Αναπαραγωγή Τι κάνετε με τα μικρά καρδερινάκια που παράγει η εκτροφή σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gregog7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
.. Απλα δεν καταλαβαινω την λογικη "εγω πως τα απεκτησα " , το να τα εχω αγορασει δε σου περνα καν απο το μυαλο;

Εγώ δεν κατάλαβα τη λογική, δεν πουλάω, δεν χαρίζω και ρώτησα πώς θα τα αποκτήσουν κι άλλοι όπως τα απέκτησες εσύ. Προφανώς όχι απο εσένα, δεκτό.
 
Εγώ δεν κατάλαβα τη λογική, δεν πουλάω, δεν χαρίζω και ρώτησα πώς θα τα αποκτήσουν κι άλλοι όπως τα απέκτησες εσύ. Προφανώς όχι απο εσένα, δεκτό.

δηλαδη ποσο παραλογο ειναι αυτο που λεω, το να παει καποιος να αγορασει; Οπως αγορασα και εγω ετσι να το αποκτησει και ο αλλος, δηλαδη ολοι εδω μεσα πουλανε και χαριζουν; Ολοι εδω μεσα εχουν στοχο στο χομπι τους να βγαλουν λεφτα; Τη δικη μου λογικη την ξανα αναφερω, δενομαι πολυ με τα ζωντανα μου, καθε πρωι που παω στα κλουβια και νιωθω οτι γνωριζουν οτι θα τους βαλω την μπανιερα, το λαχανικο, την τροφη, κ. Α και με περιμενουν, ειναι μεγαλο δεσιμο για μενα και πραγματικα θα λυπηθω πολυ να χαρισω / πουλήσω, θα μου ληψει, θα μου φυγει ενα κομματι μου. Που ειναι το παραλογο σε ολο αυτο;
 
Αλλα για εκεινους που ξεκινησαν σαν εμενα και στη πορεια εχασαν τον ελεγχο με τις αναπαραγωγες και αναγκαζονται να πουλανε οσο οσο η να χαριζουν (σπανιως γερα πουλια) λογω ελλειψης χωρου, με αυτους τι μπορεις να πεις;
Ελπίζω Τάσο αυτό να μην το λες για μενα:). Τασο εγώ προσωπικά έχω δύο χώρους αρκετά μεγάλους και δεν έχω πρόβλημα να τα κρατήσω όλα! Ούτε συμφωνώ ότι αν δεν εχει να αγοράσει να μην του χαρίσω γιατί δεν θα μπορεσει να τα συντηρησει! Το κόστος το μεγάλο όταν μιλάμε για ένα ζευγάρι καρδερινες είναι η αγορά! Ολα τα αλλα είναι μικροποσα και επειδη τα δινεις λιγα λιγα δεν σου φαινονται! Στη σημερον ημερα δεν ειναι ευκολο για κάποιον να δώσει κάποιος 200 ευρώ για ένα ζευγάρι! Το να το συντηρήσει δεν ειναι μεγαλο το κόστος. Το αν κάποιος εκτιμησει την χειρονομία σου αυτό δεν μπορεις να το γνωρίζεις από πριν... αυτή είναι η ζωή! Υπαρχει και η αλλη όψη του νομίσματος... Την χαρα καποιον με τα πουλια που πηρανε και εχουν στησει μια σωστη εκτροφη. Αν σου τυχαινε μια αναποδια μέσα στη αναπαραγωγή και έχανες ένα από τα δυο και είχα κάποιο περίσσευμα εγώ παντως θα σου έδινα!
 
αν σου τυχαινε μια αναποδια μέσα στη αναπαραγωγή και έχανες ένα από τα δυο και είχα κάποιο περίσσευμα εγώ παντως θα σου έδινα!

