Γενικά Τι ειναι ο Καρποντάκος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GONOUSAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρόκειται για έναν καλοκαιρινό επισκέπτη στην πατρίδα μας, μερικά απο τα οποία φωλιάζουν σε αλσύλια και πάρκα των Αθηνών, αλλά και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας. Περαστική έιναι και απο μερικά νησιά μας.
 
Ο Μεξικάνικος Καρποντάκος ( carpodacus mexicanus )
δεν υφίσταται στην Ελλάδα.

Ο Μεξικάνικος Καρποντάκος, ανήκει στο γένος carpodacus και περιλαμβάνει 21 είδη. Το συγκεκριμένο είδος (carpodacus mexicanus), χωρίζεται σε 11 υποείδη που στη πλειοψηφία τους ζουν στη Βόρεια, Κεντρική και Νότια Αμερική. Στην Αμερική ονομάζεται House Finch, στην Γαλλία Roselin du Mexique, στην Γερμανία Mexicanische Kermin Gimpel και στην Ελλάδα έγινε σχετικά πρόσφατα γνωστός με το όνομα Καρποντάκος η Μεξικάνικο Καναρίνι.

Χαρακτηριστικό στο πόσο εύκολα προσαρμόζεται, είναι το γεγονός ότι μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 1940 ήταν ένα είδος που ζούσε αποκλειστικά στο νοτιοδυτικό τμήμα των Ηνωμένων Πολιτειών και το Μεξικό. Το 1943 στη Νέα Υόρκη αφέθηκε ελεύθερος αριθμός πουλιών από εμπόρους που τα είχαν αποκτήσει παράνομα, (προκειμένου να αποφύγουν τυχόν πρόστιμα) και το είδος εγκαταστάθηκε αρχικά στη γύρω περιοχή και με το πέρασμα των χρόνων εξαπλώθηκε σε μία τεράστια γεωγραφική έκταση μέχρι τα νότια τμήματα του Καναδά.
Το πιό διαδεδομένο είδος στην Ελλάδα είναι το είδος carpodacus mexicanus .
 
Εχω ενα ζευγαρι καρποντακια και περισυ μου εκαναν δυο γεννες απο τεσσερα αυγα. Απο την πρωτη γεννηθηκαν δυο ενω στην δευτερη τα αυγα ηταν ασπορα. Την Ανοιξι το αρσενικο κελαδαει πολυ εντονα και κανει διαφορες φυγουρες κυριως την περιοδο ζευγαρωματος.
 

Συνημμένα

  • 20080510_0047.webp
    20080510_0047.webp
    75,4 KB · Προβολές: 324
  • 20080522_0090.webp
    20080522_0090.webp
    51,8 KB · Προβολές: 228
Η φωλιά που βλέπω στις φωτογραφίες είναι σε κλουβί;Εάν θες βάλε μια ολόκληρη να μπορέσω να δώ που στέκεται αυτή η φωλιά, απλά απο περιέργεια γιατί δείχνει πολύ φυσική!
 
Πρόκειται για έναν καλοκαιρινό επισκέπτη στην πατρίδα μας, μερικά απο τα οποία φωλιάζουν σε αλσύλια και πάρκα των Αθηνών, αλλά και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας. Περαστική έιναι και απο μερικά νησιά μας.

Πρέπει να είναι από τα πιο ανθεκτικά πουλιά για να πηγαινοέρχεται στην Αμερική.
 
Min perdeboume ta pragmata iparxei o
Carpodacus mexicanicus, pou zi stin Ameriki kai sto Mexiko
( Fotografia 1 )

Kai iprxei o
Carpodacus erythrinus, pou zi stin Europei kai pai kathe ximona gia Italia, Ellada kai mexri Asia
( Fotografia 2 )
 

Συνημμένα

  • Carpotacus mexicanicus 002.webp
    Carpotacus mexicanicus 002.webp
    21,8 KB · Προβολές: 420
  • Carpotacus erythrinus 002.webp
    Carpotacus erythrinus 002.webp
    11,9 KB · Προβολές: 434
Πρόκειτε για διαφορετικά ειδη!
Ο Γιωργος αναφερεται στην Μεξικάνικη ροδόσπιζα https://community.petbirds.gr/threads/Μεξικανικός-Καρποντάκος-carpodacus-mexicanus.5350/ , ενώ η αρχική ερώτηση ήταν προφανώς για την κοινή Ευρωπαική ροδόσπιζα.

Αληθεια γιατι ρωτάς με τοση επιμονή αν έχει δεί κανεις τετοιο πουλι;

Μόνο όσοι είναι εξοικειωμένοι με την παρατήρηση αγρίων πουλιών μπορούν να ξεχωρίζουν κάποια είδη και αυτό αν διαθέτει κανέις όχι μόνο τις γνώσεις αλλά και τα απαράιτητα εργαλεία( κυαλια) για να διακρίνει ανεπαισθητες διαφορές. Που διαφοροποιούν τα είδη.
 
