Γενικά Τι ζευγαρι παπαγαλους να πάρω;

mixalis20032015

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2015
Μηνύματα
75
Πόλη
Ελευσίνα
γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι σε λιγο καιρο (δεν ξερω ποσο) ισως φτιαξω μια κλουβα και μεσα σε αυτην να βαλω ενα ζευγαρι παπαγαλους για αναπαραγωγη τι ρατσα μου προτεινεται; και επισης ποια ειναι η φθηνοτερη ρατσα;
 
Μονο για αναπαραγωγη τα θελεις δηλαδη; Δε σκοπευεις να ασχοληθεις με εκπαιδευση;

Τα πιο φθηνα ειναι νομιζω τα budgie.
 
Παρακολούθησε αν θέλεις αυτή τη συζήτηση, νομίζω πως είναι σχετική γιατί ψάχνετε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Φθηνότερη σαφέστατα τα budgie
Budgie1.jpg



Τα κοκατίλ είναι πολύ καλά μιας και έχεις ένα ήδη αλλά και επειδή είναι πολύ φυλόξενα πουλιά και αγαπησιάρικα.
cockatiel.jpg

Εάν θες κάτι άλλο μεσαίου μεγέθους πάει ringneck, quaker, rosella κ. Α.



Υπάρχουν και πιο μικρά όπως τα parrotlet που θα σου πει καλύτερα η Σύση.
young-blue-mutation-pacific-parrotlet-7054.jpg


Κατά 'τάλα υπάρχουν και μεγάλα είδη όπως οι μακάο, οι κακατούα... αλλά δεν νομίζω πως θές τόσο μεγάλα.

Κάνε όμως τη δική σου έρευνα και πες μας.
 
Για εκπαίδευση όλα καλά είναι (καλύτερα μεσαίου μεγέθους) αρκεί να τα πάρεις από μικρά περίπου 6 μηνών.
Για μεγάλα είδη απαραίτητα από μωρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
ισως καποια τα εκπεδευσω καλυτερη ρατσα για εκεδευση αμα γνωριζετε;
Δεν ειναι τι γνωριζουμε εμεις. Ειναι τι θελεις εσυ. Και τι χρονο και λεφτα διαθετεις. Διαβασε καποια ειδη παπαγαλων, ετσι κ αλλιως εμεις επιλεγουμε για εμας.. Εσυ επιλεγεις για εσενα και να περασεις χρονο απο τη ζωη σου με γλυκα πλασματακια.
https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=94
 
Φίλε Μιχάλη, προσανατολισου ποια ράτσα σε εμπνέει περισσότερο και ψαξου εκεί.
Κάθε ράτσα έχει τη χάρη της.
Αν έχεις όρεξη και χρόνο, πολλά μπορείς να κάνεις, με διάφορα πουλάκια.
Να είναι σωστά αγορασμένακαι υγιεί πάνω από όλα!
 
δηλαδη σε περιπτωση που εσεις θα κανατε αναπαραγωγη παπαγαλων ποια ρατσα θα διαλεγατε; Αναμεσα στα lovebird,parrotlet,budgie ή cockatiel?

σε ευχαριστω myra για το site

εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα παπγαλακια μιας και μου αρεσουν ολα
 
Απαντωντας για τον εαυτο μου... Βασικα για αναπαραγωγη κανενα. Τουλαχιστον σε καμια περιπτωση δεν ξεκιναω με τετοιο σκεπτικο. Απο κει και περα, θα διαβαζα τα παντα που αφορουν σε αυτο που προσανατολιζομαι και μετα θα εψαχνα πτηνα. Και μην ξεχνας καθε ρατσα εχει ιδιαιτεροτητες, και καποιες απαιτουν ιδιαιτερη ενασχοληση, και επισημαινω και το χρηματικο της υποθεσης.

