Αναπαραγωγή Τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης taspap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

taspap

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειμαι στην διαδικασια αναπαραγωγης καναρινιών. Η θηλυκια(που είναι ατιθαση)μου εκανε πριν 2 εβδομάδες 1 ασποροκαι 1 κανονικο,(που το αρσενικο το εσπασε!), παρ ολο που αυτος εχτισε την φωλια και το κλωσουσε! Από τοτε δεν ειχα άλλη γεννα. Τους εχω μαζι τουλάχιστον 2 μηνες. Προχθες αγορασα ζευγαρωστρα(τα ειχα διπλα-διπλα σε ξεχωριστα κλουβια). Οταν τους δινω τροφη ΠΑΝΤΑ η θηλυκια τσιμπαει τον αρσενικο για να φαει πρωτη. Τι κανω λαθος η'
τι ενεργειες πρεπει στην συνεχεια να κάνω;
 
1 ασποροκαι 1 κανονικο,
Το κανονικό που έσπασε.. Πως το είδες οτι ήταν κανονικό?
Οταν τους δινω τροφη ΠΑΝΤΑ η θηλυκια τσιμπαει τον αρσενικο για να φαει πρωτη.
Μη σε απασχολεί αυτό..
Προφανώς η κανάρα συμπεριφέρεται ως αρχηγός προς το αρσενικό... αλλά είναι κάτι που δεν επηρεάζει και τόσο πολύ τα αναπαραγωγικά αποτελέσματα.
Μήπως το αρσενικό, δεν έχει και τόσο "διάθεση" για να ζευγαρώσει;
Ποια η συμπεριφορά του απέναντί της;
Της τραγουδά;
Την ταΐζει;
Μαλώνουν συνεχώς;
 
Φιλε Γιαννη
Το αρσενικο ανέκαθεν ηταν "ηρεμος τυπος". Η καναρα ατιθαση-επιθετικη. Κατα διαστήματα τον μαλωνει... Τις τραγουδα, αλλα δεν την ταιζει. Οσο αφορα ηλικια είναι και τα δυο 1 ετους. Μηπως δεν ταιριαζουν; Εχεις να προτείνεις κατι;
 
Στη θέση σου εγώ θα τους έδινα πολύ καλή και πλούσια διατροφή, θα τα είχα σε ένα χώρο που θα είχε έμμεσο ηλιακό φως και θα περίμενα να επενεργήσει στις ορμόνες τους η άνοιξη που αυτές τις μέρες μας τη χαλάει κάπως...
Οι αλλαγές σε ζευγάρια, οι δοκιμές ετοιμότητας και τα κάθε είδους πιασίματα των πουλιών για έλεγχο ετοιμότητας κλπ κάνουν κακό και μόνο ημερολογιακά πίσω μας πάνε.
Προτείνω να κάνεις κι εσύ το ίδιο... υπομονή.
 
Η βασική προϋπόθεση για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή είναι η ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
Eνα ώριμο, υγειές και σωστά προετοιμασμένο θηλυκό, ποτέ δεν κάνει μόνον δυο αυγά.
Η συνεχής παρουσία και των δυό, στον ίδιο χώρο, χωρίς τις κατάλληλες προϋποθέσεις, είναι ό,τι χειρότερο
Τα πουλιά τα φέρνουμε σε επαφή μόνο αφού το θηλυκό ξεκινήσει να κτίζει φωλιά με μεγάλο ζήλο και το αρσενικό μας "τρώει σίδερα".
Θα πρότεινα λοιπόν κι' εγώ. Τα πουλιά χωριστά - καλή διατροφή με περίσσεια πρωτεϊνών (αυγό) και βιταμινών (πράσινα και φρούτα) - φώς- και υπομονή. Σε επαφή μόνον αφού υπάρξουν τα κατάλληλα δείγματα απο το θηλύκό.
 
