Φροντίδα Τι κάνουμε στις ολιγοήμερες διακοπές;

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Οι μέρες της Πασχαλινής αργίας πλησιάζουν και προβληματίζομαι κάθε μέρα και περισσότερο...
Τι να κάνω με τον Ασπρούλη μου;
- Να τον αφήσω στην Αθήνα ή να τον πάρω μαζί μου στο χωριό;
Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να αφήσω τη φροντίδα του σε άλλον, γιατί όλοι οι γνωστοί και φίλοι που θα μπορούσαν να το κάνουν έχουν άλλα ζωάκια (παπαγάλους, σκυλάκια, κλπ) ή μικρά παιδιά που δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το πως θα αντιμετωπίσουν το μικρούλη μου...
Από τη μια με πιάνει ένας φόβος να μείνει μόνος του έτσι καλομαθημένο που τον έχω (καθημερινές αλλαγές στο χαρτάκι του, με τα λαχανικά του, το μπανάκι του, μουσικούλα και κουβεντούλες).
Από την άλλη, φοβάμαι μήπως ταραχτείμό πολύ από το ταξίδι (5 ώρες περίπου). Σκέφτομαι να πάω με ΚΤΕΛ και να επιστρέψω με ΙΧ
Τι προτείνετε;
Κουβεντιάζω για 4-5 μέρες περίπου...
 
Με 4-5 μέρες που θέλεις εσύ να απουσιάσεις είναι πολλές για να μείνει χωρίς έλεγχο ο φίλος σου.
Οπότε ή βρίσκεις κάποιον να του ασκεί απλά επίβλεψη ή αν υπάρχει κλουβί εκεί που θα πας... μπορούμε να σου δώσουμε οδηγίες να τον πάρεις μαζί σου σε ειδικά διαμορφωμένο κουτάκι που θα μετακινηθεί χωρίς πρόβλημα άνετα και για περισσότερες από 6-8 ώρες ταξίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάρ΄το μαζί σου! Δεν έχεις κανένα λόγο να το αφήσεις μόνο (κατά την γνώμη μου ούτε αν τον πρόσεχε κάποιος άλλος). Θα του αρέσει η διαδικασία του ταξιδιού αν οργανώσεις σωστά τη μεταφορά του. Χρόνια τώρα παρατηρώ τους παπαγάλους και τα καναρίνια μου ν΄απολαμβάνουν τέτοιου είδους μετακινήσεις και αλλαγές 🙂
 
Έχω ένα μικρό κλουβάκι (27*25*15) κι έλεγα να χρησιμοποιήσω αυτό για τη μεταφορά...
Λέτε ότι είναι καλύτερα να γίνει σε χάρτινο κουτάκι;
... και... με μια κουνουπιερίτσα θα είναι ΟΚ ή μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να αποκλείσω τσιμπήματα από κουνούπια ή άλλα ζωύφια της εξοχής; Υπάρχει μήπως κάποιο εντομοαπωθητικό για τα πουλάκια, αντίστοιχο με αυτά που χρησιμοποιούν για τους σκύλους και τις γάτες;

Χαίρομαι τόσο πολύ που σας φαίνεται λογικό να το πάρω μαζί...
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 
Λέτε ότι είναι καλύτερα να γίνει σε χάρτινο κουτάκι;
Σε οποιοδήποτε κλουβί - κουτί που του παρέχει ασφάλεια κατά τη μεταφορά αλλά έχει περιορισμένη οπτική.
Δηλαδή καλό είναι να υπάρχει ημίφως και να μη βλέπει το χώρο για να μην τρομάζει.
 
Έχω ένα μικρό κλουβάκι (27*25*15) κι έλεγα να χρησιμοποιήσω αυτό για τη μεταφορά...
Πάρε ιδέες, μπορεί στη φωτογραφία το κλουβί να έχει παπαγάλο, αλλά η ''κεντρική ιδέα'' της μεταφοράς είναι ίδια
tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ πάντα είχα μαζί ένα κομμάτι τούλι-κουνουπιέρα, έξτρα νερό και τροφή (πρόχειρα κοντά μου).
Καλύτερα η τσάντα μεταφοράς που θα μπει το κλουβί να μην είναι διαφανής (εμείς είχαμε εξοικείωση). Κατά την διάρκεια του ταξιδιού να του μιλάς ώστε να σε αισθάνεται κοντά του:)... Καλά να περάσετε!
 