Min perdeboume ta pragmata iparxei o
Carpodacus mexicanicus, pou zi stin Ameriki kai sto Mexiko
( Fotografia 1 )

Kai iprxei o
Carpodacus erythrinus, pou zi stin Europei kai pai kathe ximona gia Italia, Ellada kai mexri Asia
( Fotografia 2 )



Το πιό διαδεδομένο είδος καρποντάκου στην Ελλάδα είναι ο Μεξικάνικος και πιστεύω πως ο φίλος που ρώτησε μίλησε για τον μεξικάνικο και όχι για την ροδόσπιζα και όσον αφορά την ροδόσπιζα δείτε παρακαλώ τον χάρτη της E.D.B. Που αναφέρει το είδος με στίγματα κατα πόσο είναι πληθυσμιακά και που βρίσκεται ανά τον κόσμο. Η διεξαγωγή της έρευνας έχει γίνει το 2008, η τελευταία του έτους δηλαδή.
 

Συνημμένα

  • MAP BY EDB.webp
    MAP BY EDB.webp
    50,8 KB · Προβολές: 147
Αληθεια γιατι ρωτάς με τοση επιμονή αν έχει δεί κανεις τετοιο πουλι;
Μόνο όσοι είναι εξοικειωμένοι με την παρατήρηση αγρίων πουλιών μπορούν να ξεχωρίζουν κάποια είδη και αυτό αν διαθέτει κανέις όχι μόνο τις γνώσεις αλλά και τα απαράιτητα εργαλεία( κυαλια) για να διακρίνει ανεπαισθητες διαφορές. Που διαφοροποιούν τα είδη.
Επειδη θεωρω τετοιον τον εαυτο μου, γι αυτο ρωτω αν εχει δει κανεις αυτο το ειδος. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν κυκλοφορει τετοιο, για Αττικη δεν το συζητω καθολου.
 
Common RosefinchCarpodacus erythrinus(Κοινή) ΡοδόσπιζαRare/Accidental​


Tο rare / Accidental σημαίνει ότι σπάνια και περιστασιακά περνάει απο την χώρα και αν. Το ότι θα περάσει δεν σημαίνει πως ανήκει στην Πανίδα της Ελλάδας.
 
Αντιλαμβάνεσαι πιστέυω οτι οι πληροφορίες που δίνονται σε αυτό το φόρουμ δεν είναι μόνο αποτέλεσμα προσωπικής εμπειρίας, αλλά και επιστημονικών γνώσεων που αντλούνται μέσα απο έγκυρα επιστημονικά βιβλία που έχουν σχέση με την ορνιθολογία και έχουν γραφτεί απο παρατηρητές αγριας φύσης και ζωής μετά από μελέτη χρόνων πάνω στο καθε είδος. 🙂

Επειδή ο καθένας απο εμας δεν έχει δεί κάποιο είδος αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει...Αλλωστε ο αριθμός ορισμένων ειδών είναι τόσο περιορισμένος και τα πουλιά έχουν την ικανότητα να επιλέγουν μέρος για να κρυφτούν με τετοιο τρόπο ώστε να καμουφλάρονται απο τους εχθρούς τους, ώστε το ανθρωπινο μάτι είναι δύσκολο να τα αντιληφθεί.

Σε βιβλίο που εκδίδει η ΕΟΕ αναφέρει χαρακτηριστικά τα όσα εγραψα σε προηγούμενο πόστ!
 
Επειδη θεωρω τετοιον τον εαυτο μου, γι αυτο ρωτω αν εχει δει κανεις αυτο το ειδος. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν κυκλοφορει τετοιο, για Αττικη δεν το συζητω καθολου.

Εγω, οπως εχω ξαναγραψει, εχω δει την Ανοιξη σε μικρο παρκο με ψηλα πευκα στο κεντρο της Αθηνας. Τα ειδα παρα πολυ καλα γιατι, καθισμενος ακινητος, ηρθαν κοντα μας σε αποσταση μικροτερη των 10 μετρων τρωγοντας στο εδαφος για μερικα λεπτα. Ο αρσενικος εγω ακομη τον θυμαμαι για Μεξικανικο. Διαβαζοντας ομως για τα δυο ειδη υπεθεσα πως λογικα θα ηταν Carpodacus erythrinus αφου ηταν και ζευγαρι οποτε δυσκολα να εμφανιζοταν ως δραπετης.
 
Την περασμένη άνοιξη, σε μία από τις βόλτες μου στο άλσος Βεΐκου, στο Γαλάτσι, παρατήρησα ψηλά, πάνω σε μία ακακία, ένα πουλί που έμοιαζε με αρσενικό Καρποντάκο. Πλησίασα τόσο, ώστε να καταφέρω να κρίνω ότι όντως πρόκειται για το συγκεκριμένο είδος. Η απουσία ραβδώσεων με παρέπεμψε στο ευρωπαϊκό υποείδος. Η δυσπιστία μου με έκανε να πλησιάσω τόσο ώστε να καταφέρω να ελέγξω οπτικά τα πόδια του πουλιού για την παρουσία ή όχι δαχτυλιδιού, κάτι που θα έλυνε το μυστήριο της προέλευσής του. Η απουσία δαχτυλιδιού ενίσχυσε την υπόθεση ότι πρόκειται για άγριο άτομο κι όχι για κάποιο πουλί που ελευθερώθηκε από έλληνα εκτροφέα. Εξάλλου, εξ όσων γνωρίζω, οι έλληνες εκτροφείς καρποντάκων, αν όχι όλοι, στην πλειονότητά τους, εκτρέφουν τον Carpodacus mexicanus.
 
Back
Top