ΠΧ. Εμενα παντα ονειρο μου ηταν ο Γκριζος αφρικανικος. Υπολογιζοντας τα και διαβαζοντας πολυ, δεν ειμαι ακομα ετοιμη. Αυτο εννοω, ψαξου λιγακι.
 
Μιχάλη καλησπέρα και από μένα είμαι και εγώ νέος στο forum αυτό και το σίγουρο είναι όσο ζεις μαθαίνεις
βέβαια είχα παπαγάλους και αλλά ζωάκια πριν μπω εδώ και ίσως άργησα γιατί θα προλάβαινα λάθη η θα είχα καλύτερη καθοδήγηση και δεν θα έχανα και χρόνο σε εκπαίδευση από ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία, γνώση και πολλά χρόνια ασχολίας σε διάφορα είδει πουλιών.

Ποτέ όμως δεν είναι αργά

η γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι για το οποίο να ξέρεις τι ζητάς από αυτό διάβασε για αυτά τα πουλιά μάθε και σε αυτό που θα σου έρθει πιο κοντά στα θέλω σου αποφασίζεις σύμφωνα πάντα και με την οικονομική σου κατάσταση 😉
 
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

παιδια οταν λεω να κανω αναπαραγωγη δεν περιμενω παπαγαλακια για να περνω λεφτα αλλα γτ αγαπαω τα παπαγαλακια και εχω κολησει μαζι τους μιας και μαζι μου κολησε και ο πατερας μου :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
παιδια οταν λεω να κανω αναπαραγωγη δεν περιμενω παπαγαλακια για να περνω λεφτα αλλα γτ αγαπαω τα παπαγαλακια και εχω κολησει μαζι τους μιας και μαζι μου κολησε και ο πατερας μου :)
Είναι εύκολο να κολλήσουμε όλοι σε τέτοια όμορφα πουλιά, σε τόσο εντυπωσιακές από κάθε άποψη στιγμές (κυρίως στην αναπαραγωγή)
Χρονικά (σε διάρκεια) πιστοί όμως παραμένουμε... μόνο όσοι τα αγαπάμε...
 
ισως φτιαξω μια κλουβα και μεσα σε αυτην να βαλω ενα ζευγαρι παπαγαλους

Μεγάλη προσοχή στα υλικά που θα κατασκευάσεις την κλούβα. Να αποφύγεις το ξύλο. Μπορεί να είναι οικονομικό αλλά ειναι το καλύτερο υλικό για να κάνουν παρτυ τα παράσιτα.

Καλή συνέχεια με όποιο είδος παπαγάλου επιλέξεις να ασχοληθείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
σε ευχαριστω theodr κοιταξε λεω να περικυκλωσω με συρματοπλαγμα ενα κοματι του κηπου μου αλλα το κακο ειναι οτι ειναι διπλα στην πορτα και περνανε συνεχως γυφτοι και φοβαμαι μην μου τους κλεψουν και επισης το περικυκλωμενο κομματι του θα κανω τα παπγαλακια θα ειναι διπλα στην μαντρα τους που ειναι ευκολο παλι να τα κλεψουν ετσι λεω να παρουμε μια πλαστικη ντουλαπα στην οποια θα βγαλουμε τα φυλλα της και θα την κλεισουμε με συρματοπλαγμα και να ειναι μεσα στην ντουλαπα(απο αυτες του εξωτερικου χωρου) καλη η σκεψη τι λετε;
 
Και πως θα φτιαξεις τη ντουλαπα εσωτερικα ωστε να σκαρφλωνουν,

Εννοειται οχι κοντα σε προσβασιμο μερος απο κανεναν εξωτερικο.. Εννοειται.
 
Οτιδηποτε αλλο που αφορα την κλουβα και τις λεπτομερειες της, μπορεις να ανοιξεις θεμα στις ιδιοκατασκευες. Εδω ας μεινουμε στο ζευγαρι που θα επιλεξεις.
 
Back
Top