Το σαββατο 5/5 εβαλα το χωρισμα στο ζευγαρι, αφου οπως προανεφερα δεν υπηρχε προς το παρον η διαθεση για αναπαραγωγη. Να σημειωσω οτι το κλουβι ειναι κοντα σε παραθυρο, με 20-22 βαθμους κελσιου. Σημερα το πρωι(10/5)συνεβη το εξης που προσωπικα δεν μπορω να το εξηγησω!Η γυναικα μου βρηκε αυγο στο κουπακι τροφης του αρσενικου! Εγινε επαφη αναμεσα στο χωρισμα; Το πηρε και εβαλε το ψευτικο για ασφαλεια. Το ερωτημα ειναι πως βρεθηκε εκει; Πως πρεπει να κινηθω;Να βγαλω το χωρισμα για να διεκολυνω και αλλη γεννα;Εαν γινουν και αλλα αυγα που θα τοποθετηθουν; Ο αρσενικος στην προηγουμενη γεννα πιθανον τα εσπαγε...
 
Δεν πιστεύω ότι έχω καταλάβει καλά αυτό που έγραψες.. Έχεις τα καναρίνια χωρισμένα με χώρισμα στη ζευγαρώστρα και 5 ημέρες μετά βρίσκει η γυναίκα σου αυγουλάκι στην ταΐστρα (κουπάκι) στην πλευρά του αρσενικού;
Αν ναι, δύο τινά υπάρχουν :
Το αρσενικό σου είναι θηλυκό
Η σύζυγός σου ή ίσως κάποιος άλλος από αφηρημάδα μπέρδεψε τα κουπάκια ή την πλευρά στην οποία βρέθηκε το αυγό.
Εκτός πια κι αν το θηλυκό καναρίνι με κάποιον τρόπο πέρασε από το χώρισμα, γέννησε το αυγό κι επέστρεψε που χλωμό το βλέπω.
 
Το σαββατο 5/5 εβαλα το χωρισμα στο ζευγαρι,
Σημερα το πρωι(10/5)
Η γυναικα μου βρηκε αυγο στο κουπακι τροφης του αρσενικου
από τα παραπάνω προκύπτει ότι ο ''αρσενικός'' σου είναι θηλυκό! Και κάτι που ενισχύει το συμπέρασμα μου είναι αυτό που γράφεις στο αρχικό post
,(που το αρσενικο το εσπασε!), παρ ολο που αυτος εχτισε την φωλια και το κλωσουσε!
Πιστεύω πως άν βγάλεις φωτογραφίες την αμάρα των πουλιών και τις ανεβάσεις θα σιγουρευτούμε.
 
Καλημέρα παιδια, χθες ειδα χαρουμενο το ζευγαρι και αποφασισα να βγαλω το χωρισμα. Σημερα το πρωι(Παρασκευη) ειδα ένα 2ο αυγο. Το αντικατεστησα με το ψευτικο.Φιλε Γιαννη(από Περιστερι) το ερωτημα είναι αν και το κιτρινο(στην φωτο) είναι θηλυκο πως εγινε η γεννα;(Τωρα θα μου πεις,το άλλο ειναι αρσενικο). Οταν τα αγορασα(εγω ανίδεος από καναρινια)μου ειπαν τι φυλλο είναι το καθενα. Τι μου προτείνετε;Να περιμενω εως την Τριτη μηπως εχω κι αλλα; Οταν ολοκληρωθεί η γεννα πως θα κινηθω;
 
Καλημέρα παιδια, χθες ειδα χαρουμενο το ζευγαρι και αποφασισα να βγαλω το χωρισμα. Σημερα το πρωι(Παρασκευη) ειδα ένα 2ο αυγο. Το αντικατεστησα με το ψευτικο.Φιλε Γιαννη(από Περιστερι) το ερωτημα είναι αν και το κιτρινο(στην φωτο) είναι θηλυκο πως εγινε η γεννα;(Τωρα θα μου πεις,το άλλο ειναι αρσενικο). Οταν τα αγορασα(εγω ανίδεος από καναρινια)μου ειπαν τι φυλλο είναι το καθενα. Τι μου προτείνετε;Να περιμενω εως την Τριτη μηπως εχω κι αλλα; Οταν ολοκληρωθεί η γεννα πως θα κινηθω;
Συγγνώμη taspap , αλλά γιατί δεν απαντάς στο μήνυμά μου (ποστ8); Όχι ότι είσαι και υποχρεωμένος βέβαια, αλλά δεν νομίζεις ότι κι εμείς θα πρέπει να καταλάβουμε τι γίνεται τελικά και πως βρέθηκε το αυγό στην πλευρά του "αρσενικού";
Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις αυτό που σου γράφω, διότι ο γραπτός λόγος είναι κάπως άκαμπτος, αλλά κάπου δεν βγαίνει νόημα από αυτά που μας περιγράφεις και δεν γίνεται όπως αντιλαμβάνεσαι να ξεπεραστεί αυτό, εκτός κι αν απλώς μας κάνεις πλάκα, που κι αυτό δεν το βλέπω πιθανό.
 
