Γενικά Τι θα γινόταν αν αλλάζαμε τα αυγά ενός σπουργιτιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Αν υποθεσουμε οτι καποιος ''τρελος'' περνει τα αυγα ενος σπουργιτιου και βαζει στην θεση τους αυγα καναρινιων! Τι θα γινοταν; Οι νεοσσοι που πιθανον να εβγαιναν θα μεγαλωναν και θα ταν αγρια πουλια;Η θα ηταν θεμα χρονου να πεθανουν; 🙄(ξερω ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση αλλα αναρωτιεμαι καιρο τι θα γινοταν και δεν θα ταν κι ασχημο!:Dοχι οτι θα το κανα)
 
Το πιο λογικό πιστεύω είναι να μην τα επωάσουν λόγο χρώματος και οσμής. Σαν σποροφάγα τα καναρίνια, αν έβγαιναν, θα επιζούσαν στην φύση, μην ξεχνάμε οτι κατάγοντε απο την φύση.
 
Θα υπηρχε προβλημα αν γινοταν κατι τετοιο; Δηλαδη μπορει να αναταρασωταν η τροφικη αλυσιδα της Ελλαδας; Ωραιο θα ταν ομως να βλεπαμε γκλοστερακια στην φυση! 😛
 
Θα μεγαλωναν τα καναρινια με ζωικες πρωτεϊνες; 😕 Εαν μεγαλωναν δεν ξερω κατα ποσο θα ειχαν φυσιολογικες συνηθειες διοτι δεν ειναι πουλια της ιδιας οικογενειας. Παρολα αυτα αν τα καταφερναν με 1000 τροπους να μεγαλωσουν και να μαθουν να βρισκουν τροφη γιατι να μην μπορουν να επιβιωσουν;
 
Αν βάζαμε 10 αυγά για παράδειγμα σε αντίστοιχες φωλιές πιστεύω ότι τα 5 τουλάχιστον δεν θα επιβίωναν μέχρι τον απογαλακτισμό τους καθώς είναι αρκετά πιο ευαίσθητα σαν οργανισμοί από το σπουργίτη και δεν έχουν την ίδια διατροφή (500 χρόνια εξέλιξης στο κλουβί). Τα υπόλοιπα μισά που θα επιβίωναν αν ήταν σκουρόχρωμα ώστε να μη δίνουν στόχο στα αρπαχτικά θα έπρεπε να αντέξουν το χειμώνα. Πιστεύω ότι είναι λιγότερο ανθεκτικά από τα σπουργίτια και στην πείνα αλλά και στις χαμηλές θερμοκρασίες. Ζήτημα να επιβίωναν 1-2 πουλιά τα οποία δεν θα μπορούσαν να βρουν ταίρι του είδους τους και μετά από 1-2 χρόνια θα εξαφανιζόντουσαν. Υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να ζευγάρωνε κάποιο με σπουργίτι οπότε θα έβγαζε και μερικούς μούλους. Αυτή είναι η δική μου εκδοχή και εκτίμηση. Από τη στιγμή που δεν έχουμε πείραμα πάνω σε αυτό δεν μπορούμε παρά να υποθέτουμε. Το αν θα υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν μετά από αρκετά χρόνια από την συνεχόμενη αναπαραγωγή των πουλιών αυτών στη φύση. Το οικολογικό πρόβλημα σε τέτοιου είδους εισαγωγές ενός ξένου είδους σε ένα οικοσύστημα δεν υπάρχει τρόπος να το υπολογίσουμε από πριν.
 
