Γενικά Τι είναι τα κόκκινα, πράσινα και κίτρινα κομματάκια στην τροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα συμφωνήσω μαζί σας. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι αποξηραμένα φρούτα. Οι παπαγάλοι μου πάντως τα πετάνε από τις ταϊστρες, δεν τα τρώνε. Εχω διαπιστώσει ότι στα Lovebirds αρέσει πολύ το καναβούρι. Κάνει να το τρώνε, έτσι; Τα Budgies επίσης, αν και μου είπαν ότι τα μικρά δεν κάνει να το τρώνε.
 
Ειναι παπαγαλινη με παπαγαλινη μαζι και πιστευω οτι ειναι αποξηραμενα φρουτα.



Βικυ μου δεν ειναι αποξηραμενα φρουτα!

Για να το δεις και μονη σου,ζητα απο ενα πετ να σου δειξει τροφη για μεγαλους παπαγαλους για να δεις μεσα πως ειναι τα αποξηραμενα φρουτα 😉
 
αν τα βαλετε αυτα τα χρωματιστα μεσα σε νερο και τα αφησετε για λιγο θα καταλαβετε πωε ειναι σκετο χρωμα αυτα και τιποτε αλλο,
 
Μάλλον η τροφή είναι από την Versele-Laga και έχει αυτές τις κροκέτες που λένε στην Versele VAM.

VAM= Vitamines Aminoksea Mineral (Ixnostixeia)

Αυτά στη φωτογραφία στο λινκ είναι της Versele Laga https://community.petbirds.gr/threads/Συσκευασμένη-τροφή-σύγκριση.15116/
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-και-συσκευασμένη-τροφή-για-cockatiel.9358/
 
Τελικα τα εβαλα στο νερο και εχετε δικιο δεν ειναι τιποτα.
Εξξαλου δεν θα τα πιεσουμε κιολας.
 
Βίκυ αυτό που έχει μέσα η τροφή στην φωτογραφία δεν είναι σίγουρα το VAM (Vitamines Aminoksea Mineral) της Versele-Laga, η κροκέτα που λέμε. Η Versele-Laga βγάζει την απλή τροφή και την premium. To VAM το χρησιμοποιεί μόνο στην premium. Στην απλή αυτά τα χρωματιστά είναι ξερό ψωμί με χρώμα, το οποίο δεν περιέχει καθόλου βιταμίνες. Αντίθετα το VAM περιέχει πολλές βιταμίνες (μερικοί εκτροφείς στο εξωτερικό χρησιμοποιούν την κροκέτα σαν κύρια τροφή) αλλά επειδή είναι ακριβό δεν το βάζουν οι εταιρείες στις τροφές. Αυτός είναι και ένας λόγος που η Premium έχει διαφορά στην τιμή με την απλή.
 
φυρα ειναι παιδια, μαρμαρακι χρωματιστο, δεν τρωγεται παρα μονο το πιπιλανε ορισμενα πουλια και το πετανε κατω. Το μονο που κανει ειναι να δυσκολευει εμας στο να φυσηξουμε τα φλουδια καθως τα κρατα στην ταιστρα
 
Και γώ στην συσκευασμένη τροφη που πήρα πρόσφατα είχε μέσα κάτι σαν πέλλετσ κίτρινα, μπλε, κόκκινα και πράσινα... Σε σχήμα σταυρού... Στην συσκευασία λέει μπισκοτάκια ειδικά για πτηνά...; Και ήταν και γεμάτη μαμουνάκια, σαν ψείρες...
 
Δεν του τη γύρισα δυστυχώς γιατί αφού την άνοιξα είδα ότι έχει μαμούνια. Για να φύγουν, άπλωσα την τροφή σε ένα ριχό ταψί και φύγανε μόνες τους...
 
Έχω έναν φίλο που δούλευε προμηθευτής στα πετ και μου έχει πει ότι τα κίτρινα, κόκκινα και πράσινα …..υποτίθεται βιταμίνες είναι ψωμί βουτηγμένο σε χρώμα επικίνδυνο για τα καημένα τα πουλάκια μας, όσο για τα μπαλάκια του ιδίου χρώματος είναι προβιωτικά
 
Έβαλα σε ένα μπολάκι νερό και έριξα μέσα ένα τέτοιο μπλε... Μετά από ένα λεπτό το νερό είχε πάρει το χρώμα του... κακό δεν είναι αυτό?
 
Εγω παντως μπλε δεν εχω δει μονο τα χρωματα που σας ειπα εχει η τροφη τους.
 
Back
Top