Ασθένειες Τι θεραπεία πρέπει να ακολουθήσει ένα καναρίνι με άσθμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Τι θεραπεια πρεπει να ακολουθησει ενα καναρινι που υποφερει ηδη απο ασθμα και δεν κελαηδαει; Ποσο καιρο μπορει να διαρκεσει το ασθμα; Μπορει το πουλακι να επανελθει στην προυγουμενη φυσιολογικη του κατασταση; Οποιος γνωριζει ας βοηθησει
 
Καλησπέρα!
μου εχουν πει οτι το ασθμα δε θεραπεύται, απλα με καταλληλη αγωγη καταπολεμάς τα συμπτώματά του παροδικά, αλλα επανέρχεται κατά περιόδους...☹
 
...Georgina
αν πρόκειται για πνευμονία πάμε σε αντιβίοση. (π.χ sivotine)
Αν είναι άκαρι της τραχείας πάμε σε σκεύασμα αντιπαρασιτικό. (π.χ anti-windpipemite)

- Υπάρχει κάποια ακριβής διάγνωση;

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ικανοποιητική καταπολέμηση, με τα ανάλογα
φάρμακα και την ακριβή παρακολούθηση της συνταγογραφίας.
 
Kυριε Μακη, δεν υπάρχει εγκυρη και επιστημονικη διαγνωση απο ιατρο. Ο μαγαζατορας που το πηγα για αναγνωριση φυλλου το ακουσε να βαριανασαινει, και μου ειπε οτι ισως εχει ασθμα. Εγω τις 2-3 μερες που το εχω και το παρακολουθω, παρατηρησα οτι το πουλακι φερεται φυσιολογικα, ειναι ζωηροτατο, σιτιζεται κανονικα, μονο που ανοιγει πολυ συχνα το ραμφος του κρατωντας ανοιχτο το στομα του για λιγο, χωρις να βγαζει καμια φωνη απο μεσα του. Για την ιστορια να αναφερω οτι το πουλακι ολο τον χειμωνα κοιμοταν στο μπαλκονι με χαμηλες θερμοκρασιες και η αφωνια του παρουσιαστηκε γυρω στα Χριστουγεννα. Εκτοτε δεν ξανακουστηκε η φωνουλα του. Δεν υπαρχει περιπτωσηνα βρω πτηνιατρο εδω κοντα ωστε να μου πει εγκυρα περι τινος προκειτε. Οποτε Τι κανω;Δεν εχω παρει ακομα καποιο σκευσμα. Ελπιζω στην βοηθεια σας...
 
Προσπάθησε να το πιάσεις με όσο το δυνατόν πιο ήρεμο τρόπο χωρίς να το εξαντλήσεις και στη συνέχεια βάλε το ράμφος του στο αφτί σου για να ακούσεις την αναπνοή του. Σε φυσιολογικές συνθήκες δεν θα πρέπει να ακούς τίποτα. Εάν ακούσεις οποιοδήποτε θόρυβο τότε θα πρέπει πρώτα απ' όλα να το χωρίσεις από το άλλο που αν δεν κάνω λάθος τα έχεις μαζί (από προηγούμενο μήνυμά σου) και να το απομονώσεις.

Εάν το πουλάκι έχει ακάρεα στην τραχεία τότε όπως σου είπε ο Μάκης η συνιστώμενη θεραπεία γίνεται με ιβερμεκτίνη https://community.petbirds.gr/tags/ivermectin/, διαφορετικά θα χρειαστεί αντιβίωση για την αντιμετώπιση αναπνευστικών προβλημάτων και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης των συγκεκριμένων φαρμάκων.

Δυστυχώς όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει ακριβής διάγνωση από εδώ, οπότε θα πρέπει να λάβεις τις πρώτες προφυλάξεις σχετικά με τα υπόλοιπα πουλιά σου και στη συνέχεια να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό από κοντά.
 
Αυτό που περιγράφεις,ως συμπεριφορά του πουλιού, (φερεται φυσιολογικα, ειναι ζωηροτατο, σιτιζεται κανονικα,)νομίζω οτι δείχνει άκαρη.
-Αν ηταν δικό μου,θα έδινα ιβερμεκτίνη (antiwindpipe-mite). Μια σταγώνα στην πλάτη, στην περιοχή των ώμων,3 φορές την εβδομάδα με παύση μια εβδομάδα και επανάληψη αν χρειαστεί.
-Bέβαια, η σιγουριά ενός ειδικού ιατρού, είναι πολύ καλλίτερη απο την εξ αποστάσεως διάγνωση του Μάκη.-
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ
 
κανωντας αυτο που λεει ο μακης εαν ειναι ακαρεα της τραχειας θα τα καταπολεμησης εαν δεν ειναι, λες οτι εκανες μια προλυπτηκη αγωγη και ξεκηνας την αγωγη για την πνευμονια.
απο μακρια δεν ειναι κανενας γιατρος, στα πουλια που εχει ο καθενας αναγκαστικα γιατροι ειμασται εμεις οι ιδιοι.
 
Τι θεραπεια πρεπει να ακολουθησει ενα καναρινι που υποφερει ηδη απο ασθμα και δεν κελαηδαει; Ποσο καιρο μπορει να διαρκεσει το ασθμα; Μπορει το πουλακι να επανελθει στην προυγουμενη φυσιολογικη του κατασταση; Οποιος γνωριζει ας βοηθησει
Τζωρτζίνα καλημέρα, για να βρείς ποιός κτηνίατρος σε εξυπηρετεί και είναι κοντά στο σπίτι σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λίνκ
<broken link removed>
οι γιατροί είναι μέλη του Πανελλήνιου κτηνιατρικού συλλόγου.
Ο τρόπος αναζήτησης είναι εύκολος, με ελληνικούς χαρακτήρες βάλε τα 3-4 πρώτα γράμματα πόλης σου και τα 3 πρώτα γράμματα του νομού σου, όπως στο επισυναπτόμενο αρχείο. Ελπίζω να βοήθησα λίγο,

Μφχ

Γιάννης

Υσ. Να ευχαριστήσω τον Πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο για την βοήθεια.
 

Συνημμένα

  • Πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος.webp
    Πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος.webp
    32,3 KB · Προβολές: 213
Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα, για να κάνω μια ερώτηση..
Έχω ένα καναρίνι θυληκό κόκκινο,το καναρίνι το εχω περίπου 1,5 μήνα και απο την αρχή όπως κάνω με όλα μένει σε ξεχωριστό κλουβί.. Παρατήρησα ότι είχε κάποια δύσπνοια το βράδυ, όταν το ξύπναγες ακουγότανε ελάχιστα κάποιο τσικ- τσικ απο το στόμα του με έντονη δύσπνοια.
Το πουλί είναι ζωηρό, τρώει κανονικά απο όλα που του βάζω... Αγόρασα τo Pulmosan Anti-windpipemite, έβαλα σε όλα τα πουλιά απο μία σταγόνα προλυπτικά( και αγόρασα και βιταμίνες για ενύσχιση του οργανισμού), αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, σε πόσες μέρες θα χρειαστεί στο συγκεκριμένο καναρίνι να του ξαναβάλω σταγόνες;
Συγνώμη αν σας κούρασα..
 
καλως ορισες! Αντιβιωση θα δινεις μονο αν το δει κτηνιατρος η πτηνιατρος. (για οτι προβλημα εχεις ανοιξε νεο θεμα στο καταλληλο tread)
 
Back
Top