και να εισαι σιγουρος θα το επαιρνα με χαρα :D, φυσικα και δεν μιλω για κανεναν και ουτε κατακρινω κανεναν, γνωμες και αποψεις ανταλλασουμε, απλα ειστε πολλοι και ειμαι ενας 😛, ουτε με το κυριο Φοιβο εχω κατι ουτε με το gregog7, απλα ξαναλεω δεν ειναι παραλογο αν καποιος αποφασισει να μην πουλαει/χαριζει απο την στιγμη που κοντρολαρει την παραγωγη του, οπως αν καποιος εχει σαν αρχικο στοχο / σκοπο το κερδος απο το χομπι του, καλα κανει, εγω παιδια το αρσενικο καναρινι το πηρα απο τον γειτονα μου, την θηλυκια απο pet shop και τις καρδερινες απο εκτροφεα/χομπιστα το λεω για να μην θεωρειτε οτι κατακρινω αυτους που πουλανε
 
Δεν χαριζει ρε ο κωστας μην ακουτε παπατζες!

Περα απο το χουμορ ειναι πολυ ιδιεταιρο να ξερεις εναν ανθρωπο που οτι γραφει ειναι αληθεια και ειναι αυτο που δειχνει.

Γενικα η θεση μου και ο τροπος που κινουμαι ειναι:οταν μου περισσευουν πουλια αλλοτε πουλαω κι αλλοτε χαριζω αναλογα την περισταση και προσπαθω οσο μπορω να εχω καποια περισσευουμενα για την επομενη αναπαραγωγικη.

Κι εγω δενομαι με τα πουλια και καμια φορα ειναι δυσκολο να τα δωσεις αλλα ο καιρος με τις καρδερινες με εμαθε να μαι πιο σκληροπετσος γιατι μπορει να παρεχεις τα παντα και παλι να χασεις καποια πουλια οποτε αυτο μπορει να γινει και στο δικο μου χωρο αλλα και σ αυτον που αγορασε η του χαριστηκε πουλι απο μενα.
 
δηλαδη ποσο παραλογο ειναι αυτο που λεω, το να παει καποιος να αγορασει;
Τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν παράλογο, πόσο μάλλον αφού μας εξηγείς το δέσιμο που έχεις με τα ζωντανά σου. Και σου εύχομαι να πας μακριά στο χόμπι και να "αναγκαστείς" να πουλήσεις ή να χαρίσεις κάποια ζωντανά. Η χαρά που θα εισπράξεις τότε συγκρίνεται με την χαρά της πετυχημένης αναπαραγωγής.
 
στη σημερον ημερα δεν ειναι ευκολο για κάποιον να δώσει κάποιος 200 ευρώ για ένα ζευγάρι!
Λίγο ακριβά τις έχετε ακόμη στην Αθήνα ή μου φαίνεται;
Στα άλλα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο
 
δηλαδη ποσο παραλογο ειναι αυτο που λεω, το να παει καποιος να αγορασει;

Σε χαρακτήρισα κάπου παράλογο; Βλέπω πως το αναφέρεις αρκετές φορές. Οι καρδερίνες εκτροφής δεν πωλούνται ή εξαιρετικά σπάνια πωλούνται στα μαγαζιά. Εσύ απο ιδιώτη δεν τα πήρες;
 
Πριν 8 χρόνια είχα γεμίσει τη μισή Χαλκιδική με απογόνους του ζευγαριού που είχα (χαρτζ ρολερ). Τα είχα χαρίσει όλα, ευτυχώς, σε υπεύθυνα και σωστά άτομα. Κάποιοι από αυτούς τα ζευγαρωσαν, κάποιοι άλλοι όχι. Πολύ κακώς μετά από πολλές γέννες (και πολλά χρόνια) είχα κρατήσει μόνο έναν αρσενικό από όλα τα παιδιά. Κάποια στιγμή η θηλυκια πέθανε και όταν στράφηκα σε όλους εκείνους που είχαν ζευγαρώσει πολλές φορές τα πουλιά που τους είχα χαρίσει, όλοι μου έκλεισαν την πόρτα. Ας έχουμε λοιπόν κι αυτήν την προοπτική στο μυαλό μας.

