Γενικά Τι είναι ο φλώρος pied;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pao13ole2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Pao13ole2 θεωρώ ότι εννοείς pied. Το pied είναι μία χρωματική μετάλλαξη που κύριο γνώρισμα της είναι η τοπική αποδυνάμωση της μελανίνης και η έκφραση της με μία πιο ανοιχτή απόχρωση(στη συγκεκριμένη περίπτωση το πράσινο εκφράζεται με κίτρινο). Ένα pied πουλί μπορεί να αποτελείται μόνο από μερικά χρωματοποιημένα φτερά έως και μερικές σπάνιες περιπτώσεις που κατακλύζεται ολόκληρο από την μετάλλαξη. Είναι δύσκολο επομένως μιας και ποτέ δεν μπορεί να προκύψει σταθερός φαινότυπος. Ένα δείγμα από το ίντερνετ. Screenshot_20221204_011242.webp
 
@Pao13ole2 φαντάζομαι θα πηγές κάνα quiko που έχει πολλούς τέτοιους φλώρους αυτή την περίοδο....

Γενικα δεν υπαρχει σύγκριση στις φωνές σε σχέση με τα αρχέγονα, μέρα με τη νύχτα. Εγω όσα μεταλλαγμένα έχω ακούσει πιο πολύ καναρίνι μου θυμίζουν πάρα φλώρο.
Και λογικό είναι αφού οι εκτροφείς τους ασχολούνται με το χρώμα τους και δεν μπαίνουν στη διαδικασία να τα δασκαλεψουν κτλ.

Βασικά και τα αρχέγονα εκτροφής αν δεν είναι από εκτροφεα που προσέχει τις φωνές τους μετά από μερικές γενιές χαλάνε πολύ.
 
Back
Top