Αναπαραγωγή Τι θα προκύψει απο το ζευγάρωμα μεταλλάξεων Γερμανικού καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η κυριαρχία είναι μια απο τις ιδιότητες που χαρακτηρίζει τον τρόπο αλληλεξάρτησης των ομόλογων γονιδίων. Είναι γενικότερος όρος της γεννετικής και μας περιγράφει ακριβώς τον τρόπο που συμπεριφέρεται το ένα αλληλόμορφο στο άλλο. Εδώ η συγκεκριμένη μετάλλαξη εκφράζει την επιβολή του ΜΗ ΛΙΠΟΧΡΩΜΑΤΟΣ(αρα λευκού) επι του ΚΙΤΡΙΝΟΥ . Ολα τα κυρίαρχα γονίδια είναι θα λέγαμε, "αγενή". :) Δεν παραχωρούν με κανέναν τρόπο την θέση τους σε άλλους. Στον αντίποδα υπάρχουν τα υποχωρητικά ή υπολοιπόμενα και τέλος στην προσπάθεια της δημιουργίας μιας γέφυρας, μιας συμφιλίωσης, η φύση δημιούργησε και τα συνκυρίαρχα. Δεν μας έφταναν δηλαδή τα "αγενή" και τα "ταπεινωμένα" , έπρεπε να έχουμε τα "δημοκρατικά", τα ισοβαρή. Αντε τώρα καθάρισε. 😱😵😡:)

Μάκη μάλλον δεν κάνει καλά την δουλειά της διότι κάποια καροτένια περνούν σε κάποια φτερά, εδώ είναι που έχω ερωτηματικά εάν είναι πραγματικά αλληλόμορφα ή βρίσκονται σε άλλη θέση.

Εγώ δεν σας κρύβω ... Πως δεν καταλαβαίνω γρι, απ ότι λέτε.

πφπφπφπφπφ

Και η πλάκα έιναι πως μιλάτε και Ελληνικά.

Μάλλον θα πρέπει να ανησυχώ.

 
Μάκη μάλλον δεν κάνει καλά την δουλειά της διότι κάποια καροτένια περνούν σε κάποια φτερά, εδώ είναι που έχω ερωτηματικά εάν είναι πραγματικά αλληλόμορφα ή βρίσκονται σε άλλη θέση.
Ετσι, ακριβώς, και όχι μόνον αυτό , αλλά δεν είναι σε θέση να καθαρίσει εντελώς και το λευκό. Το αφήνει "λερωμένο".
Αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος νομίζω να το κάνουμε όσο πολύπλοκο είναι στην πραγματικότητα, μιας και οι βασικές απαντήσεις για τον φαινότυπο των πουλιών δίδονται μια χαρά με αυτή την... Παραδοχή. 😉

Εγώ δεν σας κρύβω ... Πως δεν καταλαβαίνω γρι, απ ότι λέτε.
πφπφπφπφπφ
Και η πλάκα έιναι πως μιλάτε και Ελληνικά.
Μάλλον θα πρέπει να ανησυχώ.

-😀... Και να σκεφτεί κανείς οτι η επιμονή να μάθουμε γενετική, προέκυψε απο την ανάγκη να διευκολυνθούμε στην διαδικασία των σωστών ζευγαρωμάτων σ' αυτή την απίστευτα δύσκολη κατηγορία D (χρώματος).
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
Και κάτι άλλο, τα υπολειπόμενα λευκά καναρίνια δεν είναι λιποχρωμικά
 