ΥΓ. Το μόνο που χάρηκα ήταν το ένα αρσενικό καναρίνι που χάρισα σε μέλος του forum (ούτε καν θυμάμαι πια σε ποιον) και για πολλά χρόνια μου έστελνε φωτογραφίες και με έκανε ευτυχισμένη με το πόσο πολύ αγαπούσε και φρόντιζε τον μικρό του φίλο.
 
Κάποια στιγμή η θηλυκια πέθανε και όταν στράφηκα σε όλους εκείνους που είχαν ζευγαρώσει πολλές φορές τα πουλιά που τους είχα χαρίσει, όλοι μου έκλεισαν την πόρτα.
Αυτο σημαινει, κατοπιν εορτης, οτι η επιλογη των ανθρωπων ηταν λανθασμενη,
Απο τα λαθη μας μαθαινουμε ουτως ή αλλως,Το παραδειγμα σου ειναι σωστο, αλλα σε οτι αναφορα την καρδερινα ειναι λιγο πιο δυκολα τα πραγματα.
 
Ήταν σωστοί και υπεύθυνοι σχετικά με τη φροντίδα τους.
Για ό,τι πουλάκι και να πρόκειται η αχαριστια είναι ίδια. Άσε που κι εγώ δεν είχα βρει τότε θηλυκια χαρτζ ρολερ γι αυτό και είχα ζητήσει από εκείνους.
 
Η διαφορετικοτητα σε σχεση με την καρδερινew δεν ειναι οτι τις βρισκεις δυσκολα,ισως και ευκολοτερα απο ενα χαρτζ ρολερ.
Το θεμα δεν ειναι να βρεις αλλα να βρεις την "σωστη"

Τουλαχιστον οταν βρεις το χαρτζ ρολερ εισαι σιγουρος οτι δεν προερχεται απο την φυση :)
 
Λίγο ακριβά τις έχετε ακόμη στην Αθήνα ή μου φαίνεται;
Στα άλλα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο
Γρήγορη αναλογος φίλε! Οι περισσότεροι γύρω στα 150. Μπορει να βρεις και πιο φτηνά αλλά παίζει να είναι και ταισμενα από φωλιες, οπότε ο άλλος και 50 να το δώσει... κερδισμενος είναι όταν έχει πάρει 5...10 φωλιες!
 
τι εννοεις ακριβως;
καλημερα, εννοω οτι αν ο χωρος μου και χρονος μου ειναι μονο για 5 κλουβια, τοτε την επομενη χρονια δεν θα βαλω τα πουλια σε διαδικασια αναπαραγωγης ( τα θηλυκα με ολα τα θηλυκα μαζι και τα αρσενικα μονα τους)
Κι εγω δενομαι με τα πουλια και καμια φορα ειναι δυσκολο να τα δωσεις αλλα ο καιρος με τις καρδερινες με εμαθε να μαι πιο σκληροπετσος γιατι μπορει να παρεχεις τα παντα και παλι να χασεις καποια πουλια οποτε αυτο μπορει να γινει και στο δικο μου χωρο αλλα και σ αυτον που αγορασε η του χαριστηκε πουλι απο μενα.

