Διατροφή Τι είναι το ρούμπσεν;

καλημερα τζωρτζινα μου εστω κ καθηστεριμενα σε ευχαρισω πολυ, αρα λυθηκε η απορια κ μπορω να δωσω στα γκλοστερακια μου τροφη με ρουπσεν
 
αν και στο λινκ που εχει πιο πανω η Τζωρτζινα εχω διατυπωσει τις επιφυλαξεις μου για την ποιοτητα του σπορου, στην ερωτηση σου θα σου απαντησω οτι εκ παραδοσεως απο παλια οι εκτροφεις καναρινιων φωνης(τιμπραντο, μαλινουα κ. Α) το εχουν σε σημαντικο ποσοστο στα μιγματα τους διοτι λεγεται οτι γλυκαινει και ρολλαρει με το λαδι του τη φωνη των πουλιων. Εγω δεν εχω βρει κατι εγκυρο να το αποδικνυει αυτο (περαν της παραδοσης και προφανως της πειρας οσων το δηλωνουν) , οπως και δεν μπορω να εξηγησω τι ειναι αυτο το εξτρα και ειδικο που εχει το λαδι του ρουπσεν (canola oil) που το κανει τοσο καλο
 
Nαι διαβασα τα λινκ της Τζωρτινα αλλα επειδη μπερδευτικα γι αυτο ρωταω.
Απο οτι διαβασα και στο τιμπραδο φορουμ το αναφερει αναμεσα και στους αλλους σπορους που πρεπει να απαρτιζουν την τροφη των timbrados.
 
τα μιγματα για καναρινια φωνης περιεχουν αρκετο ρουπσεν απο 15% εως και 30% την περιοδο των διαγωνισμων και αυτο τηρουν οσοι ασχολουνται συστηματικα με την εκτροφη των τιμπραντο. Εγω ειτε γιατι εχω τις επιφυλαξεις μου ειτε γιατι δεν κατεβαινω σε διαγωνισμους δεν κρινω απαραιτητο να το προτιμησω. Το ιδιο και τα καναρια μου καποια περιοδο 3-4 μηνων που ειχα πει να το δοκιμασω. Το αφηνανε. Ισως γιατι δεν το ειχανε συνηθισει..
 
Back
Top