Αναπαραγωγή Τι θα εχω ζευγαρωνοντας ενα fawn στιχτο με ενα λιποχρωμικο;

τώρα εξήγησε αν έχεις την καλοσύνη τι εννοείς ΠΟΤΕ ΚΑΘΑΡΟ FAWN. Γιατί όπως βλέπεις το οπτικό αποτέλεσμα είναι κιτρινόμαυρα και ασπρόμαυρα
 
τώρα εξήγησε αν έχεις την καλοσύνη τι εννοείς ΠΟΤΕ ΚΑΘΑΡΟ FAWN. Γιατί όπως βλέπεις το οπτικό αποτέλεσμα είναι κιτρινόμαυρα και ασπρόμαυρα

Μάλιστα εννοώ οτι δεν πρόκειται για ένα ΚΑΦΕ ΛΕΥΚΟ (όπως θεωρητικά πρέπει να είναι), αλλά για ένα ΚΑΦΕ ΛΕΥΚΟ με "ολίγη" απο ΜΑΥΡΟ . Αν δεν υπήρχε γενετικά το ΜΑΥΡΟ δεν θα εμφανιζόταν (ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ακόμα κάποιες φορές και σαν υποπτερωμα)
 
πολύ σωστά τοποθετήθηκες Μάκη αλλά σε μία διασταύρωση αναφερόμαστε κατά κανόνα στο οπτικό αποτέλεσμα και όχι στο θεωρητικό που σημαίνει ότι δεν έχω κάτι να αναιρέσω από τα προηγούμενα. Αν κάποιος λοιπόν θελήσει να αποκτήσει άμεσα ένα fawn από ζευγάρωμα ενός Κίτρινου αρσενικού με fawn θηλυκό θα απογοητευθεί. Διαφωνείς σε αυτό η ξεκινάμε από την αρχή;
 
Αν και είστε περισσότεροι, γι' αυτό δεν θέλω ούτε να σας ξέρω, εσας τις Ε (εμφάνισης). Είστε όλοι...ψεύτες 😛
Τι να πώ εγώ τώρα; Οταν λέτε ΦΑΟΥΝ ένα που μπορεί να έχει και λίγο ΜΑΥΡΟ ή όταν λέτε ΠΡΑΣΙΝΟ κάποιο που έχει και ελαφρώς ολίγον ΚΑΦΕ ;
Υ. Γ Είδες πόσο καλύτερο είναι το πρωινό όταν είσαι συνταξιούχος; Εχεις να γκρινιάζεις με το χόμπυ όχι με την δουλειά !
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑ ! 😉
 
όπως βλέπεις το ασπρόμαυρο της φωτογραφίας έχει για την ακρίβεια πολύ - πολύ μαύρο και ελάχιστο καφέ. Άφησε με λοιπόν να το αποκαλώ μαύρο και όχι καφέ με... Παραλλαγή.
Ευχαριστώ πολύ Μάκη για την παραγωγική συνομιλία.
Από Λαμία, Καλημέραα:)
 
όπως βλέπεις το ασπρόμαυρο της φωτογραφίας έχει για την ακρίβεια πολύ - πολύ μαύρο και ελάχιστο καφέ. Άφησε με λοιπόν να το αποκαλώ μαύρο και όχι καφέ με... Παραλλαγή.
Ευχαριστώ πολύ Μάκη για την παραγωγική συνομιλία.
Από Λαμία, Καλημέραα:)

Νάσαι καλά Θανάση. Ο χώρος έχει ανάγκη την παρουσία σου. Ισως υπάρχουν λίγοι που θα τους ενδιέφεραν οι "αντιδικίες" μας, αλλά νομίζω οτι το petbirds είναι χώρος, που μπορεί να καλλιεργηθεί το μικρόβιο.
 
ΟΚ, το κρατάω.
Ξέρετε, επι χρονια παραδίδω μαθήματα βιολογίας σε τελειόφοιτους ( Παννελλαδικες ), και μετά τη συναντησή μας, μάλλον θα γράψω μερικές ασκήσεις κληρονομικότητας με καναρίνια.
Και απο ο,τι υποπτεύομαι, συνδυασμοί αυτοσωμικης + φυλοσυνδετης κληρονομικότητας, με γονίδια σε σχέσεις επικρατους - υπολειπόμενου, συνεπικρατων ατελώς επικρατών και θνησιγονων, ειναι αρκετά περιπλοκές, και δίνουν μεγάλη εμπειρία στα παιδιά, αλλά και σε μας που θελουμε να προοιωνιζουμε το αποτέλεσμα ή να βγάζουμε συμπέρασμα πχ για το φύλο των απογόνων με ένδειξη πχ το χρωμα.

Εδώ στα καναρίνια η βασική διαφορά είναι οτι το Υ βρίσκεται στα θηλυκά ατομα. Μια καλή αφορμή για μπέρδεμα των παιδιών. Ελπίζω να μην έχεις διάθεση να τα "κάψεις" ! :) Αλλά πέραν αυτού, στην κατηγορία χρώματος έχουν επισυμβεί και πολλές μεταλλάξεις του αρχέγονου τύπου. Το σύνολον των πιθανών διασταυρώσεων είναι πολύ μεγάλο και εξαιρετικά ενδιαφέρον για τα αποτελέσματά του στο φαινότυπο των πουλιών. Πραγματικά κανείς μπορεί να συνδιάσει το χόμπυ, με την πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη της ζωής, την βιολογία.
 
Back
Top