λες και εγω να αλλαξω; Ειναι η πρωτη μου φορα που εχω αυτα τα πραγματικα υπεροχα πλασματα στο σπιτι
Τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν παράλογο, πόσο μάλλον αφού μας εξηγείς το δέσιμο που έχεις με τα ζωντανά σου. Και σου εύχομαι να πας μακριά στο χόμπι και να "αναγκαστείς" να πουλήσεις ή να χαρίσεις κάποια ζωντανά. Η χαρά που θα εισπράξεις τότε συγκρίνεται με την χαρά της πετυχημένης αναπαραγωγής.
σε καταλαβαινω απολυτα, και πιστεψε με ειναι απο αυτους που υποσηριζω απολυτα και βοηθαω τετοιους χομπιστες, σπανια θα παω petshop να αγορασω πουλι, (φετος πηγα μονο για την καναρα) και πριν τον ερχομο των παιδιων μου που ασχολιομουν εντατικα με εκτροφη πουλιων (ειχα απο αηδονια πεκινου μεχρι κοκατιλς) αλλα και τωρα που ξαναρχιζω, τα παρε δωσε μου ειναι μονο με εκτροφεις/χομπιστες.
Σε χαρακτήρισα κάπου παράλογο; Βλέπω πως το αναφέρεις αρκετές φορές. Οι καρδερίνες εκτροφής δεν πωλούνται ή εξαιρετικά σπάνια πωλούνται στα μαγαζιά. Εσύ απο ιδιώτη δεν τα πήρες;
και θα συνεχισω να αγοραζω και να υποστηριζω τους ιδιωτες, ειδικα για τις καρδερινες την περιοδο του πασχα ετρεξα 2 με 3 φορες στο σπιτι του εκτροφεα που ειναι 65 χμ μακρια, ενω θα μπορουσα να πω στο pet shop μου, να μου φερει ενα ζευγαρι εκτροφης. Το οτι εγω απο επιλογη θελω να κρατησω χαμηλο αριθμο πουλιων ωστε να μην φτασω στην "αναγκη" να πουλησω η να χαρισω, δεν σημαινει οτι αυτος που το κανει για μενα ειναι σε black list , ισα ισα που θα τον υποστηριξω, και φυσικα δεν με ειπες παραλογο, αλλα νιωθω οτι σου φαινεται παραλογο που εγω δεν θελω να χαρισω η να πουλησω για τους λογους δεσιματος που εχω προαναφερει, μεχρι το 2010 ειχα καπου στα 40 πουλια διαφορα ειδη λογω προβληματω ν εγκυμοσυνης της γυναικας μου και λογω της αφιξης των διδυμων, αναγκαστικα να τα χαρισω ολα, ναι μεν η λυπη μου μετριαστηκε με τον ερχομο των παιδιων μου, αλλα και μεχρι τωρα που το σκεφτομαι ποναω πραγματικα για αυτη την αποχωρισει και ας εχουν περασει 8 χρονια.

Γρήγορη αναλογος φίλε! Οι περισσότεροι γύρω στα 150. Μπορει να βρεις και πιο φτηνά αλλά παίζει να είναι και ταισμενα από φωλιες, οπότε ο άλλος και 50 να το δώσει... κερδισμενος είναι όταν έχει πάρει 5...10 φωλιες!
παντως εγω το ζευγαρακι το πηρα 200 ευρω εδω στη Κυπρο, μαζι με τροφη και ζευγαρωστρα 90αρα, μονο του το ζευγαρακι ηταν 120 ευρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλημερα, εννοω οτι αν ο χωρος μου και χρονος μου ειναι μονο για 5 κλουβια, τοτε την επομενη χρονια δεν θα βαλω τα πουλια σε διαδικασια αναπαραγωγης ( τα θηλυκα με ολα τα θηλυκα μαζι και τα αρσενικα μονα τους)

Για να φτασεις να εχεις 5 κλουβια πχ, σημαινει οτι θα πρεπει να εχεις και 5 μοναδικα ζευγαρια χωρις να εχουν συγγενεια μεταξυ τους.

Αρα με δυο λογια αν θες να βαλεις ενα δευτερο ζευγαρακι καποια στιγμη,θα πρεπει να προμηθευτεις ενα νεο ζευγαρι.
Ακριβως λοιπον σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πολυ ωραιο να υπαρχουν σχεσεις αναμεσα στους εκτροφεις για ανταλλαγη στα αιματα.
Φετος αν εχω εγω αναγκη να ανανεωσω τα αιματα θα μου χαρισει καποιος ενα πουλακι και του χρονου θα χαρισω εγω στον ιδιο ή σε καποιον αλλο.
 
Back
Top