Τα θηλυκά καναρίνια δεν χρειάζονται "παρέα" για να κάνουν αυγά. Αρα είτε έχεις κάποιο αρσενικό είτε όχι, τα αυγά θα έλθουν.Αν δεν υπάρχει αρσενικό είναι άσπορα. Το " ζουμί " ; Μάλλον έχεις δυο θηλυκά πουλάκια :)
 
Γιαννη(Ν. Σμυρνη) δεν σου κανω πλακα. Σου γραφω όπως ακριβως ειδα το γεγονός. Ειναι πολύ πιθανο αυτό που γραφει ο Μακης:Να είναι και τα δυο θηλυκα! Αυτο όμως όταν τα αγορασα δεν μπορουσα να το ξερω.
 
Αν θέλεις μπορείς να τα πιάσεις και να τα ελέγξεις μόνος σου για να βεβαιωθείς (σε κλειστό χώρο)
sexing.webp
Στην φωτογραφία φαίνεται η διαφορά του αρσενικού με το θηλυκό
 
Γιαννη, σε ευχαριστω για τις φωτο. Τωρα επειδει ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης δεν θελω να τα αναστατωσω. Τους φερομαι με το "γαντι", γενικως, ποσο μαλλον τωρα. Εαν μπορεσω καποια στιγμη και τα πιασω θα λυθει η απορια μου...
 
Τώρα ότι και αν κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, άσε την κανάρα να κάνει τα αυγά της και να τα κλωσήσει για 15 μέρες, να μετρήσεις τα αυγά της φωλιάς και να ελέγχεις και για αυγά εκτός φωλιάς.
Μπερδέματα με θηλυκά και αρσενικά συμβαίνουν και φυσικά τα ανακαλύπτουμε στην πορεία, προσωπικά παλαιότερα διάλεξα σε pet shop από κλούβα με 20 θηλυκά ένα όμορφο πουλάκι που αποδείχτηκε αρσενικό!
Aφιέρωσε χρόνο και διάβασε τα άρθρα στο forum για την διατροφή και την προετοιμασία της αναπαραγωγής και θα ανακαλύψεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
καλή τύχη!
 
Γιαννη θα ακολουθησω την συμβουλη σου, αλλωστε ειχα και 3ο αυγο σημερα. Μακαρι το αλλο να ειναι αρσενικο για να εχω απογονους.
 
Η καναρα προχθες εκανε και 4ο αυγο.Χθες την "σηκωσα"(που κλωσουσε στην ταιστρα)για να βαλω τα αληθινα αυγα. Δεν περασαν πεντε λεπτα και το αλλο καναρινι εσπασε ενα αυγο.Αμεσα εβαλα το χωρισμα στην ζευγαρωστρα.Απο τοτε:
α) Η καναρα δεν πηγαινει στην ταιστρα να κλωσησει
β) Το αλλο καναρινι(που οπως ειπε ο Μακης ισως ειναι θηλυκο και αυτο), κανει κινησεις σαν τρελο να παει απεναντι αλλα
πεφτει πανω στο χωρισμα.
Τι προτεινεται να κανω;
α)Να τα αφησω με το χωρισμα στην μεση και να περιμενω μηπως η καναρα τα κλωσησει;
β)Να βγαλω το χωρισμα(αφου θελουν να ειναι μαζι)με ρισκο με πολλες πιθανοτητες το αλλο καναρινι να σπασει και τα
υπολοιπα αυγα;
 
κλωσουσε στην ταιστρα
Γιατί επέτρεψες να γεννήσει σε "ανορθόδοξο" μέρος τα αυγά της;
Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις μια φωτογραφία που να μπορούμε να δούμε το χώρο τους γενικά μήπως και μπορέσουμε να σε συμβουλέψουμε σωστά;
 
Back
Top