Καλυτερα να μην μας περνανε απο το μυαλο τετοιες σκεψεις. Δε ξερω αν θα τα δεχτει η καναρα ουτε αν θα επωασουν ουτε αν θα ζησουν οι νεοσσοι αλλα ξερω οτι τα οικοσιτα πτηνα που υπαρχουν δε γεννουν αυγα σπουργιτιου. Για να φτασεις στο σημειο να τα βαλεις στην καναρα η στην καρδερινα πρωτα θα τα παρεις απο καπου που δεν επρεπε, δε θα ερθουν ουρανοκατεβατα. Η αρπαγη αυγου απο φωλια ισοδυναμει με την αιχμαλωσια ελευθερου πυλιου.Φωτη σιγουρα δε ανηκεις σε αυτη την κατηγορια ανθρωπου αλλα με αυτο το ποστ βαζουμε σε πονηρες σκεψεις καπους "εξυπνακιδες"
 
Ασφαλως και δεν ανοικω σ αυτη την κατηγορια! Αλλα ξαναδιαβασε αλλη μια φορα το ποστ μου! Ειπα αν περναμε τα αυγα απο μια καναρα και βαζαμε τα αυγα της στη φωλια ενος σπουργιτιου! Τοτε τι θα γινοταν; Οι νεοσσοι της καναρας θα μεγαλωναν στην φυση; Αυτο! 🙂
 
Ασφαλως και δεν ανοικω σ αυτη την κατηγορια! Αλλα ξαναδιαβασε αλλη μια φορα το ποστ μου! Ειπα αν περναμε τα αυγα απο μια καναρα και βαζαμε τα αυγα της στη φωλια ενος σπουργιτιου! Τοτε τι θα γινοταν; Οι νεοσσοι της καναρας θα μεγαλωναν στην φυση; Αυτο! 🙂

Θελω να πω και εγω την γνωμη μου σε αυτην την συζητηση.
Νομιζω πως κατι τετοιο ειναι παραλογο να γινει και τελειως αντιθετο με τα πιστευω του φορουμ μας. Θα ελεγα οτι ειναι αντιστοιχο με την αιχμαλωσια αγριων πουλιων.
Δεν ξερω φιλε Φωτη αν το λες τελειως θεωριτικα αλλα πιστευω ειναι λαθος διοτι μπορει να υπαρχουν καποια μυαλα εδω μεσα που θα θελουν να το δοκιμασουν απο περιεργια.

Υ. Γ. Μην επεμβαινετε στην φυση, αφηστε την στην ησυχια της (οση ησυχια της εχει απομεινει απο το φοβερο ζωο που λεγεται ανθρωπος).
 
Ασφαλως και δεν ανοικω σ αυτη την κατηγορια! Αλλα ξαναδιαβασε αλλη μια φορα το ποστ μου! Ειπα αν περναμε τα αυγα απο μια καναρα και βαζαμε τα αυγα της στη φωλια ενος σπουργιτιου! Τοτε τι θα γινοταν; Οι νεοσσοι της καναρας θα μεγαλωναν στην φυση; Αυτο! 🙂
Sorry o Δαιμωνας του ΗΥ χτυπησε. Ταχεια αναγνωση και παλι συγμωμη.Αλλα ακομα και αυτο ειναι παραλογο και κοντρα στη φυση δε πρεπει να επεμβαινουμε με τετοιο τροπο.
 
Και ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω απλα εκανα μια υποθεση και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας για να ακουσω γνωμες! Και αποδειξη οτι δεν εχω σκοπο να κανω κατι τετοιο ειναι οτι δεν εχω καναρες! 😛
 
παλαιοτερα που εκανα ολο βλαμενους πειραματισμους το ειχα κανει αυτο. ειχα παρει νεοσους ομως. Οχι αυγα.
το σπουργιτακι δεν εμαθε ποτε να σφιριζει σα σπουργιτης. αλλα ουτε και σαν καναρινι. και το βραδυ κοιμοταν μεσα στην ταιστρα.
 
παλαιοτερα που εκανα ολο βλαμενους πειραματισμους το ειχα κανει αυτο. ειχα παρει νεοσους ομως. Οχι αυγα.
το σπουργιτακι δεν εμαθε ποτε να σφιριζει σα σπουργιτης. αλλα ουτε και σαν καναρινι. και το βραδυ κοιμοταν μεσα στην ταιστρα.

