Ασθένειες Τι είναι οι άσπρες ψείρες;

basilis.fotoudes

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οι ασπρες ψειρες τι ειναι; βρηκα εχθες ειναι μικροσκοπικες μολις που διακρινονται τις ειδα στο χερι μου αφου επιασα κανα δυο θηλυκα... Ειναι ακαρεα των φτερων;
 
Οι ασπρες ψειρες τι ειναι; βρηκα εχθες ειναι μικροσκοπικες μολις που διακρινονται τις ειδα στο χερι μου αφου επιασα κανα δυο θηλυκα... Ειναι ακαρεα των φτερων;
Πολύ πιθανόν να έχεις κάνει σωστή "διάγνωση"...
Οι παρασιτικές ψείρες δεν ζουν πάνω στο πτηνό αλλά στις εσοχές κοντά σ' αυτό.
Από τη στιγμή που τις εντόπισες καλό είναι να πάρεις αντιπαρασιτικό spray και να ρίξεις... Φρόντισε όμως να τραβήξεις μια δυο φωτογραφίες αυτά τα παράσιτα με όσο το δυνατό πιο κοντινή και μεγάλη ανάλυση διαθέτεις. Και πιο καλή βοήθεια θα βρεις αλλά και εμείς θα έχουμε καλύτερη ενημέρωση.
 
Εγώ πάντως προσωπικά για άσπρες ψείρες δε ξέρω... Ξέρω μόνο τις κόκκινες και τις μαύρες.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος! Και αυτές οι άσπρες από τι τρέφονται;
 
Εγώ πάντως προσωπικά για άσπρες ψείρες δε ξέρω... Ξέρω μόνο τις κόκκινες και τις μαύρες.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος! Και αυτές οι άσπρες από τι τρέφονται;
Έχεις δίκιο Αλίκη αυτές είναι οι κοινότυπες και περισσότερο γνωστές μορφές παρασιτισμού στα πτηνά.
Υπάρχουν όμως όπως θα διαβάσεις αρκετά ακόμη που μπορούν να παρασιτούν τρεφόμενα από το φτέρωμα, από το δέρμα ακόμη και από τα κεράτινα μέρη του πτηνού.
wing louse 02.jpg
Η περιγραφή του Βασίλη με έβαλε σε σκέψεις. Γι' αυτό ζήτησα φωτογραφίες (αν μπορεί) με μεγάλη ανάλυση. Γιατί έχω στο νου μου τη wing louse των πουλιών που είναι άλλο παρασιτικό είδος και όχι ψείρα (mite). Τα άλλα δύο της φωτογραφίας είναι τα τσιμπούρια (Tick) και οι ψύλλοι (Flea)
mite louse.jpg
Με το ψάξιμο... ακόμη και τυχαία... μπορεί να βγούμε ελαφρά σοφότεροι από μια κατάσταση.
wing louse.jpg
Πηγές
http://www.fao.org/3/t0690e/t0690e08.htm
http://www.oum.ox.ac.uk/thezone/insects/instant/pthirap.htm
w2.technobahn.com/articles/2012081615270018.html
 
Σαφής, πλήρης και όπως πάντα κατανοητός! Σ ευχαριστούμε Μίσα! :D
 
Έχεις δίκιο Αλίκη αυτές είναι οι κοινότυπες και περισσότερο γνωστές μορφές παρασιτισμού στα πτηνά.
Υπάρχουν όμως όπως θα διαβάσεις αρκετές ακόμη που μπορούν να παρασιτούν τρεφόμενα από το φτέρωμα, από το δέρμα ακόμη και από τα κεράτινα μέρη του πτηνού.
View attachment 34520
Η περιγραφή του Βασίλη με έβαλε σε σκέψεις. Γι' αυτό ζήτησα φωτογραφίες (αν μπορεί) με μεγάλη ανάλυση. Γιατί έχω στο νου μου τη wing louse των πουλιών που είναι άλλο παρασιτικό είδος και όχι ψείρα (mite). Τα άλλα δύο της φωτογραφίας είναι τα τσιμπούρια (Tick) και οι ψύλλοι (Flea)
View attachment 34519
Με το ψάξιμο... ακόμη και τυχαία... μπορεί να βγούμε ελαφρά σοφότεροι από μια κατάσταση.
View attachment 34522
πηγή... πηγή ... πηγή

Γιάννη έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την μετάφραση:

louse = ψείρα
mite - άκαρι
 
παιδια σημερα θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο τις ασπρες μικροσκοπικες ψειρες.. Βρηκα σημερα να περπατανε στα χαρτινα σακια της τροφης... Πρωτη φορα βλεπω τετοιες να ξερετε το σεβιτρεν δεν τις κανει τιποτα μονο το φροντλαιν, σημερα αγορασα κι ενα αντιπαρασιτικο χωρου να ψεκασω το fendona το οποιο δεν βλαπτει ανθρωπους και οικοσιτα ζωα. Δηλαδη ψεκαζεις σημεια και τοιχους οχι πανω στα πουλια φυσικα και δεν χρειαζεται να παρεις τα πουλια απο το χωρο.. Θα ψεκασω και θα σας πω αποτελεσματα γιατι τα εχω "παρει" ασχημα!
 
στα χαρτινα σακια της τροφης... Πρωτη φορα βλεπω τετοιες να ξερετε το σεβιτρεν δεν τις κανει τιποτα μονο το φροντλαιν...
Προσοχή να μην πάνε οι τροφές αυτές στα πουλιά...
 
Ψεκασα τα παντα πεταξα τα σακια που ειχαν ψειρες ασπρες και εβαλα την τροφη σε πλαστικους κουβαδες που κλεινουν με καπακι, απο οτι ειδα, οσο προσεκτικα μπορουσα, η τροφη δεν ειχε μεσα ψειρες.. Αυριο θα ελεγξω τους κουβαδες μεσα για να σιγουρευτω.. Αν βρω ψειρα θα την πεταξω την υπολοιπη τροφη..
 
Τελικα η ψειρα ηταν στις τροφες.. Βρηκα μεσα στους κλειστους κουβαδες ασπρες ψειρες που προσπαθουσαν να βγουν και το καπακι απο μεσα ηταν γεματο... Να συμπερανω οτι προηλθαν απο τις τροφες στο σακι που πηρα; Μαλλον ετσι νομιζω.

Στα κλουβια που ειχα βρει και ψεκασα χθες σημερα δεν ειχε τιποτε..
 
Τελικα η ψειρα ηταν στις τροφες..
Πετάς από κάθε δοχείο την συγκεκριμένη τροφή... αποφεύγεις να αγοράζεις χύμα τροφές και προμηθεύεσαι συσκευασμένη και φρέσκια προσέχοντας την ημερομηνία λήξης που είναι πάνω στη συσκευασία.
Αν έχεις διάθεση για περισσότερο ενημέρωση διαβάζεις για https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-μαμούνια-στην-τροφή-των-καναρινιών-μου.22779/.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν ηταν χυμα μισα ηταν σε σακι συσκευασμενη χαρτινο.. Τωρα τι να πω, απλα ξερω απο που την πηρα και θα αποφυγω να ξαναπαρω!
 
Back
Top