Καλησπερα, ενδιαφερον θεμα θα ηταν καλο να απομονωθεί !
Θετω δυο ερωτημαματα:
1) ενα πουλακι λευκο υπολειπομενο με σκουφι μπαινει για ζευγαρωμα με ενα λευκο κυριαρχο χωρις σκουφι, θα υπαρχει θανάσιμος παραγοντας; Ειχα διαβασει σε ποστ του κυριου Μακη οτι σκουφος Χ λευκο κυριαρχο εχει 25% θανάσιμο παραγοντα ισχυει η λαθος ειχα διαβασει;
2) εχω ακουσει απο πολλους γκλοστεραδες οτι εβγαλαν πουλια με σκουφο (κορώνα)απο ζευγαρι κονσορτ πραγμα που η γενετικη δεν υποστηριζει!
Σε αυτη την περιπτωση ειχαν μπερδευτει αυγα απο αλλα ζευγαρια ή χρηση επιβητορα προηγουμενης γεννας με επικρατηση σπερματος σκουφατου αρσενικου ή υπαρχει πιθανοτητα να εχουμε φορεις του γονιδιου σκουφου και συνδιασμος δυο φορεων εβγαλα πουλια κορωνα εχει παρατηρηθει απο καποιον κατι παρομοιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
1) ενα πουλακι λευκο υπολειπομενο με σκουφι μπαινει για ζευγαρωμα με ενα λευκο κυριαρχο χωρις σκουφι, θα υπαρχει θανάσιμος παραγοντας; Ειχα διαβασει σε ποστ του κυριου Μακη οτι σκουφος Χ λευκο κυριαρχο εχει 25% θανάσιμο παραγοντα ισχυει η λαθος ειχα διαβασει;
Με βάση τους κανόνες της γενετικής, που ξέρω εγώ τουλάχιστον, μόνο όταν έχουμε: ΣΚΟΥΦΙ χ ΣΚΟΥΦΊ και ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ Χ ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ έχουμε θνησιμότητα στους νεοσσούς. Άρα πιστεύω ότι στο ζευγάρωμα ΛΕΥΚΟ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΟ χ ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΜΕ ΣΚΟΥΦΙ δε θα υπάρχει θνησιμότητα.
 
Καλησπερα, ενδιαφερον θεμα θα ηταν καλο να απομονωθεί !
Θετω δυο ερωτημαματα:
1) ενα πουλακι λευκο υπολειπομενο με σκουφι μπαινει για ζευγαρωμα με ενα λευκο κυριαρχο χωρις σκουφι, θα υπαρχει θανάσιμος παραγοντας; Ειχα διαβασει σε ποστ του κυριου Μακη οτι σκουφος Χ λευκο κυριαρχο εχει 25% θανάσιμο παραγοντα ισχυει η λαθος ειχα διαβασει;
2) εχω ακουσει απο πολλους γκλοστεραδες οτι εβγαλαν πουλια με σκουφο (κορώνα)απο ζευγαρι κονσορτ πραγμα που η γενετικη δεν υποστηριζει!
Σε αυτη την περιπτωση ειχαν μπερδευτει αυγα απο αλλα ζευγαρια ή χρηση επιβητορα προηγουμενης γεννας με επικρατηση σπερματος σκουφατου αρσενικου ή υπαρχει πιθανοτητα να εχουμε φορεις του γονιδιου σκουφου και συνδιασμος δυο φορεων εβγαλα πουλια κορωνα εχει παρατηρηθει απο καποιον κατι παρομοιο;

1) Υπάρχει πράγματι κάτι που πρέπει να ξεκαθαριστεί διότι μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις. ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΉΡΙΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΜΕΝΟ ; Αν η απάντηση αρκείται στο γεγονός οτι πρόκειται για ένα πουλί που δεν έχει κίτρινο λιπόχρωμα στα κινητήρια, μπορεί ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ !
Η εξήγηση ; Ενα πουλάκι της μορφής Λλ (αυτό που λέμε κατά συνθήκην ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΦΟΡΕΑΣ ΛΕΥΚΟΥ) είναι ένα πουλάκι που αφ' ενός μεν είναι κατάλευκο, ταυτόχρονα όμως φέρει και την μετάλλαξη ΚΥΡΙΑΡΧΟ.
Αν ένα τέτοιο κανάρι ζευγαρώσει με ένα κανονικό ΚΥΡΙΑΡΧΟ , όπως ρωτάς Γιάννη, τότε και μόνον τότε, θα έχουμε 25% παράγοντα θανάτου. Το σκουφί σαν παράγοντας, δεν παίζει εδώ, απολύτως κανένα ρόλο.
2)Συμφωνώ με όλες τις πιθανές δικαιολογίες. (μπέρδεμα αυγών, μπέρδεμα επιβήτορα κλπ.) Εδώ δεν υπάρχει περίπτωση συζήτησης. Το σκουφί είναι ΚΥΡΙΑΡΧΗ μετάλλαξη. Οπου, έχει κληροδοτηθεί, έστω και απο τον ένα γονιό, εμφανίζεται στον απόγονο. Δεν υπάρχει καμία πιθανότης να ΦΈΡΕΤΑΙ σαν πληροφορία. Δεν υπάρχουν άτομα που να είναι φορείς σκουφιού.
 
Back
Top