Τι ειχες κανει δηλαδη ακριβως; 😱😕
 
ειχα βρει φωλια απο σπουργιτες και ειχα παρει τους νεοσους. τους εβαλα σε καναρα και τους ταιζε, μεγαλωσε μονο 1 δυστηχως.
 
Αα νομιζα οτι πηρες τα αυγα ενος σπουργιτιου και στην θεση τους εβαλες αυγα καναρας! 😛
 
εγώ έβαλα αυγά κινάρας σε χελιδόνια
από τα αυγά βγήκαν καναρίνια αλλά έζησαν μια δυο μέρες

Λοιπον κυριοι το πραγμα κατα την γνωμη μου αρχιζει να ξεφευγει και ειναι πολυ σοβαρο.
Αυτο που μας περιεγραψε ο Γιαννης ειναι κατα την γνωμη μου εξισου καταδικαστεο με το πιασιμο αγριων πουλιων. Δεν ειναι αυτα τα πιστευω του φορουμ μας. Ελπιζω οι moderators να παρουν αμεσα θεση.

Υ. Γ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΗΣΥΧΗ
 
Έλεος ρε παιδιά, ξεκινήσαμε μια εντελώς υποθετική συζήτηση για το ποια θα ήταν η εξέλιξη καναρινιού γεννημένου στη φύση και βρέθηκαν άνθρωποι οι οποίοι καταδίκασαν νεοσσούς πουλιών σε θάνατο μόνο για να δουν πως είναι. Γιατί; Ποιος ο λόγος για να ρημάζουμε με αυτόν τον τρόπο ζωντανές ψυχούλες; Λυπάμαι πραγματικά για το πως σκεφτόμαστε ορισμένοι και για την ευκολία με την οποία το καταθέτουμε σαν να είναι ανδραγάθημα. Το εύκολο είναι να καταστρέφεις. Δοκιμάστε να δημιουργήσετε εκεί είναι το δύσκολο και το ωραίο.
 
Ισως για να μην παρεκτραπει αν πρεπει να κλεισει το θεμα! Εγω προσωπικα δεν εχω σκοπο να δημιουργω αντιπαραθεσεις! Το αρχικο μου ερωτημα ηταν εντελως αθωο και φιλικο! Ευχαριστω και πολυ για τις απαντησεις! 🙂
 
εγώ έβαλα αυγά κινάρας σε χελιδόνια
από τα αυγά βγήκαν καναρίνια αλλά έζησαν μια δυο μέρες


Συγνωμη αλλα εγω θα επανελθω στο θεμα γιατι το θεωρω, οπως εχω πει, σοβαρο και βλεπω οτι το περναμε λιγο στο ντουκου.
Χωρις να εχω κατι προσωπικο με τον Γιαννη θεωρω την πραξη του απαραδεκτη. Εδω φυσικα δεν ειμαστε δικαστηριο να δικαζουμε κανεναν και δεν θα το κανουμε, ομως ειμαστε μια παρεα με κοινα πιστευω και θα πρεπει να τα υπερασπιζομαστε.
Δεν μπορουμε να αναγκασουμε καποιον τι να κανει και τι να λεει, αλλα εδω στο σπιτι μας (φορουμ) δεν μπορει κανενας να μας προκαλει με τις πραξεις του, δεν το ανεχομαστε (ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω, γιαυτο και ζητησα απο τους moderators να παρουν θεση ).
Εγω προσωπικα δεν μπορω να συνυπαρχω στο φορουμ με καποιον που κανει αυτες τις πραξεις, οπως δεν μπορω επισης π.χ. με πουλοπιαστες και κυνηγους.

Περιμενω και αλλοι να παρουν θεση.

Υ. Γ. Γιαννη οπως ειπα δεν εχω κατι προσωπικα μαζι σου αλλα με τις επιπολαιες πραξεις σου.
Δεν μας ειπες τι θα ταιζαν τα χελιδονια τα καναρινακια. Μυγες;
 
Back
Top