιές κλπ να περάσουν από την ίδια διαδικασία.
Αν πάμε για απολύμανση κανονικά όλα θέλουν φούρνο 120+ ή βράσιμο.
Μια χρονιά που το δοκίμασα πολλές από τις τσόχες καταστράφηκαν.
Και δεν ξέρω αν άξιζε...
 
Οι εξωτερικές φωλιές έχω παρατηρήσει πως χρειαζονται μέσα τσόχα γιατι γλυστράει πολύ το πλαστικό τους.στις εσωτερικές που είναι πιο άγρια η επιφάνεια στρώνουν καλά και χωρίς νήμα.ωστόσο θα δοκιμάσω και εγώ.
 
Οι εξωτερικές φωλιές έχω παρατηρήσει πως χρειαζονται μέσα τσόχα γιατι γλυστράει πολύ το πλαστικό τους.στις εσωτερικές που είναι πιο άγρια η επιφάνεια στρώνουν καλά και χωρίς νήμα.ωστόσο θα δοκιμάσω και εγώ.
Την τσόχα δεν τη βάζουμε (μόνο) για να γίνει σωστή η επιφάνεια αλλά για να προστατέψουμε τη φωλιά και τα μικρά...
 
Back
Top