χα χα Sissy κάπως έτσι το σκεφτόμουν. 🙂 Να σου πω την αλήθεια, σκέφτομαι να πάρω δύο εισιτήρια, ώστε να έχω κάθισμα δίπλα μου και να ακουμπήσω το κλουβάκι του εκεί.
Το κόστος είναι ένα θέμα, αλλά δεν με πειράζει αν είναι να ταξιδέψουμε και οι δυο μας με περισσότερη άνεση κι ασφάλεια, και να μην κινδυνεύω να είμαι δίπλα σε κάποιον που ενοχλείτε από το πουλάκι. Το θέλω πάνω - μαζί μου. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί ο διπλανός μου να γκρινιάζει... Προτιμώ να πάρω ένα δεύτερο εισιτήριο!

Όσον αφορά τα έντομα της εξοχής (που είναι επίσης κάτι που με απασχολεί):
Έψαξα λίγο στη google και βλέπω σκευάσματα, όπως το Pinex Spot on Solution ή το Pinex Pumpspray Tafarm
Αναφέρουν πως προστατεύουν τα πτηνά από εξωπαράσιτα (ψείρες, ψύλλους, ακκάρεα).
Να πάρω κάτι τέτοιο;
Δηλαδή... εγώ πασαλείβομαι ολόκληρη και πάλι... όλο και κάτι με τσιμπάει στην εξοχή... Φαντάζομαι πως κι εκείνος λοιπόν θα χρειάζεται κάποια προστασία...
 
Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί ο διπλανός μου να γκρινιάζει... Προτιμώ να πάρω ένα δεύτερο εισιτήριο!
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να γκρινιάζει όταν το μεταφερόμενο πετ είναι με τον σωστό και προβλεπόμενο από τους κανονισμούς εξοπλισμό.
Κανείς δε θα σου πει τίποτε... ακόμη και στα χέρια αν το κρατάς.
Ζήτα θέση διάδρομο για να έχεις άνεση..
Έψαξα λίγο στη google και βλέπω σκευάσματα, όπως το Pinex Spot on Solution ή το Pinex Pumpspray Tafarm
Μην υπερβάλουμε... όλα σαν κίνδυνοι υπάρχουν αλλά δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε.
Μέχρι να το "βρουν" τα παράσιτα.. Θα έχετε φύγει.
Απλά διάλεξε σωστά το χώρο που θα το βάλεις... και τίποτε περισσότερο.
 
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να γκρινιάζει όταν το μεταφερόμενο πετ είναι με τον σωστό και προβλεπόμενο από τους κανονισμούς εξοπλισμό.
Κανείς δε θα σου πει τίποτε... ακόμη και στα χέρια αν το κρατάς.
Παράξενοι-υστερικοί κτλ μπορούν να σου χαλάσουν μια ευχάριστη διαδρομή-ταξίδι...
:)Το τι δικαιώματα έχει ο καθένας, το τι ''ιστορίες'' μπορεί να δημιουργήσει ή τι αντίληψη διαθέτει, διαφέρει...
😀! Κάποτε ταξίδευα με κτελ και ο διπλανός είχε φάει 😵τα σκόρδα της ζωής του!😱... Κατά τ΄άλλα δικαίωμα του ήταν🙄. Ευτυχώς υπήρχαν κενές θέσεις και έφυγα...
Αν συμβεί κάτι ανάλογο Χριστιάνα μην αλλάξεις θέση! 😛... Θα φύγουν όλα αυτά που σ΄ενοχλούν, κουνούπια-ζουζούνια κτλ :D
 
