Αναπαραγωγή Τι θα προκύψει απο το ζευγάρωμα μεταλλάξεων Γερμανικού καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Δεν είναι και το ποιο εύκολο των πραγμάτων να ταιριάξει και με τα δυό θηλυκά ταυτόχρονα. Οι πιθανότητες αυξάνουν αν και τα τρία πουλιά είναι πολύ "πυρωμένα".
... Με την κίτρινη θα έχεις αυτά τα αποτελέσματα... με τη λευκή τα ίδια απλά αντί για κίτρινο θα έχει λευκό. Μήπως ξέρεις αν η κίτρινη είναι φορέας λευκού; γιατί εκεί αλλάζει κάπως το πράγμα.
Ενα μέρος και ΜΟΝΟΝ απο το "τί θα βγεί", περιγράφεται Γιάννη στις εικόνες. Σ' αυτές το Γερμανικό λευκό, είναι κυρίαρχο και το κίτρινο ΚΑΘΑΡΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ.
Αν ήταν ΚΟΥΙΖ θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. 🙂 α) Τι θα προκύψει απο το ίδιο ζευγάρωμα αν το Γερμανικό είναι Υποχωρητικό;
Ακόμα, β) ΠΟΙΑ θα είναι τα αποτελέσματα αν το Γερμανικό λευκό(κυρίαρχο) ζευγαρώσει με ένα λευκό κυρίαρχο επίσης; και γ) ποιά αν το ταίρι είναι λευκό υπολειπόμενο;

Edit by @Stavros: Μεταφορά από το θέμα: Να βάλω δυο θηλυκά στην ίδια ζευγαρώστρα για αναπαραγωγή; | PetBirds
 
Ωραία οπότε αν σας δώσω κάποια ακριβή δεδομεμενα μπορεί ν βρεθεί το αποτέλεσμα;
 
Έχω μια απορία, γιατί χαρακτηρίζουμε λευκό κυρίαρχο ένα καναρίνι η κυριαρχία τι εκφράζει;
 
Έχω μια απορία, γιατί χαρακτηρίζουμε λευκό κυρίαρχο ένα καναρίνι η κυριαρχία τι εκφράζει;
Ο όρος Κυρίαρχα δόθηκε στα λευκά καναρίνια εξαιτίας της επιβολής του λευκού χρώματος έναντι του λιποχρώματος (κόκκινο & κίτρινο). Έτσι λοιπόν στον φαινότυπο του πουλιού εκδηλώθηκαν και το άσπρο χρώμα και τα λιποχρώματα. Παρόλα αυτά το λευκό επικράτησε (κυριάρχησε) του λιποχρώματος και το περιόρισε στα φτερά πτήσης.
Στη φωτογραφία φαίνεται το κίτρινο χρώμα στα φτερά πτήσης λευκού κυρίαρχου καναρινιού.
022-124a.webp
 
Ο όρος Κυρίαρχα δόθηκε στα λευκά καναρίνια εξαιτίας της επιβολής του λευκού χρώματος έναντι του λιποχρώματος (κόκκινο & κίτρινο). Έτσι λοιπόν στον φαινότυπο του πουλιού εκδηλώθηκαν και το άσπρο χρώμα και τα λιποχρώματα. Παρόλα αυτά το λευκό επικράτησε (κυριάρχησε) του λιποχρώματος και το περιόρισε στα φτερά πτήσης.
Στη φωτογραφία φαίνεται το κίτρινο χρώμα στα φτερά πτήσης λευκού κυρίαρχου καναρινιού.
31160


Τότε γιατί οι απόγονοι δυο λευκών κυρίαρχων καναρινιών 25% θα γεννηθούν χρωματιστοί, κόκκινοι ή κίτρινοι;
 
Ωραία οπότε αν σας δώσω κάποια ακριβή δεδομεμενα μπορεί ν βρεθεί το αποτέλεσμα;
Αν μου δώσεις κάποια ακριβή δεδομένα θα προσπαθήσω να σε μάθω ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ . :)

Aν βάλω καφέ κίτρινο μωσαικ με κόκκινο μωσαϊκ τι θα έχω;

Σε ποιές γενικές κατηγορίες μπορείς να κατατάξεις τα δυό πουλιά που ανέφερες;
 
Κόκκινο λιποχρωμικο και καφέ μελανινης κίτρινο λιποχρωμα αν εννοείται αυτό σε γενικές γραμμές συλλέγω τώρα πληροφορίες. Για τα πουλάκια που έχω... Οπότε συγνώμη για την ασχετοσύνη..
 
Ωραία! ΝΑ πούμε λοιπόν κατ'αρχάς οτι και τα δυό καταχωρούνται σε μια μεγάλη ΟΜΑΔΑ .
Στα ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ.
Αλλά το ΚΑΦΕ ΚΙΤΡ. ΜΩΣΑΙΚ είναι ένα μελανινικό πουλάκι ενώ το ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ ένα λιποχρωμικό.
Η επαφή δυο τέτοιων καναρινιών αναλύεται εδώ canaries.gr/2010/09/07/mελανίνες-και-λιποχρώματα/
 
Ωραία ευχαριστώ πολύ κατάλαβα δηλαδή ο απόγονος θα είναι εκτός προτυπου... Οπότε πρέπει να διατηρώ τα μωσαϊκ που έχω καθαρά; Χωρίς μίξεις άλλων μωσαϊκ;
 
Δεν μπορείς να ζευγαρώνεις ΜΕΛΑΝΙΝΕΣ με ΛΙΠΟΧΡΩΜΑΤΑ διότι το αποτέλεσμα είναι, απροσδιορίστου χρωματισμού ΠΑΡΔΑΛΑ πουλάκια.
Αυτό που έχει σημασία είναι οτι οι ποικιλίες αυτές, είναι σταθεροποιημένες με πολύ δουλειά και αξίζει τον κόπο πραγματικά να τις διατηρήσουμε ΚΑΘΑΡΕΣ.
 
