Γενικά Τι είναι τα κόκκινα, πράσινα και κίτρινα κομματάκια στην τροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vic

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Στη τροφη των μπατζι αν εχετε προσεξει εχει καποια κοματακια κοκκινα, πρασινα και κιτρινα.
Τι ειναι αυτα;
Οσες φορες τα βλεπω δεν τα τρωνε.
 
πόσο μεγάλα είναι; μήπως έχει χρωματιστά pellets μέσα; γιατί εμένα έχει (και δεν τα τρώει 😛 )
 
Μάλλον η τροφή είναι από την Versele-Laga και έχει αυτές τις κροκέτες που λένε στην Versele VAM.

VAM= Vitamines Aminoksea Mineral (Ixnostixeia)
 
Αυτο εδω ειναι το εχω βαλει σε 1 μπουκαλι.
 

Συνημμένα

  • DSC04089.webp
    DSC04089.webp
    59,2 KB · Προβολές: 141
καλησπερα, πιθανον η τροφη πρεπει να ειναι χυμα. Αυτα τα χρωματιστα που εχουν λενε πως ειναι βιταμινες κοκκινη κιτρινη και πρασινη αναλογα αλλα δεν ξερω αν ισχυει πραγματικα αυτο
 
Μάλλον η τροφή είναι από την Versele-Laga και έχει αυτές τις κροκέτες που λένε στην Versele VAM.

VAM= Vitamines Aminoksea Mineral (Ixnostixeia)

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Μολις έλεγξα την τροφή των καναρινιών μου της εταιρειας που αναφερει ο Αλέξανδρος και εχει μεσα αντιστοιχα τετοιες κροκέτες, ενώ σε ιδια συσκευασια που αγοραζα πριν απο λιγο καιρό, δεν περιείχε τετοιες κροκέτες αλλα καποιες σαν μικρές μπαλιτσες σε κυπαρισι, μπορντώ και καφε χρωμα τις οποιες τα καναρινια δεν αγγιζαν. Το ιδιο συμβαινει και με την τροφη των μπατζι μου.

Παρατηρω στα πετ σοπ που πηγαινω και πουλανε χυμα τροφη για καναρινια και παπαγαλάκια οτι εμπεριέχουν τετοια κροκετακια( κιτρινα, πρασινα, κόκκινα) και τα ονομαζουν φρουτα αποξηραμενα.😕
 
κατα την γνωμη μου δεν πιστευω οτι ειναι αποξηραμενα φρουτα αλλα συστατικα οπως οι βιταμινες οι χυμα που ειναι μεσα στη ζαχαρη
 
Σιγουρα δεν είναι αποξηραμένα φρούτα... Τίποτα βλακείες θα είναι που τα πουλάνε για φρούτα ή βιταμίνες...
 
Αυτα ειναι οι αποκαλουμενες "βιταμινες" απλα ειναι συμπιεσμενες!

Συνηθως ειναι στα χυμα σακουλακια!

*Αυτα τα χρωματιστα τα εχει και η τροφη της Prestige(Versege Laga) το τσουβαλι ομως, αυτο που εχουν οι πετσοπαδες που το πουλανε σε χυμα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
*Αυτα τα χρωματιστα τα εχει και η τροφη της Prestige(Versege Laga) το τσουβαλι ομως, αυτο που εχουν οι πετσοπαδες που το πουλανε σε χυμα!


Εγω παντως βρήκα τετοιους κίτρινους, πράσινους και κόκκινους κόκκους και σε συσκευασμένη τροφή του 1 κιλού της ιδιας εταιρείας για καναρινια.:)
 
Μαλλον εννοεις το σακουλακι που εχει απεξω ενα κιτρινο κι ενα κοκκινο καναρινακι; Αυτην δεν την εχω παρει ποτε για να ξερω αν εχει μεσα αυτα τα κλασσικα χρωματακια!

Εγω παντως βρήκα τετοιους κίτρινους, πράσινους και κόκκινους κόκκους και σε συσκευασμένη τροφή του 1 κιλού της ιδιας εταιρείας για καναρινια

Στην Premium εχει αυτα:

αλλα καποιες σαν μικρές μπαλιτσες σε κυπαρισι, μπορντώ και καφε χρωμα τις οποιες τα καναρινια δεν αγγιζαν.

*Ουτε τα δικα μου τα τρωνε...
 
Ειναι παπαγαλινη με παπαγαλινη μαζι και πιστευω οτι ειναι αποξηραμενα φρουτα.
 
Back
Top