Όλα πήγαν καλά!
. Για να μην πω καλύτερα από ότι είχα φανταστεί!
Τελικά τα ΚΤΕΛ έχουν κάποια δρομολόγια, στα οποία επιτρέπονται τα pet. Ειδικά για το ΚΤΕΛ Λευκάδας είναι από Λευκάδα προς Αθήνα στις 7:30 το πρωί και από Αθήνα για Λευκάδα στις 8:30 το απόγευμα.
Όσον αφορά το τί έκανα εγώ: δεν ήμουν διατεθειμένη να κάνω Ανάσταση στο ΚΤΕΛ κι έτσι έφυγα Μεγάλο Σάββατο στις 16:30 με τον Ασπρούλη μου, έχοντας δύο εισιτήρια (από δική μου επιλογή).
Επέλεξα το μικρό κλουβάκι που έχω και πήρα μια υφασμάτινη τσάντα, οπότε τον κρατούσα στον ώμο μου incognito... 😉
4 μέρες πριν το ταξίδι ξεκινήσαμε την προσαρμογή: κάθε πρωί τον έβγαζα από το μεγάλο κλουβί, τον έβαζα στο μικρό, μετά στην τσάντα και πηγαίναμε με το αυτοκίνητο στη δουλειά. Εκεί τον έβγαζα από την τσάντα, του έβαζα μαρουλάκι, το μπάνιο του, λιχουδίτσες (από αυτές που δεν κάνει να του δίνω, αλλά τις λατρεύει) και τον τοποθετούσα σε ένα ράφι στο ύψος του ματιού μου. Έτσι έβλεπε τους πελάτες, του σφυρούσε ή του μιλούσε όποιος ήθελε κι έλεγε κι εκείνος τα δικά του...
και το απόγευμα... επιστροφή στο σπίτι, ξανά στο μεγάλο κλουβί... μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.
Αν και δεν έρχεται μόνος του στο χέρι μου, την τρίτη μέρα πια έμεινε ακίνητος στο κλουβάκι του και περίμενε να τον πάρω για να τον βάλω στο άλλο!
Αφου δεν είδα λοιπόν καμία μεταβολή στη συμπεριφορά του, φτάσαμε στο Μεγάλο Σάββατο και... αφού πήγαμε το πρωί για δουλειά... Το μεσημέρι πήραμε ταξί και πήγαμε στο ΚΤΕΛ. Κατά την επικύρωση του εισιτηρίου, με ρώτησε ο κύριος στον κισέ αν ταξιδεύει κανείς μαζί μου ή αν έχω το 2ο εισιτήριο για την άνεση μου. Του απάντησα πως ταξιδεύω μαζί με τον Ασπρούλη μου, κι άνοιξα λίγο την τσάντα προς το μέρος του για να τον δει. Μου είπε ΟΚ, αλλά κάντε το διακριτικά... :)
Στη στάση που έκανε το ΚΤΕΛ, κατεβήκαμε και πήγα κάπου απόμερα, του άνοιξα τελείως την τσάντα και του έβαλα κι ένα φυλλαράκι μαρούλι έφαγε, κελάηδησε, χάζεψε λίγο για να ικανοποιήσει την περιέργεια του και... επιβιβαστήκαμε και πάλι...
Στο χωριό τον έπαιρνα μαζί μου παντού: από το μπαλκόνι στην αυλή, από την αυλή στο σπίτι, δίπλα μας στο φαγητό, και ξανά στην αυλή. Μόνο όταν βγαίναμε εκτός σπιτιού τελείως (βόλτες, επισκέψεις κλπ) έμενε μόνος μέσα στο σπίτι. Το χωριό (σαν χωριό) είναι γεμάτο γάτες, καρακάξες, γεράκια κλπ κινδύνους για τον μικρούλη μου...
Για το μπάνιο του, του έκοψα ένα μπουκάλι νερό, το έκαψα λίγο στις άκρες για να μην έχει αιχμηρά σημεία, και μια χαρά βολευτήκαμε!
https://www.instagram.com/p/BhbBimYHv2M/?taken-by=christiana_xeirotexnima

Δεν μπόρεσα να μεταφέρω το μεγάλο κλουβί κι έτσι πέρασε 5 μέρες στο μικρό, αλλά από ότι βλέπω και τώρα που γυρίσαμε... Δεν τον πείραξε τόσο πολύ...
Τώρα πια έχουμε άλλη σχέση: το πρωί φωνάζει μέχρι να σηκωθώ (δεν είναι κελάηδημα: περισσότερο μοιάζει με κάλεσμα: "που είσαι; θέλω φρέσκο νεράκι και πρασινάδες!") και όταν γυρίζω από τη δουλειά, πάλι τα ίδια!

