Αναπαραγωγή Τι θερμοκρασία και υγρασία θέλουν τα αυγά πάπιας σε Κλωσσομηχανη;

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ξέρει κανείς τι θερμοκρασία και υγρασία θέλουν στην κλωσσομηχανή τα αυγά πάπιας;

Διαφέρουν απο της κότας ή είναι ίδιες;
 
Ξέρει κανείς τι θερμοκρασία και υγρασία θέλουν στην κλωσσομηχανή τα αυγά πάπιας;

Διαφέρουν απο της κότας ή είναι ίδιες;
από ένα βιβλίο που έχω...
αποθήκευση, 12-13C και σχετική υγρασία 75%
επώαση 28 μέρες, θερμοκρασία 37,2 - 37,5C σχετική υγρασία 85%
 
Ξέρει κανείς τι θερμοκρασία και υγρασία θέλουν στην κλωσσομηχανή τα αυγά πάπιας;

Διαφέρουν απο της κότας ή είναι ίδιες;
Επειδή εγώ δεν ξέρω... μεταφέρω τις γνώμες κάποιων από εδώ

Η θερμοκρασία της κλωσσομηχανής πρέπει να είναι ρυθμισμένη στους 99.5 βαθμούς Φαρενάϊτ (37.5 Κελσίου) και τις 3 τελευταίες μέρες στους 98.5 βαθμούς Φαρενάϊτ (37.0 Κελσίου).
Η σχετική υγρασία αντίστοιχα πρέπει να είναι 60%, και 80% τις 3 τελευταίες μέρες.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει, στο διάστημα από την 10η μέρα μέχρι την 25η, να κατεβάζουμε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς Κελσίου (cooling), μία φορά την ημέρα και να ψεκάζουμε τα αυγά με νερό στην θερμοκρασία δωματίου (20 με 25 βαθμούς).
Αυτό επηρεάζει και ρυθμίζει την υγρασία της εσωτερικής μεμβράνης του αυγού. Ιδανικά το αυγό της χήνας πρέπει να έχει 13% απώλεια του βάρους του από την εκκίνηση της επώασης μέχρι την 25η ημέρα. Μεγαλύτερη ή μικρότερη απώλεια βάρους μειώνει το ποσοστό εκκολαπτικότητας.
 
δεν έχω ασχοληθεί ότι διάβασα γράφω.. Έχω ακούσει όμως ότι τα αυγά πάπιας και χήνας θέλουν υψηλή σχετική υγρασία, και μάλιστα την ημερα της εκκόλαψης ψέκασμα με χλιαρό νερό... Εννοείται στην ίδια θερμοκρασία.

φανταστείτε λοιπόν την άγρια πάπια και χήνα... φωλιά κοντά στο νερό, κατα την διαρκεια που κλώθει θα κάνει και κάποιες βουτιές κλπ... Μια τέτοια προσομοίωση πρέπει να έχουμε στην επωαστική μηχανή...
 
σωστά θέλει πολύ υγρασία στα υδρόβια... ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εγώ έχω φτιάξει αυτοσχέδια κλωσσομηχανή και αύριο μάλλον θα βάλω αυγά πάπιας για πρώτη δοκιμή :) Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο και αν πάνε όλα καλά θα κάνω μια παρουσίαση με την κλωσσομηχανή 😉
 
σωστά θέλει πολύ υγρασία στα υδρόβια... ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εγώ έχω φτιάξει αυτοσχέδια κλωσσομηχανή και αύριο μάλλον θα βάλω αυγά πάπιας για πρώτη δοκιμή :) Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο και αν πάνε όλα καλά θα κάνω μια παρουσίαση με την κλωσσομηχανή 😉
δεν κάνεις την παρουσίαση της μηχανής πριν βάλεις μέσα τα αυγά...ίσως κάποιος δει κάτι και βοηθήσει στην βελτίωση της.
 
δεν κάνεις την παρουσίαση της μηχανής πριν βάλεις μέσα τα αυγά...ίσως κάποιος δει κάτι και βοηθήσει στην βελτίωση της.
Έχει δίκιο ο Δημήτρης... είναι κρίμα να χάσουμε τέτοια ευκαιρία.
Και φυσικά θα κρατήσεις φωτογραφικό αρχείο... Θα κάνεις νέο θέμα και θα μας τα παραθέτεις τακτικά... Τι λες;
 
Σωστό και αυτό :) εχω ρωτήσει κάποιους βέβαια που ξέρουν πριν την φτιάξω
Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με τα αυγά υδροβίων πτηνών σε κλωσσομηχανή ας το αναφέρει :)
 
Έχει δίκιο ο Δημήτρης... είναι κρίμα να χάσουμε τέτοια ευκαιρία.
Και φυσικά θα κρατήσεις φωτογραφικό αρχείο... Θα κάνεις νέο θέμα και θα μας τα παραθέτεις τακτικά... Τι λες;
Ωραία θα το κάνω απο αύριο ή μεθαύριο όταν βάλω τα αυγά :) (Αύριο θα κάνω ενα τεστ χωρίς αυγα να δω πως πάει ο θερμοστάτης κτλ και θα σας πω πρίν βάλω τα αυγά:)
 
Ενδιαφέρον...

Κοίτα να δεις που θα αφήσω τις καρδερίνες και τα Siskin και θα πάω στις πάπιες και τις χήνες.
αν θες να τα δεις όλα. Γίνε μελισσοκόμος όπως κι εγώ... Μεγαλείο... Και τότε θα καταλάβεις γιατί συχνά πυκνά γράφω για τα δηλητήρια που καταστρέφουν την φύση και εμάς τους ίδιους. 🙂
 
Λοιπόν σήμερα έκανα την πρώτη δοκιμή χωρίς αυγά αλλά είχα ένα θεματάκι με τον θερμοστάτη...
Όταν έχω κάποια εξέλιξη (αν τον φτιάξω ή πάρω άλλον δηλαδή) θα σας ενημερώσω 😉
 
Τελικά έτσι για την συνέχιση της ιστορίας να σας πω οτι τελικά η πάπια έκατσε να κλωσήσει και ετσι της βάλαμε τα αυγά που κρατούσαμε για να βάλουμε στην μηχανή.

Να δούμε πως θα τα πάει :)
 
Τελικά έτσι για την συνέχιση της ιστορίας να σας πω οτι τελικά η πάπια έκατσε να κλωσήσει και ετσι της βάλαμε τα αυγά που κρατούσαμε για να βάλουμε στην μηχανή.

Να δούμε πως θα τα πάει :)
Ωραία.. Θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα...
Περιμένουμε φωτογραφίες
 
ok θα ανεβάσω αύριο
σήμερα σηκώθηκε όταν πήγα τις βάλω νερό γιατί φοβήθηκε... ελπίζω να μην ξανασηκωθεί πολλές φορές στην συνέχεια για να μην χαλάσουν τα αυγά...
 
Back
Top