Καλως ευχαριστώ πολυ. Για τις πληροφορίες... Οπότε τα κρατάω καθαρά, και θα προσπαθήσω ν φτιάξω τις μάσκες ιδανικές για κάποιον μελλοντικό διαγωνισμό...
 
Οι ερωτήσεις σου,όταν έλθει η ώρα, πρέπει να είναι πολύ περισσότερες απ' ότι τώρα. Καλή συνέχεια.
 
Ευχαριστώ... Τόσο καιρό ασχολούμαι μ τα πουλάκια και έχω τεράστια ελειψη γνώσεων στο τι γίνεται μ τα πρότυπα κ αναπαραγωγες... Όλα ξεκίνησαν από ένα κ μόνο ζευγάρι... Οπότε πρέπει ν ενημερωθώ μέχρι τέλους...
 
Τότε γιατί οι απόγονοι δυο λευκών κυρίαρχων καναρινιών 25% θα γεννηθούν χρωματιστοί, κόκκινοι ή κίτρινοι;

Έχω και εγώ την ίδια απορία...

Έμεινε καμία ερώτηση αναπάντητη από τις ερωτήσεις του κουίζ; 😛
 
Έχω και εγώ την ίδια απορία...

Έμεινε καμία ερώτηση αναπάντητη από τις ερωτήσεις του κουίζ; 😛

Υπάρχει και 1η σελίδα στην οποίαν περιγράφω ακριβώς τον συνδιασμό ΚΥΡΙΑΡΧΟ Χ ΚΥΡΙΑΡΧΟ. ( ΛΚ Χ ΛΚ ) (το έχει κάνει και σχηματικά πιο πάνω ο Γιάννης)
Υπάρχει κάτι που δεν γίνεται αντιληπτό;

Νομίζω οτι τώρα το γ) ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ Χ ΛΕΥΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΜΕΝΟ μπορεί να σχεδιαστεί και να αναλυθεί με μεγαλύτερη ευκολία.
Αντε Αλικάκη.Φτιάξε το τετράγωνο. Δεν νομίζω οτι θα συναντήσεις πλέον κάποια δυσκολία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
Άδικο... η περίπτωση με κίτρινο θηλυκό δεν υπήρχε στα θέματα... Εγώ μόνο για τα λευκά έγραψα.
Ααα δάσκαλε... κακή διατύπωση, ασάφεια... Δικαιούμαι επανεξέταση.
Αδιάβαστος 😀

Ο όρος Κυρίαρχα δόθηκε στα λευκά καναρίνια εξαιτίας της επιβολής του λευκού χρώματος έναντι του λιποχρώματος (κόκκινο & κίτρινο). Έτσι λοιπόν στον φαινότυπο του πουλιού εκδηλώθηκαν και το άσπρο χρώμα και τα λιποχρώματα. Παρόλα αυτά το λευκό επικράτησε (κυριάρχησε) του λιποχρώματος και το περιόρισε στα φτερά πτήσης.
Στη φωτογραφία φαίνεται το κίτρινο χρώμα στα φτερά πτήσης λευκού κυρίαρχου καναρινιού.
31160


Τότε γιατί οι απόγονοι δυο λευκών κυρίαρχων καναρινιών 25% θα γεννηθούν χρωματιστοί, κόκκινοι ή κίτρινοι;
Λίγα φτερά στις φτερούγες έχουν χρώμα.
 
Done και το τετραγωνάκι και καλύφθηκα! :D

- Εγώ θα το φτιάξω, αλλά χωρίς σχόλια.
Αυτά θα σας περιμένουν. 🙂

%CE%9B%CE%9A%CE%9B%CE%A5.jpg


Έχω μια απορία, γιατί χαρακτηρίζουμε λευκό κυρίαρχο ένα καναρίνι η κυριαρχία τι εκφράζει;

Η κυριαρχία είναι μια απο τις ιδιότητες που χαρακτηρίζει τον τρόπο αλληλεξάρτησης των ομόλογων γονιδίων. Είναι γενικότερος όρος της γεννετικής και μας περιγράφει ακριβώς τον τρόπο που συμπεριφέρεται το ένα αλληλόμορφο στο άλλο. Εδώ η συγκεκριμένη μετάλλαξη εκφράζει την επιβολή του ΜΗ ΛΙΠΟΧΡΩΜΑΤΟΣ(αρα λευκού) επι του ΚΙΤΡΙΝΟΥ . Ολα τα κυρίαρχα γονίδια είναι θα λέγαμε, "αγενή". :) Δεν παραχωρούν με κανέναν τρόπο την θέση τους σε άλλους. Στον αντίποδα υπάρχουν τα υποχωρητικά ή υπολοιπόμενα και τέλος στην προσπάθεια της δημιουργίας μιας γέφυρας, μιας συμφιλίωσης, η φύση δημιούργησε και τα συνκυρίαρχα. Δεν μας έφταναν δηλαδή τα "αγενή" και τα "ταπεινωμένα" , έπρεπε να έχουμε τα "δημοκρατικά", τα ισοβαρή. Αντε τώρα καθάρισε. 😱😵😡:)
 
Μάκη μάλλον δεν κάνει καλά την δουλειά της διότι κάποια καροτένια περνούν σε κάποια φτερά, εδώ είναι που έχω ερωτηματικά εάν είναι πραγματικά αλληλόμορφα ή βρίσκονται σε άλλη θέση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top