Ευχαριστώ όλους εσάς που με παροτρύνατε να τον πάρω μαζί! Φοβόμουν ότι θα τον ξεβολέψω, αλλά βλέπω ότι τίποτα δε δείχνει κάτι τέτοιο 👍
Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες - ντοκουμέντα :)
 

Συνημμένα

  • ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018-κτελ.webp
    ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018-κτελ.webp
    87,6 KB · Προβολές: 34
  • ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018-α.webp
    ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018-α.webp
    149,6 KB · Προβολές: 35
  • ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018.webp
    ασπρουλης-λευκαδα-απριλιος2018.webp
    139,5 KB · Προβολές: 29
Μπράβο βρε Χριστιάνα πολύ χάρηκα που περάσατε όμορφα!
Όποιοι έχουμε ένα-δυο καναρίνια ως πετ και μπορούμε ν΄ασχοληθούμε μαζί τους ''αλλιώς'' (όχι μόνο καθάρισμα-τάισμα-αναπαραγωγή 😉 ) έχουμε το προνόμιο να καταλάβουμε το πόσο αντιλαμβάνονται, το ότι έχουν και δείχνουν συναισθήματα και το πόσο λατρεύουν τα ταξίδια, την κοινωνικότητα κτλ
...4 μέρες πριν το ταξίδι ξεκινήσαμε την προσαρμογή: κάθε πρωί τον έβγαζα από το μεγάλο κλουβί, τον έβαζα στο μικρό, μετά στην τσάντα και πηγαίναμε με το αυτοκίνητο στη δουλειά. Εκεί τον έβγαζα από την τσάντα, του έβαζα μαρουλάκι, το μπάνιο του, λιχουδίτσες (από αυτές που δεν κάνει να του δίνω, αλλά τις λατρεύει) και τον τοποθετούσα σε ένα ράφι στο ύψος του ματιού μου. Έτσι έβλεπε τους πελάτες, του σφυρούσε ή του μιλούσε όποιος ήθελε κι έλεγε κι εκείνος τα δικά του...
και το απόγευμα... επιστροφή στο σπίτι, ξανά στο μεγάλο κλουβί... μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.
Αν και δεν έρχεται μόνος του στο χέρι μου, την τρίτη μέρα πια έμεινε ακίνητος στο κλουβάκι του και περίμενε να τον πάρω για να τον βάλω στο άλλο!
. Αρκεί όλα αυτά να γίνονται με γνώση και σεβασμό στις ανάγκες τους, όπως έπραξες πολύ σωστά εσύ!👍
Μια στα τόσο αφού μπορείς να τον παίρνεις στη δουλειά, συνέχισε να το κάνεις! Αυτού του είδους οι αλλαγές (βόλτες) δίνουν νόημα στη ζωή τους (ιδίως σε μοναχικά πουλιά-χωρίς την συντροφιά ενός άλλου):)
 
θα χρειαστω μεγαλη κλουβα η μπορει να προσαρμοστεί στο κλουβι μου;
Χρειάζεσαι τόσο μεγάλη ποσότητα νερού κάθε μέρα;
Γιατί οι ποτίστρες πρέπει να μπαίνουν με γνώμονα την επάρκεια και όχι την βαριεστημάρα μας.
Δηλαδή... Πρέπει να χρησιμοποιούμε ποτίστρες που θα μας δίνουν αυτάρκεια 2+ ημερών για ασφάλεια (θα το αλλάζουμε κάθε μέρα ασφαλώς) και ποτέ δεν πρέπει να το αφήνουμε να περνάει τις 3-4 ειδικά το καλοκαίρι.
Ακόμη και το νερό στις θερμοκρασίες που έχουμε στην πατρίδα μας το καλοκαίρι.. "χαλάει" και γίνεται ακατάλληλο για πόση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Οι πολλές και μικρές ποτίστρες θα σε καλύψουν κι όχι η μια μεγάλη.
Άλλωστε με πολλές ποτίστρες μπορείς να έχεις και πιο χαλαρή την προσοχή σε περίπτωση κάποιας αστοχίας τους.
 
θα λειψω καποιες μερες και δεν εχω σε ποιον να τα αφήσω. Δυστυχώς...
Πόσες είναι οι κάποιες ημέρες;
και πότε θα είναι η αναχώρησή σου;
για πόσα πτηνά μιλάμε στο ίδιο κλουβί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
περιπου 10 με 12 μερες ειναι πολλες το ξερω αλλα δυστηχως δεν υπαρχει καποιος που να εμπιστευομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top